کاهش ورم مفاصل روماتیسم با فناوری نانو
۱۰۱۷۸۶۵
۳۰ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۶
۳۳۳۹
محققان معتقدند نانوذرات «کیتوزان» حاوی گلوکونات روی، اثر مثبتی در کاهش تورم مفاصل موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به روماتیسم مفصلی داشته است.

باشگاه خبرنگاران: محققان معتقدند نانوذرات «کیتوزان» حاوی گلوکونات روی، اثر مثبتی در کاهش تورم مفاصل موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به روماتیسم مفصلی داشته است.

فلز روی (Zn) برای حفظ هموستازی طبیعی استخوان بسیار حیاتی است و بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم از کمبود این عنصر رنج می‌برند. یافته‌های محققان نشان می‌دهد که گلوکونات روی به‌صورت مکمل می‌تواند در کاهش این بیماری موثر باشد.

کاهش ورم مفاصل روماتیسم با فناوری نانو

محققان موسسه علوم و فناوری‌نانو در موهالی در هند، نانوذرات را با کیتوزان ترکیب و گلوکونات روی را به آن اضافه کردند و در نهایت فرمولاسیونی به‌دست آمده که برای کاهش شدت روماتیسم مفصلی مناسب است.

کیتوزان یک پلی ساکارید طبیعی زیست‌تخریب‌پذیر بوده که از سخت‌پوستان به‌دست می‌آید. محققان این پروژه این ماده را به دلیل زیست‌تخریب‌پذیر بودن، غیرسمی بودن و قابلیت تجزیه آن را انتخاب کردند.

مطالعات پیشین نشان داده بود که استفاده از اکسیدروی در موش‌ها منجر به افزایش اندکی روی در سرم بدن موش‌ها شده ‌است. این نتایج انگیزه‌ای شد تا محققان این پروژه به دنبال فرمولاسیون نانویی برای گلوکونات روی باشند.

ابتدا، فرمولاسیون ژل یونی به کرات توسط محققان برای فرمولاسیون نانوذرات کیتوزان استفاده می‌شد. محققان این پروژه به بررسی اثربخشی نانوذرات کیتوزان که با گلوکونات روی پر شده پرداختند.

این تیم تحقیقاتی ذرات کیتوزان حاوی گلوکونات روی را با استفاده از کیتوزان و تری‌پلی‌فسفات در محلول آب دیونیزه شده تولید کردند. تزریق گلوکونات روی نیز در فرآیند سنتز نانوذرات کیتوزان به‌صورت خودبه‌خودی انجام شد.

خواص فیزوشیمیایی مختلف این نانوذرات و همچنین پتانسیل ضد رماتیسمی آن‌ها روی موش‌ها مورد بررسی قرار گرفت. این گروه دریافتند موش‌هایی که گلوکونات روی و نانوذرات کیتوزان حاوی گلوکونات روی را مصرف کردند بهبود بیشتری را تجربه کرده‌اند و تورم مفاصل کمتری در آن‌ها مشاهده شده‌ است. در این میان، فرمولاسیون نانوذرات کیتوزان حاوی گلوکونات روی اثربخشی بیشتری داشته است.

این تیم تحقیقاتی عوامل مختلفی از قبیل آنالیز بیوشیمیایی، مشاهدات بافت‌شناسی و بیان ایمونوهیستوشیمیایی نشانگر‌های التهابی را ارزیابی و پیشنهاد کردند که نانوذرات کیتوزان حاوی گلوکونات روی در مقایسه با شکل آزاد گلوکونات روی اثر درمانی بهتری دارد.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج