وزارت‌خارجه: دادگاه سقوط ۷۳۷ آغاز می‌شود
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
لاله زار مال_3
زمردی_داخلی3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
دکتر نداف کرمانی 3
دکتر نداف کرمانی 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_4
لاله زار مال_4
سفیر بار ساقدوش_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
کلاسینو_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر نداف کرمانی 2
زمردی_داخلی2
ریزخور_2
لاله زار مال_2
اپیلاسیون نانا 2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۱۸۳۸۴
۳۱ تير ۱۳۹۹ - ۱۸:۲۲
۲۴۳۲
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه کار خوانش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ۲ تا سه روز آینده تمام می‌شود، گفت: هیات ایرانی هشتم و نهم مرداد ماه برای مذاکره و رایزنی با طرف اوکراینی راهی کی‌یف می‌شود.

ایرنا: معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه با بیان اینکه کار خوانش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ۲ تا سه روز آینده تمام می‌شود، گفت: هیات ایرانی هشتم و نهم مرداد ماه برای مذاکره و رایزنی با طرف اوکراینی راهی کی‌یف می‌شود.

«محسن بهاروند»  درباره بازخوانی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در پاریس گفت: به عنوان کشوری که این واقعه تاسف‌بار در آن اتفاق افتاده است، در این مدت، آنچه را که وظیفه ما بود مطابق مقررات بین‌المللی و همچنین مقررات ایران انجام داده‌ایم و طبق کنوانسیون شیکاگو به ترتیب جلو رفتیم. زمان سقوط از کشورهایی که اتباع‌شان جان‌شان را از دست دادند، دعوت کردیم در تحقیقات مشارکت داشته باشد که در این راستا میزبان هیات‌های بزرگی از همه کشورها به‌ویژه از اوکراین و کانادا بودیم.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه افزود: هر درخواستی این هیات‌ها داشته‌اند، نسبت به آن دریغ نکرده‌ایم و به این هیات در همه جا دسترسی دادیم. در موارد خیلی زیاد از جمله سایتی که در آنجا سقوط انجام شده بود، قطعاتی از هواپیما که باقی مانده بود، اجازه دادیم بدون هیچ منعی آزمایش کنند. در مورد قربانیان این واقعه هم به بازماندگان آنها برای پزشکی قانونی و دیدن آزمایشگاه‌های‌ ما دسترسی‌های لازم داده شد.

محاکمه مقصران سقوط ۷۳۷ به زودی آغاز می‌شود

وی یادآور شد: پس از آن هم تحقیقات توسط سازمان هواپیمایی کشوری ایران و متخصصین ادامه پیدا کرد اما چند مساله فنی وجود داشت؛ یکی، تلاش برای خوانش جعبه سیاه هواپیما بود که می‌خواستیم به بهترین وجه و توسط سازمان‌های صلاحیت‌دار جهان به‌شکل استاندارد انجام شود. در این مورد، اوکراین ابتدا مدعی بود که توان خوانش جعبه سیاه را دارد ولی بعداً متوجه شدیم که آنها ممکن است تجهیزات کافی نداشته باشند.

کرونا موجب تاخیر در خوانش جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی شد

بهاروند خاطرنشان کرد: در این زمینه نماینده ایران در ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی)، جلساتی با این شرکت‌ها داشت. همچنین سازمان هواپیمایی کشوری به‌شکل ویدیو کنفرانس با بقیه کشورها همیشه در ارتباط بود. ما همان موقع دعوت کردیم که سریعاً خوانش جعبه سیاه را شروع و اطلاعات آن را استخراج کنند که این بحث با شیوع کرونا مواجه شد.

معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزارت امور خارجه افزود: به‌رغم دعوتی که ما کرده بودیم، کشورهای دیگر اطلاع دادند که به دلیل شیوع کرونا نمی‌توانند برای خوانش جعبه سیاه جمع شوند. نهایتا تصمیم گرفته شد برای جلوگیری از تعلل بیشتر، جعبه سیاه هواپیما به فرانسه فرستاده شود.

وی ادامه داد: دولت فرانسه اطلاعات جعبه سیاه را از ایران به پاریس منتقل و به دفتر تحلیل و تحقیقات سوانح هواپیمایی فرانسه تحویل داد. جعبه سیاه مربوط به صدا و صوت در داخل هواپیما خوانش شده و اطلاعات مسیر پروازی و جزئیات فنی که به‌شکل گراف ضبط می‌شود، خوانش آنها امروز تمام می‌شود. دو تا سه روز دیگر هم وقت نیاز است تا اطلاعات استخراج شده، تحلیل شود.

ایران نقش اصلی و محوری خوانش و تحلیل اطلاعات را دارد

بهاروند با بیان اینکه در محلی که خوانش انجام می‌شود، نمایندگانی از کشورهای دیگر هم حضور دارند، عنوان کرد: برای اطمینان از استاندارد بودن کار، نمایندگانی از کانادا، آمریکا به عنوان سازنده هواپیما، اوکراین، سوئد و انگلستان در پاریس حضور دارند که به همراه نمایندگان ما تحلیل اطلاعاتی که استخراج می‌شود، انجام دهند و کار ظرف ۲ تا سه روز آینده تمام می‌شود.

این دیپلمات ارشد یادآور شد: با توجه به حقوق بین‌الملل، نماینده ایران اطلاعات را در دست می‌گیرد و نقش اصلی و محوری بر عهده دارد. نماینده ایران در لابراتوار کنار همکاران فرانسوی خود برای پیاده کردن اطلاعات از جعبه سیاه حضور دارد و بعد از آن با مشارکت بقیه کشورها، اطلاعات تحلیل می‌شود.

وی اضافه کرد: در کنار آن بحث‌های حقوقی در مورد پرداخت خسارت به اشخاص و هواپیمای اوکراینی و رسیدن توافق را در این باره خواهیم داشت و به هر صورتی که توافق انجام شود، خسارت هم پرداخت می‌شود.

هفته بعد هیات ایرانی به اوکراین می‌رود

بهاروند افزود: هیات ایرانی هشتم و نهم مردادماه به ریاست من با مشارکت سازمان‌های داخلی ایران از جمله سازمان هواپیمایی کشوری، دفتر حقوقی ریاست‌جمهوری، قوه قضاییه و... به اوکراین می‌روند تا با طرف مقابل مذاکره کنند.

معاون وزیر امور خارجه درباره موضوعات مورد رایزنی در اوکراین هم گفت: در این مذاکرات در مورد چارچوب‌ها، آیین کار، قانون حاکم و مشاغل کلی صحبت می‌کنیم. اگر هم در مذاکرات جلو رفتیم، چه بهتر. در نتیجه تمام کارهایی که انجام می‌دهیم مرتب و یکی پس از دیگری انجام شده است. اگر بخواهیم مسائل طبق روال معمول پیش رود، در ۲ تا سه روز آینده کار خوانش جعبه سیاه و تحلیل اطلاعات آن تمام می‌شود.

وی در پاسخ به سوالی درباره پرداخت خسارت به بازماندگان سانحه سقوط هواپیما اظهارداشت: هیچ پیشنهادی را نه دادیم و گرفتیم. ولی یک معیار داریم و آن اینکه این نخستین واقعه نیست که اتفاق می‌افتد و هم در کنوانسیون‌های بین المللی مبالغی تعیین شده است و هم بحث بیمه باید انجام شود و هم عرفی در این رابطه وجود دارد. بنابراین چیزی که احتمالا توافق خواهیم کرد خیلی دور از عرف بین‌المللی که در این رابطه وجود دارد، نخواهد بود.

اظهارات غیرسازنده کمکی به حل موضوع نمی‌کند

بهاروند همچنین درباره اتخاذ برخی رویکردهای سیاسی مسئولان کشورهای ذینفع در این حادثه، اظهارداشت: بعضی از این اظهارات نه تنها کمکی نمی‌کند بلکه بسیار هم غیرسازنده است. اخیراً اظهاراتی را از مقامات سیاسی کشورهایی که مربوط به این قضیه هستند می‌شنویم که باعث تعجب است.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه گفت: در حالی که ایران تمام اقدامات لازم را به موقع و با حسن نیت انجام می‌دهد متعجبم که نه تنها از ایران تشکر نمی‌شود بلکه بعضی از مقامات سیاسی صحبت‌هایی را می‌کنند که برای ما باعث تعجب برانگیز و ناراحت کننده است. حدس می زنم بعضی از این مقامات رویکردهای داخلی دارند و دنبال سیاست داخلی خودشان هستند ولی باید بدانند که در هر اظهار نظری باید نیم نگاهی هم به طرف خارجی خود داشته باشند و عرف دیپلماتیک را رعایت کنند.

بهاروند یادآور شد: بعضی‌ها هم ظاهراً می خواهند همان اقداماتی که ما انجام می‌دهیم با انجام مصاحبه‌ها به خود منتسب کنند. شاید نیاز دارند که مردمشان فکر کنند که آنها هستند که این کارها را انجام می‌دهند. در حالی که ما به اندازه کافی تجربه داریم و حرفه ای هستیم و تحت تاثیر این حرفها قرار نمی‌گیریم و آنچه را که وظیفه خودمان می‌دانیم، حتما انجام خواهیم داد.

وی، بزرگترین آسیب دیده این اتفاق را ایران توصیف کرد و گفت: ما در این حادثه تلخ تعداد زیادی از جوانان نخبه کشورمان را از دست دادیم و به اندازه کافی درپی روشن شدن همه زوایای این اتفاق هستیم. بعضی از کشورها صحبت‌هایی می کنند که حتی یک دهم قربانیان ایران را در این حادثه ندارند.

معاون وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: هیچ وقت دنبال این نبودیم که چیزی از این موضوع پنهان باشد. بنابراین چه خوب است کشورهای دیگر هم به جای اظهارنظرهای غیر سازنده رویکرد سازنده و همکاری داشته باشند تا با کمک همدیگر بتوانیم این موضوع را حل و فصل و همه مسائل را روشن کنیم.

بهاروند در بخش دیگری از این گفت‌وگو درباره دسترسی و امکاناتی که در اختیار بازماندگان قربانیان این سانحه قرار داده شده است، گفت: هر کاری کنیم و هر امکاناتی ایجاد کنیم نمی‌تواند اندوه خانواده‌ها و بازماندگان این واقعه تاسف‌آور را جبران کند و این چیزی نیست که الان بتوانیم آن را جبران کنیم. اما آنچه که ما انجام دادیم این است که خانواده‌ها به پرونده قضایی دسترسی دارند و اگر شکایتی دارند می‌توانند آنجا مطرح کنند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که در این موضوع مقصر بودند، بازداشت شدند و رسیدگی کیفری هم همزمان جلو می‌رود. ضمن اینکه ما هنوز در مرحله تحقیقات هستیم آنچه که می‌شود انجام داد بحث جبران خسارت و دلجویی از خانواده‌ها است. ما از اتفاقی که افتاده متاسفیم، ولی در عین حال این را هم می‌دانیم که هیچ چیزی جایگزین از دست دادن عزیزان خانواده‌های محترم نخواهد شد.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه درباره آخرین اقدامات برای پیگیری حقوقی و کیفری این حادثه گفت: به موازات بحث‌های حقوقی و فنی در مورد روشن شدن این واقعه، بحث کیفری و انضباطی و اداری آن هم جلو می‌رود و بازپرس پرونده حقوقدانی بسیار خوب، جدی و منظم است.

بهاروند درباره متهمان این حادثه هم گفت: ۶ نفر در این حادثه متهم شدند سه نفر در بازداشت هستند و سه نفر فعلا با وثیقه در بیرون زندان هستند تا روز محاکمه شان برسد.

به گفته معاون وزیر امور خارجه کیفرخواست تقریباً در حال آماده شدن است و از اطلاعات جعبه سیاه هم برای تکمیل کیفرخواست استفاده خواهد شد.

رسیدگی کیفری به حادثه در انحصار ایران است/ محاکمه مقصران به زودی انجام می‌شود

بهاروند با بیان اینکه در مورد بحث کیفری ایران بسیار جدی با این موضوع برخورد خواهد کرد و قوه قضائیه و سازمان قضایی نیروهای مسلح برخورد خواهد کرد، گفت: چون اتفاق در قلمرو قضایی ایران اتفاق افتاده و از قبل رسیدگی به این پرونده سریعا شروع شده رسیدگی کیفری به این موضوع در صلاحیت انحصاری کشور ایران هست. بعد از آنکه تحقیقات قضایی تمام شد و محاکمات صورت گرفت، در این مورد هم اطلاع رسانی خواهد شد.

معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه گفت: اطمینان می‌دهیم که تحقیقات قضایی و کیفری با جدیت در حال انجام است و به زودی محاکمه این افراد در مورد قصوری که داشته‌اند انجام می‌شود و به موقع اطلاع‌رسانی خواهد شد تا همه در جریان این موضوع قرار بگیرند. صلاحیت کیفری از آن ایران است و ایران باید این کار را انجام دهد و حتماً هم انجام خواهد شد

انتشار یافته: 12
در انتظار بررسی:7
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1399/04/31
آفرين! ديپلماسي ايران: فقط ما خوبيم. بقيه بد هستند
پاسخ ها
golpa
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
جالبه انتظار تشکر هم دارن!! خخخ
بدون نام
-
۰۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۱
اینا کیان منفی دادن
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1399/04/31
بله با بودجه مردم یه تیم درست کنید ویه سری به فرانسه ، اوکراین وجاهای دیگه بزنیدوتعدادی عکس هم ازخودتون واسه یادگاری بگیرید ! بااین دسته گلی که به آب دادید!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۴/۳۱
بله غرغرغر
Iran, Islamic Republic of
19:45 - 1399/04/31
یعنی باید بابت سقوط هواپیما از ایران تشکر کنن؟
Iran, Islamic Republic of
20:13 - 1399/04/31
آخ که چقدرخوبیدشمابادنیاتعامل داریدچقدراحترام به کشورهاوملتهاوبازماندگان گذاشتیدوفورااشتباه شلیک کردن راگردن گرفتیدایرانی بودن چقدرخوبه آدم احساس بزرگی میکنه احسنت به شلیک بی موقع وافرین به هدف‌گیری خوبتون! !!!!!!!!
Canada
20:23 - 1399/04/31
احتمالش هست اینها سامانه اس سیصد رو از روسها گرفتن، کارکردن باهاش رو بلد نبودن ،زدن به هواپیمای خودی . آموزش آن مهم تره. مشکلی هم که سوریه داره همینه .بااینکه سوریه اس چهارصد داره چون کارکردن باهاش رو بلد نیست فقط دست روسهاست. همین کار رو روسها با جدایی طلبان اوکراینی کردن، به اینها سامانه موشکی دادن آنها هم هواپیمای مسافربری مالزی رو اشتباهی زدن ،تازه جشن هم گرفتن که ما هواپیمای دشمن رو زدیم !
Iran, Islamic Republic of
20:36 - 1399/04/31
برای بیگناهان این حادثه فاتحه واخلاصی بخوانید
امیدواریم درهیج جای دنیا اینجور چیزها نشنویم
Iran, Islamic Republic of
20:37 - 1399/04/31
چه اشخاصی وچه افراد بیگناهی داخل هواپیمابودن
ادم دلش درد میگیره خدایا کمک کن نباشه ازاینجور حوادث
Iran, Islamic Republic of
22:39 - 1399/04/31
در کجای دنیا عزیز شما رامیکشند بعد بجای دلجویی از آن خانواده،میگن صداتون در نیاد فقط در ایران اتفاق میافته این واقعا مسلمانیه؟؟؟!!!!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
دکتر نائبی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 4
عارفی_4
شیرآلات زمانی_4
سوییچ ایران_4
دکتر نائبی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
زمردی_فوتر اصلی
شاخه نبات_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر