رجایی دومی ندارد، هرگونه کپی‌برداری پیگرد دارد!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۱۸۷۴۶
۰۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۷
۴۶۶۰۶
سالگرد آغاز ریاست‌جهوری رجایی و جولان این روزهای یاران احمدی‌نژاد از بقایی و بذرپاش تا زاکانی، بهانه این مطلب است.

برترین‌ها: سالگرد آغاز ریاست‌جهوری رجایی و جولان این روزهای یاران احمدی‌نژاد از بقایی و بذرپاش تا زاکانی، بهانه این مطلب است.

زمانی كه محمود احمدی‎نژاد، در سال 84 كاندیدای ریاست جمهوری شد، ستاد انتخاباتی او برای معرفی این كاندیدای گمنام كه تا قبل از شهرداری اش در تهران ،‌كمتر كسی اسمش را شنیده بود،‌ از یك نام بزرگ و ملی استفاده كرد:‌"شهید رجایی... و بدین سان احمدی نژاد در تبلغات رسمی،‌ رجایی زمانه و رجایی دوم معرفی شد! با این مقدمه بد نیست سری هم به تاریخ انقلاب بزنیم و ببینیم كه محمد علی رجایی که بود؟

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

شهید جمهور؛ نگاهی به زندگی سیاسی محمدعلی رجایی

محمدعلی رجایی زاده ۲۵ خرداد ۱۳۱۲ در قزوین، دومین رئیس‌جمهور ایران بود که در بمب‌گذاری دفتر نخست‌وزیری به شهادت رسید.۱۳ ساله بود که کلاس ششم ابتدایی را تمام کرد و راهی تهران شد. برادرش از مدتی پیش به تهران نقل مکان کرده بود. ابتدا در بازار آهن فروشان مشغول به کار شد و به علت سنگینی کار چندی بعد به دست‌فروشی روی آورد. محمدعلی بعد از دست‌فروشی دوباره به بازار تهران برگشت و در چند حجره به شاگردی پرداخت.

در سال ۱۳۳۰ نیروی هوایی شاهنشاهی ایران جوانانی را که مدرک ششم ابتدایی داشتند با درجه گروهبانی استخدام می‌کرد. رجایی داوطلب خدمت در این نیرو شد و سه ماه از دوره آموزشی گروهبانی را گذرانده بود که گروه فداییان اسلام را شناخت و در جلسات این گروه شرکت کرده و همکاری‌اش با اعضای این گروه را آغاز کرد.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

رجایی پس از طی دوره آموزشی و دریافت درجه گروهبانی، در کنار کار به تحصیل ادامه داد و در سال ۱۳۳۲ دیپلم گرفت. به دلیل اینکه در شهریور ماه دیپلم گرفته بود نمی‌توانست در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کند و به همین دلیل راهی بیجار شد و در دبیرستانی مشغول تدریس زبان انگلیسی شد.

با تمام شدن سال تحصیلی، به تهران بازگشت و در دانشسرای عالی تربیت معلم به تحصیل پرداخت و سپس به دانشسرای عالی رفت و پس از ۲ سال، مدرک کارشناسی ریاضی خود را دریافت و به استخدام آموزش و پرورش درآمد.

ابتدا به ملایر رفت اما به دلیل اختلاف با رئیس آموزش و پرورش به خوانسار مهاجرت کرد و مشغول تدریس شد. با پایان سال تحصیلی به تهران برگشت و در دوره کارشناسی ارشد در رشته آمار مشغول به تحصیل شده و هم‌زمان در مدرسه کمال شروع به تدریس کرد.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

فعالیت‌های سیاسی قبل از انقلاب

خود رجایی در مورد سوابق سیاسی اش می‌گوید: در سال ۱۳۴۰ مهدی بازرگان در ماه رمضان ما را دعوت کرد به افطار و تأسیس نهضت آزادی ایران را اعلام کرد که ما جز نفرات اولی بودیم که در آن ثبت نام کردیم. سپس کم‌کم به عنوان عضو نهضت آزادی در دبیرستان کمال مشغول تدریس بودم.»

فعالیت در مجاهدین خلق آن زمان که هنوز درگیر مبارزه با پهلوی بودند در دوران قبل از انقلاب بودند از دیگر سوابق سیاسی شهید رجایی است. وی درباره ارتباط خود با این سازمان می‌گوید: با اکثر بنیانگذاران سازمان از دوره دانشگاه و بعدها هم در جلساتی که پای تفسیر آقای طالقانی بودیم آشنا شده بودم. در سال ۱۳۴۷ یک با سعید محسن برای عضوگیری به من مراجعه کرد، ولی به علت اختلافاتی که در برداشتمان نسبت به مبارزه داشتیم من موافقت نکردم به عضویت این سازمان درآیم، منتهی شرعاً تعهد کرده بودم که تماس را به هیچ‌کس نگویم.

وی در اردیبهشت ماه ۱۳۴۲ توسط ساواک بازداشت شد و پس از ۵۰ روز آزاد شد. در سال ۱۳۵۳ برای بار دوم بازداشت و به زندان منتقل و به گفته خودش هفته‌ها تحت شکنجه قرار گرفت. سرانجام در روز عید غدیر خم در آبان ۱۳۵۷ پس از چهار سال از زندان آزاد شد. رجایی بلافاصله با تأسیس انجمن اسلامی معلمان به مبارزه علیه شاه پرداخت. وی همچنین عضو کمیته استقبال شد و در کنار دیگر انقلابیون مهیای ورود امام خمینی (ره) شد.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

فعالیت‌های سیاسی پس از انقلاب

رجایی در سال ۱۳۵۸ عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران بود که در جریان انشعاب پس از گروگانگیری سفارت آمریکا به همراه ۱۲ نفر دیگر از اعضای نهضت آزادی از این سازمان جدا شدند.

اما پس از گذشت چند ماه از انقلاب، در کابینه مهدی بازرگان به سمت وزیر آموزش و پرورش منصوب شد و پس از استعفای بازرگان نیز با حکم امام خمینی (ره) به فعالیت در سمت خود ادامه داد.

در انتخابات دوره نخست مجلس شورای اسلامی در ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ در لیست فهرست ائتلاف بزرگ که ائتلافی از اعضا جامعه روحانیت مبارز و حزب جمهوری اسلامی بود قرار گرفت و با کسب یک میلیون و دویست و نه هزار و دوازده رأی به عنوان نماینده مردم تهران انتخاب شد.

مجلس اول که بیشتر آن را اعضای حزب جمهوری اسلامی تشکیل می‌دادند، اولین شخصی که بنی صدر برای نخست وزیری انتخاب کرده بود را نپذیرفت.

امام خمینی (ره) در ۲۹ تیر ۱۳۵۹ طی یک سخنرانی در واکنش به رد کاندیدای نخست وزیری بنی صدر توسط مجلس شورای اسلامی فرمودند: این اشخاصی که انقلابی نیستند نباید در رأس وزارتخانه‌ها باشند و آقای بنی صدر نباید امثال اینها را به مجلس معرفی کند و اگر کرد، مجلس رد بکند و هیچ اعتنایی نکند.

این کشمکش حدود یک ماه ادامه یافت و مجلس بار دیگر کاندیداهای بنی صدر شامل حسین حبیبی، محمدعلی رجایی، علی اصغر غروی، موسی کلانتری و حتی سید مصطفی میرسلیم، از اعضای حزب جمهوری اسلامی را برای احراز پست نخست‌وزیری نپذیرفت.

بنی صدر که از اقبال نداشتن مجلس به این گزینه‌ها آگاه بود، از سید احمد خمینی به عنوان گزینه نخست‌وزیری نام برد که این موضوع با مخالفت شدید امام خمینی (ره) مواجه شد. پس از آن کمیته‌ای مشترک بین مجلس و دولت تشکیل شد که این کمیته سه نفر را برای کسب کرسی نخست وزیری به مجلس معرفی کرد.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

رجایی در قامت نخست‌وزیر ایران

در جلسه غیر علنی مجلس و با رأی‌گیری، محمدعلی رجایی به عنوان نخست‌وزیر معرفی شد و در ۱۸ مرداد، رجایی با ۱۵۳ رأی موافق، ۲۴ مخالف و ۱۹ ممتنع به عنوان نخست وزیر توسط مجلس انتخاب شد. در شهریور ۱۳۵۹ رجایی در حالی که سمت نخست‌وزیری را در اختیار داشت، از طرف امام (ره) به سرپرستی بنیاد مستضعفان منصوب شد.

در مرداد ۱۳۵۹ و دو ماه پس از انتخابات مجلس، بنی‌صدر از سر اجبار، رجایی را که مورد تأییدش هم نبود به سمت نخست وزیری دولت انتخاب کرد، اما با سه نفر که توسط رجایی برای کابینه نامزد شده بودند شامل میرحسین موسوی به عنوان وزیر امور خارجه، محسن نوربخش به عنوان وزیر اقتصاد و بهزاد نبوی به عنوان وزیر امور اجرایی مخالفت کرد. پس از مذاکره‌های بسیار، نهایتاً بهزاد نبوی توسط بنی‌صدر پذیرفته شد و محسن نوربخش به عنوان قائم مقام وزیر اقتصاد منصوب شد. با پذیرش نشدن نامزدهای منتخب رجایی برای کابینه دولت توسط بنی‌صدر، روابط این دو به سمت تیرگی رفت.

بنی‌صدر در نامه‌ای به امام خمینی (ره) کابینه دوباره معرفی شده رجایی را شامل افرادی فاقد صلاحیت معرفی کرد و اینکه گزارش دروغ درباره اطرافیان بنی‌صدر به ایشان داده بودند. امام (ره) در پاسخ به نامه بنی صدر فرمودند: "اینجانب دخالتی در امور نمی‌کنم، موازین همان بود که کراراً گفته‌ام و سفارش من آن است که آقایان تفاهم کنند و اشخاص مؤمن به انقلاب و مدیر و مدبر و فعال انتخاب نمایند. "

دولت بنی‌صدر با تمام فراز و نشیب‌های فراوان، عمر چندانی نداشت. از ۲۰ خرداد ۱۳۶۰ فرایند بررسی نداشتن کفایت سیاسی رئیس‌جمهور در غیاب وی آغاز و تا ۳۱ خرداد همان سال به طول انجامید. در این روز مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا، رأی به عدم کفایت بنی‌صدر داد. حکم مجلس یک روز بعد به امضای امام خمینی (ره) که از همراهی بنی‌صدر با سازمان مجاهدین خلق  برآشفته بود، رسید.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

ریاست جمهوری رجایی پس از عزل بنی‌صدر

پس از عزل بنی صدر، دومین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ۲ مرداد ۱۳۶۰ برگزار و رجایی در رقابت با علی اکبر پرورش، عباس شیبانی و حبیب الله عسگراولادی موفق شد با کسب ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رأی (۹۰٪) از مجموع ۱۴ میلیون و ۵۷۳ هزار و ۸۰۳ رأی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد.

مراسم تحلیف ریاست جمهوری رجایی

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

رجایی در ساعت ۱۴:۳۰ روز ۸ شهریور ۱۳۶۰، از اتاق کارش خارج شد و به محل جلسه فوق‌العاده دولت رفت. در ساعت ۱۵:۰۰ صدای انفجار مهیبی از ساختمان نخست‌وزیری برخاست. در این حمله، وی و محمدجواد باهنر، نخست‌وزیر وقت جان باختند.

در این هنگام کمتر از یک ماه از دوران ریاست جمهوری وی می‌گذشت. این ترور نیز همانند بمب گذاری دفتر حزب جمهوری اسلامی توسط سازمان مجاهدین خلق انجام شد.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

سیمای واقعی یک رئیس‌جمهور؛ رجایی ساده زیست بود؟

مهرداد خدیر؛ روزنامه‌نگار در هفتم شهریور 93 طی یادداشتی نوشته بود:

* در اینکه محمدعلی رجایی، پاکدست و ساده زیست بود کمترین تردیدی نیست و جوهره و نهاد او نیز گواهی می‌داد که اگر بیش از ۴۸ سال عمر می‌کرد نیز‌‌ همان روحیه را تا امروز نیز حفظ می‌کرد.

* درباره نوع زندگی البته مشخص است که یک عنصر سیاسی و در عین حال با صبغه و سابقه معلمی و فرهنگی اگر می‌خواست از این فرصت‌ها برای مال‌اندوزی بهره برد تمام اعتبار خود را باید به حراج می‌گذاشت و در آن دوران دیگران نیز کمابیش چنین پرهیزهایی داشتند و آفت مال‌اندوزی هنوز به جان مدیران تازه به قدرت رسیده نیفتاده بود. بنابراین اصرار بر معرفی شهید رجایی با سابقه یک سال نخست‌وزیری و یک ماه ریاست جمهوری تنها با یک صفت «ساده زیست» او را به تمامی به نسل کنونی معرفی نمی‌کند.

* درست است که رجایی در مقطعی از زندگی که از استخدام ارتش بیرون آمده و هنوز به استخدام آموزش و پرورش درنیامده بود دست‌فروشی هم کرده بود تا هزینه‌های خانواده را تامین کند اما توصیف او تنها با عنوان «دست‌فروشی که رئیس‌جمهور شد» و پس از نخست‌وزیری و ریاست جمهوری ساده زیست بود، تصویر واقعی یک مبارز معتقد را ترسیم نمی‌کند.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

* پس تنها نگوییم رجایی مدتی دست‌فروشی کرد و زندگی ساده‌ای داشت. این را هم بگوییم که با همه تفاوت‌های سیاسی و اختلافات فکری که میان دو جناح خط امام و ملی مذهبی‌ها رخ داد و او تمام قد در طیف خط امامی‌های مقابل لیبرال‌ها تعریف می‌شد، روزی که دکتر یدالله سحابی در مخالفت با معرفی رجایی به عنوان نخست‌وزیر سخن گفت و یادآور شد: «من این مرد را به دیانت و صداقت می‌شناسم ولی در جبین او نشان موفقیت نمی‌بینم»، محمدعلی رجایی هم با نقل خاطرات دوران تدریس در دبیرستان کمال و در دفاع از خود گفت: «من خیلی زود یتیم شدم و دکتر یدالله سحابی برای من حکم پدر را دارد اما پدر‌ها همواره قضاوت درستی درباره پسر‌ها ندارند.»

* اگر محمدعلی رجایی کسب و کار و تولید ثروت را مذموم می‌دانست فرزند او کمال  در راه تجارت گام بر نمی‌داشت و چشم به رانت و سفره دولت و مناصب می‌دوخت.

مهر ۱۳۵۹؛ شهید رجایی با شش مقام دولتی و چهار خبرنگار به سازمان ملل رفت

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

رجایی با ۱۰ نفرسازمان ملل رفت، احمدی نژاد با ۱۰۰ نفر!

در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد؛ سفر او به سازمان ملل در كانون توجه افكار عمومی ایران قرار گرفت و آنچه به شدت مطرح شد این كه چرا رئیس جمهور در این سفر با هیاتی كه طبق خبرهای منتشره ۱۰۰ نفره بوده است به نیویورك رفت و بدتر از همه این كه تعدادی از فامیل های خود و اعضای كابینه مانند خانواده‌های مشایی و بقایی و ... را نیز با هزینه بیت المال به این سفر كاری برده بود؟! مگر سفر سازمان ملل جای پسر و عروس و مادر زن آقازاده معزز و ... است و مگر مردم ایران چه تعهدی نسبت به این خاندان دارند كه باید هزینه سفر آنان به نیویورک را نیز می پرداختند؟!

شهریور ۱۳۹۰؛ احمدی نژاد با ۱۰۰ نفر از جمله اعضای خانواده خود و برخی همكارانش به سازمان ملل رفت

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

برای پاسخ به این سوال كه جواب آن می تواند مقایسه تاریخی جالبی بین رجایی و احمدی نژاد باشد به كتاب فرزند ملت در آیینه انقلاب اسلامی كه در بهمن ۱۳۶۱ منتشر شده است مراجعه كنیم. همان طور كه در این كتاب تاریخی آمده ،‌ هیات همراه شهید رجایی در سفر نیویورك ۱۰ نفره بوده است كه ۴ نفرشان نیز خبرنگار و فیلمبردار بوده اند و البته دوستان و آشنایان و اقوام و همسایه ها شال و كلاه نكرده بودند تا با رئیس دولت به نیویورك بروند و جاهایی كه بخه خواب هم نمی دیدند را با پول ملت ببینند! سفر هم به لحاظ دیپلماتیك،‌ سفر موفقی بود و شهید رجایی در سازمان ملل بیش از آن كه از این سو و آن سوی جهان بگوید درباره ایران گفت و صدای ملت ایران بود.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

حال این رفتار شهید رجایی را مقایسه كنید با رفتار كسی كه حتی برای نوه اش نیز درخواست ویزا كرده بود تا او را با خود به نیویورک ببرد و حتی همسران رئیس دفتر و معاون رئیس جمهور هم در این سفر به عنوان هیات همراه حاضر بوده‌اند!

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

رجایی الگوی احمدی‌نژاد بود؟

«مرتضی باقری»؛ محقق در یادداشتی در هشتم شهریور ۹۵نوشته بود: 

* اینکه جناب احمدی نژاد را عده ای از دوستانش با وجود ۸ سال رییس جمهور بودن و فرصت کافی داشتن برای تبدیل به الگوی خدمت و ساده زیستی صادقانه هنوز به رجایی تشبیه می کنند فارغ از میزان راستی این شباهت، خود حاکی از این واقعیت است که جناب احمدی نژاد در تیدیل شدن به یک الگوی صادقانه در این مسیر عنصر موفقی نبوده است.

* والا چرا کسی که ۸ سال در سمت ریاست جمهوری همه گونه فرصت در اختیارش بوده است اینک بایستی برای اثبات صدق و راستی و ساده زیستی و… به شهید رجایی تشبیه شود. آقای احمدی نژاد را به صفات و شخصیت خودش باید معرفی کرد؛ ویژگی هایی که ۸ سال ریاست جمهوری و برجسته شدن در میادین مختلف جهانی و داخلی برای تمثیل در تاریخ ایران کفایت می کند.

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

رجایی پوپولیست نبود

احمد نوکلی؛ نماینده ادوار مجلس:

* رجایی دنبال جلب رأی مردم نبود. شاید این اقدامات ظاهرش پوپولیستی باشد اما در آن زمان نگاه این‌گونه بود. کار خیری که می‌شود گفت نشانه مردمی بودن رجایی بود این بود که ایشان در نخستین جلسه هیات دولت پیشنهاد کرد که آیا موافقید حقوق ما متوسط حقوق دولت باشد؟

* سرانجام همه موافقت کردند و دیدند که متوسط حقوق دولت ٧ هزار تومان است که تا آخر دولت رجایی همه وزرا و ایشان ٧ هزار تومان می‌گرفتند. این ٧ هزار تومان در دولت موقت مهدوی ١٠ هزار تومان شد که همه‌مان هم خیلی خوش‌مان آمد.

جمیله رجایی، فرزند ارشد شهید رجایی

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

نظر صریح دختر و همسر رجایی در مورد شباهت او با احمدی‌نژاد

فرزند ارشد شهید رجایی از مشابهت سازی دو دهه بعد پدرش با محمود احمدی‎نژاد متعجب است و با تاکید بر اینکه این دو نفر هیچ شباهتی از نظر اخلاقی و شخصیتی ندارند و چنین نسبت دادن‎هایی صحیح نیست، در پاسخ یه اینکه پدرتان چه ویژگی‏‎هایی داشت که احمدی‎نژاد نداشت، گفت: پدرم هیچ‎گاه از روابط خانوادگی در کارش استفاده نمی‎کرد و پارتی بازی در مرامش نبود، از روی حساب حرف می‎زد و قاطع بود. در کارهایش دقیق بود و قدمی خلاف قانون بر نمی‎داشت.

عاتقه صدیقی؛ همسر شهید رجایی

معلمی که ۲۸ روز بر کرسی ریاست جمهوری نشست

او از نگاه مادرش به این موضوع یاد کرد که گفته بود «کارهای احمدی‌نژاد شباهتی به رجایی ندارد». عاتقه صدیقی در همان دوران زمامداری احمدی‎نژاد متذکر شده بود که اداره کشور بر مبنای خود محوری خطرناک است و نسبتی با مشی رجایی که بر کار کارشناسی متکی بود، ندارد. او حتی در نقد کپی برداری از برخی شیوه‏‎های همسر شهیدش در دولت احمدی‎نژاد گفته بود که «روش‌هایی که دولت احمدی نژاد پیش‌گرفته بود، بدون توجه به عنصر زمان و شرایط جهانی و کشور بود. لذا اقدامات دولت او  نتیجه‌ای نداشت و مصیبت به بار آورد.

در آخر قضاوت با مردم و تاریخ. آقایان! هر كاری كه می‌كنید،‌ لااقل خود را به چهره‌های تاریخی نچسبانید و نام افرادی چون رجایی را لكه دار نكنید!

انتشار یافته: 47
در انتظار بررسی:13
Iran, Islamic Republic of
09:10 - 1399/05/02
احسنت ، مقاله
خیلی جامع و کامل بود ، سپاسگزارم
پاسخ ها
بدون نام
United Kingdom
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
شهیدان رجایی و سلیمانی تکرار شدنی نیستند
بدون نام
United Kingdom
۰۲:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۵
اولیش چی بود که دومیش چی باشه؟
Iran, Islamic Republic of
09:22 - 1399/05/02
دنیاروبگردی دیگه مثل رحایی نمی تونی پیداکنی ...
Iran, Islamic Republic of
09:26 - 1399/05/02
کلا یک ماه رییس جمهور بود!!!!
با اون یک ماه چطور میشه کسی رو شناخت یا کارکردش رو ستود!

رجایی حتی شروع بکار نکرده بود!!!

چرا بازی میکنن با اسمها...!!
پاسخ ها
احسان
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
یک سالم نخست وزیر بود!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
در همون چند ماه کمک، کارهای زیادی کرد، از جمله حقوق برای افراد مسن.
خدا لعنت کنه مزدوارانی که او را به شهادت رسوندند
رضاییان
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
دقیقا . در واقع در دوره ایشان که خدا رحمتشون کنه هنوز چپاول بیت المال و غارت و دزدی و فساد باب نشده بود فقط تند روی های انقلابی و حجاب و ... مهم بود . اگر امروز و با درامد نفتی عظیم و رانت های معاملاتی و ارز 4200 و ..امروز میتونست سالم بمونه شرط بود که من بعید میدونم چون الان به ندرت و تقریبا معادل صفر درصد مسئول سالم داریم
بدون نام
United States
۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
رجایی بود که گفت تحصیلات تا سطح دیپلم باید رایگان باشه کسی که تلاش در جهت تحصیل رایگان فرزندان ایران بود و اگر میموند برای بهداشت هم همینکار و میکرد قابل تقدیر نیست؟ هرچند بعدها در دوره هاشمی مدارس غیرانتفاعی تاسیس شدن و بعدها مدارس دولتی هم پولی شدن و از سال ۹۳ هم مدارس دولتی رو خصوصی کردن و باعث این شدن که بعضی بچه ها ترک تحصیل کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
آره هاشمی مال اندوز مدارس رو غیر انتفاعی کرد و باعث شکاف طبقاتی در تحصیلات شد. خیر نبینه
الان من در ضعیف ترین مناطق تهران هم مدارس غیر دولتی میبینم تاسیس شده ...
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1399/05/02
به نظر من مقایسه احمدی نژاد و شهید رجایی اشتباه است.
شهید رجایی مرد بسیار متعهدو ساده زیستی بود ولی احمدی نژاد علاوه بر تعهد و ساده زیستی، بسیار باهوش، زیرک، شجاع و کاربلد بود.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
اره این که تمام دور و اطرافیاشو با پول من و تو برد امریکا نشان از باهوشیش بود!!!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
به به
نمردیم و این چیزا رو هم راجب احمدی نژاد شنیدیم
Iran, Islamic Republic of
09:28 - 1399/05/02
تاثیر احمدی نژاد در تاریخ معاصر ایران و جهان را میتوان با تاثیر کوروش کبیر مقایسه کرد با این تفاوت که کوروش کبیر، اختیار تام داشت و شاه جهان بود ولی احمدی نژاد حتی اختیار نصب معاون اول خود را نداشت.
ولی درآمدی که در زمان حکومت محمود کبیر و در اوج جنگ اقتصادی و تحریمها بدست آمد در طول دو هزار سال گذشته بی نظیر بوده است و این از شجاعت و تدبیر او بود.
پاسخ ها
ایران قلبم
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
چرا اینقدر از احمدی نژاد میترسند
1 ..محبوبیت بالا که نام این بزرگ مرد را احمدی نجات گویند
2 ..اشتغال جوانان و پیران کسی بیکار نبود
3..دادرس محرومین و منطقه محروم بود
4..از همه مهمتر مسکن برای فقرا وکم در آمدها فراهم کرد یه کارگر پیر خونه مسکن مهر گرفته بود داشت گریه میکرد می‌گفت اگر احمدی نجات نبود تا آخر عمرم خانه به دوش بودم
5..مخالف دزدان بیت المال ،دروغ گویان، واشکار کردن چهره پلید آنها برای عموم ترس عجیبی به جان آنها انداخته بود
درود خدا بر احمدی نژاد
سعید
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
زرشک
فردین
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
برادر تو انگار درباره کس دیگه حرف میزنی نه احمدی نژاد! تحریمها که یک سال و نیم آخر دوره احمدی نژاد شروع شدن اونم با کارهایی که خودش کرد.در ضمن مگه گرون شدن نفت که باعث درآمد سرشار مملکت شد،به برکت وجود احمدی نژاد بود؟ جل الخالق
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۳
کاربر ایران قلبم استارت بدبختیای ملت از۸۴زده شد
Iran, Islamic Republic of
09:31 - 1399/05/02
درود بر رجایی
سلام بر احمدی
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
خدا شفات بده
Iran, Islamic Republic of
09:34 - 1399/05/02
امروز افسوس فقدان رجایی را میخورید
روزی هم افسوس محمود کبیر را خواهید خورد

شما همیشه از زمانه خود عقبید
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
مطمئنم چهارتا تا کامنت بالا رو هم خودت گذاشتی
آخه امیرکبیر؟کوروش؟محمود؟
E3maeil
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
آخه چرا وقتی هیچی از تاریخ نمیدونی الکی حرف میزنی کوروش کیه بابا، اتفاقا ما عقب افتادگی هایی که داریم بخاطر پادشاهان قبل از انقلابه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
بعضی ها قاطی دارند
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1399/05/02
جریان معرفی ابتدا یک نفر و بعد با رد مجلس معرفی ۴نفر و مجددا رد تمامی آنها و حتی مخالفت با سید حسن خمینی برای نخست وزیری توسط امام که البته این آخری رو بنی صدر از روی کنایه پیشنهاد داده است صرف نظر از احترام به شخصیت مرحوم رجایی نشان دهنده بی اعتبار بودن رای ملت از همون ابتدای کار می دانم. در ضمن من طرفدار آقای بنی صدر هم نبوده و نیستم!
Iran, Islamic Republic of
10:03 - 1399/05/02
پاک دست بود
پاسخ ها
علی بابا کجابی
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
کاری به احمدی نژاد ندارم چون بدبختی مردم وبیچارگی کشور مرهون زحمات اطرافیان و خود احمدی نژاد است ولی بازیکنان کشورداری نمیتوان نظردادکه خوب بود یانه ولی ازنظرشخصیتی آدم بسیار قابل احترامئ است
Iran, Islamic Republic of
10:14 - 1399/05/02
رئیس جمهور کاربلدفقط روحانی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
خخخخ خندیدیم ممنون!
Iran, Islamic Republic of
10:20 - 1399/05/02
چرا تا موقعی یکی مهره سوخته نشده باشه جرات نقد بهش ندارید
Iran, Islamic Republic of
10:25 - 1399/05/02
تخریب دکتر احمدی نژاد از سه چهار ماه پیش کلید خورده است اما به لطف خدا به جایی نمیرسد چون عزت وذلت دست خداست
Iran, Islamic Republic of
10:48 - 1399/05/02
آنچه درباره رجائی نوشتید درست،
ولی بفرمائید ، این آهنگر زاده ، دست پاک اگر نمیتواند، مشابه مرحوم رجائی باشد ، از ابتدای انقلاب تا بِ امروز در بین رجال ریزو درشت، خوش نام
Iran, Islamic Republic of
11:55 - 1399/05/02
رجائی ساخته دوران نوجوانی وجوانی خودش بود.دوروان اختناق پهلوی دوم راچشیده بود وآب دیده شده بو د در نتیجه رفتارش ضد دیکتاتوری بود ولی احمد نژاد بی مایه بود وکارهای آبکی میکرد
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1399/05/02
تمام روش ها را برای تخریب دکتر احمدی نژاد به کار گرفته اید، در ابداع روش های جدید کفگیرتان به ته دیگ اصابت کرده غافل از آن که با هر ترفند تخریب گری شما احمدی نژاد محک خورده، شفاف تر و زلال تر در سایه ی خدا ایستاده است و این گونه جبهه ی شیطان را دم به دم آشکار تر می سازد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۲
طیب الله انفاسکم
دمت گرم
Iran, Islamic Republic of
13:52 - 1399/05/02
اینا عادت دارن وقتی کسی مرد بگن خوب بود
ودیگر هیچ....‌
Iran, Islamic Republic of
13:55 - 1399/05/02
احمدی نژاد آدم زیرکیه وگرنه تا الان با این همه فشار باید خورد و خمیر میشد
United States
14:06 - 1399/05/02
در پاک دستی و دیانت شهید رجایی حرفی نیست. ایشون یک انقلابی، یک فرد متعهد و یک فرد کم نظیر بودند و اصلا احمدی نژاد قابل مقایسه باهاش نیست ولی جالبه که این مقاله بیشتر برای له کردن احمدی نژاد هست نه تعریف از رجایی. نترسید احمدی نژاد دیگه نمیاد اگر چه من طرفدارش نیستم اما وقتی می بینم به یکی مرتب گیر میدن و علیه ش مقاله می نویسند واقعا تاسف میخورم برای این نویسنده های جهت یافته
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1399/05/02
به پاکی و صداقت و راستگویی و انقلابی بودن این شخص قابل توصیف نیست و چه رسد مقایسه ایشان اصل بود ریشه در خاک این مرز و بوم بود مردم دلسوخته ایران عزیز و سربلند چون من همیشه به نیکی یاد میکنیم و سر تعظیم فرود میاوریم یادش گرامی
Iran, Islamic Republic of
18:54 - 1399/05/02
نمی دونم چرا بعضی ها احمدینزاد پرست شدن
به ز احمدی نزاد نخندید کامپیوترم مشکل داره
Iran, Islamic Republic of
00:55 - 1399/05/03
ای بابااا...
اونم از دنیا رفته وگرنه واسه اونم یه خط و ربطی درست میکردن
United States
01:28 - 1399/05/03
اقای رجایی هیچ گونه تحصیلانت و تجربه مرتبط با مملکت داری نداشت ادم خوبی بود ولی اینکاره نبود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۴
یک ماه کمتر رییس جمهور بود از کجا فهمیدید اینکاره نبود.چرا ترورش کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ بعدش الان کدوم یک از مملکت داران فعلی تخصص داره یک سری که مدرکشون جعلیه . یک سری که وصل می شن یا به رفسنجانی یا به مشایی .
Iran, Islamic Republic of
06:39 - 1399/05/03
هر کسی رییس جمهور شود پرتش می کنن بیرون حتی رجایی رو، یا اینکه رجایی تا اخر رییس جمهور می ماند که اینم قانون نمی زاره، البته رجایی پاداش یه عمر مجاهدت رو از خدا گرفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
سلام
وجه مشترک هر دو شخصیت توجه به بهبود وضع اقتصادی خانواده های کم درآمد و سطح پایین جامعه. و انصافا احمدی نژاد تا حدودی هم در حل معضل مسکن در زمان خود بسیار موفق بوده است. 7/1/99
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فنی آتل_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
فرش تارنگ_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
کالابرد_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دیاکو_فوتر داخلی