کُری‌خوانیِ آمریکا و چین به «مریخ» هم رسید
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
زمردی_داخلی1
کلاسینو_1
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
لاله زار مال_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نداف کرمانی 3
ریزخور_3
اپیلاسیون نانا 3
کلاسینو_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
ریزخور_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_2
زمردی_داخلی2
دکتر نداف کرمانی 2
سفیر بار ساقدوش_2
ریزخور_2
اپیلاسیون نانا 2
کلاسینو_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۲۱۳۸۰
۰۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۹
۱۱۵۰۷
اکنون که مشغول خواندن این مطلب شده‌اید، هشت سفیر رباتیک بشر در سیاره سرخ مشغول کارند؛ شش مدارگرد در حال گردش به دور مریخ داریم، یک سطح‌نشین و یک مریخ‌نورد بی‌سرنشین هم داریم که در آن دنیای رازآلود مشغول کاوش هستند.

برترین‌ها: اکنون که مشغول خواندن این مطلب شده‌اید، هشت سفیر رباتیک بشر در سیاره سرخ مشغول کارند؛ شش مدارگرد در حال گردش به دور مریخ داریم، یک سطح‌نشین و یک مریخ‌نورد بی‌سرنشین هم داریم که در آن دنیای رازآلود مشغول کاوش هستند. اما تلاش برای اکتشاف در سیاره سرخ آن‌قدر جذاب شده که سازمان‌های فضایی کشور‌های مختلف از فرصت مناسب قرار گرفتن مریخ در نزدیک‌ترین فاصله مداری تا زمین، استفاده کرده و سه سفیر دیگر را نیز راهی سیاره سرخ می‌کنند.

کُری‌خوانیِ آمریکا و چین به «مریخ» هم رسید

اولی، مسبار الأمل یا هوپ (hope به معنی امید) امارات عربی متحده بود که قرار بود ۲۴ تیر از مرکز فضایی تانیگاشیما ژاپن سوار بر راکت H۲A۲۰۲ پرتاب شود، اما به‌دلیل شرایط نامساعد جوی با تاخیری یک هفته‎ای بامداد سی‎ام تیر پرتاب شد. سه‌روز بعد در دوم مرداد ۹۹، پرتاب دومین مسافر امسال مریخ و اولین ماموریت مریخی چین با پرتاب تیان‌ون-۱ کلید خورد. ماموریت مارس ۲۰۲۰ (Mars ۲۰۲۰) با مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) ناسا آخرین مسافر مریخی خواهد بود که امسال در نوبت پرتاب قرار گرفته است.

اگر از نظر جوی یا فنی مشکلی پیش نیاید، قرار است این ماموریت حوالی ساعت ۱۵ و ۱۷ دقیقه امروز پنجشنبه ۹ مرداد به سوی مریخ پرتاب شود. اگر قرار باشد ماموریت امارات را دستپخت آمریکا و ژاپن در نظر بگیریم، برای هویت چینی ماموریت تیان‌ون-۱ جای زیادی برای تشکیک نداریم. حالا محصولات ساخت چین نه‌تن‌ها در زمین رقیب محصولات آمریکایی شده بلکه این بار خاک سیاره سرخ قرار است میدان رقابت تازه دو قدرت شرق و غرب زمین در کاوش‌های فرازمینی‌شان باشد.


چینی‎ها در آستانه تحقق رویای فتح مریخ

پروژه اکتشافات مریخی سازمان فضایی چین از آبان ۱۳۹۰ با همکاری سازمان فضایی روسیه آغاز شد. در این پروژه مشترک فضاپیمای روسی فوبوس-گرانت (Fobos-Grunt) که برای رسیدن به فوبوس یکی از قمر‌های مریخ طراحی شده بود، همراه خودش اولین مدارگرد مریخی چینی‎ها به نام یینگهو-۱ (Yinghuo-۱) را حمل می‎کرد.

کُری‌خوانیِ آمریکا و چین به «مریخ» هم رسید

پرتاب با موفقیت اجرا شد و فضاپیما در مدار پارکینگ از پیش تعیین شده خود قرار گرفت، اما موتور‌های پیش رانشی که باید برای قراردادن فضاپیما در مسیر رسیدن به مریخ روشن می‎شدند با اشکال مواجه شد و این ماموریت عظیم شکست خورد. حدود دو ماه بعد قطعات این دو فضاپیما وارد جو زمین شده و در اقیانوس آرام سقوط کردند. پس از این تجربه تلخ، چین پروژه مریخی مستقل خود را آغاز کرد.

تیان‎ون-۱ (Tianwen-۱) اولین ماموریت بین‌سیاره‎ای چینی‎ها به مقصد مریخ است و نامش را از نام شعری بلند از سروده‎های کو یوآن (Qu Yuan) از بزرگ‎ترین شاعران چین باستان در قرن سوم پیش از میلاد به معنی پرسش‎هایی از کیهان وام گرفته است.


پرتاب تیان‌ون-۱ در یک نگاه

این فضاپیمای رباتیک از سه بخش مدارگرد، سطح‌نشین و مریخ‎نورد تشکیل شده است و ساعت ۲۰ و ۱۰ دقیقه چهارشنبه اول مرداد ۹۹ به وقت ایران از جزیره هاینان در جنوب چین سوار بر پرتابگر لانگ مارچ-۵ از مرکز پرتاب‎های ماهواره‎ای ون‎چانگ پرتاب شد و حدود ۳۶ دقیقه بعد از پرتاب با موفقیت در مدار رسیدن به مریخ قرار گرفت. تیان‎ون-۱ با رسیدن به سرعتی بیش از ۱۷ هزار کیلومتر بر ساعت در اسفند امسال به مقصد اول خود در مدار مریخ خواهد رسید.

کُری‌خوانیِ آمریکا و چین به «مریخ» هم رسید

سپس تا تثبیت موقعیتش برای فرود سطح‌نشین دو تا سه ماه را در گردش به دور مریخ سپری خواهد کرد. این مدت به مهندسان امکان بررسی شرایط جوی مریخ را قبل از اقدام به فرود می‎دهد که از خطرناک‌ترین بخش‌های این مأموریت است. سپس حوالی اردیبهشت، سطح‎نشین و مریخ‎نورد از مدارگرد جدا و وارد جو مریخ می‎شوند تا در دشت اتوپیا فرود بیایند. دشت وسیعی با سنگ‎های آتشفشانی و حوضه رودخانه‎ای بزرگ که سه دهه قبل مریخ‌نشین وایکینگ-۲ ناسا آنجا فرود آمده بود. ورود به مریخ، کاهش سرعت و فرود روی سطح از دشوارترین و پیچیده‌ترین مراحل فنی پیش روی این ماموریت هستند.

برای فرود نرم، سطح‎نشین از فضاپیما جدا می‎شود و چتر نجات، موشک ترمزی و کیسه هوا سرعتش را هنگام ورود به سیاره کم و روی سطح متوقفش می‎کنند. در صورت موفقیت این مرحله، سطحی شیب‎دار از سطح‌نشین به بیرون باز می‎شود تا مریخ‎نورد از سطح‎نشین خارج شده و پیمایش روی مریخ را شروع کند. ظاهرا سطح‎نشین فعالیت علمی ندارد و فقط به عنوان سیستم رهایی مریخ‎نورد عمل می‎کند. اگر فرود موفقیت‎آمیز باشد چین رسما دومین کشور پس از آمریکا خواهد بود که توانسته فرودی نرم روی مریخ داشته باشد.

این مریخ‌نورد شش چرخی با صفحه‎های خورشیدی خود به مدت ۹۰ روز مریخی (طول روز مریخ ۴۰ دقیقه بیشتر از زمین است) سطح مریخ را به دنبال مولکول‎های زیستی کاوش و آنالیز‌های شیمیایی از خاک آن انجام می‎دهد. در این مدت نیز مدارگرد همچنان به دور مریخ می‎چرخد و پل ارتباطی بین مریخ‎نورد و زمین خواهد بود.


برنامه مریخ‌نورد چینی‌ها در سیاره سرخ

اهداف این ماموریت یافتن شواهدی از حیات در گذشته و امروز مریخ، تهیه نقشه از سیاره سرخ، تعیین ترکیبات خاک مریخ و توزیع آب یخی، بررسی جو مریخ به‌خصوص یونوسفر و تشخیص میدان‎های الکترومغناطیسی و گرانشی مریخ است. به طور کلی روی مدارگرد چینی‌ها هفت ابزار علمی شامل دوربین با وضوح متوسط، دوربین با وضوح بالا، رادار زیرسطحی مدارگرد، حسگر مغناطیسی، طیف‎سنج مواد معدنی، تحلیلگر ذرات خنثی و یون‎ها و تحلیلگر ذرات پرانرژی مریخ و روی مریخ‎نورد همین مأموریت، شش ابزار علمی شامل رادار زیرسطحی مریخ نورد، آشکارساز میدان مغناطیسی، رصدگر آب و هوا، آشکارساز ترکیبات سطح، دوربین نقشه‎برداری و جهت‎یابی و دوربین تصویربرداری در چند طیف نصب شده است. آشکارساز میدان مغناطیسی مریخ‎نورد اطلاعات ارزشمندی از میدان مغناطیسی گذشته مریخ و رادار نفوذی به زمین (GPR) به تشخیص ساختار‌های زمین‎شناسی زیر سطح سیاره کمک خواهند کرد.

کُری‌خوانیِ آمریکا و چین به «مریخ» هم رسید

انجام این ماموریت جاه‎طلبانه از پیشرفت چشمگیر برنامه‎های فضایی چین خبر می‌دهد. هنوز هم ممکن است اشتباهاتی پیش آید، اما تاکنون که خوب پیش رفته است. جالب است بدانید آژانس فضایی چین در بهار ۱۳۷۲ تاسیس شده است و در کمتر از ۳۰ سال توانسته مدارگرد، سطح‎نشین و مریخ‎نورد را راهی سیاره سرخ کند.
مقامات چینی درباره جزئیات تیان‎ون-۱ مثل هزینه‎ها و آماده‎سازی برای پرتاب صحبتی نکرده‎اند. ماموریت‎های مریخ، ریسک موفقیت بالایی دارند و شاید دلیل این سکوت هم همین باشد.


فصل جدید اکتشافات ناسا در سیاره سرخ

اکتشافات ناسا در مریخ پیوسته پایدار بوده است. در دهه ۴۰ شمسی کاوشگر‌های مارینر (Mariner) اولین تصاویر را از مریخ تهیه کردند. سطح‎نشین‎های وایکینگ ۱ و ۲ (Viking ۱ & ۲) اولین دست‌ساخته‎های بشر بودند که روی سطح سیاره فرود آمدند و ‎ برای جست‌وجوی حیات در مریخ ماموریت داشتند. در ادامه، این فعالیت‎ها با ارسال و فرود موفقیت‎آمیز مریخ‌نورد کیوریاسیتی (Curiosity به معنی کنجکاوی) در سال ۱۳۹۱ شمسی/۲۰۱۲ میلادی به اوج رسید و به تصاویر سیاه و سفید مریخ رنگ بخشید. به‌علاوه نشان داد این سیاره محیط‎های قابل سکونت متنوعی داشته است و ما را به یافتن شواهدی از حیات امیدوار کرد.

مریخ‌نورد «استقامت» یا همان «پرسویرنس» مسافر بعدی است که به احتمال زیاد امروز ۹ مرداد ۹۹ از پایگاه کیپ کاناورال در فلوریدا سوار بر پرتابگر اطلس ۵ راهی مریخ خواهد شد تا اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود ۳۰ بهمن امسال در دهانه جزرو (Jezero Crater) فرود بیاید. دهانه ۴۵ کیلومتری جزرو، دهانه‎ای برخوردی است که ۵/۳ میلیارد سال قبل در آن درهِ رودخانه‎ای وجود داشته است که آبش وارد حوضه آبریز دهانه می‎شده و دریاچه‎ای به مساحت حدود یک‌دهم دریاچه ارومیه ایجاد کرده بود. جالب اینجاست که از آبرفت آن رودخانه نیز دلتا شکل گرفته است.

رسوبات دلتا‌ها می‎توانند نشانه‎های حیات احتمالی را که در دریاچه وجود داشته است، حفظ کرده باشند. اما «استقامت» به تنهایی قادر به تشخیص این شواهد نیست، برای همین یکی از اهداف اصلی این مریخ‎نورد جمع‎آوری و انبارکردن نمونه‎هایی با نشانه‎های بالقوه اخترزیستی در قوطی‎هایی کوچک است تا در حدود یک دهه آینده فضاپیمای دیگری بتواند آنجا برود و این مخازن را به زمین برگرداند. زیرا در نهایت برای تایید وجود نشانه‎های زیستی نمونه‎ها باید به زمین برسند. جزئیات دقیق آن ماموریت فعلا معلوم نیست، اما احتمالا حاصل همکاری ناسا و سازمان فضایی اروپا خواهد بود که تا سال ۱۴۰۷/۲۰۲۸ به مریخ خواهد رسید و تا سال ۱۴۱۰/ ۲۰۳۱ نمونه‎ها را به سیاره‎مان بازخواهد گرداند.

این مریخ‎نورد، یک بالگرد دو کیلوگرمی به نام اینجینیوتی (Ingenuity به معنی نبوغ) را نیز در دل خود دارد که پس از فرود جدا شده و در ۹۰ روز اول این ماموریت فعالیت خواهد داشت. این اولین پرواز یک ربات در دنیایی جز زمین خواهد بود که از سطح مریخ و مریخ‎نوردی که آن را به مریخ رسانده است، عکسبرداری خواهد کرد. اگر این بالگرد به‌خوبی عمل کند می‌تواند به جزئی همیشگی از ماموریت‎های مریخی آینده ناسا تبدیل شود.


نگاهی به ابزار‌های علمی کاوشگر ناسا

مریخ‌نورد «استقامت» مجهز به هفت‌ابزار علمی و مناسب و در مجموع ۲۳ دوربین و دو میکروفن برای شنیدن صدای لحظه فرود بر سطح مریخ است، تا این منطقه را با جزئیات دقیق بررسی کند. شباهت ظاهری آن با کیوریاسیتی و استفاده از سیستم فرود یکسان سبب شده استقامت، مریخ‎نورد دوقلوی کنجکاوی (Curiosity) باشد. هر دو برای فرود از فناوری جرثقیل آسمان (sky crane) استفاده می‎کنند. در ماموریت قبل، کیوریاسیتی به کمک طناب‎هایی از جرثقیل آسمان جدا شد و به آرامی روی سطح فرود آمد. پرسویرنس گرچه از نظر ظاهری شبیه کیوریاسیتی است، اما از نسخه‎های جدیدتری مثل سیستم فرود دقیق‎تر استفاده می‎کند و چرخ‎هایش نیز بسیار متفاوتند؛ چرخ‎هایی محکم برای روبه‎رو شدن با سطح ناهموار مریخ.

کُری‌خوانیِ آمریکا و چین به «مریخ» هم رسید

تأمین برق مریخ‎نورد بر عهده ژنراتور ترموالکتریک رادیوایزوتوپ چند منظوره (MMRTG) است. وزن کلی این ژنراتور ۴۵ کیلوگرم است که ۸/۴ کیلوگرم آن را دی‌اکسید پلوتونیوم تشکیل می‎دهد. گرمای تولید شده حاصل از فروپاشی این عنصر رادیواکتیو به الکتریسیته تبدیل می‌شود و توان الکتریکی تولید شده آن معادل ۱۱۰ وات است. به‌علاوه مریخ‎نورد را در طول شب‎های سرد مریخ گرم نگه می‎دارد. برخلاف صفحه‌‎های خورشیدی، MMRTG انعطاف‎پذیری قابل توجهی در عملکرد ابزار‌های مریخ‎نورد حتی در شب و در طول طوفان‎های گرد و غبار در طول زمستان مریخ فراهم کرده است.

ابزار‌های کیوریاسیتی به دنبال بررسی زیست‎پذیری مریخ بودند، در حالی که پرسویرنس با مجموعه‎ای از ابزار‌های مختلف به دنبال شکار شواهدی از حیات است.

بازوی رباتیکی مریخ‌نورد استقامت ۱/۲ متر طول و دارای پنج مفصل است. برجکی کوچک به نام پیکسل (PIXL) در انتهای آن نصب شده که توزیع عناصر را در مربعی به کوچکی یک تمبر پستی از سنگ‎های مریخ اندازه‎گیری می‎کند. به کمک ابزاری به نام واتسون (WATSON) می‎تواند همزمان تصاویری بصری بگیرد و به کمک ابزاری به نام شرلوک (SHERLOC) توزیع مواد آلی را به‌دست آورد.

با مجموع همه این‌ها شواهدی قانع‌کننده از امکان وجود نوعی حیات ساده به‌دست خواهد آمد. چنین شواهدی با طیف سنج رامان ابزار شرلوک در ناحیه فرابنفش ارزیابی می‎شوند. از این رو ترکیبات سنگ بدون این‌که مانند کیوریاسیتی به تبخیر سنگ با پرتو لیزر نیاز باشد، مشخص می‎گردد. این مخرب‎ترین تکنیکی بود که در کیوریاسیتی به‌کار گرفته شد.

«استقامت» چند ترفند دیگر هم در آستین دارد؛ ابزاری به نام میدا (MEDA) آب‎وهوای مریخ را رصد خواهد کرد و ابزار موکسی (MOXIE) از دی‎اکسیدکربن‎ هوای مریخ، اکسیژن تولید می‎کند؛ این ابزاری حیاتی برای ماموریت‎های آینده بشر خواهد بود. ابزار ریمفاکس (RIMFAX) اولین رادار نفوذ در سطح روی سطح مریخ خواهد بود و وجود آب و یخ را تا عمق ده متری شناسایی می‌کند. به‌علاوه انواع دوربین با وضوح بصری بی‎سابقه‎ای از سطح مریخ و هنگام فرود با جزئیات فیلمبرداری خواهد کرد.

پس از فرود، مریخ‌نورد استقامت دو سال اول مأموریت خود را در دهانه جزرو برای بررسی و جمع‎آوری نمونه‎های حیات سپری خواهد کرد. سپس به سمت خارج از دهانه رانندگی خواهد کرد تا به منطقه همسایه یعنی میدوی (Midway) با سنگ‎های کربناته فراوان برسد. بعضی از تخته‎سنگ‎های اینجا به بزرگی یک خانه است و امکان دارد بخش‎هایی از لایه گوشته مریخ باشد که هنگام برخوردی که دهانه جزرو را شکل داده، به بیرون پرتاب شده است. بررسی آن‌ها دانش ما را از زیر سطح مریخ کامل‎تر خواهد کرد.

 

 

منبع: Scientific American ، mars.nasa.gov و روزنامه جام جم

برچسب ها:
انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:6
Iran, Islamic Republic of
11:01 - 1399/05/09
چین هم هوس کرده بلای شورویو سرش بیارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
چین کشور دوست و برادر ماست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
نوبت امریکاست.چین که تازه وارده
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
ان شالله نابود بشه
Iran, Islamic Republic of
12:35 - 1399/05/09
اینا سر مریخ کری میخونن یه عده هم در ایران سر پرسپولیس و استقلال
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
کمی اندیشه باید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
تو اسپانیا سر بارسا رئال. مسائل رو قاطی نکنید
Iran, Islamic Republic of
13:04 - 1399/05/09
شوروی فرو پاشید .چون اقتصادش ضعیف بود.ولی چین علاوه بر نظامی اقتصادشم قویه.اونقدر قوی که تا کمتر از چندسال دیگه رتبه اول دنیا میشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
نه اتفاقا ، یک ابر قدرت کشوریه که مردمش احساس خوشبختی بالایی داشته باشن و از نظامش راضی باشن (در حین قدرت اقتصادی و نظامی) ، ولی چین یه کشور استبدادیه و مردم خودش رو سرکوب میکنه و هیچگونه آزادی بیان و اندیشه توش وجود نداره و مردم شاد و جامعه پر نشاطی نداره (مثل شوروی) . چنین نظامهایی خیلی سریع فرو میپاشن، و در جامعه بین الملل هم محترم و محبوب نیستن(مثل چین و روسیه) به همین خاطر هیچوقت تبدیل به ابر قدرت نمیشن
Iran, Islamic Republic of
13:07 - 1399/05/09
درضمن شوروی فرو پاشید چون هم اقتصادش ضعیف بود هم یه اصلاح طلب(گورباچوف)با وعده مزاکره با آمریکا به قدرت رسید.لااقل برو تاریخ بخون.و نتیجه مزاکرات با ریگان و گورباچوف
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
تاریخ رو درست بخون. یکی دیگه از دلایلش این بود که جامعه شون سر شار از حس ترس و ناامنی بود و روحیه مردم سالم و با نشاط نبود (مثل چین و روسیه امروز که مدام در حال سرکوب آزادیهای مدنی و آزادی اندیشه و بیان هستند و منتقدان رو قلع و قمع میکنن) . چنین نظامهایی عمرشون طولانی نیست
Iran, Islamic Republic of
13:25 - 1399/05/09
چین خیلی نظامی قوی نیست بیشتر اقتصادیه..نظامی همون روسیه بهتره..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
این دو تا ، هر دوشون یه طرف کارشون میلنگه . ولی آمریکا هم در اقتصاد قویه هم در مسایل نظامی حرف اول رو میزنه ، هم در صحنه بین المللی متحدان قدرتمندی داره و هم در داخلِ کشور مردم عاشق نظامشون هستند( برعکس روسیه و چین) . این دو تا چون یک بُعدی هستن نمیتونن خیلی جلو برن
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1399/05/09
مثل زمان شوروی و آمریکا که کری خونیشون به ماه رسیده بود...
Iran, Islamic Republic of
16:56 - 1399/05/09
فقط مونده برن مریخ رو هم به گند بکشن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
مریخ ارث باباته مگه؟؟
Saeed
Netherlands
۲۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۰۹
واقعا راسته میگن ای کیو ها اومده پایین.. مریخ برهوت غیر فابل سکونت چیو به گند بکشن؟؟ حتما پاتوقت بوده
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
عارفی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_2
شیرآلات زمانی_2
عارفی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
خرید باکس 2
شاخه نبات_ فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
زمردی_فوتر اصلی
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان