علیزاده: پرسپولیس قهرمان شد، چون ثبات دارد
۱۰۲۳۴۳۴
۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۷
۴۸۸
تیم فوتبال مس رفسنجان دو هفته مانده به پایان مسابقات لیگ آزادگان به لیگ برتر صعود کرد و از این پس برای قهرمانی تلاش می‌کند.

فرهیختگان: تیم فوتبال مس رفسنجان دو هفته مانده به پایان مسابقات لیگ آزادگان به لیگ برتر صعود کرد و از این پس برای قهرمانی تلاش می‌کند. هفته‌‌ها صدرنشینی این ذهنیت را برای همه فوتبال‎دوستان به‎وجود آورده بود که این تیم لیگ برتری می‌شود ولی شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مسابقات لیگ ابهاماتی را به‎وجود آورد. برخی تصور می‌کردند شروع مجدد مسابقات لیگ آزادگان شاید به ضرر این تیم که ماه‌‌ها صدرنشین بود، تمام شود.

این نگرانی برای رفسنجانی‌‌ها وجود داشت که وقفه به‎وجودآمده معادلات را بر هم بزند و این تیم از شرایط ایده‎آل فاصله بگیرد ولی آنها که از ابتدای فصل خیز بلندی برای قهرمانی برداشته بودند تسلیم نشدند و کرونا هم نتوانست مانع صعودشان به لیگ برتر شود. این درحالی است که مس کرمان هم شانس خوبی برای صعود به لیگ برتر دارد و اگر گل‏گهر نیز ماندنی شود، فصل بعد شاهد حضور سه تیم کرمانی در لیگ برتر خواهیم بود و از نظر مدیر تیم مس رفسنجان، استان کرمان پتانسیل داشتن سه تیم در لیگ برتر را دارد. گفت‏وگو با علی علیزاده را در ادامه می‌خوانید.

صعود زودهنگامی بود. چطور هفته‌‌ها و ماه‌‌ها صدرنشین بودید؟

این صعود را به همه دوستداران تیم مس رفسنجان تبریک می‌گویم. 13 ماه از فصل جاری گذشت. ماه‌‌های سخت و پرفرازونشیبی بود. خیلی سخت بود بتوانیم تیم را 25 هفته در صدر جدول نگه داریم ولی مربی و مدیران ما این کار را با همت بازیکنان انجام دادند. جا دارد از مربی تیم‎مان به‎خاطر این صعود تشکر کنم.

ربیعی در آخرین روز‌های قبل از شروع مسابقات به شما اضافه شد، آیا موفق شدید خواسته‌هایش را برآورده کنید؟

ما قرار بود با یک مربی خارجی لیگ را شروع کنیم و همه تمرکزمان روی برنامه‌‌ها و بازیکنان موردنظر او بود ولی 12 روز مانده به شروع لیگ، ربیعی به رفسنجان آمد. در این فرصت کوتاه تلاش کردیم بازیکنان موردنظر ربیعی را جذب کنیم. حتی کارت سه تن از بازیکنان‎مان نیم‏ساعت قبل از بازی اول لیگ صادر شد. به هر حال شروع کردیم و شروع خوبی بود. این روند را پله‏پله ادامه دادیم تا به قهرمانی در نیم‏فصل مسابقات ختم شد.

به‏دلیل صدرنشینی پیاپی صعود تیم‎تان قابل پیش‏بینی بود؛ هیجان لازم را داشت؟

برای ما هیجان‌انگیز بود. چون در ابتدای فصل با کمک ربیعی برنامه‎ای سه ساله برای صعود به لیگ برتر تنظیم کردیم. قرار نبود تیم‎مان در اولین سال این برنامه صعود کند. ولی کادری قوی بالای سر این برنامه بود وخیلی زود موفق شدیم شرایط صعود را فراهم کنیم. ازاین‎رو در یک سال اول برنامه‎ای برای صعود نداشتیم و وقتی این اتفاق افتاد خیلی خوشحال شدیم.

برنامه‌تان برای لیگ برتر چیست؟

با مدیرعامل صنایع مس ایران صحبت کردم. او به ما اطمینان داد این تیم را در لیگ برتر حمایت می‌کند. ازاین‏رو در تدارک تامین زیرساخت‌‌های لازم ازجمله ورزشگاه محل برگزاری بازی‌‌ها برای حضور در لیگ برتر هستیم. همه‎چیز آماده است تا در مهرماه میزبان خوبی برای رقبای لیگ برتری باشیم.

مگر صنایع مس دولتی نیست؟ چطور می‌خواهید از کمک دولت در لیگ برتر استفاده کنید؟

نمی‎دانم در تیم‌‌های لیگ برتری چه خبر است ولی صنایع مس ایران را با جا‌های دیگر مقایسه نکنید. من کاری به باشگاه‌‌های دیگر ندارم. ولی درمورد باشگاه خودمان می‌توانم با اطمینان بگویم که صنایع مس هر بودجه‏ای که خواستیم را در اختیارمان قرار داد. حتی گاهی بودجه بیشتری به ما دادند و هرگز چیزی کم نبوده است. اگر قرار بود موانعی برای کمک به باشگاه ما وجود داشته باشد قول نمی‌دادند. حتی بودجه‌بندی مخارج سال آینده تیم ما انجام شده است. روی این قول‌‌ها حساب کردیم و با توجه به قول‌‌هایی که دادند به‎محض اینکه دو بازی باقی‏مانده تمام شود برای جذب بازیکنان موردنظر سرمربی تیم‎مان اقدام می‌کنیم.

با بازیکن خاصی مذاکره کرده‎اید؟

کادرفنی و کادر مدیریت خوبی در باشگاه ما مشغول فعالیت هستند. در همه زمینه‌‌ها مشاوران خوبی وجود دارند. ربیعی برنامه خوبی به ما ارائه داده است. در این برنامه لیستی از بازیکنان لیگ یک و لیگ برتر هم وجود دارد ولی اخلاقی نیست در شرایط فعلی که هنوز دو هفته به پایان لیگ آزادگان باقی است با بازیکنان دیگر تیم‌‌ها صحبت کنیم. ازاین‎رو منتظر سوت پایان لیگ دسته اول هستیم، به‎محض اینکه مسابقات تمام شود با آنها مذاکره می‌کنیم و نفرات مجرب و قابل‏قبولی را به این تیم می‌آوریم. حتی اگر ربیعی بخواهد با همین نفرات وارد لیگ برتر شود خواسته او را برآورده کرده و با همه بازیکنان تمدید خواهیم کرد. بااین‏حال معتقدم اسکلت اصلی تیم باید حفظ شود و لازم است چند مهره تاثیرگذار و لیگ برتری به ما اضافه شوند.

با وجود صعود به لیگ برتر انگیز‌ه‌ای برای قهرمانی در لیگ آزادگان دارید؟

هدف اصلی ما صعود به لیگ برتر بود و در مرحله دوم به دنبال قهرمانی هستیم. شک نکنید دو بازی بعدی را با تمام قوا به میدان می‌رویم تا جام قهرمانی را با افتخار بالای سر ببریم.

درصورت صعود مس کرمان فکر می‌کنید استان کرمان ظرفیت حضور سه تیم در لیگ برتر را دارد؟

بله، استان ما این ظرفیت را دارد که بخواهد سه تیم لیگ برتری داشته باشد. شک نکنید اگر مس کرمان هم در کنار تیم ما و تیم گل‏گهر به لیگ برتر بیاید، استان ما این پتانسیل را دارد تا هر سه تیم را ساپورت کند. شاید برخی اختلاف‌‌ها دلیل غیبت تیم‌‌هایی مثل ما یا تیم‌‌های کرمانی در لیگ برتر طی سال‌‌های قبل بود. بااین‏حال مدیریت قوی شکل گرفته و امیدوارم سال آینده نمایندگان خوبی برای استان‎مان باشیم.

ربیعی در کادرفنی می‌ماند؟

قراردادمان را در اسفندماه سال قبل با محمد ربیعی تمدید کردیم و می‌خواهیم او بماند. قطعا سعی می‌کنیم او را حفظ کنیم. چون صعود به لیگ برتر خیلی سخت است ولی بقا در این لیگ سخت‌تر است. ازاین‎رو ما سعی می‌کنیم استخوان‌بندی تیم را حفظ کنیم. البته با توجه به احوالات لیگ برتر تیم مس رفسنجان را تقویت خواهیم کرد. از طرفی اصرار داریم سرمربی تیم‎مان بماند، اسم‌‌هایی که برای سرمربیگری مطرح می‌شود برای تیم‌‌های دیگر است و ربطی به باشگاه ما ندارد. ما دوست داریم با ربیعی ادامه دهیم مگر اینکه خودش نخواهد.

دلال‌‌ها بیشتر اطراف تیم‌‌هایی که لیگ برتری می‌شوند، هستند و ممکن است حامیان دیروز به مخالفان امروز تبدیل شوند؟

اگر مثلث مدیریت، کادرفنی و منابع انسانی در تیم ما حفظ شود، می‌توانیم در لیگ برتر هم موفق شویم. ما با حفظ همین مثلث به لیگ برتر صعود کردیم. اگر باز هم روی این مثلث حساب کنیم می‌توانیم در لیگ برتر موفق باشیم. منظور من از مدیریت علاوه‏بر مدیران باشگاه، مسئولان شهری و سیاسی و دولتی هستند. خداراشکر در فصل جاری همدلی در تیم و کل شهر وجود داشت. شک نکنید در لیگ برتر نیز همین اتفاق رخ می‌دهد. استاندار، فرماندار، امام‏جمعه و همه مسئولان بزرگ و کوچک استان کمک کردند تیم به لیگ برتر صعود کرد. شک نکنید در لیگ برتر هم این همدلی وجود خواهد داشت چون ما امتحان پس دادیم و اگر از این جمع کسی پایش را عقب بکشد یک جای کار لنگ می‌زند و اتحادمان به خطر می‌افتد.

از مس فاصله بگیریم. به‎عنوان بازیکن سابق استقلال اوضاع این تیم را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من استراماچونی تیم را خودش بست، باید او را حفظ می‌کردند. یکی از دلایلی که فرهاد مجیدی نتیجه نمی‌گیرد، همین است. او تیم را خودش نبست و شناخت آنچنانی نسبت به همه بازیکنان نداشت. من فکر می‌کنم استقلال ثبات مدیریت نداشت و به همین دلیل نتوانست استراماچونی را حفظ کند. اگر این مربی می‌ماند شک نکنید استقلال شانس اصلی قهرمانی بود. فصل جاری برای استقلال از دست رفت، از این پس باید برای فصل آینده برنامه‏ریزی کنند. مدیریت قوی لازم است تا استقلال را در جایگاه اصلی خودش بنشاند؛ چراکه جایگاه فعلی برای استقلال زشت است.

فکر می‌کنید فرهاد مجیدی باید بماند؟

اگر قرار است فرهاد مجیدی را نگه دارند باید مشاوری قوی مثل مرحوم پورحیدری در کنار او باشد. مجیدی تجربه لازم را ندارد. از طرفی باید به این مربی زمان دهند. اگر می‌خواهند مربیان جوان ایده‌‌های نو را مطرح کنند باید به آنها زمان دهند. مجیدی از خانواده استقلال است و باید زمان دهند تا موفق شود. ایراد اصلی تیم استقلال بی‌ثباتی باشگاه استقلال است.

به نظر شما هم وزارت ورزش با حمایت‌هایش از باشگاه پرسپولیس باعث تضعیف تیم استقلال شد؟

قبول ندارم، ما باید واقعیت را بپذیریم . حدود چهار سال است بازیکنان تیم پرسپولیس در کنار هم بازی می‌کنند. از زمانی که برانکو به این تیم آمد آنها هر سال قوی‎تر و باثبات‌تر شدند. اسکلت این تیم حفظ شد و 80 درصد از بازیکنان مدت‌‌هاست در کنار هم هستند. در تیم استقلال این‏طور نیست. استقلالی‌‌ها نه اسکلت تیم‌شان را حفظ کردند و نه بازیکن باتجربه‎ای مثل جلال حسینی دارند و نه مرد مقتدر و قلدری مثل کریم باقری روی نیمکت این تیم نشسته است. با همه احترامی که برای دوستانم در تیم استقلال قائل هستم ولی باید پذیرفت کادرفنی نیاز به افراد قوی دارد و باید تقویت شود. بار فنی این تیم قوی نیست و نیاز به تجربه دارد. حتی بازیکنان باتجربه نیاز دارد. استقلال کوچک نیست و خیلی هم بزرگ است. به نظر من باید واقع‎گرا باشیم و قهرمانی را به باشگاه پرسپولیس تبریک بگوییم. این حرف‌‌ها هم که وزیر دخیل بوده، درست نیست. آیا باشگاه استقلال به لحاظ مالی مشکل داشته است؟ من این حرف‌‌ها را نمی‌پذیرم و معتقدم تیم‌‌ها باید در زمین قدرت خود را نشان دهند.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:8
Iran, Islamic Republic of
08:01 - 1399/05/15
چون بابا مسعود سلطانی فر را دارد
Iran, Islamic Republic of
08:49 - 1399/05/15
درسته اما این ثبات مدیون بابا مسعودیت . چون هر شش ماه شاکله اصلی تیمو رقیبتون عوض کرد و برا تیم حکومتی لنگ خرج کرد تا بازیکنانش جای نره سرمربیش بمونه و برا استقلال برعکس مگه لطف و محبت باید چه جوری باشه . حالا بگذریم از الطاف خفیف داورا عزیز و .....
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۳:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
خوشم میادشدیدادربرابرفهمیدن مقاومت میکنید....
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج