ضوابط ارائه اینترنت ماهواره‌ای در ایران تصویب شد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
سمپاشی امحا_2
لایکو_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۲۴۶۸۵
۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳
۴۹۸۱
کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با هدف رعایت الزامات مقرراتی از سوی دارندگان شبکه‌های ماهواره ای، «مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارایه خدمات ماهواره‌ای در ایران» را تصویب کرد.

برترین‌ها: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با هدف رعایت الزامات مقرراتی از سوی دارندگان شبکه‌های ماهواره ای، «مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارایه خدمات ماهواره‌ای در ایران» را تصویب کرد.

با رشد فناوری ارتباطات فضایی، طیف وسیعی از خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات توسط شبکه‌های ماهواره‌ای قابل ارایه شده است.

ضوابط ارایه اینترنت ماهواره‌ای در ایران

از آنجایی که تداوم ارایه و توسعه تنوع خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات قابل ارایه از طریق ارتباطات فضایی در کشور، مستلزم رعایت الزامات مقرراتی خاصی از سوی دارندگان شبکه‌های ماهواره‌ای است، کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در مصوبه‌ای این مقررات را تدوین و ابلاغ کرده است.

این مصوبه مطاق بند «د» ماده ۵ قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شماره ۳۰۳ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با عنوان «مقررات حاکم بر حقوق سرزمینی ارایه خدمات ماهواره‌ای در جمهوری اسلامی ایران» تصویب شده است و ضمانت اجرایی برای ساماندهی ارایه خدمات ماهواره‌ای توسط دارندگان مجوز تأسیس و بهره برداری از شبکه ماهواره‌ای صادر شده از سوی یک کشور خارجی عضو اتحادیه جهانی مخابرات (ITU)، پس از احراز شرایط تعیین شده، خواهد بود.

در همین حال با این مصوبه، تأمین نیاز زیرساخت ارتباطی کشور در کنار زیرساخت‌های موجود به ویژه افزایش توسعه کشوری ارتباطات با ایجاد زیرساخت فضایی در مناطق نیازمند تقویت زیرساخت ارتباطی زمینی، تضمین می‌شود.

تامین ارتباطات مطمئن مشترکان از طریق ارتباطات فضایی به صورت مقرون به صرفه، پایدار و مورد اطمینان تحت شرایط فنی و تجاری مطلوب، از دیگر مواردی است که در این مصوبه برای آن ضمانت اجرایی دیده شده است.


خدمات ارتباطی ماهوار‌ه‌ای چیست

خدمات ارتباطی ماهواره‌ای به نقل و انتقال پیام ارتباط رادیویی به واسطه استفاده از ماهواره‌ها اطلاق می‌شود و شبکه ماهواره‌ای نیز شامل بخش‌های فضایی مشتمل بر تمام یا قسمتی از یک یا چند ماهواره متشکل از ماهواره‌های GSO و Non-GSO است که در موقعیت مداری مشخص قرار دارند.

ضوابط ارایه اینترنت ماهواره‌ای در ایران

بخش‌های زمینی ماهواره نیز مشتمل بر TT&C، SCC، MCC، هاب، دروازه که کنترل و مدیریت محموله و پلتفرم ماهواره را بر عهده دارد و همچنین ایستگاه‌های زمینی ماهواره‌ای تغذیه و پایانه‌های ثابت یا سیار ماهواره‌ای مربوط، است که با همدیگر در ارتباط هستند.


الزاماتی که اپراتور‌های ماهوار‌ه‌ای دارند

مطابق با الزامات درنظر گرفته شده برای اپراتور‌های ماهواره، این اپراتور‌ها باید در زمان تأسیس شبکه ماهواره ای، مقررات رادیویی بین المللی تعیین شده توسط اتحادیه جهانی مخابرات را رعایت کرده باشند و داشتن موافقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به هنگام تاسیس یا قبل از شروع ارایه خدمات، نیز الزامی است.

ضوابط ارایه اینترنت ماهواره‌ای در ایران

اپراتور خارجی ماهواره باید مشخصات ثبت ماهواره در اتحادیه جهانی مخابرات و اطلاعات تکمیلی مورد نیاز را ارایه کند. باند‌های فرکانسی مورد استفاده نیز باید مطابق با جدول تخصیص‌های فرکانسی کشور باشد.

از سوی دیگر اپراتور ماهواره موظف است نقشه نواحی جغرافیایی تحت پوشش، مشخصات فنی ایستگاه‌های فرستنده و گیرنده زمینی ثابت یا متحرک دارای قابلیت برقراری ارتباط با شبکه خود و سطح شاخص‌های کیفی خدمات در تمام نقاط مختلف کشور و همچنین شرایط حفاظت الکترومغناطیسی متقابل آن را با سایر فرستنده و گیرنده‌های کشور اعلام کند.

متقاضی باید معیار‌های فنی و کیفی خدمات خود را به سازمان رگولاتوری ارایه و تاییدیه این سازمان را اخذ کند.


شرایط ارایه خدماتی که اپراتور‌ها می‌دهند

مطابق این مصوبه، ارایه خدمات ماهواره‌ای توسط اپراتور ماهواره‌ای فقط از طریق قرارداد با دارندگان پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره ای، مجاز است.

اپراتور‌های ارایه خدمات ماهواره‌ای می‌توانند خدمات مبتنی بر تلفن ثابت و همراه، پیامک، اینترنت همراه و ثابت، پخش همگانی، انتقال داده و دورنگار به پایانه‌های ماهواره‌ای ثابت، قابل حمل (پرتابل) و یا متحرک مشترکان را مبتنی بر ارتباطات ماهواره‌ای ارایه دهند.

ضوابط ارایه اینترنت ماهواره‌ای در ایران

ارایه خدمات پخش همگانی رادیویی و تلویزیونی از سوی اپراتور‌های ماهواره مستلزم دریافت تاییدیه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز خواهد بود.

طبق تبصره این مصوبه، خدمات ماهواره‌ای ایمنی، آماتوری ماهواره ای، هواشناسی ماهواره ای، اکتشاف زمین ماهواره ای، کیهان شناسی رادیویی، ناوبری ماهواره‌ای و تحقیقات فضایی مشمول این مصوبه نمی‌شود.

در این میان اپراتور خارجی ماهواره موظف است اطلاعات جزئیات تماس مشترکین دارندگان پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره‌ای طرف قرارداد خود را به صورت آنلاین در اختیار دارنده پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره‌ای قرار دهد.

از سوی دیگر اپراتور ماهواره موظف است اطلاعات جزئیات تماس و اطلاعات هویتی مشترکین ثبت شده در سایر نقاط جهان در مدت زمان حضور در داخل کشور را به صورت برخط در اختیار دارنده پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره‌ای طرف قرارداد در ایران، قرار دهد.

این اپراتور باید نسبت به ایجاد دروازه بین الملل اینترنت در قلمرو جمهوری اسلامی ایران یا انجام راهکار‌های جایگزین مورد پذیرش سازمان رگولاتوری، اقدام کند.

از سوی دیگر اپراتور خارجی ماهواره موظف است محدوده تشعشعات رادیویی تعیین شده در ماده ۳۰ قانون هوای پاک مصوب ۱۳۹۶/۰۴/۲۵ مجلس شورای اسلامی را رعایت کند.

دیگر شرایط مدنظر برای فعالیت اپراتور خارجی ماهواره در ایران شامل موارد زیر می‌شود:

  • اپراتور ماهواره نباید روی سرویس‌های رادیویی ماهواره‌ای و زمینی فعال و برنامه ریزی شده در داخل کشور، تداخل رادیویی مضر ایجاد کرده و یا توسعه آن‌ها را با مشکل مواجه کند.
  • اپراتور ماهواره موظف است نماینده دارای اختیار‌های لازم خود در خصوص مسائل فنی، مقرراتی و سایر امور مربوط به این مصوبه را معرفی کند و این نماینده در موارد لزوم باید به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مراجعه کند.
  • هرگونه ارایه خدمات میزبانی تماس به مشترکین در قلمرو جمهوری اسلامی ایران صرفاً پس از تایید سازمان رگولاتوری مجاز است.
  • اپراتور خارجی ماهواره‌ای تا زمانی امکان ارایه خدمات در کشور را خواهد داشت که اپراتور داخلی به دلیل ناکافی بودن ظرفیت یا عدم بلوغ فناوری، امکان ارایه آن خدمات را نداشته باشد.

شرایط مسافران خارجی مشترک اپراتور ماهواره‌ای

مطابق این مصوبه مسافرین خارجی که مشترک اپراتور ماهواره بوده و با پایانه خود به کشور مسافرت می‌کنند، باید صرفاً از طریق دارنده پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره ای، خدمات مورد را دریافت کنند. اپراتور ماهواره باید این موضوع را به صراحت به مشترک خود اطلاع رسانی کند.

ضوابط ارایه اینترنت ماهواره‌ای در ایران

این اپراتور همچنین باید تمام امکانات سخت افزاری، نرم افزاری و ارتباطی لازم برای دسترسی برخط رگولاتوری به وضعیت پوشش شبکه ماهواره‌ای و خدمات ارایه شده در کشور را فراهم کند و نیز گزارش تداخل در لینک ارتباطی فراسو خود (زمین به فضا) از داخل کشور را به همراه مستندات فنی مربوط به رگولاتوری ارایه دهد.


جریمه نقض تعهدات برای اپراتور خارجی ماهواره

با اپراتور خارجی ماهواره در صورت عدم پایبندی به مفاد و ضوابط مندرج در این مصوبه، به شرح زیر برخورد می‌شود:

- صدور اخطاریه و تعیین مهلت برای پاسخگویی و رفع تخلف
- دستور توقف فعالیت اپراتور خارجی ماهواره در کشور در صورت عدم رفع تخلف
وقفه به وجود آمده در ارایه خدمات موضوع این مصوبه در شرایطی مانند طوفان‌های نادر خورشیدی و بلایای طبیعی نظیر سیل و زلزله به عنوان تخلف اپراتور ماهواره محسوب نمی‌شود و این اپراتور موظف است در حداقل زمان نسبت به برقراری ارتباط اقدام کند.

این اپراتور متعهد به رعایت قوانین و مقررات کشور، مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و ابلاغیه‌های رگولاتوری خواهد بود.

در صورت بروز هرگونه اختلاف بین دارندگان پروانه مجاز به ارایه خدمات دسترسی ماهواره‌ای با اپراتور خارجی ماهواره، چنانچه موضوع با مذاکره حل و فصل نشود و اختلاف ناشی از برداشت طرفین از مصوبات کمیسیون و مجوز‌های صادره باشد و رسیدگی به آن از سوی هر یک از طرفین از سازمان درخواست شده باشد، موضوع از سوی رگولاتوری قابل ارجاع به کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات خواهد بود.

 

 

منبع: itmen

انتشار یافته: 14
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
09:40 - 1399/05/19
تمام شد رفت دیگه ، این اینترنت نه اونیه که هر وقت بخواین قطعش کنین .
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
با یک پارازیت ترتیبش را میدهند
مهران
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
ما که هنوز اطلاعات دقیقی از این معقوله نداریم ولی بعید میدونم با پارازیت بشه راحت مسآله رو حل کرد اونم سطح وسیع کل کشور رو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
این ضوابط رو گذاشتند که هر کسی نتونه استفاده کنه.اطلاعاتت رو در این مورد زیاد کن کامنتهای هیجانی نذاری
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
اینترنت ماهواره ای دو سر داره برای فرستادن مطلب باید تجهیزاتی داشته باشید که به هر کسی نمیدن.
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
اینترنت ماهواره ای یعنی ارسال نامنظم دیتا به دستگاه شما .بدون امکان ارسال چیزی از طرف شما.تامام
Iran, Islamic Republic of
10:38 - 1399/05/19
دیگه کسی به ضوابط شما کاری نداره: ))))))
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
شماها فانتزی خنده داری در مورد اینترنت ماهواره ای دارید.اگر تجهیزات مربوطه رو نداشته باشید نمی تونید چیزی ارسال کنید و اون تجهیزات رو به مردم عادی نمیدن
Iran, Islamic Republic of
13:26 - 1399/05/19
ما یه کناه داریم اونم اینه که تو ایران دنیا امدیم اینم نه اون ایران این ایران!!!
France
15:11 - 1399/05/19
من چندین ساله اینترنت ماهواره ای استفاده میکنم، به صورت آنلاین.
Iran, Islamic Republic of
15:36 - 1399/05/19
از همین الان میگم اینترنت ماهواره ای با ادایی که اینا در میارن کاملا منتفیه
علی الخصوص با در نظر گرفتن اینکه نمیتونن چیزی ازش بخورن
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1399/05/19
چیز دیگه ای نمیخواین تقدیم کنم؟؟؟
حالا که امریکایی ها میخوان کل دنیا رو صاحب اینترنت کنن دست پیش گرفتین؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
21:38 - 1399/05/19
اینترنت ماهواره ای خواهد امد و بساط اپراتورها جمع خواهد شد
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1399/05/20
نگران نباشین تجهیزات خاصی نمیخواد و مثل تلویزیون ماهواره ای نمیتونن روش پارازیت بندازن آمریکا هم میخواد رایگان در اختیار مردم ایران قرار بده با هزار تا قانون و تبصره هم نمیتونن جلوشو بگیرن و یا بخوان کنترل و قطعش بکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_3
اپیلاسیون نانا 4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
استخدام_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
شفا_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
کیان برنا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2