کدخدایی راه ورود اصلاح‌طلبان به ۱۴۰۰ را بست؟
۱۰۲۵۹۹۸
۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۹
۲۰۲۹
ایرنا در گزارشی به بررسی گزینه‌های پیش روی جریان اصلاحات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ پرداخته است.

ایرنا در گزارشی به بررسی گزینه‌های پیش روی جریان اصلاحات در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ پرداخته است.

اظهارات انتخاباتی چهره های اصلاح طلب این روزها نشان از آغاز هرچند کم رنگ پروسه انتخابات در این طیف سیاسی دارد. از «علی شکوری راد» دبیرکل حزب اتحادملت تا «رسول منتجب نیا» دبیرکل حزب تازه تاسیس جمهوریت، همگی درباره آینده این جریان سیاسی در پرتو انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به اظهارنظر پرداخته اند. با مروری بر این سخنان می توان به این نتیجه رسید که اصلاح طلبان در حال حاضر به سه دسته کلی تقسیم شده اند؛ بخش اول احزابی چون اتحاد ملت هستند که نامزدی جز اصلاح طلب نمی خواهند. دسته دوم احزابی مانند کارگزاران هستند که گرچه هنوز به تصمیم نهایی درباره کاندیدای خاصی نرسیده اند اما خط قرمزی چون اصالت اصلاح طلبی ندارند و تمایل خود به حمایت از نامزدی معتدل حتی از دیگر جریان ها را انکار نمی کنند. دسته سوم احزاب کوچک اصلاحات هستند که همچنان میان این دو گروه در نوسان حمایت به سر می برند.

علی شکوری راد در تازه ترین نشست خبری در تبیین دیدگاه حزب اتحادملت که بسیاری از چهرهای شاخص اصلاح طلب در آن عضویت دارد درباره نامزدهای احتمالی اصلاحات به موضعی روشن اشاره کرد و گفت: «اینکه بخشی از اصلاح طلبان بخواهند به نامزد نیابتی روی بیاورند به خودشان مربوط است اما در کل این موضع میان اصلاح طلبان مردود شد و فعلا این دیدگاه در بین اصلاح طلبان جدی نیست و از آن عبور شده است.»

پیش از این هم «اسماعیل گرامی مقدم» سخنگوی حزب اعتماد ملی با اشاره به اینکه اصلاح‌طلبان از رویکرد حمایت از نامزد غیراصلاح‌طلب عبور کرده‌اند، گفته بود: «بعید است اصلاح طلبان در انتخابات از کسی حمایت کنند که از اعلام وابستگی به جریان اصلاح طلبی ابا دارد.»

«مرتضی مبلغ» عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان هم امکان اجماع بر سر نامزدی از جریان های دیگر را ضعیف شمرده و گفته است: «اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدای خود را خواهند داشت و چه بسا در صورت عدم تایید صلاحیت نیز لزومی بر اجماع با دیگر طیف ها نخواهند دید.»

«جواد امام» عضو بنیاد باران و دبیرکل مجمع ایثارگران هم تاکید کرده است: «اصلاحات برای انتخابات پیش‌رو نامزد خود را خواهد داشت و به نامزد جریان رقیب متوسل نخواهد شد.»

«حسین مرعشی» سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی تیرماه در گفت و گویی تصریح کرده بود که رییس جمهور منتخب لزوما لازم نیست منتسب به یکی از دو جریان سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا باشد.

مناقشه دو گروه اشاره شده در بالا اما تمام مشکلات اصلاح طلبان نیست و حتی اگر همه طیف های اصلاح طلب بر سر حمایت از نامزدی اصلاح طلب توافق کنند، پرسش بسیار مهم این است که آیا چنین شخصی قادر به کسب معیارهای موردنظر نهادهای نظارتی خواهد بود. موضوعی که «ابراهیم امینی» عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی درباره آن می گوید: «اگر اصلاح طلبان اجازه داشتن نامزدی توانمند را داشته باشند می‌توانند رقابت خوبی را به عرصه نمایش بگذارند.»

آیا کدخدایی راه ورود اصلاح طلبان به انتخابات را بست؟

کار اصلاح طلبان پس از توصیه تازه «عباسعلی کدخدایی» سخنگوی شورای نگهبان، دشوار تر هم شده است. کدخدایی روز دوشنبه بیستم مردادماه در جمع اصحاب رسانه درباره اسامی مطرح شده برای انتخابات ریاست جمهوری آینده گفت: «شورای نگهبان هنوز درگیر انتخابات نشده و در این زمینه ورود نکرده و اقدامی نیز نکرده است. از جهات قانونی افراد می‌توانند در هر زمان ثبت‌نام کنند اما می‌توان توصیه کرد افرادی که در گذشته رد صلاحیت شده‌اند، دیگر ثبت‌نام نکنند.» هرچند در روزهای اخیر عمده گمانه زنی ها درباره این اظهار نظر کدخدایی به سمت رییس جمهور پیشین معطوف شد اما در عین حال در جریان اصلاح طلب هم تعداد افراد رد صلاحیت شده که اتفاقا از چهره های اصیل اصلاحات هم هستند، کم نیستند و همین یافتن نامزدی اصلاح طلب و ردصلاحیت نشده را برای آن ها سخت خواهد کرد.

حتی اگر جریان رقیب اصلاحات دستکم درباره این گزینه که آیا باید با نامزد جریان دیگری ائتلاف کنند یا نه، به نتیجه ای قطعی رسیده باشند اما این مهم در میان اصلاح طلبان همچنان مورد مناقشه است و تا این موضوع مهم رفع نشود این جریان نمی تواند به تاکتیک های انتخاباتی واثربخشی سازوکارهایی چون شورای عالی سیاستگذاری یا شورای هماهنگی جبهه اصلاحات چندان خوشبین باشد. هرچند این سازوکارها هم منتقدان و مخالفان صریح خود را دارند.

انتشار یافته: 13
در انتظار بررسی:22
Iran, Islamic Republic of
16:00 - 1399/05/22
بیشتر مردم دیگه نمیرند رای بدند ...خودتون رو خسته نکنید ..
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
دمت گرم دیگه کی رای میده که آقایون نمایش راه انداختن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
دیگه تموم ماجرا
Iran, Islamic Republic of
16:16 - 1399/05/22
مردم دیگر فریب وعده های پوچ حزب غربگرای اصلاحطلب را نمی خورند ؟؟!!؟؟؟؟؟؟!؟؟؟.
پاسخ ها
فری
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
اره دیدم چجوری
از هاشمی
خاتمی
روحانی با دارو دسته سلبریتی ها سفارتیش
گول نخوردین
تا سه نشه بازی نشه
بی . نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
مردم گول اصولگراهای ایدئولوژی زده را هم نخواهند خورد موقع عبور است به پیش هموطنان
Iran, Islamic Republic of
16:19 - 1399/05/22
فقط سیدمحمدخاتمی یا میرحسین موسوی
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
خدا بیا مرزتشون...
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
اصلا حات فقط با حضورچهره های مقتدر اصلاح طلبی وگرنه شرکت در انتخابات معنی ندارد چرا اصلاح طلبان پادوی دیگران شوند
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1399/05/22
دوستانیکه فرمودند مردم دیگر نمی روند رای بهند این آقایان همین را میخواهند چراکه به حداقل رای تشریفاتی هم قانعند وچون این اقلیت از خودیها هستند درنتیجه هرکسی را مورد تاییدشان باشد راحت مثل مجلس به مملکت تحمیل میکنند مشکل اینها با هجوم جوانان وتحصیلکرده ها به صندوق رای است که معمولا ایناکثریت به گزینه های اینها رای نمی دهند
پاسخ ها
انسانم آرزوست
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۵/۲۳
والله دیگه مهم نیست سر و ته یه کرباسن
Iran, Islamic Republic of
07:47 - 1399/05/23
آقای کدخدائی هعاد چرا یادت رفت؟
Iran, Islamic Republic of
07:48 - 1399/05/23
چطور شد که معاد یادت رفت؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج