تمام چیزهایی که این سال‌ها بر سرِ کودکان سوری آمد
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
ادیب_4
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۳۰۳۴۲
۰۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۷:۱۴
۴۱۸۶
گاه و بی‌گاه داستانی رو می‌شود، تصویری یا فیلمی از یک کودک سوری به اشتراک گذاشته می‌شود که روایتی از بی‌رحمی، تجاوز یا شکنجه را آشکار می‌کند. این مطلب تلاشی برای ثبت روند تحقیر و از هم پاشیده شدن کودک سوری در دهه اخیر است.

وب‌سایت میدان: گاه و بی‌گاه داستانی رو می‌شود، تصویری یا فیلمی از یک کودک سوری به اشتراک گذاشته می‌شود که روایتی از بی‌رحمی، تجاوز یا شکنجه را آشکار می‌کند. در هر تصویر یا داستان نمادی وجود دارد که تجربه زندگی تمام مردم سوری را بازنما می‌کند، هرچند که آنچه بر کودکان می‌گذرد مشقت‌بارتر است. باری دیگر، موقعیت‌های تاریخی در داستان‌ها، تصاویر و فیلم‌هایی از کودکان سوری روایت می‌شوند. این مطلب تلاشی برای ثبت روند تحقیر و از هم پاشیده شدن کودک سوری در دهه اخیر است.

کودک سوری؛ از نقاشی‌های آزادی تا تصاویر آزار جنسی

کودکی که تغییر را نقاشی می‌کند

در فوریه ۲۰۱۱ داستانی از کودکان درعا پخش شد، کودکانی که آنچه در تلویزیون از کودکان تونسی آموخته بودند را تقلید می‌کردند. آن‌ها تصویر‌هایی نمادین از آزادی را بر دیوار‌های مدرسه‌شان نقاشی می‌کردند و عباراتی با مضمون خواست تغییر نظام حاکم در کنارش می‌نوشتند. پخش شدن داستان دستگیری این پانزده کودک (به روایت فعالان مخالف حکومت) به‌خاطر نوشتن شعار‌هایی که آزادی و تغییر نظام حاکم را طلب می‌کردند، تاریخ کشور را تغییر داد. آن‌ها کتک خورده بودند و ناخن‌هایشان کشیده شده بود.

کودک سوری؛ از نقاشی‌های آزادی تا تصاویر آزار جنسی

مقامات امنیتی خانواده‌های کودکان درعا را در جریان وضعیت بازداشت آن‌ها قرار ندادند. تاریخ سوریه با نقاشی‌های آزادای‌خواهانه کودکان تغییر جهت داد، اما به چه سویی؟ چهار سال بعد در ۲۰۱۵ و در نتیجه نوع برخورد نظام حاکم با این ماجرا، یونیسف در گزارش «دستان کوچک، بار سنگین» خبر داد که از هر پنج کودک سوری چهار نفر از فقر رنج می‌برد.

کودکی آغازگر مراحل شکنجه

تنها دو ماه پس از پخش شدن ماجرای کودکان درعا، جزییاتی از یک داستان جدید پدیدار شد؛ تصاویر جسد حمزه الخطیب ۱۳ ساله که تا سرحد مرگ شکنجه شده بود منتشر شد. داستان از این قرار بود که او در یک گذرگاه امنیتی در نزدیکی حوران بازداشت شده و پس از مدتی جسد او به خانواده‌اش تحویل داده می‌شود، جسدی با نشانه‌های شکنجه و جای گلوله بر روی آن. بنا به روایت شاهدان به دست راست، دست چپ و قفسه سینه او شلیک شده، گردنش شکسته شده، بدنش مثله و آلت جنسی‌اش بریده شده بود. بسیاری از مردم شوریدند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی با اشاره به شکنجه بازداشت‌شدگان در سوریه فریاد می‌کردند که «ما همگی حمزه الخطیب هستیم». هیلاری کلینتون گفت که داستان این کودک «نقطه‏‌ای بی‌بازگشت در قیام سوریه و نماد تمامی مردم سوریه است و همینطور نشانه‌ای بر قطع تمام امید‌ها برای یاری‌رسانی به دولت سوریه که حرف مردم خود را گوش نمی‌کند». هنوز هیچ تغییری درباره شکنجه رخ نداده. در آگوست ۲۰۱۵ شبکه سوریِ حقوق‌بشر اذعان کرد که نزدیک به ۸۰ نفر زیر شکنجه به دست طرف‌های درگیر جنگ در سرزمین‌های سوری جان باخته‌اند.

کودک سوری؛ از نقاشی‌های آزادی تا تصاویر آزار جنسی

کودکی قربانی جنگ رسانه‌ای است

روایت‌هایی متفاوت از داستان زینب الحسن در دست بود. رسانه‌های نیرو‌های مخالف نظام حاکم می‌گفتند که این کودک به بهانه حضور برادرش محمد در یک تظاهرات به دست نیرو‌های امنیتی سوریه بازداشت شده. آن‌ها می‌گفتند این کودک تحت شکنجه جان داده، چرا که مادرش جسد او را در حالی تحویل گرفته که بر روی آن نشانه‌هایی از شکنجه و اصابت گلوله دیده می‌شده. این می‌توانست داستان اولین زن بازداشت‌شده‌ای باشد که تا به حال زیر شکنجه جان داده است.

اما چند روز بعد تلویزیون دولتی سوریه مصاحبه‌ای با زینب پخش کرد که در آن می‌گفت از خانه‌اش فرار کرده و داوطلبانه خود را به نیرو‌های امنیتی تسلیم کرده. در ۲۰۱۳ زینب در اردن پیدایش شد، او توضیح می‌داد که در حقیقت بازداشت شده و تحت فشار به او دستور داده‌اند که مصاحبه کند و گفته‌هایش را به او دیکته کرده‌اند. این داستان کودکی است که بین مرگ و زندگی تاب خورد و به دست رسانه جنگ مورد بهره‌کشی قرار گرفت. به این ترتیب در همان زمانه‌ای که پیمان حقوق کودک مصوب ۱۹۹۰ توسط جمهوری عربی سوریه مورد پذیرش قرار گرفته، خیل کثیری از طرف‌های سوری سرنوشت یک کودک را به بازی گرفتند، کودکی که مرگ و زندگی را پیش از رسیدن به ۱۸ سالگی شاهد بود.

کودکان مطلع از فرقه‌گرایی

از زمان آغاز اعتراضات در سال ۲۰۱۱ نهاد‌های حقوق بشری مسئول حقوق کودکان به فعالان و معترضان سوری هشدار دادند که شرکت کودکان در اعتراضات و حمل شعار‌هایی که آن‌ها آگاه از آن نیستند خطرناک است. اما مردم محله‌های شرکت‌کننده در اعتراضات توجیه کردند که تمام مردم ناحیه از خانواده‌ها گرفته تا کودکان در سازماندهی اعتراضات، اظهارات در رسانه‌ها، ساخت شعار‌ها و جمع‌آوری زباله‌ها شریک هستند. یکی از والدین گفت: «این بخشی از فعالیت دست‌جمعی محله است».

کودک سوری؛ از نقاشی‌های آزادی تا تصاویر آزار جنسی

اما وقتی که کودکان در حال حمل شعار‌های فرقه‌گرایانه دیده شدند، رسانه‌های جریان مخالف تلاش کردند تا وضعیت را با عدم پوشش تصویر کودکان سر و سامان دهند. در یکی از این تصاویر، کودکی سه سال دیده می‌شود که این شعار را حمل می‌کند: «با افتخار می‌گویم! بله! ما مسلمانان سنی هستیم و به همین خاطر کودکان سوری کشته، سوزانده و سلاخی می‌شوند».

اما یک کودک چطور ممکن است معنی «سنی» را بداند؟ این مستلزم درکی از تاریخ است، و چطور ممکن است یک کودک بداند که این یک مناقشه فرقه‌ای است؟ [چطور بداند]فرقه‌گرایی یعنی چه؟ و بعد فیلمی از یک دختر در محله بابا عمرو در حال سخنرانی در طی یک تظاهرات پخش شد، او در برابر جمعیت و دوربین‌ها شیخ العرعور‎ یکی از رهبران افراطی فرقه‌گرا را می‌ستایید.

یک کودک از سلاخی آواز می‌خواند و دیگری به ویرانی تهدید می‌کند

در سال ۲۰۱۳ یکی از هشداردهنده‌ترین فیلم‌های چند سال اخیر در باب وضعیت کودکان سوری در رسانه‌ها منتشر شد. در فیلم کودکی از شهر بنش در استان ادلب را می‌بینیم که بر شانه‌های یکی از اعضای سازمان «جبهه النصره» سوار است. او بلند آواز می‌خواند و شیعه‌های روستای همسایه را به سلاخی تهدید می‌کند و در همین حال با دستانش ادای ذبح کردن را اجرا می‌کند:

ما پلیس النصره هستیم… منتظر باشید علوی‌ها
ما شما را سلاخی می‌کنیم… بی‌هیچ سازشی
آن‌ها به من می‌گویند تروریست… من گفتم این یک افتخار است

این‌گونه کودک در سرودش افتخار کرد که یک تروریست است و سپس به بنیان‌گذار القاعده اسامه بن لادن درود فرستاد. او در سرودش مسئولیت حملات یازده سپتامبر با ۳۰۰۰ کشته را برعهده گرفت:

بن‌لادن رهبر ماست… اون آمریکا را ترور کرد
ما آمریکا را نابود می‌کنیم… با یک هواپیمای غیر‌نظامی
مرکز تجارت جهانی… به یک کپه آشغال تبدیل شد
ما پلیس النصره هستیم…. منتظر باشید علوی‌ها

کمتر از دو ماه بعد از انتشار این سرود، ویدیویی از یک کودک دیگر دست به‌دست شد. گفته می‌شد که ویدیو در منطقه المزه ۸۶ در نزدیکی دمشق گرفته شده. فیلم تنها یک کودک را در اتاقی به تصویر می‌کشد و صدا‌هایی در پس‌زمینه که تکرار می‌کنند «الفرقه الرابعه». آن‌ها آشکارا منظورشان لشکر چهارم ارتش سوریه بود. کودک انقلابیون را در سرودش تهدید می‌کرد. سرود گویای تهدید به بدترین تخطی‌های جنسی، تجاوز و تخریب مناطق شورشی سوریه به همراه تکرار نام آن‌ها بر همان وزن مشترک بود: داریا، قدسیا و زملکا.

در این دو واقعه کودکان مورد استثمار واقع شدند تا مضامینی مانند ذبح کردن، قتل، بمب‌گذاری، ویران کردن، کشتن مردم و همینطور پذیرش مسئولیت حملات تروریستی را به سرود بخوانند. این نشانه یک دگرگونی در وضعیت مناقشه سوریه به سوی سطح شدیدتری از فرقه‌گرایی و خشونت بود.

کودکیِ مسلح

کیم سینگوپتا پژوهشگر امنیت و دفاع برآورد کرده بود که تا پایان سال ۲۰۱۶ نزدیک به پنجاه‌هزار کودک در سلسله مراتب داعش به خدمت گرفته شده‌اند. وسیم الشرقی در گزارشی با عنوان «کودکان زیر سایه حکومت اسلامی در میانه آموزش جهادی و خدمت نظامی» نوشت:

کودکان سرزمین‌هایی که به دست این سازمان تصاحب شده‌اند در واقع دارایی‌هایی هستند که به این سازمان امکان ادامه دادن جنگ را می‌دهد.

به همین ترتیب تصاویر و ویدیو‌هایی از کودکان در کمپ‌های آموزش نظامی و در حین استفاده از آلات جنگی مختلف پخش شد. چشم‌های ما به دیدن کودکان مسلح به عنوان بخشی از فرهنگ جمعی‌مان عادت کرد.

کودک سوری؛ از نقاشی‌های آزادی تا تصاویر آزار جنسی

در مستندی دیگر به نام «نسل پنجم» مصاحبه‌ای با حسن ۱۶ ساله که پس از آموزش نظامی از دست نیرو‌های خلافت آزاد شده بود پخش شد. این کودک از تکنیک‌هایی سخن می‌گفت که به واسطه آن‌ها داعش کودکان را به خط مقدم می‌فرستاده. او همینطور به مصا‌حبه‌کننده توضیح می‌داد که چه تجربه‌ای از کشتار و بازی‌کردن با بدن‌های کشته‌شدگان را از سر گذرانده. این کودک در حین بیان این روایات منکوب شده بود.

او نمی‌توانست بروز دهد که به گمان خود یک قاتل بوده یا مبارز. در پایان مصاحبه آشکار می‌شود که او هنوز به سرود‌های جهادی‌ای که در زمان زندگی تحت امر خلافت اسلامی شنیده، حسی خاطره‌انگیز دارد. حسن به کارگردان التماس می‌کند تا هیچ یک از آن‌ها را در برابر او پخش نکند، چرا که میل‌اش به جنگیدن و اسلحه را زنده خواهد کرد.

کودکان آواره و مهاجر

تصاویر و ویدیو‌های بسیاری از کودکان سوری که آوارگی و مهاجرت را تجربه کرده‌اند موجود است. اولین مورد، ویدیویی از رویترز است که حمل کودکی خوابیده در یک چمدان را به تصویر می‌کشد. اما دومین مورد، ویدیویی ضبط شده در سپتامبر ۲۰۱۵ در خاک اروپاست. گروهی از پناهنده‌های سوری در حال تلاش برای گذر از مرز مجارستان بودند و یک روزنامه‌نگار مجار، پدری سوری که فرزندی در بغل دارد را به زمین می‌اندازد.

هرچند تصاویر خیلی شفاف نیستند، اما یک بار دیگر هم شاهد بودیم که کودکی سوری با لگد یک خبرنگار شبکه راست‌گرای حزب «گوپیک» نقش بر زمین می‌شود. حزب «گوپیک» مخالف قوانین مهاجرت مجارستان است و این یک لگد راست‌گرایانه اروپایی به کودکان مهاجر سوری بود. در همان زمان سازمان ملل اعلام کرد که بیش از چهار میلیون سوری، معادل یک ششم جمعیت این کشور در حال فرار از این مناقشه و ترک کشورشان هستند.

و، اما پیش‌تر از این‌ها، در صبح دوم سپتامبر ۲۰۱۵ جهان با دیدن ویدیویی از جسد غرق شده آلان کوردی از خواب برخاست. جسدی رها شده با صورت به روی زمین و بدنی کوچک و متورم از بلعیدن آب دریا. خانواده این کودک در حال تلاش برای فرار از ترکیه به یونان به دریا زده بودند. پناهندگان داخل قایق ساعتی تلاش کرده بودند که قایق را در میان امواج کنترل کنند تا به جزیره یونانی کس برسند. قمار خطرناکی که با رها شدن طفل از آغوش پدرش پایانی تراژیک داشت. اما ساعاتی بعد، بدن جان داده این بچه سه ساله بر روی ماسه‌های ساحل بودروم ترکیه نقش بر زمین شد. باید یادآوری کنیم که دوازده پناهنده سوری دیگر به همراه آیلان و برادرش غلیب ۵ ساله در این حادثه جانشان را از دست دادند.

تصویر آیلان به عنوان نماد قربانیان مهاجرت دریایی مرگبار سوری‌ها دست به دست شد. این تصویر منجر به پاسخی جهانی شد تا جایی که نخست وزیر سوئد و رییس جمهور ترکیه ظاهرا آنقدر تحت تاثیر قرار گرفتند که چشمانشان اشکبار شد.

سیاست‌ورزی خفته اروپایی گویی ناگهان از خطر کارهایش به هوش آمد. دارالفتا مصر در فیس‌بوک تسلیت گفت و تصویر کودک را به همراه پیام «به امید اینکه خداوند ملت ما را از این عذاب نجات دهد» منتشر کرد؛ و پس از آن مجله طنز شارلی ابدو نقاشی‌ای از آن تصویر را به همراه زیرنویس «پناهنده‌ها خوش آمدید» منتشر کرد، به بهانه نقد سیاست‌های اتحادیه اروپا در قبال پناهنده‌ها و همینطور نکوهش «اروپای مسیحی» که به مسلمانان همسایه‌اش هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

کودک سوری؛ از نقاشی‌های آزادی تا تصاویر آزار جنسی

فیلسوف و نویسنده فرانسوی ماری خوزه ماندوسین درباره تصویر آیلان اینطور نوشت:

ورای اینکه این تصویر واقعی یا تقلبی بوده، از وضعیت اجتماعی-اقتصادی کسانی پرده بر‌می‌دارد که دریایی را با ما شریک هستند. این تصویر باید ما را مجاب کند تا به بازماندگان سفر پناهندگی کمک کنیم و به کارزار‌های خوش‌آمدگویی مناسب برای آن‌ها بپیوندیم.

البته در‌های پناهندگی سوری‌ها به اروپا دقیقا در همان سال با یک توافق میان ترکیه و اروپا بسته شد، در ازای اعطای یک بسته مالی حمایتی از جانب اتحادیه اروپا به ترکیه.

کودکی زیر ضرب تجاوز جنسی

اخیرا، اما ویدیویی جدید دست به دست شده که نمک بیشتری بر زخم کودک سوری می‌پاشد، این بار در لبنان. تصویری بی‌سابقه از هتک حرمت یک کودک که جهان عرب تا به حال به خود ندیده. ویدیو به دست یکی از سه متجاوز به کودک سوری ضبط شده در حالی که هر سه آن‌ها مشغول به رجزخوانی هستند. یکی از سه متجاوز پس از درگیری و منازعه با دو نفر دیگر ویدیو را منتشر کرده بود. مادر این کودک گفت که فرزندش در طول دو سال گذشته بار‌ها مورد اذیت و آزار جنسی قرار گرفته بود.

تنها از سر کنجکاوی ما ویدیو را بررسی کردیم تا ببینیم دوربین چگونه یک تجاوز جنسی واقعی را به تصویر می‌کشد و چگونه ممکن است چنین تصویر سراسر خشونت‌بار و مملو از قساوتی در جامعه دست به دست شود؟ تبعات ویدیوی تعرض به یک کودک بر کلیت فرهنگ تصویری ما چیست؟ آیا قرار است تصاویر بیشتری از این دست باز هم تولید شوند؟ همانند روایت‌های پیشین؟ و ناگهان تماشاگر به یاد می‌آورد که این قربانی یک کودک سوری است که مورد ضرب و شتم و تجاوز قرار گرفته. ویدیویی دیگر در کنار تمام تصاویر و ویدیو‌های فاجعه زندگی کودک سوری قرار گرفته که ممکن است فرهنگ تمام منطقه عرب را دستخوش تغییر کند و چنین وقایع بیمار، جرم‌ها و تصویرهایشان را به یک وضعیت عادی جدید مبدل سازد.

در ژوئن ۲۰۲۰ یونیسف اعلام کرد که بیش از شش میلیون کودک سوری دسترسی به آموزش ندارند و سوریه در راس لیست ترک تحصیل در طی سال‌های گذشته قرار دارد. این سازمان همچنین اعلام کرد که به یک بسته مالی ۶۵۰ میلیون دلاری برای رسیدگی به این وضعیت خطرناک نیاز دارد. در غیر اینصورت تبعات رها کردن نسلی از کودکان بدون آموزش غیر قابل تصور است، آن هم در منطقه‌ای با انبوهی از دارایی، منابع و نفت. البته نکته طنز ماجرا اینجاست که در حین اینکه سرمایه‌گذاری‌های عربی همگی روانه کشور‌های ارشد شده، حالا نهاد‌هایی همانند یونیسف و آژانس امدادرسانی و کاریابی برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک باید کاسه گدایی به دست بگیرد تا کودکان را نجات دهد.

همانطور که ژان لوک گدار کارگردان فرانسوی می‌گوید «ما نمی‌توانیم آنچه در یک تصویر می‌گذرد را تغییر دهیم… شاید تغییر آن چیزی است که از یک عکس به عکس بعدی رخ می‌دهد» و ما همچنان منتظر تصویری دیگر هستیم که مصیبت کودکان در منطقه را مجسم می‌کند.

انتشار یافته: 43
در انتظار بررسی:11
Iran (Islamic Republic of)
07:39 - 1399/06/08
تو کشور خودمون کودکانی داریم که اصلا نمیفهمن زندگی چیه از فقر و بدبختی . . . حتی بچه هایی که فقیر نیستن هم اصلا کودکی نمیکنن . کشورای دیگه دلسوزای بهتری هستن برای کودکان سوری ولی ما اولویتمون بچه های خودمونه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
افرین واقعا همینطوره
مهندس
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
بنی آدم اعضای یک پیکرند که در آفرینش ز یک گوهرند

چو عضوی به درد آورد روزگار دپر عضو ها را نماند قرار


تو کز مهنت دیگران بی غمی نشاید که نامت نهند آدمی

آدمی؟؟؟؟؟؟؟؟؟
بدون نام
United States of America
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
آخه تو کز مهنت دیگران بی قمی نشاید نامت دهد آدمی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
خوب این چه ربطی داره هر دو کودک نیاز به توجه و کمک دارند، چرا اینقدر نژادپرستانه نظر میدین
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
درسته ظلمی که به کودکان سوریه میرود با کودکان سیستان وبلوچستان که به خاطر یک قطره آب میمیرند، یا کودکان کرمانشاه، کودکان کار که از گرسنگی میمیرند هيچ است
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
متن رو نخوندم. فقط اومدم بگم از وضعیت کودکان بدبخت مملکت خودت خبر نداری
پانزدهمبن نفر
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
آقای مهندس
چراغی که به منزل رواست بر مسجد حرام است
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
محنت درسته
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
و عامل تمام این مطلب کسی نیست جز دیکتاتور اسد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
اسد به خاطر قدرت سوریرو از هم پاچوند و مردمشو بدبخت کرد....
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
خبرنگاری رفته بود پیش یه کودک ایرانی و ازش پرسید ارزوت چی هست؟
کودک هاج و واج از خبر نگار پرسید آرزو چی هست!!!!
Iran (Islamic Republic of)
09:28 - 1399/06/08
به ما مربوط نیست اونم وقتی خودمون هزاران کودک کار و زباله گرد داریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
احسنت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
نژادپرستانه فکر نکنیم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۹
نژاد پرست نیستیم به فکر کودکان خودمونیم.قیمه هارو نریز تو ماستا
Iran (Islamic Republic of)
09:59 - 1399/06/08
کاربر مهندس .
بامدیریت سیاسی در سوریه این بلا رو خودمون سر اونا آوردیم.
اگه ما سرومون به کار خودمون باشه هم مردم خودمون راضی ترن و هم همسایگانمون در ارامش
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
دقیقا یه جوری شده ادم تو کشورای خاورمیانه جرات نمیکنه بگه من ایرانیم
سامان ۱
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
چراکودکان خودمون ونمیگید بدتر ازسوریهاسرشون توسطل اشغاله.دولت مابه کودکان سوری میرسه غصه کشور خودمون وبخوریم.برای اوناهم متاسفم واقعا ماانسانهااز یک پروردگار خلق شدیم ولی بازبان متفاوت.اول کودکان کشورمون .کدوم دولتی دلش برای ماسوخت
Iran (Islamic Republic of)
10:22 - 1399/06/08
چرا به کودکان ایرانی وکشور خودمون توجه نمیشه .به ما چه کشورهی دیگه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
پس چرا برا اروپاییا شمع روشن کرده بودید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
نژادپرست نباشیم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
اون شماهایید که برای یه امریکایی شمع روشن میکنید اسم شهیدم میزارید روش
Iran (Islamic Republic of)
12:28 - 1399/06/08
کودکان سوری لااقل سران کشوری بنام ایران سرمایه مردم کشورشان رابرای انها می فرستادند ولی کودکان ایران رااگرکسی درکوچه وبازارنگاهشان کند رنگ پریده اشان دل (انسان)رااتش می‌زند ولی ...
Iran (Islamic Republic of)
12:34 - 1399/06/08
خدا لعنت کند بر باعث و بانی بدبخت کردن مردم سوریه امیدوارم بزودی خدا ازشون انتقام بگیره
پاسخ ها
سامان ۱
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
از کشورماانتقام گرفته میشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
امیدوار باش
Iran (Islamic Republic of)
13:07 - 1399/06/08
چراغی که به خانه رواست بر مسجد حرام است
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
این ضرب المثل کلا اشتباه است
Iran (Islamic Republic of)
14:13 - 1399/06/08
خداوند نسل آمریکا را نابود کنه
پاسخ ها
سامان ۱
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
چراهمه چیزو به امریکا ربط میدی.مسئولین خودمون بدتر از امریکاییهاهستن..اونادلشون برای جوونای مانمیسوزه برای جوونای سوری مسکن میسازن.اینم امریکاگفته مسکن مهرومسکن شهرداری روببین چندساله درست تحویل ندادن مال سوریه رودرعرض شش ماه کمتر میسازن بابهترین مصالح.برتری خبرخوب یه باربده
Iran (Islamic Republic of)
14:59 - 1399/06/08
در جنگ تنها کودکی نیست که قربانی می شود، در یک جنگ هیچ کس پیروز نیست هر چند برای آن پیروزی قایل باشیم.
Iran (Islamic Republic of)
15:54 - 1399/06/08
در جنگ هشت ساله بر سر ما نیامد بچه بودیم تو تهران رفتیم هفته ها در چادر زندگی کردیم باران آمد نایلون نبود چادر چکه می کرد وضعیتی بود. خبری لطفا این را هم چاپ کن ما هم دیدیم که جنگ چیست.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۰۸
تازه ما ۷ تا بچه بودیم و دو خانواده میشدیم رفتیم اطراف تهران تو مینی بوس زندگی کردیم صندلی هارو برداشته بودیم نه وسیله گرمایی بود و نه غذای کافی جنگ و نا امنی رو ما هم دیدیم ما هم درک کردیم.
Iran (Islamic Republic of)
16:43 - 1399/06/08
شما یه گزارش از کودکان سیستان بلوچستان که هرروز طعمه تمساح میشن برای یه سطل اب خوردن و کودکان اهوازی که در فاظلاب رفت و آمد میکنن اگر راست میگی تهیه کن کودکان سوری پیشکش برا همه ننه این برا خودمون زن بابا
Iran (Islamic Republic of)
16:59 - 1399/06/08
بیچاره بچه های بلوچ کورد خوزستان ...
Iran (Islamic Republic of)
17:26 - 1399/06/08
بچه‌های سیستانی که بخاطر نداشتن آب لوله کشی مجبورن برن لب مرداب که یا لیز میخورن تو آب غرق میشن یا تمساح دستشون رو قطع میکنه چی؟ یا بچه هایی که تا کمر تو سطل زباله دولا میشن واسه یه قاشق غذای ته مونده چی؟
بچه های سوری رو بشار اسد به این روز انداخته و تا این دیکتاتور رأس کاره همین آشه و همین کاسه
Iran (Islamic Republic of)
17:53 - 1399/06/08
کل خاورمیانه کودکان در لجن بزرگ میشن
Iran (Islamic Republic of)
18:50 - 1399/06/08
یه تیتر و مطلب هم درمورد کودکان خود ایران! بنویسد
Iran (Islamic Republic of)
21:58 - 1399/06/08
فقط تیتر خوندم.چون میدونم ارزش خوندن نداره. مردم سرزمین خودم بسیار با ارزش تر از هرجای دنیا هستن.تمام این ۴۰سال هرچی خوردن از پول نفت ما کافیشون نیست؟
Iran (Islamic Republic of)
23:31 - 1399/06/08
وضع و اوضاع کودکان خودمون چطوره از اونا هم پست بزار
Iran (Islamic Republic of)
23:46 - 1399/06/08
آخ آخ فقط چشم های اشکیشون ایشالا یه روزی بیاد همه بدی ها رو باد ببره
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
تنورستان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیان طب - فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر
اورانوس_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
تدبیرکالا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی ثمین_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
پارسیان طب - فوتر
دکتر صالحی_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
کلینیک النا_فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر