کمپینِ ناتمام برای نوید افکاری
۱۰۳۶۱۵۱
۲۳ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۸:۱۲
۲۳۱۳
نام «نوید افکاری» بار دیگر به هشتگی داغ در شبکه‌های اجتماعی بدل شد. این بار نه به خاطر تلاش برای رهاندنش از طناب دار و اعدام که در واکنش به خبر اعدام‌شدنش...

روزنامه شرق: نام «نوید افکاری» بار دیگر به هشتگی داغ در شبکه‌های اجتماعی بدل شد. این بار نه به خاطر تلاش برای رهاندنش از طناب دار و اعدام که در واکنش به خبر اعدام‌شدنش. او یکی از سه برادر افکاری است که در حوالی اعتراضات مرداد 1397 در شیراز دستگیر شده است. اتهام او قتل حسن ترکمان است.

شاید کمتر کسی اعتراضات مرداد 97 را به خاطر داشته باشد یا حتی دستگیری نوید افکاری که سابقه حرفه‌ای حضور در رقابت‌های کشتی را دارد هم به یاد بیاورد. اما توجه‌ها به او و حکمش در فاصله کوتاهی از صدور حکم اعدام برای سه متهم به اعدام اعتراضات آبان 98 جلب شد.

تیرماه امسال بود که خبر حکم اعدام «امیرحسین مرادی، محمد رجبی و سعید تمجیدی» که در جریان اعتراضات آبان 98 دستگیر شده بودند، منجر به راه‌افتادن یک کمپین بزرگ در شبکه‌های اجتماعی شد. هشتگ «اعدام نکنید» تنها هشتگ این کمپین بود و خیلی زود در فضای مجازی داغ شد و در صدر ترندهای جهانی توییتر قرار گرفت.

در نهایت و حداقل تا اینجای کار حکم اعدام سه بازداشتی اعتراضات آبان 98 متوقف شد و به این ترتیب این کمپین تلاش کرد تا در موارد بعدی هم برای جلوگیری از حکم اعدام چند متهم دیگر تلاش کند. از جمله اینکه بعد از انتشار خبر صدور حکم اعدام برای نوید افکاری و همچنین زندان و شلاق برای دو برادر دیگرش کمپین «اعدام نکنید» تلاش کرد تا جلوی اعدام «نوید افکاری» را هم بگیرد.

کمپینی که حالا از مرز 10 میلیون توییت هم گذشته است. بااین‌حال و برخلاف مورد قبلی این یکی به نتیجه نرسید و صبح روز گذشته نوید افکاری اعدام شد. ابتدا این مهدی محمودیان بود که در حساب توییتری خود خبر داد که صبح روز گذشته به خانواده افکاری خبر داده شد که فرزندشان به دار آویخته شده و ساعتی بعد از آن هم خبر تأیید شد.

مرکز رسانه قوه قضائیه هم در توضیحی درباره اجرای این حکم اعلام کرد: «حکم قصاص نوید افکاری با اصرار اولیای دم با عنوان حق‌الناس و حق شخصی آنها بامداد امروز به مرحله اجرا درآمد».

محمودیان همچنین در حساب توییتری خود خبر داده بود که پیش از این تلاشی برای جلب رضایت خانواده مقتول صورت گرفته بود و برای همین او و یکی دیگر از برادران افکاری در فرودگاه تهران و در حال حرکت به سمت شیراز بودند که خبر اعدام را دریافت کردند. محمودیان در حالی از موافقت اولیه خانواده مقتول برای دیدار و گفت‌وگو درباره رضایت حرف می‌زند که در توضیح قوه قضائیه «اصرار اولیای دم» یکی از دلایل اجرای حکم اعدام در بامداد روز گذشته عنوان شده است.

پیش از این هم صداوسیما و یکی، دو خبرگزاری داخلی در واکنش به کمپین فضای مجازی برای توقف حکم اعدام نوید افکاری به سراغ خانواده آقای ترکمان رفته بودند. ویدئوی صحبت‌های مادر حسن ترکمان در کنار ویدئوی صحبت‌های مادر نوید افکاری که برای جلوگیری از اعدام فرزندش تقاضای کمک داشت به یکی از موضوعات پربحث این روزهای شبکه‌های اجتماعی بدل شده بود. اما هر چه بود این کمپین مثل قبلی به نتیجه حداقلی هم نرسید و در یک شوک خبری صبح روز گذشته خبر رسید که نوید افکاری اعدام شده است.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج