نمایندگان ۸۰۰میلیون وام را چطور تسویه می‌کنند؟
۱۰۴۰۶۰۲
۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۹
۱۹۶۵
در این گزارش محاسبه کردیم که اگر یک نماینده مجلس ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنا پلاس را دریافت کند، در هر ماه باید چقدر قسط پرداخت کند.

خبرگزاری تسنیم: در این گزارش محاسبه کردیم که اگر یک نماینده مجلس ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنا پلاس را دریافت کند، در هر ماه باید چقدر قسط پرداخت کند.

 مجلس یازدهم در این عمر 4 ماهه خود بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. پس از ماجرای ودیعه مسکن نمایندگان، این بار تحویل خودروی «دناپلاس» با قیمت دولتی و به صورت اقساطی سبب شد، نگاه‌ها به سمت مجلس یازدهم و تسهیلاتی برود که به وکلای ملت داده می‌شود.

ماجرا از چه قرار بود؟

در واقع براساس سنت هر دوره مجلس، در همان هفته و ماه‌های آغاز به‌کار نمایندگان راه‌یافته به خانه ملت، مبلغی به‌عنوان ودیعه مسکن و خودرویی به‌صورت قسطی تحویل آن‌ها می‌شود.

از این‌رو برای نمایندگان این دوره 200 میلیون تومان به‌عنوان ودیعه مسکن درنظر گرفته شد و همچنین برای تامین خودروی نمایندگان در همان ابتدای مجلس، فرم‌هایی در اختیارشان قرار گرفته بود تا یکی از سه گزینه استفاده از خودروی مجلس با راننده و کسر هزینه‌ها از حقوق نماینده، تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی و فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده (دنا پلاس یا پارس) که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود، انتخاب شود.

این موضوع چندان رسانه‌ای نشده بود تا اینکه روح‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و نماینده تهران در مجلس در صفحه شخصی خود در اینستاگرام به شرایط دریافت این خودرو اشاره و نوشت: قیمت تحویل این خودرو به نمایندگان، 302 میلیون تومان و اقساط آن 3 ساله است. سند آن هم حداقل تا یک سال به‌نام مجلس است و امکان فروش به غیر ندارد.

نمایندگان مجلس هر ماه چقدر قسط می‌دهند؟

پس از اعلام این خبر، محمدحسین فرهنگی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس اعلام کرد که این خودروها در گذشته به نام نمایندگان شماره‌گذاری می‌شد، اما این دوره به نام مجلس شماره‌گذاری شده است و امکان واگذاری ندارد. همچنین او تشریح کرد که برخی نمایندگان خودروی مناسبی برای سرکشی به حوزه‌های انتخابیه در اختیارشان نیست و پس از پایان دوره مجلس نیز این خودروها مستهلک می‌شود و عملا به درد مجلس نمی‌خورد.

این در حالی است که احمد امیرآبادی فراهانی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح چرایی اعطای خودرو دنا پلاس به نمایندگان مجلس بیان کرد که همه نمایندگان اقدام به دریافت خودروهای مجلس نکرده‌اند و نمایندگانی که خودروی شخصی داشتند از دریافت این خودروها امتناع کردند.

البته ماجرا به این جا ختم نشد.نماینده قزوین در مصاحبه خود با یکی از خبرگزاری‌ها اظهار کرد که ماشین شاسی بلند برای رفت و آمد به مناطق روستایی می‌خواهد. در نهایت جنجال‌هایی که این خبر به وجود آورد باعث شد که برخی از نمایندگان مجلس مانند غلامرضا منتظری، نایب رئیس کمیسیون فرهنگی و روح الله ایزدخواه، نماینده تهران انصراف خود را از دریافت این خودروها اعلام کنند.

توئیتر و ماجرای دناپلاس نمایندگان

پس از انتشار این مطالب، تعدادی از کاربران توئیتر که برخی از آنها از چهره‌های سیاسی کشور هستند، نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و در انتقاد از مجلس مطالبی را بیان کردند. سعید لواسانی امام جمعه لواسان نوشته است: «طبق گفته یکی از نمایندگان، قیمت دنا پلاس تحویلی 302 میلیون است که 3 ساله از حقوق آنان کسر می‌شود یعنی حدودا ماهی 8 میلیون و سیصد هزار تومان. نمایندگان ماهانه چقدر می‌گیرند؟ واقعا غیرقابل پذیرش است. آیا به معنای تضمین تخلفات خودروسازان و چراغ سبز برای سرکیسه کردن مردم نیست؟ شفافیت و پاسخگویی چه شد؟»

پس از انتشار این مطالب، فارغ از اینکه آیا اختصاص چنین تسهیلاتی درست است و آیا لازم است چنین مزایایی در اختیار نمایندگان مجلس قرار بگیرد یا خیر، مجموع ریالی تسهیلاتی که طی این چند ماه اخیر به وکلای ملت پرداخت شده، توجه مردم و رسانه‌ها را جلب کرده است.

پیگیری‌های خبرنگار تسنیم در باره میزان تسهیلات پرداختی به نمایندگان مجلس یازدهم گویای این مطلب است که در این چند ماه گذشته مبلغ 200 میلیون بابت ودیعه مسکن به اکثر نمایندگان پرداخت شده است. همچنین از آنجا که برخی از بهارستان نشینان نسبت به کم بودن این مبلغ برای اجاره منزل در تهران گلایه داشتند، وام دیگری به مبلغ 300 میلیون تومان در غالب وام ضروری به نمایندگان داوطلب دریافت این وام پرداخت شده است.

برخی نمایندگان مجلس یازدهم نیز متقاضی دریافت اقساطی یک خودروی صفر دنا پلاس یا پارس بودند که قسط آن از دریافتی ماهانه کسر شود.

در این گزارش سعی کردیم، محاسبه کنیم که اگر یک نماینده مجلس ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنا پلاس را دریافت کند، در ماه چقدر باید قسط پرداخت کند.

با محاسبه مبالغ تسهیلات پرداخت شده به وکلای ملت اگر یک نماینده ودیعه مسکن، وام ضروری و خودروی دنای 302 میلیون تومانی را دریافت کرده باشد، در مجموع 802 میلیون تومان از مجلس تسهیلات گرفته است که طی ماه‌های باقی‌مانده از عمر نمایندگی خود باید این مبالغ را به صورت قسطی به مجلس برگرداند.

طبق اطلاعات منتشر شده به نقل از نمایندگان زمان بازپرداخت این تسهیلات سه ساله است اما از آنجا که از عمر مجلس یازدهم حدود 45 ماه باقی مانده است، لذا در این گزارش دو زمان بازپرداخت برای این تسهیلات در نظر میگیریم.

اگر یک نماینده مجلس بخواهد 802 میلیون تومان دریافتی را بدون هیچ سود تسهیلاتی به مجلس طی 45 ماه برگرداند باید ماهیانه بیش از 17 میلیون و 800 هزار تومان قسط دهد. میزان این قسط در صورتی که زمان بازپرداخت را سه ساله (36 ماه) در نظر بگیریم، مبلغی در حدود 22 میلیون و 300 هزار تومان در هر ماه می‌شود.

این در حالیست که حقوق ماهانه مجلسی‌ها در سال گذشته حدود 9 میلیون و 280 هزار تومان بود و امسال، میزان حقوق ماهانه مجلسی‌ها به 11میلیون و 600 هزار تومان رسیده است البته بخش دیگر دریافتی نمایندگان با عنوان ردیف‌های دیگری به آن‌ها تعلق می‌گیرد که شامل هزینه رفت‌وآمد، استخدام منشی، اجاره دفتر، اجاره منزل در تهران و قبض موبایل است. لذا نمایندگان مجلس باتوجه‌به تعداد دفاترشان عدد متفاوتی را در ذیل "هزینه دفاتر" دریافت می‌کنند.

حالا اگر یک نماینده مجلس از اماکن دولتی یا از ملک شخصی خود به‌عنوان دفتر نمایندگی خود استفاده کند، هزینه ماهانه اجاره دفتر که از مجلس دریافت می‌کند، برای خودش باقی می ماند و یا اگر به جای استخدام 3 نیروی کار، فقط یک نفر را استخدام کنند و مبلغ کمتر از چیزی که مجلس برای این امر به حساب نماینده واریز می‌کند، به نیروی کار خود پرداخت کند، مابه‌التفاوت هر کدام از این‌ها در حساب شخصی‌ آن نماینده باقی میماند.

اما اگر طبق گفته خود نمایندگان مجلس که معتقد تنها حقوق نمایندگی‌شان برای آنها می‌ماند و بخش دوم دریافتی آنها برای هزینه‌های دفتر و غیره هزینه می‌شود، پس هر نماینده مجلس با حقوق 11 میلیونی خود بدون هیچ هزینه‌کرد دیگری، در هر ماه می‌تواند تنها نصف اقساط خود را پرداخت کند و مشخص نیست باقی اقساط و هزینه زندگی آنها چگونه تامین می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 50
در انتظار بررسی:3
Iran, Islamic Republic of
15:06 - 1399/07/05
به نظر من به مردم بگین قسطهای اونها رو هم بدن کمکشون کنن انفاق خیلی صواب داره صدقه 18 درصد ثواب داره انفاق بیشتر من قسطهای اون نماینده ساری که خیلی آواره هست میگفت هر شب خونه یه اقوامم میرم رو میدم خیلی گناه داشت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
الهی کوفتتون بشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
اسماعیل
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
من که دست اینا نخود هم نمیدم پاک کنن...
Iran, Islamic Republic of
15:09 - 1399/07/05
واقعا نویسنده محترم ایا نمی دانی چطور تامین میشود چپاول ورانت خواری
Iran, Islamic Republic of
15:10 - 1399/07/05
چهارقسط سنگین
قسط منزل
قسط دناپلاس
ه..... هزینه های انتخابات
.....جهیزیه
.......باچندموافقت اصولی همش صفر
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1399/07/05
اقساط خانه را می پردازند و در پایان مالک خانه می شوند.
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1399/07/05
پس‌نمایندگان‌مجلس‌هم‌زیر‌خط‌فقر‌هستن
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1399/07/05
خانه های سه خوابه سعادت آباد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
بیان ببینید چی براشون ساختن،
Iran, Islamic Republic of
15:13 - 1399/07/05
مگر از نماینده می توان ماشین امانی را پس گرفت.
Iran, Islamic Republic of
15:19 - 1399/07/05
نمردیم مجلس انقلابی را دیدیم حیف خون شهیدانمون
Iran, Islamic Republic of
15:20 - 1399/07/05
اینا از یه جایی جورش می کنن نگران نباشید
Iran, Islamic Republic of
15:22 - 1399/07/05
آفرین به نمایندگان اسلام .انوقت من یه زنم از ۸صبح تا۹شب کارمیکنم ۱ت حقوق میگیرم نه بیمه نه مزایا نه ودیعه مسکن نه ماشین .خدایا مبشران اسلام حقیقی کجا هستند.عدالت کجاست.
Iran, Islamic Republic of
15:42 - 1399/07/05
واقعا فکر میکنید ملت دیگه باورتون دارن؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
این ملت آره
به نظرم هنوز کمشه
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1399/07/05
بیچاره ها؟الان ما میتونیم کاری براشون انجام بدیم؟میشه شماره حساب اعلام کرد مردم کمک کنند هزینه هاشون جور بشه.گناه دارند طفلکی ها
Iran, Islamic Republic of
15:43 - 1399/07/05
به جای اینکار چرا راننده با ماشین نمیگیرن ..یه عده جونم ببرن سرکار بتونن خرج زندگی بدن
پاسخ ها
عاشق ایران و ایرانی
Iran, Islamic Republic of
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
داداش باید کلا ماشین و راننده را حذف کنن چه در مجلس و چه در ارگانهای دولتی . با حذف خودرو و راننده و استفاده نمایندگان و وزرا و کارکنان دولت از وسایل نقیله عمومی سالانه هزاران میلیارد تومن هزینه دولت کاهش پیدا میکنه و با پولش میشه کلی شغل ایجاد کرد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
نمایندگان که منتخب مردم نیستند چه انتظاری از وکیل های تحمیلی دارید
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
مجلس انقلابی رو
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
لیستی که با رای ندادن مردم رفت تو مجلس همین میشه
Iran, Islamic Republic of
15:55 - 1399/07/05
اونا اصلا نمیدونن قسط چه جوری نوشته میشه چه برسه به دادن
Iran, Islamic Republic of
16:01 - 1399/07/05
اقساط کدومه این وام ها همش بلاعوضه و ریالی ازشون کم نمی شه
Iran, Islamic Republic of
16:02 - 1399/07/05
سر کاریم بابا کدوم قسط همش ازاین جیب به اون جیبه اگه۱۱میلیون حقوقشون باشه كه بعد از ده روز باید کاسه گدایی دست بگیرن بگو۱۱۰میلیون نترس
Iran, Islamic Republic of
16:12 - 1399/07/05
مابقی اقساط از انصای طلایی و تبانی با دولت تامین میشه
Iran, Islamic Republic of
16:13 - 1399/07/05
نماینده مجلس وقسط،خیلی رو دارین ،سوار بیت الحال شدید فسط هم دارید ،کمتر سیاه نمایی کنید
Iran, Islamic Republic of
16:22 - 1399/07/05
حداقل یکبار از نماینده ها بپرسید شما که 48 ماه نماینده هستید جمع کل دریافتی شما 500 میلیون هم نمی شود چرا برای نماینده شدن چندین برابر آن را هزینه میکنید ‌؟ مابقی هزینه کرد خود را از کجا و چطوری تامین میکنید؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
16:37 - 1399/07/05
روزانه صدها هزار دستگاه خودرو دولتی بی دلیل تو خیابونا میچرخن و علاوه بر مصرف سوخت رایگان و الودگی هوا باعث ترافیک شده و روزانه میلیاردها تومان هزینه خودروها میشه . در صورتی که اکثریت خودروهای دولتی در خدمت خانواده و دوستان افراد هستن
Iran, Islamic Republic of
16:39 - 1399/07/05
من ذوب آهن اصفهان کار میکردم . برای هر مدیر و مسولی ی خودرو و راننده شخصی در اختیارشون گذاشتن و جالبه که آقایون راننده را میفرستادن برن براشون کارهای شخصی و خرید خونه هاشون را انجام بدن و تازه براشون حق ماموریت و اضافه کار رد میکردن
Iran, Islamic Republic of
16:41 - 1399/07/05
ی ذوب آهن به تنهایی به اندازه یک شهر بزرگ داخلش خودرو تردد میکنه . حالا حساب کنید چند هزار ارگان دولتی کوچک و بزرگ داریم و تعداد خودروها یعنی سر به جهنم میذاره
Iran, Islamic Republic of
16:42 - 1399/07/05
متاسفانه هیچ چیز در کشور ما شفاف نیست کارها باید طوری باشد که جای اما و اگری باقی نمانده باشد چرا مثل نمایندگان کشور سوئد رفتار نمیکنید بهمین رفتار اونهاست که کشورشان پیشرفته و همه مردم در رفاه هستن و دردنیا نمونه
Iran, Islamic Republic of
17:03 - 1399/07/05
داداشی نمایندهمجلس درخانه ملت مجلس حالت مستاجر داره از صاحب خانه که ملت باشند چقدر حقوق میگیرم که فقط ۸ ملیون و۳۰۰ قسط دنا پلاست میده چرا حقوق نماینده گان شفاف نیست مالت بیچاره نمیدونن تو خانه شان چی میگذره
Iran, Islamic Republic of
17:48 - 1399/07/05
نمیدانم.انصاف.کجارفته.من.دبیربامدرک.دکترا.حقوقم.سه.میلیون.
Iran, Islamic Republic of
17:52 - 1399/07/05
هستند نمایندگانی که برای انتخاب شدن ده ها میلیارد خرج می کنند . آیا منطقی ست که برای حقوق حدود 12 میلیونی اینهمه هزینه کنند .
مسلما چنین نیست و نخواهد بود .دریافتی ها قابل قیاس با این اعداد و ارقام نیست.
Iran, Islamic Republic of
17:58 - 1399/07/05
پس که نمیده هیچ یه ابم روش میخوره که بشه درد بی درمان ایشالله
Iran, Islamic Republic of
18:10 - 1399/07/05
خب چون از نظر بعضی از اقایون حتی افراد عالم گرفتن هدیه را مجازمیدانند..میتوان از طریق گرفتن هدیه از دوستان ویا در امد های واگذاری املاک شهر داریها به دوستان تامین کرد..البته.بعضی مانند اقای میرسلیم یقینا این کار هارا نخواهد کرد..
Iran, Islamic Republic of
18:15 - 1399/07/05
خانه ملت در تصرف دنا سوارها (دنا پلاس) اقای بهرور افخمی نماینده سابق مجلس وکارگردان سینما فیلم بسازد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
اکثر مردم این نمایندهارو اصلا نمیشناسن.چه اشکالی داره با وسیله نقلیه عمومی رفت و امد کنن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
همین اول مجلس کل مشگل کشور
مردم حل شد دیگه چیمگین خیال ملت راحت
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1399/07/05
حقوق ومزایا وهدیه ها ی خصوصی وعمومی وشرکتی و....بینهایت
Iran, Islamic Republic of
19:59 - 1399/07/05
خوب معمولا طبق قانون یک چهارم حقوق کسر میشود یعنی حقوق نمایندگان حدود صدمیلیون است البته این حقوق ثابت است که برای فریب افکار عمومی است وحقوق واقعی حداقل ماهی یکی دومیلیاردی میشود وگرنه هیچ آدم عاقلی دشمنی مردم را برای خوش خدمتی به حاکمان به مبلغ ماهانه 100 میلیون نمی فروشد
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1399/07/05
نمایندها بالای ۵۰ میلیون حقوق میگیرن
تازه جاهای دیگه بماند چقد گیرشون میاد
Iran, Islamic Republic of
01:13 - 1399/07/06
با ترفندهای عجیب وغریب هموطن
Iran, Islamic Republic of
08:38 - 1399/07/06
خیلی خوبه بهشون کمک کنین هزینه معیشتم بدین بهشون گناه دارن. چه کسی محتاج تر از این بنده خداها
Iran, Islamic Republic of
09:32 - 1399/07/06
به قول دوستمون فکر میکنید هنوز مردم باورتون دارن
Iran, Islamic Republic of
09:49 - 1399/07/06
حقوق ماهيانه 9 ميليون
قسط ماهيانه 18 ميليون
دروغ
عدم شفافيت
صادق نبودن
تزوير و ريا
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج