باهنر: ملت ایران نمی‌گذارد خواب‌ آمریکا تعبیر شود
۱۰۴۰۶۷۶
۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۸:۱۴
۷۷۷
محمدرضا باهنر گفت: اگر مجلس یازدهم بتواند در طول این مدت، دو یا سه کار موثر با ذائقه مردم را انجام دهد، می‌تواند شانس جریان اصولگرا را بالا ببرد. درست است که بسیاری از اصلاح‌طلب‌ها می‌خواهند کارنامه آقای روحانی را از خودشان جدا کنند ولی هرچه باشد، بالاخره دولت یازدهم و دوازدهم دولت اصلاح‌طلب بوده و فرافکنی فایده ندارد.

روزنامه فرهیختگان نوشت: محمدرضا باهنر، نماینده چندین دوره مجلس شورای اسلامی و دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین در گفتگویی به بیان نکاتی پیرامون مجلس یازدم و دولت دوازدهم همچنین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پرداخته است. در ادامه بخشی از این گفتگو را می خوانید.

* الان بهترین کاری که چند دوره صداوسیما و رسانه ملی می‌کند، البته از جهاتی کار مفیدی هم است، همین مناظره‌های تلویزیونی است. ولی آنجا به‌جای اینکه بر عملکردها، تجارب، توانمندی‌ها، صداقت در رفتار، احاطه بر اینکه یک حکمرانی خوب چیست، تکیه شود، مثل رینگ بوکس می‌ماند، بگم بگم، نگویم نگویم، من تو را لوله می‎‌کنم، آن یکی دیگری را لوله می‌کند و... بعضی‌وقت‌ها یکباره یکی از اینها یک تکه به آن یکی می‌پراند و با همین حرف یک میلیون رای جابه‌جا می‌شود. لذا انتخابات بیشتر برمبنای شور و هیجان و این چیزهاست.

نگران آینده مردم‌سالاری دینی در غیاب احزاب قدرتمند ضابطه‌مند هستم

* من یک جمله‌ای می‌گویم یک مقدار سنگین است ولی خوب باز هم تکرار می‌کنم، اصولا من بر آینده مردم‌سالاری دینی در غیبت سه چهار حزب فراگیر قدرتمندِ ضابطه‌مند در چارچوب قانون اساسی نگران هستم. بیمناکم که به‌تدریج یا از جمهوریت نظام خراطی بشود و به اصطلاح باریک شود و یا از اسلامیت نظام. درحالی‌که این مردم‌سالاری دینی هدیه‌ای است به نسل‌های آینده و باید از آن مراقبت کرد. یکی از ابزارهای مواظبت جدی داشتن چند حزب کارآمد است.

حداکثر دید روسای جمهور ۸ ساله است

*متاسفانه در غیبت احزاب مردم مجبورند آدم‌ها را تجربه کنند به‌جای اینکه احزاب را تجربه کنند. بعد از دو سه دوره هم احتمالا مردم پشیمان می‌شوند و می‌گویند بیخود به این رای دادیم، این راستی بود، آن چپی بود، این لیبرال بود، آن رادیکال بود. درعین‌حال در کشورهایی که چند حزب اصلی و موثر دارند مردم بالاخر بعد از دو سه دوره می‌فهمند که این حزب چه کاره است، آن حزب چه کاره است و انتخاب بلندمدتی خواهند داشت.

باهنر: ملت ایران نمی‌گذارد خواب‌ آمریکا تعبیر شود

* احزاب تفاوت مهمی با افراد دارند، تجربه نشان داده نمایندگان مجلس اغلب یک‌دوره‌ای هستند، روسای جمهور نهایتا دو دوره هستند و خب روسای جمهور ما هم حداکثر دیدی که دارند، دید هشت ساله است. اساسا روسای جمهور ۲۰ ساله و ۳۰ ساله و ۵۰ ساله فکر نمی‌کنند و خودشان را هم مسئول نمی‌دانند که فکر کنند و تدبیر داشته باشند.

آن‌چیزی که ما در ذهن مردم تزریق می‌کنیم ۱۰ برابر واقعیت است

* متاسفانه مرتب ما رقابت‌های سیاسی را به همه‌چیز می‌خواهیم تسری بدهیم. مثلا الان تریبون مجلس را باز کنید از «ب» بسم الله تا تای تمت می‌گویند همه مسئولان ناکارآمدند یا می‌گویند همه فاسدند. من فساد و ناکارآمدی و عدم پاسخگویی به مطالبات مردم و... را قبول دارم ولی آن‌چیزی که ما در ذهن مردم تزریق می‌کنیم ۱۰ برابر واقعیت است.

مشارکت پایین در انتخابات مجلس یک آژیر خطر است

* متاسفانه در انتخابات مجلس که نیروهای خوبی هم در آن پیروز شدند، ان‌شاءالله که خدا هم توفیق بدهد، از نظر حضور مردم، رکوردش رکورد کمینه بود، ( به قول کارشناسان هواشناسی)، ما بعد از انقلاب این میزان مشارکت را نداشتیم. این هم یکی از آژیرهای خطر است.

 


غیر از رهبر انقلاب همه ناامیدی را تزریق می‌کنیم

* رسانه ملی، روزنامه‌ها، سایت‌ها و... به‌دلیل رقابت‌های غیرضروری سیاسی، عموما ناامیدی را تزریق می‌کنند. در مملکت ما غیر از، تاکید می‌کنم غیر از مقام معظم رهبری که همواره علاقه‌مندند امید را تزریق کنند، آینده روشن را تصویر کنند، بقیه افراد همه با هم داریم ناامیدی را تزریق می‌کنیم.

* رقابت‌های سیاسی را هم بی‌خودی توسعه می‌دهیم. من جاهای دیگر تجربه نداشته باشم اما اینجا تجربه دارم، به‌صورت قاطع می‌گویم حداکثر ۱۰درصد از تصمیمات مجلس سیاسی است، بقیه‌اش سیاسی نیست، مساله بودجه، مساله یارانه‌ها، مسائل مربوط به سیاست خارجی، بهداشت و... عموما هیچ‌کدام‌شان سیاسی نیستند ولی متاسفانه ما همه مسائل را سیاسی می‌کنیم.

دوره مدیریت تک‌نفره تمام شده است

* من زمان دولت آقای احمدی‌نژاد، بارها و بارها گفته‌ام که مشکلات اقتصادی کشور ۳۰ تا ۳۵درصد مربوط به تحریم‌های خارجی است، ۶۰درصد مربوط به ندانم‌کاری‌های خودمان و بروکراسی سنگین است... . اوایل دولت آقای روحانی هم همین را می‌گفتم. حتی آقای روحانی یک‌بار در سخنرانی‌اش چنین حرفی را زد و گفت حدود ۳۰، ۴۰ درصد مشکلات ما تحریم‌هاست. امروز تحریم‌ها شدیدتر شده و شاید این عدد به ۵۰درصد رسیده باشد. اما هنوز من مدعی هستم ۵۰درصد دست خودمان است. از طرف دیگر من معتقدم اصلا مدیریت تک‌نفره دوره‌اش تمام شده است، باید، یک سیستم یا سازمان یک خرد جمعی، یک تیم وارد شود و مسائل را حل کند.

در دولت و مجلس کسی دغدغه جدی اقتصاد مقاومتی ندارد

* اجازه دهید آب پاکی را روی دست‌تان بریزم، در مجلس و در دولت کسی را که دغدغه جدی اقتصاد مقاومتی داشته باشد، نداریم. چرا؟ چون این کارها خرج دارد! هزینه دارد! زحمت دارد! و ما کسی را از این بابت نداریم که هزینه بدهد.

دولت یازدهم و دوازدهم اصلاح‌طلب است و فرافکنی فایده ندارد

* نکته بعدی اینکه اگر مجلس یازدهم بتواند در طول این مدت، دو یا سه کار موثر با ذائقه مردم را انجام دهد، می‌تواند شانس جریان اصولگرا را بالا ببرد. درست است که بسیاری از اصلاح‌طلب‌ها می‌خواهند کارنامه آقای روحانی را از خودشان جدا کنند ولی هرچه باشد، بالاخره دولت یازدهم و دوازدهم دولت اصلاح‌طلب بوده و فرافکنی فایده ندارد. درمجموع جریانات به‌نفع اصولگراهاست اما مشروط بر اینکه اصولگراها بتوانند ظرف هشت ماه دو تا سه کار ماندگار و موثر انجام دهند.

طبق استراتژی ما آمدن ترامپ و بایدن فرقی نمی‌کند

* ما می‌گوییم مردم خود منطقه باید تصمیم بگیرند، نه اینکه یک عده غاصب بیایند صاحبان خانه را بیرون کنند و بعد بخواهند تصمیم بگیرند. بنابراین طبق استراتژی ما آمدن ترامپ و بایدن فرقی نمی‌کند. اما ترامپ حرف‌های دوپهلو می‌زند و می‌گوید اگر من انتخاب شدم یک‌ماهه مشکلم را با ایران حل می‌کنم! به او باید گفت مرد ناحسابی تو اگر می‌خواستی حل کنی چهار سال وقت داشتی، اولین کار بی‌عقلی که کردی از برجام یک‌طرفه بیرون رفتی. این داستان آمدن ترامپ یا بایدن از نظر منافع درازمدت برای ما هیچ فرقی نمی‌کند.

امتناع آمریکایی‌ها از حمله به ایران به‌دلیل ناتوانی آن‌هاست

* این آمریکایی‌ها نه امروز، نه دیروز، نه در زمان بوش پدر نه در زمان اوباما به قول مقام معظم رهبری اگر یک روز مطمئن شوند که با حمله نظامی می‌توانند بر ما غلبه کنند، هیچ‌چیز را رعایت نمی‌کنند و همان روز حمله می‌کنند، اگر حمله نکرده‌اند چون تحلیل‌شان این است که نمی‌توانند، نه اینکه نخواسته‌اند یا علاقه داشته‌اند به ما یا حقوق بشر را رعایت می‌کردند، نه، آنها بارها نشان داده‌اند با خشن‌ترین رفتار می‌روند و غصب و تصرف می‌کنند.

ملت ایران نمی‌گذارند خواب‌ آمریکایی‌ها تعبیر شود

* اینکه ترامپ می‌خواهد شمشیر تیزش را نشان بدهد جزء تاکتیک‌های اوست. بایدن هم که بیاید یک احتمال وجود دارد و آنها یک خواب‌های آشفته‌ای می‌بینند که ما درجریان هستیم و نمی‌گذاریم این خواب تعبیر شود. یعنی ملت ایران نمی‌گذارند این خواب‌ها تعبیر شود.

ما باید همواره نگاه‌مان به توانمندی‌های خودمان باشد

* درحالی که بعضی‌ها فکر می‌کنند اگر بایدن بیاید خیلی اتفاقات مهمی می‌افتد! خیر؛ ما باید همواره نگاه‌مان به توانمندی‌های خودمان باشد و این اعتقاد و این باور را داشته باشیم. باز تکرار می‌کنم آمریکا به معنای حاکمیت آمریکا نه به معنای دموکرات‌ها و جمهوریخواهان، اگر به این نتیجه برسد که ایران را با تصرف نظامی هم می‌توان شکست داد، یک لحظه تردید نمی‌کردند. اما تحلیل‌شان این است که نمی‌توانند و حتما هم این تحلیل پابرجاست و معادلات منطقه‌ای و قدرت روزافزون مقاومت نشان‌دهنده این معناست.

انتشار یافته: 100
در انتظار بررسی:15
Iran, Islamic Republic of
18:27 - 1399/07/05
سیراز گرسنه خبر نداره باید یچیزی بگی درغیر اینصورت ماشین ویلا حقوق نجومی چیزی گیرت نمیاد
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1399/07/05
بسه بابا ..ملت ایران شماها رو نمیخان
Iran, Islamic Republic of
18:29 - 1399/07/05
بسه بابا ..ملت ایران شماها رو نمیخان
Iran, Islamic Republic of
18:30 - 1399/07/05
اتفاقا بی خیال دنیا گاهی میذاریم تعبیر بشه
Iran, Islamic Republic of
18:38 - 1399/07/05
حتم دارم اکثریت قاطع نفرت دارند از طرفشان حرف زده شود.
Iran, Islamic Republic of
18:39 - 1399/07/05
تا‌ الان‌ که‌ تعبیر‌ شده‌ بعد‌ از‌ اینم‌ خواهد‌ شد‌ شک‌ نکن
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1399/07/05
قطعا نمیگذاریم پراید بشه ۵۰۰میلیون ما میخریم
United Arab Emirates
18:43 - 1399/07/05
ملت ایرن یه مشت فقیر فلاکت زده
Iran, Islamic Republic of
18:43 - 1399/07/05
چطوری؟
ملت ایران اگر بتواند در مقابل این گرانی و... کمر راست کند، هنر کرده است.
Iran, Islamic Republic of
18:44 - 1399/07/05
الحمدلله ذکرشب وروزتون شده آمریکا...!
Iran, Islamic Republic of
18:45 - 1399/07/05
همین تو فقط مونده بود بیای از طرف مردم حرف بزنی
Iran, Islamic Republic of
18:47 - 1399/07/05
جناب باهنر حرفه‌ای قشنگی می‌زنید ولی فقط حرفه این همه سال اعمالتان چی بود نسخه بیچی کافیه
Iran, Islamic Republic of
18:50 - 1399/07/05
آقای باهنرازطرف مردم حرف نزن مگه مردمی تو ویران مونده بااین گرونی وچپاول ودزدی
United Arab Emirates
18:50 - 1399/07/05
میگم شما اهداف خودتون رو همه به ملت میچسپونید ملت دوست دارن خواب آمریکا تعبیر بشه تا شما در راس کارید
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1399/07/05
ازخودت مایه بزار ما حالشا نداریم
Iran, Islamic Republic of
18:51 - 1399/07/05
جان عزیزت...جان بچه ات دیگه ازملت مایه نزار....ازخودت ودارودسته خودت مایه بزارکه واقعا ملت به تح خطرسیدن...به بن بست رسیدن..باباپدرملت دراومد شمابرای مامردم چیکارکردین که این همه توقع دارین!!!؟؟؟چقدپررویی تو
Iran, Islamic Republic of
18:53 - 1399/07/05
ملت . ببخشید ملت چیکارن چراهروقت کاری از دستتون بر نمیاد پای ملت وسط میکشین
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1399/07/05
شماها که خواب مارو به کابوس تبدیل کردید
Iran, Islamic Republic of
18:56 - 1399/07/05
از طرف ملت حرف نزن ما آمریکا را دوست داریم...ما همه کشورهای دنیا را دوست داریم
Iran, Islamic Republic of
18:58 - 1399/07/05
فعلا تا الان تمام خوابش تعبیر شده
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/07/05
کسی که جایگاهی بین مردم ندارداز قول مردم حرف نزند
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/07/05
اگرملت ایران اینایی هستن که توکوچه خیابون میبینیم بادنیاصلح میخوان نه جنگ
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/07/05
چکار مردم داری هی ازمردم مایه میزاری راست میگی خودت یکماه حقوقت راببخش به بدبخت بیچاره ها راست میگی چند شب مثل مردم بدبخت گرسنه بخواب راست میگی یه چند روز بروتوصف بانک واداره جات وارزاق عمومی لاف نزن عمل کن ازمردم هم مایه نزار آقای بی هنر
Iran, Islamic Republic of
19:00 - 1399/07/05
ماشالله به ملت همیشه در صحنه ایران..احسنت...
Iran, Islamic Republic of
19:01 - 1399/07/05
تا شاخ و شونه کشیدن ها هست اوضاع همینه که هست اونا هم نمیزارن خواب ما بر آورده بشه! ضررش را هم اکثریت می برن!!
Iran, Islamic Republic of
19:02 - 1399/07/05
شمانمیزارین خواب ملت ایران برای راحت زندگی تعبیربشه خدالعنتتون کنه
United States
19:02 - 1399/07/05
کاش میدانستیم کدام ملت مد نظر شماست
United States
19:02 - 1399/07/05
کاش میدانستیم کدام ملت مد نظر شماست
Iran, Islamic Republic of
19:04 - 1399/07/05
من ملت ایرانم ... من غلط میکنم حرفی به آمریکا بزنم
United Kingdom
19:04 - 1399/07/05
ازملت مایه نزار
ملت پشت وهمراه امریکاست چون سودمنفعت امریکایی هابیشترازشماهاست
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1399/07/05
فعلاجناب باهنرمسئولین ماخوابندمشکلات مردم ایران رانمیبینن،
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/07/05
آقای باهنر ، رای بی رای .
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1399/07/05
دیگه از تعبیر خواب بجز فلاکت فقر،اختلاس،پائین اومدن ارزش پول ملی و....دیگه چی میخوای
Iran, Islamic Republic of
19:11 - 1399/07/05
ما به قانون عقلانی به روز نیاز داریم
شما به ما قانون واقعی هدیه بده
Iran, Islamic Republic of
19:13 - 1399/07/05
شما از جانب ما نظری نده لطفا
Iran, Islamic Republic of
19:16 - 1399/07/05
این بی‌هنر چرا همش از ملت مایه میزاره
Iran, Islamic Republic of
19:27 - 1399/07/05
شما مگه رمقی برای ملت ایران باقی گذاشتید بدبخت وبیچاره کردید ملت را خدا نشناسها
Iran, Islamic Republic of
19:29 - 1399/07/05
خود مسعولین دارن تلاش می کنند خواب امریکا تعبیر بشود
Iran, Islamic Republic of
19:30 - 1399/07/05
درسته کاملا موافقم. ضعف مدیریتی و مشاوره نگرفتن وزرا از دانشمندان و اساتید دانشگاهها مشکلات را این قدر زیاد کرده و مردم این را می‌فهمند
Iran, Islamic Republic of
19:34 - 1399/07/05
خوشا بحالتو مرفه های بی درد و کاخ نشین .آیا خبر دارید پدر خانواده ناهار و شام نمی خوره تا بچه هایش بخورند .و در هزینه تحصیل فرزندان ناتوان و درمانده است .و مثل شما شیک پوش نیست .ولی خدای او بزرگتر از شماست و از میان و باطن شما مطلع.
Iran, Islamic Republic of
19:35 - 1399/07/05
حساب ملت ایران با مسئولین جداست
Iran, Islamic Republic of
19:37 - 1399/07/05
بسه دیگه از طرف مردم اینقدر صحبت نکنید مردم رو بدبخت و بیچاره کردین !
-
19:39 - 1399/07/05
شما ها خودتون رو زدید به خواب برای همین نمیشه بیدارتون کرد
Iran, Islamic Republic of
19:40 - 1399/07/05
انوقت شما کی از خاب بیدار میشین
Iran, Islamic Republic of
19:43 - 1399/07/05
حرف از جانب ملت نزن ملتی وجود ندارد
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1399/07/05
استاد باهنر ، استاد باهنر مطمئنی
آقا استاد باهنر جواب داد میگه نی دونم
Iran, Islamic Republic of
19:50 - 1399/07/05
آقای باهنرحرفهاتدیگر خریدار نداره
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1399/07/05
مملکت ویران شده هنوزهم خواب ببیند گجای کاری بیسواد
Iran, Islamic Republic of
19:52 - 1399/07/05
مواظب باش رنگ موهات پاک نشه :
Iran, Islamic Republic of
19:55 - 1399/07/05
جناب باهنر ملت ایران دیگه زیر فشار گرانی دارن له میشن
Iran, Islamic Republic of
19:56 - 1399/07/05
آقای با هنر ملت دیگه خسته شدند هرچه جلو میریم اختلاص دوزدی زیاد میشه مردم به نان شب محتاجند
Iran, Islamic Republic of
19:59 - 1399/07/05
شما چی فقط از ملت تو این موارد مایه میگذاری تو چپاول مردمم وجود ندارند
Iran, Islamic Republic of
20:02 - 1399/07/05
ظلم و ستم امریکا بیشتر است یا ظلم وستم شما مسئولان.
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1399/07/05
فعلا که بد جور تعبیر شده،بهتره تو از خواب خرگوشی بیدار بشی
Iran, Islamic Republic of
20:07 - 1399/07/05
ملت الان میخوادباامریکاسازش بشه امان ازدست دولتمردان دزد
Iran, Islamic Republic of
20:10 - 1399/07/05
چرا همیشه از ملت هزینه می کنیدوبعد خودتون وآقا زاده هاتون امریکا واروپا میچرین
Iran, Islamic Republic of
20:12 - 1399/07/05
لطفا از طرف ملت ایران صحبت نکنید
Iran, Islamic Republic of
20:17 - 1399/07/05
تو رو خدا اینقدر جای ملت حرف نزنید ما دل خوشی به آمریکا نداریم ولی از این شرایط هم اصلا راضی نیستیم هم خودمون هم فرزندان و اطرافیانمون همه درگیر و گرفتارن با کلی آرزوی شرعی ک برحق محال بخاطر شرایط بد اقتصادی
Iran, Islamic Republic of
20:19 - 1399/07/05
چقدر راحت از مردم مایه میزارید بدبخت شدیم
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1399/07/05
اقای باهنر در هشت سال دفاع مقدس مسئولین مثل مردم بودن حالا فرق داره بخور بخورش مال شما و بچه هاتون مردنش با مردم اصلا روی مردم حساب باز نکنید
Iran, Islamic Republic of
20:23 - 1399/07/05
بنظر من آمریکا داره خواب ملت ایران راتعبیر میکنه پس باید خیلی مواظب باشیم خواب مو به مو تعبیر شود
Iran, Islamic Republic of
20:25 - 1399/07/05
داداش ما کم آوردیم نون و آبمون رو روال کنید هنوز قیمت یدونه تخم مرغمو نتونستید پایین بیاورید
Iran, Islamic Republic of
21:01 - 1399/07/05
شغل ما دام العمر شکم سیر هی از جانب ملت گرسنه شعار بدین شما که گرونی و نداری رو نمی دونی چیه از طرف خودت و خانواده سیرت شعار بده
Iran, Islamic Republic of
22:06 - 1399/07/05
تمام اخبار و تمام حرف ودغدغه مسئولین نظام شده امریکا.
پس اینکه میگن امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند یعنی چه؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
22:09 - 1399/07/05
ای بابا فعلن که از تعبیر هم گذشته
Iran, Islamic Republic of
22:13 - 1399/07/05
جناب باهنر گرین کارتیها خواب آمریکا را تعبیر کردن نیازی نیست از مردم مایه بگذارید
Iran, Islamic Republic of
22:22 - 1399/07/05
جناب باهنر شما لطف کن از طرف خودت قول بده نه از طرف مردم شما چکار به مردم دارید مگر شماها مردمی هستید که ما مردم هم دولتی باشیم نه جانم ما مردم بی طرف بیطرفیم ودنبال یه لقمه نان حلال وکاری هم به سیاستهای شماها نداریم ما مردم هنوز کاری به سیاستهای شما ها نداشتیم این حالو روز مانه چه برسه که دخالت کنیم پس لطف کن از مردم مایه نزار مامردم کاری نداشتیم به سیاست گرسنه و بیکارو بدبخت شدیم چه برسه دخالت کنیم شماها دولتمردان زندگیه لاکچری دارین ومیخواهین نه ما
Iran, Islamic Republic of
22:23 - 1399/07/05
اتفاقا این بار ملت ایران میخوان که سر به تن شما نباشه. شعار نه غزه نه لبنان یادته؟
Iran, Islamic Republic of
23:17 - 1399/07/05
اقا ملتی دیگه نمونده برادر من . والا خفه شدیم از دست گرونی ها تون
United States
13:41 - 1399/07/06
کدوم ملت، ملت گرسنه ای رو میگی که روزی صدهزار بار نفرینتون میکنه یا طبق معمول ملتهای عرب رو میگی ،البته چون دیگه پول ندارید خرجشون بکنید اونها هم تره به ریشتون خورد نمیکنن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج