بیانیه ایران و ۲۳ کشور دیگر درباره تحریم‌ها
۱۰۴۴۲۵۵
۱۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۱
۲۰۴۵
۲۶ کشور از جمله ایران، روسیه، چین در بیانیه‌ای مشترک از ایالات متحده و کشورهای غربی خواستند تا به اعمال تحریم‌های یک جانبه پایان دهند. کشورهای امضاکننده این بیانیه‌ می‌گویند این دست تحریم‌ها مبارزه با شیوع ویروس کرونا را "دشوار" کرده است.

انتخاب: ۲۶ کشور از جمله ایران، روسیه، چین در بیانیه‌ای مشترک از ایالات متحده و کشورهای غربی خواستند تا به اعمال تحریم‌های یک جانبه پایان دهند. کشورهای امضاکننده این بیانیه‌ می‌گویند این دست تحریم‌ها مبارزه با شیوع ویروس کرونا را "دشوار" کرده است.

این بیانیه را ژانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل متحد و جلسه ویژه حقوق بشر در مجمع عمومی سازمان ملل قرائت کرد.

در این بیانیه آمریکا به نقض حقوق بشر و همچنین تبعیض نژادی نظام‌مند متهم شده است. این بیانیه می‌گوید آمریکا با اعمال تحریم از توسعه برخی کشورها ممانعت به عمل می‌آورد.

امضاکنندگان بیانیه نوشته‌اند پاسخ به همه‌گیری ویروس کرونا و بهبود وضعیت کشورها نیازمند همبستگی جهانی و همکاری بین‌المللی است. آنها گفته‌اند با این وجود "ما همچنان شاهد اعمال اقدامات قهری یکجانبه بر خلاف اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد، حقوق بین الملل، کثرت گرایی و معیارهای اساسی روابط بین‌الملل هستیم".

این کشورها خواستار "لغو کامل و فوری اقدامات یک جانبه قهری" شدند تا از این طریق نسبت به "پاسخ موثر و کارآمد همه اعضای جامعه جهانی برای مقابله با ویروس کرونا" اطمینان حاصل شود.

این بیانیه به امضای ایران، چین، روسیه، کره شمالی، نیکاراگوئه، ونزوئلا، سوریه، بلاروس، کوبا و پاکستان رسیده است. اغلب این کشورها با اقدامات تنبیهی آمریکا مواجه شده‌اند.

در چهار سال گذشته علاوه بر آمریکا، اتحادیه اروپا تحریم‌ها و اقدامات تنبیهی را علیه کشورهای دیگر اعمال کرده‌اند. از جمله در مواردی همچون "مداخله نظامی روسیه در کریمه، برنامه هسته‌ای کره شمالی، برنامه موشکی ایران، سواستفاده رهبر ونزوئلا از قدرت"، با اعمال تحریم درصدد تغییر رفتار این کشورها بودند.

آمریکا و برخی قدرت‌های غربی با این تحریم‌ها، عملا کشورها یا نهادهایی مورد نظرشان را در سیستم تجارت جهانی و داد و ستدهای مبتنی بر دلار تحت فشار قرار داده‌اند و در مواردی برخی دارایی‌های آنها را توقیف کرده‌اند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج