کدام کشور‌ها ۴۰میلیارد دلار ایران را مسدود کرده‌اند؟
۱۰۴۷۵۹۰
۲۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
۵۳۵۵
با اعمال تحریم‌های ضد ایرانی از سوی آمریکا، ۴۰ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر مسدود شده‌اند. چین با ۲۰ میلیارد دلار، هند با هفت میلیارد دلار، کره‌جنوبی با شش میلیارد دلار، عراق با دو میلیارد دلار و ژاپن با یک و نیم میلیارد دلار، کشورهای بدهکار به ایران به حساب می‌آیند.

روزنامه جهان صنعت: با تحریم‌های اولیه و ثانویه‌ای که آمریکا علیه ایران اعمال کرده، حدود ۴۰ میلیارد دلار منابع ارزی ایران در کشورهای دیگر مسدود شده است. چین با ۲۰ میلیارد دلار، هند با هفت میلیارد دلار، کره‌جنوبی با شش میلیارد دلار، عراق با دو میلیارد دلار و ژاپن با یک و نیم میلیارد دلار، کشورهای بدهکار به ایران به حساب می‌آیند.

در روزها و هفته‌های تازه‌سپری‌شده، رسانه‌های ایران خبرهایی درباره جنبش رهاسازی ارزهای بلوکه شده ایران منتشر کردند که دوسوگیری مشخص داشت؛ یک سوگیری این بود که مردان دولت کشورهای دوست یکی در همسایگی و یکی در دوردست را شریک انتخاب‌شده برای همکاری‌های راهبردی آتی اعلام کردند.

کدام کشور‌ها ۴۰میلیارد دلار ایران را مسدود کرده‌اند؟

عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی ایران به بغداد رفت و با همتای خود دیدار کرد. اگرچه مردان دولت و حتی برخی از رسانه‌های منتقد دولت امیدوارند رفتن رییس کل بانک مرکزی ایران به عراق راه را برای رهاسازی منابع ارزی ایران که در این کشور بلوکه شده باز کند اما خبرهای ارائه‌شده نشان می‌دهد که بیشتر بر سر توافقنامه‌ای که پیش از این امضا شده بود، بحث شده است.

اما محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران نیز به پکن رفت و شاید در کنار گفت‌وگوهای سیاسی درباره اینکه بتواند مقام‌های چینی را متقاعد کند تا بخشی از منابع ارزی ایران را از راه‌بندان بیرون بیاورند نیز صحبت کرده باشد. در ادامه به صورت کوتاه درباره هرکدام از کشورهایی که بخشی از منابع ارزی ایران را نگه داشته‌اند نکاتی را یادآور می‌شویم.

چین؛ دوست بی‌تفاوت

رهبران حزب کمونیست چین در این دو، سه سال تازه سپری شده زیر ضرب جمهوریخواهان آمریکایی قرار گرفته و شاهد جنگ تجاری- سیاسی سختی بوده و هستند. رهبران پکن برای هماوردی با آمریکا و نیز تا اندازه‌ای اتحادیه اروپا دنبال یارگیری از کشورهای موثر و نیز مخالف با غرب هستند.

نظام سیاسی ایران از هر جهت یک یار نیرومند برای آن به حساب می‌آید، اما با این همه دست کم در خبرهای آشکار منتشر شده نشانی از این نیست که چین برخلاف اراده آمریکا در مسیر تشدید تحریم ایران کاری کرده باشد. اگر در پنهان نیز رهبران چینی هیچ همکاری‌ای با ایران برای آزادسازی منابع ارزی نکرده باشند باید گفت این کشور یک دوست بی‌تفاوت و دوست روزهای خوب است و از این نظر باید نسبت به تعمیق دوستی با این کشور دقت کرد.

البته چینی‌ها با قطع نکردن خرید نفت از ایران نشان دادند می‌توانند و می‌خواهند به ایران کمک کنند. نیمی از منابع ارزی قفل شده ایران در این کشور است و دوستی و تمنا برای همکاری راهبردی و نیز میزان قدرت اقتصادی و سیاسی چین و دشمنی‌اش با آمریکا حکم می‌کند زودتر و با ترس کمتر منابع ایران را آزاد کند.

هند آمریکایی شده

هند در دو دهه تازه‌سپری‌شده با شتاب بیشتری به سوی دوستی با آمریکا و دور شدن از شرق گام برداشته است. رهبران احزاب و گروه‌های سیاسی مستقر در دولت و نیز در بیرون از دولت نشان نداده‌اند می‌خواهند راهبرد خود را دگرگون کنند. این کشور بلافاصله پس از تحریم ایران از سوی آمریکا خرید نفت از ایران را قطع کرد و راه ورود منابع ارزی ایران را مسدود کرد. هند نشان داده نمی‌خواهد و نمی‌تواند به این زودی‌ها منابع ارزی ایران را آزاد کند و با توجه به اینکه نفت و گاز آمریکا را نیز جایگزین منابع خود کرده و نیز با ایران به دلیل نزدیکی با چین مناسبات دوستانه ندارد، بعید است زودتر از موعد منابع ایران را پس بدهد.

کره‌جنوبی زیر فشار ایران

سهامداران و مالکان و مدیران شرکت‌های کوه‌پیکر ایرانی که بیشتر طرف قرارداد با ایران بودند در آمریکا بازارهای بزرگی دارند به اضافه اینکه از بازار مالی آمریکا استفاده می‌کنند و سرانجام چون امنیت خارجی خود را به ویژه دربرابر کره‌شمالی مدیون چین می‌دانند نمی‌خواهند برخلاف اراده آمریکا عمل کنند. رهبران سیاسی کره‌جنوبی نیز در همین مسیر گام برداشته و از بیم آمریکایی‌ها در دادن منابع ارزی مسدودشده ایران درنگ می‌کنند.

اما رهبران اقتصادی ایران و نیز حتی منتقدان دولت بارها کره‌جنوبی را تهدید کرده‌اند که باید منابع ارزی قفل‌شده ایران را آزاد کنند و جدا از اینکه باور دارند باید راه فروش کالاهای کره‌ای بسته شود، می‌گویند باید از دولت کره‌جنوبی نزد مراکز بین‌المللی شکایت کرد. بنابراین چشم‌انداز برگرداندن منابع ارزی ایران از کره‌جنوبی نیز چندان روشن نیست.

عراق؛ نمونه جالب خصوصی و دولتی

در سال‌های تازه‌سپری‌شده ایران با وجود همه دشواری‌ها توانسته سهم مناسبی از بازار عراق را به دست آورد و سالانه کالاهای قابل اعتنایی به ارزش دست‌کم ۱۰ میلیارد دلار به طور متوسط به این کشور صادر کند. بخش خصوصی ایران در بازار عراق فعالیت مناسبی دارد و ایران از سوی شرکت‌های دولتی گاز و برق به این کشور صادر می‌کند. میزان منابع ارزی ایران که در عراق مسدود شده و به ایران نمی‌آید به نظر می‌رسد بیشتر به شرکت‌های دولتی تعلق دارد و بخش خصوصی از راه‌هایی که می‌شناسد توانسته و می‌تواند منابع ارزی خود را به ایران برگرداند. آیا دیدار رییس کل بانک مرکزی از عراق در آزادسازی منابع ارزی ایران موثر واقع می‌شود؟

ژاپن؛ متحد وفادار و کشور آرام

رهبران حزب‌های ژاپنی نشان داده‌اند در وفاداری به سیاست خارجی آمریکایی‌ها تردید ندارند و این را قبول کرده‌اند که راهی جز راه آمریکا را به ویژه در موضوع‌هایی که به طور مستقیم با امنیت ملی آنها برخورد ندارد، نروند. هر کشوری هم که با ژاپن و شرکت‌های ژاپنی همکاری می‌کند این را پذیرفته است.

به همین دلیل است که مقام‌های سیاسی و اقتصادی ایران کمترین فشار را بر دولت ژاپن می‌آورند تا بتوانند منابع خود را آزاد کنند. با توجه به اینکه ژاپن نیز با شرایط تغییر ایران و فروش نفت به آن کشور رضایت چندانی ندارد دنبال بازارهای تازه برای خرید است و در اینجا نیز ردپای شرکت‌های آمریکایی دیده می‌شود. به این ترتیب دور از ذهن است که ژاپنی‌ها با ادامه وضعیت و مناسبات ایران با آمریکا بخواهند برخلاف خواست و اراده رهبری کاخ سفید عمل کنند و منابع ارز مسدودشده ایران را زودتر از هر زمان مورد انتظار بدهند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 60
در انتظار بررسی:10
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1399/07/24
همه دنیا با امریکا البته ما هم دوستانی داریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
دوستان مثلا چین ؟
چین از هزار تا دشمن بدتره
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
دوستان ما هم چین و عراق و روسیه هستن که قبل از همه حساب ها را بستن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
مضحک ترین تحلیلی بود که خوندم ." البته چینی ها نشان داده اند که با قطع نکردن خرید نفت از ایران ، از ایران حمایت میکنند " !!! اولاً به نفت ایران نیاز داره و ثانیاً کو پولش ؟ اگه راست میگه پولش رو بده . مردم رو چی فرض کردید ؟ بابا خودتونید .
منصف
France
۰۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
روسیه و چین دوستان مایند که هردو مثل آفتاب پرستند فقط به منافع خود فکر میکنند
از روسیه خائن تر هم کسب ندیده
Iran, Islamic Republic of
17:17 - 1399/07/24
بعد ۲۰میلیارد دلار چین و صدا شو درنمیارند و ۶میلیارد کره جنوبی و تو‌بوق کردند..بماند اون دومیلیارد عراق تمام زندگی مردم و فدای سیاست کردند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
عقل که نباشه جان درعذابه شعور وعقل وحساب کتاب چیزیه که مسئولین ندارند فقط تعصب و رویا در اغما بسربردن
Iran, Islamic Republic of
17:20 - 1399/07/24
این که شد ۳۶۵۰۰ تا ۴۰ میلیارد ۳۵۰۰ گم شد. زکی خخخخخخخ
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
متن خبر هست حدود 40 میلیارد، سخت نگیر
-
17:32 - 1399/07/24
کشورهای برادر و دوست وشریگ استراتزیک ما چرا پولها را پس نمیدهند چرا تابع امریکا هستند پس نبض دنیا دست امریکاست و چین و روسیه هیچاره یا بفکر ملت و گشورشان هستند پس دوستان ما کجایند
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
مگه ما با چین توافق کردیم که پول بده؟؟؟
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
کاربر ۱۹:۳۳نیاز به توافق نیست نفت و ...گرفته باید پولشو بده
Iran, Islamic Republic of
17:41 - 1399/07/24
دنبال قاتل بروسلی چرا میگردین.وجودشو دارین برین امثال خاوری و مرجان شیخ الاسلامی و ساشا سبحانی......چندتا دیگرو برگردونین.حتما باز پول واس اختلاس کم اومد دارنمذاکره میکنن
United States
17:41 - 1399/07/24
الان بیشترین پول را چین به ایران بدهکاره اون وقت مجدد باهاش قرارداد میبندید و کشور دوسته؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
ازبرکت وجودلجنی مثل آمریکاواروپا
United States
17:43 - 1399/07/24
مرگ بر چین که نه پول ما را میده و میخواد از وضعیت ما سواستفاده کنه و باز با قراردادهای طولانی همه کشور ما را به مفت غارت کند. و این ویروس عجیب را به کشور ما و کل جهان داد و اینهمه باعث مرگ و میر شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
نابغه چرانمیگی مرگ برمسبب اصلی
یعنی آمریکای حرامخواروحشی
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
جانم به اقتدار ایران
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
پس مشخص شد که کشور دوست و برادر چین هم از امریکا میترسد و حرف شنوی دارد
Iran, Islamic Republic of
17:49 - 1399/07/24
ولی یه قرونش به ما مردم بیچارمون نمیرسه شما بخوردید نوش جونتون ...عراق چی میگه این وسط داداشم عراق
Iran, Islamic Republic of
17:52 - 1399/07/24
این همون چین دوست وبرادره؟!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
مرگ برآمریکاوهوادارآمریکا
Iran, Islamic Republic of
17:56 - 1399/07/24
آخه چین و عراق چرا ؟؟؟
مگه اینا دوستان راهبردی ما نیستن ؟
مگه جوانان پاک این مرز و بوم برای عراقیا نجنگیدن که ناموسشون دست داعش نیافته ؟
اینا چه سیاستیه ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
نه اینا دوست نیستند فقط میخوان کشور را غارت کنند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
این مثلا دوستان ورفیق بند کیف ایرانند ایران تو رو به اجدادت صبح اول وقت با امریکا صلح و سازش کن هزار بار بهتره وبوی صلح امریکا میاد
Iran, Islamic Republic of
18:01 - 1399/07/24
دستشان درد نکنه، دست مردم ایران که نمیرسه، بذار اونها حالشو ببرند.
Iran, Islamic Republic of
18:19 - 1399/07/24
بهتر مگه این دلار ها به ملت ایران می‌رسد. همش خرج حسن نصرالله میشود
Iran, Islamic Republic of
18:26 - 1399/07/24
برامون پس انداز کردن تا جای درست اش خرج بشه
United Kingdom
18:26 - 1399/07/24
نه ۴۰ میلیارد که ۴۰۰ میلیارد هم که بیاد توپی ایران زندگی ما مردم عادبچی هیچ فرقی نخواهد کرد جز اینکه هزاران میلیارد رو چند نفر بدزدند و ببرند با پولهای ایران قول ظریف بره برا بازسازی سوریه ظریف ریما اعلام کرد وظیفه ماست سوریه رو بازسازی کنیم
بهتر که این پولای ایران بمونه گرو چون جیب ملت قرونیش نخواهد رفت و فقط میره برا جایی که کسی نفهمه
United Kingdom
18:28 - 1399/07/24
اگر این پولا رو به ملت بدید من میگم آزادش کنند
وگرنه به عمو ترامپ میگم ندارن پولا بیاد دستتون که بیاد بدیدش
Iran, Islamic Republic of
18:37 - 1399/07/24
ان وقت میخواهیم قرارداد بیست و وپنج ساله با چین ببندیم چین پول مارا بدهد قرارداد پیشکش
Iran, Islamic Republic of
18:42 - 1399/07/24
بنابر این تا آمریکا اجازه نده، پولی اینطرف نمیاد،
رفیقتون چین هم بیست میلیارد هاپولی کرده نمیده
چرا بده داره حالشو میبره،
مسوولان ما هم که دنیا در حال جنگ و گریزند، مردم که له له میزنن،
خوب الآن چه فرقی با گذشته کردیم؟
اون موقع لااقل رئیس آمریکا بود، از چین بهتر نبود؟
یاد اون مثل سنگی تو چاه میندازه صدتا نمتونن درش بیارن میوفتم
پاسخ ها
سید
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
بر نگشتن پولها بعلت تحریمهاست که دلواپسان کاری کردند بر جام بهم بخورد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۴
قابل توجه کسانی که تقصیرها را به گرون روحانی می اندازند و می گویند تحریها هیچ اثری بر زندگی مردم نداشته گرچه اینها را اکثر مردم می دانند ولی باز عده ای حرف خودشان را می زنند اگر اف ای تی اف تصویب شده بود این همه مشکلات برای ارز امروز نداشتیم
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
درسته که اف ای تی اف باعث کاهش فساد مالی میشه اما ر این مورد هیچ تاثیری نداشت عامل اصلی مشکلات الان ما ناشی از فشار امریکاست که از برجام هم خارج شده
آقای ترامپ که به خاطر دلواپسان از برجام خارج نشد!
Iran, Islamic Republic of
18:48 - 1399/07/24
امریکا شاید به عنوان کارد چاقکن انتخاب کنیم.می توانیم به پول هایمان برسیم از دو چیزی نرسید شاید از دشمن سودی برسد
Iran, Islamic Republic of
19:06 - 1399/07/24
اگر آقای خمینی دهه 60 می فرمود آمریکا غلطی نمی کنداز هوش سرشارش بود در آن دهه وواقعا هم نمی توانست کاری کند. ولی نظام اقتصاد دهه1400 فرق کرده ودگرگون شده از شوروی سابق خبری نیست جهان تک قطبی شده! ای کاش حالا هم امام زنده بودند کشوررا ازبنبست نجات میدادند
Iran, Islamic Republic of
19:08 - 1399/07/24
آقایون مسئولین ۹۹درص مردم ایران دوسدارن باتمام کشورهای دنیارابطه خوبی داشته باشن ازشنیدن حرف جنگ وموشک ونوحه وسرودهای هماسی وغیره خسته شدن ازفقریونداری خانوادهامتلاشی میشن شمادارین میخورین ولی مانداریم لطفابدادمان برسین هروزخبرازگرانی لعنت برشماهاخداهم زورش بشماهانمیرسه ؟
Iran, Islamic Republic of
19:15 - 1399/07/24
اینا که ادعای دوستی با ایران را داشتن
عجب خیانتکارایی هستن
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1399/07/24
بعد گیر دادن به کره جنوبی بیچاره. چون گاو شیرده چین و روس هستیم مجبور به سکوت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۵
حالا کره جنوبی هم کم پول دستش نیست که بیچاره خطابش میکنی
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1399/07/24
چه فرقی برا مردم می کنه این پولا اگر هم برگرده بدست من و شما ملت نمی رسه زیاد نباید جوش زد
Iran, Islamic Republic of
19:25 - 1399/07/24
چی کسانی میلیاردی دارن دزدی میکنن وکردن؟
Iran, Islamic Republic of
19:38 - 1399/07/24
خدا‌کنه‌هرچی‌پول‌بلوکه‌شده‌ندن‌چون‌بدن‌همرو‌خودشون‌میخورن
United Arab Emirates
19:38 - 1399/07/24
ماشالا جمهوری اسلامی حتی یک دوست درست و حسابی تو دنیا نداره
Iran, Islamic Republic of
19:47 - 1399/07/24
دوستان چینی ،تازه قراره ،قرارداد راهبردی ۲۵ ساله باهاشون ببندن
Iran, Islamic Republic of
19:53 - 1399/07/24
هیچ چین و روسیه به ما کمک نکردن، روسیه هیچ وقت اجازه نمیده یک کشور قوی زیر گوشش باشه، هیچ وقت چین اجازه نمیده ایران تو منطقه قدرت بگیره و قیمت نفت و بالا ببره، هر کشوری به فکر منافع خودشه و ایران گوشت قربانی، فقط یه سیاستمدار فوق العاده باهوش و وطن پرست میتونه مارو نجات بده
Iran, Islamic Republic of
20:04 - 1399/07/24
این کشورچین که اینقدرپایبنددوستی بااون هستین ازهمه بیشترسرمایه دولت که به اسم ملت ایران هست روتوقیف کرده لعنت برشمابیگانه پرست ها
Iran, Islamic Republic of
20:44 - 1399/07/24
خداراشکر اونجا بمونه بهتره
اینا بگیرن هاپولو می کنند
بعدأ می گیریم
France
20:54 - 1399/07/24
بگید مسدود کردند ندن چون برای مرغ فرقی نداره در عزا و عروسی سرشو میبرند
Iran, Islamic Republic of
21:08 - 1399/07/24
لعنت بر دلالان و لعنت بر آقازاده‌ها و مسئولان بی عرضه بابا مگه میشه دلار ۳۲٫۳۰۰ تومان؟؟؟
من‌ بیکارم و ۹۰ دلار حقوقم است. چکار کنم. چه خاکی به سرمون بریزیم.
آخر کسی از مسئولان به داد مردم خواهد رسید.
نمایندگان مجلس کجا هستند؟ زنده اند؟
غیر از خودکشی چکار کنیم؟
ترا به امام حسین علیه السلام نظرم را چاپ کن دارم منفجر میشوم.
Iran, Islamic Republic of
21:48 - 1399/07/24
می بینید دوست و دشمن بدنبال منافع خویش است خود را مثل ما قربانی نمی کند این یک امر طبیعی است در روزهای سخت دوستان هم فرار می کنند کار درستی انجام می دهند احتیاط شرط عقل است خود را بخطر نمی اندازند پس بنابراین نباید روی چین و روسیه برای خود در برابر دشمن حساب باز کرد لذا باید با احتیاط گام برداشت تا کمتر اسیب دید برای مثال در سوریه یا عراق تا توانستیم هزینه کردیم در عوض معکوس نتیجه گرفتیم امریکا را کاملا بر منطقه مسلط کردیم
Iran, Islamic Republic of
23:13 - 1399/07/24
بله برادان چینی وبرادران عراقی چقدر افتخار داره این همه برادران داریم بهتر از این هم میشه هم دوستند در ظاهر وهم دشمنند در باطل چه زیبا به به عجب هم پیمانانی داریم ما کل دنیا الان با شنیدن این جور خبرها واقعا در مورد ما ایرانیها چه فکری میکنند خدا میداند
Iran, Islamic Republic of
23:39 - 1399/07/24
نمیدونم دشمی ماباامریکا چه سودی داشته؟؟؟
زمان شاه امریکا میخورد به قول بعضیا نوش جونش ولی دهنمون و سرویس نمیکرد
ولی حالا کل دنیا میخورن میبرن نمیدن
فقط دلمون و خوش کردیم بگیم مرگ بر امریکا
ولی حالا همه آرزوی مرگ دارن
مگه میشه اقتصاد عراق که داعش نابودش کرد ازما بهترباشه؟؟؟دنیافهمیدما گول خوردیم و بعضیا نفهمیدن
Iran, Islamic Republic of
23:45 - 1399/07/24
همه از ایران می دوشند
فقط معلومه دشمن ما آمریکاست
Iran, Islamic Republic of
00:44 - 1399/07/25
عزیزان فعلا مسله فلسطین اولویت ماست .این برادران عرب ما در لبنان و سوریه و عراق و یمن .امیدشون به ما مردم ایران هست .تا زنده ایم رزمنده ایم
Iran, Islamic Republic of
01:06 - 1399/07/25
جای اون پولا خوبه ندین ،چون یه پاپاسی هم به مانمیرسه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج