همتی: ۲۵۰ صادرکننده، ۷میلیارد دلار را بازنگرداندند
۱۰۴۸۸۹۶
۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۴
۳۵۸۵
رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به ارسال اسامی 250 صادرکننده به قوه قضائیه که حتی یک دلار از ارز صادراتی را به کشور نگردانده‌اند، گفت: این افراد باید 7 میلیارد دلار ارز به کشور برمی‌گرداندند در حالی که براساس اطلاعاتی که وزارت اطلاعات داده است ۷۰ نفر از این صادرکنندگان کارتن خواب بوده اند.

خبرگزاری فارس: عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی امروز در جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در پاسخ به انتقادات مطرح شده در این جلسه که صدور بخشنامه های متعدد ارزی باعث افزایش نرخ ارز شده است گفت: دلیل افزایش نرخ ارز صدور بخشنامه های متعدد ارزی نبوده است بلکه دلیل آن کاهش درآمدهای ارزی کشور است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه صادرات برای ما یک اصل است گفت: البته صادراتی که برای ما ارزآوری داشته باشد لذا ما اصلا قصد نداریم که در شرایط فعلی اقتصاد به صادرکنندگان فشار وارد کنیم و یا آنها را برای رفع تعهد ارزی به قوه قضائیه معرفی کنیم.

همتی با بیان اینکه ما فقط اسامی ۲۵۰ صادرکننده را به قوه قضائیه ارجاع دادیم بیان داشت: این تعداد حتی یک دلار ارز حاصل از صادرات را به کشور بازنگرداننده در حالی که باید ۷ میلیارد دلار ارز را بازگرداندند.

وی با بیان اینکه براساس اطلاعاتی که وزارت اطلاعات از این صادرکنندگان به من داده است ۷۰ نفر از این صادرکنندگان کارتن خواب بوده اند، افزود: لذا برخی با استفاده از کارت های یکبار مصرف با نام این افراد صادرات انجام داده اند در حالی که فشار آوردن به این افراد برای دریافت ارز هیچ فایده ای ندارد.

* از صادرکنندگان خوشنام تقدیر می‌کنیم

وی با بیان اینکه شرایط کشور را همه می دانند گفت: محدودیت هایی به علت تحریم ها داریم و به همین دلیل مجبور هستیم سخت گیری‌ها را بیشتر کنیم و سخت گیری‌ها هم به برای فشار آوردن به صادرکنندگان نیست.

همتی بیان داشت: صادرات غیرنفتی همیشه برای ما مهم بوده و میدانیم که رشد آن به رفاه اقتصادی منجر میشود.

وی با بیان اینکه دوران ریاست وی در بانک مرکزی همزمان با سخت ترین تحریم ها شده است بیان داشت: درخواست ها از بانک مرکزی فقط از سوی صادرکنندگان نیست بلکه از این جلسه که خارج شوم واردکنندگان از من تقاضای ارز دارند؛ همچنین وزارت بهداشت و وزارت کشاورزی از بانک مرکزی تقاضای ورود کالا دارند جلوتر که می رویم بحث ارزش پول ملی مطرح میشود لذا همه آن مسائل به بانک مرکزی فشار میآورد.

همتی: ۲۵۰ صادرکننده، ۷میلیارد دلار را بازنگرداندند

وی با بیان اینکه ما با صادرکنندگان خوشنام هیچ کاری نداریم بیان داشت: دو هفته پیش در جلسه ای در بانک مرکزی از ۱۰۸ صادرکننده که طی دو سال همه ارز حاصل از صادرات خود یعنی ۲۶ میلیارد دلار ارز را به کشور بازگرداننده بودتد تقدیر شد.

* معرفی صادرکنندگان متخلف به قوه قضائیه مصوبه سران قواست

همتی با اشاره به تاثیر ارز بر توان اقتصادی مردم، درآمد، تولید و همچنین مباحث نقدینگی، بیان داشت: بنابراین اگر بخشی از مجموعه بانک مرکزی به موقع و منظم عمل نکند طبیعی است که بخش‌های دیگر نیز دچار آسیب می‌شوند.

وی با بیان اینکه زمانی 50 میلیارد دلار درآمد نفتی کشور بود، افزود: مهمترین متغیر مستقل درآمدهای ارزی کشور و تاثیر آن بر افزایش قیمت ارز است.

رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: بسیاری از صادرکنندگان ما در بازگشت ارز حاصل از صادرات خوب عمل کرده‌اند . بانک مرکزی نمی‌خواهد برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به قوه قضائیه مراجعه کند اما در جلسه شورای عالی هماهنگی که سران سه قوه حضور دارند در آنجا به بانک مرکزی تاکید شد و لذا به یک ماده و قانون تبدیل شد که بانک مرکزی بعد از بررسی وضعیت صادرکنندگان که ارز خود را بازنگردانده‌اند، اگر به نتیجه نرسید موظف است تا صادرکنندگان که ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده‌اند به قوه قضائیه معرفی کند.

همتی بیان داشت: من می‌دانم که نباید صادرکنندگان را به قوه قضائیه ارجاع داد اما براساس قانون عمل کردم.

* صادرکنندگانی که کمتر از یک میلیون دلار ارز را بازنگردانده‌اند به قوه قضائیه معرفی نکردیم

رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: صادرکنندگانی که کمتر از یک میلیون دلار ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده‌اند را حتی به قوه قضائیه معرفی نکرده‌ایم و به دنبال این افراد هم نبوده‌ایم لذا ما فقط اسامی صادرکنندگانی را که به قوه قضائیه ارجاع داده‌ایم که 10، 20 و حتی 100 میلیون دلار صادرات داشته‌اند اما هیچ ارزی را به کشور بازنگردانده‌اند.

همتی افزود: نکته حائز اهمیت آن است که هیچکدام از آن 250 نفری که در سال‌های 97 و 98 صادرات داشته‌اند و هیچ ارزی به کشور بازنگردانده‌اند، تولید کننده نبوده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: من به رئیس قوه قضائیه اعلام کرده‌ام که بانک مرکزی اصلا تمایلی به معرفی صادرکنندگان به قوه قضائیه ندارد و آقای رئیسی هم به من گفتند که ما هم چنین علاقه‌ای نداریم، لذا دیگر این موضوع را پیگیری نکردیم اما خواهش کرده‌ایم که کسانی که ارز خود را بازنگردانده‌اند هر چه زودتر نسبت به رفع تعهد ارزی اقدام کنند.

* وقتی واردکنندگان برای تخصیص ارز تجمع می‌کنند چه پاسخی بدهیم؟

وی با اشاره به برخی پیشنهادات در رابطه با رفع تعهد ارزی بیان داشت: امروز پیشنهادات خوبی مطرح شد و من مخالفتی در رابطه با این پیشنهادات ندارم اما بانک مرکزی یک عضو از کمیته 5 نفره‌ای است که دبیر آن کمیته بانک مرکزی است .

رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: در این کمیته متشکل از وزاری اقتصاد، صمت، نفت و رئیس سازمان برنامه پیشنهادات بررسی می‌شود و مقرراتی برای بازگشت ارز وضع می‌شود لذا باز هم اگر پیشنهاداتی از سوی بخش خصوصی است ما در آن کمیته مطرح می‌کنیم و اگر اعضا موافق بودند آن را اصلاح می‌کنیم اما در این پیشنهادات باید دغدغه بانک مرکزی نیز مورد توجه قرار گیرد.

وی گفت: وقتی جلوی بانک مرکزی تجمع می‌شوند و می‌گویند چرا به ما ارز تخصیص نمی‌دهید ما چه پاسخی بدهیم بگوییم که صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات خود را به کشور بازنگردانده‌اند؟

همتی بیان داشت: لذا پیشنهادات جدید به صورت سازمان یافته‌تر بررسی می‌شود و این را بدانید که نظر دولت و رئیس جمهور حمایت کامل از صادرکنندگان است و هر راهی که پیدا شود که ارز حاصل از صادرات به کشور بازگردانده شود ما از آن استقبال می‌کنیم.

* نباید صادرکنندگان خوش قول جریمه شوند

وی افزود: مطرح می‌‌شود که چرا بانک مرکزی می‌گوید کسی که ارز را در گذشته بازنگردانده اکنون باید به نرخ روز ارز را بازگرداند. من برعکس این را سوال می کنم که چه فرقی بین کسی که ارز 12 هزار تومانی آورده و کسی که الان باید 25 هزار تومانی ارز را بگرداند وجود دارد؟ آیا این بی‌عدالتی نیست؟ کسی که خوشنام بوده و به موقع آورده جریمه شود و کسی که ارز را دیر آورده تازه تشویق هم بشود و ارز حاصل از صادرات خود را به نرخ گذشته بازگرداند.

همتی بیان داشت: لذا من سوال می‌کنم اگر کسی 10 ماه دیرتر ارز را برگرداند با آن چه برخوردی باید شود؟ 80 میلیون جمعیت کشور از ناحیه افزایش نرخ ارز آسیب می‌بینند . اگر همه ما براساس وظایف ملی و صادراتی اقدام کنیم این مشکلات ایجاد نمی‌شود.

* اگر وزیر صمت مسئولیت قبول می‌کند ما مشکلی برای تهاتر ارز واردات و صادرات نداریم

وی بیان داشت: یک سری صادرات خصوصی خالص به ارزش حدود 10 میلیارد دلار وجود دارد و من اعتقاد دارم که وزارت صمت مسئول تجارت خارجی کشور است و در عین حال باید یک هماهنگی بین وزارت صمت و بانک مرکزی باشد.

همتی بیان داشت: اما با توجه به خواسته‌های مطرح شده اگر وزیر صمت قبول مسئولیت کند و مثلا اعلام کند که این صادرکنندگان و مثلا برخی واردات برای ما اولویت دارد، لذا ثبت سفارش کنند و صادرکنندگان را به ما وصل کنند و این کار را انجام با قبول مسئولیت انجام دهند و تقاضای برای ارز این کالا به سامانه نیما وارد نشود و بانک مرکزی در این خصوص مشکلی ندارد.

* از دلایل پشت پرده کاهش صادرات خبر دارم

رئیس کل بانک مرکزی بیان داشت: اگر صادرات مهم است باید از بانک مرکزی حمایت شود لذا پیشنهادات صادرکنندگان باید در کمیته مربوطه که قانونی است بررسی شود و اگر نظرات اعضای کمیته این باشد که نظرات صادرکنندگان در خصوص بازگشت ارز راه گشا است لذا ما نیز به عنوان بانک مرکزی با آن موافقت خواهیم کرد.

وی اظهار داشت: شرایط بهتر خواهد شد ضمن اینکه الان نیز بهتر شده است لذا صادرات به دلیل بخشنامه‌های بانک مرکزی کاهش نیافته بلکه به دلایلی که من از آن اطلاع دارم صادرات کاهش یافته است و از پشت پرده همه موضوعاتی که باعث کاهش صادرات شده است خبر دارم.

* اوج تحریم را گذرانده‌ایم و وضعیت بازار ارز مثبت‌تر می‌شود

همتی بیان داشت: مشکلات ناشی از تحریم و اثرات آن بر صادرات را اطلاع دارم و علت کاهش صادرات ما در 6 ماهه ابتدای سال دقیقا مشخص است و انشاء الله در نیمه دوم سال جهش خوبی در این زمینه خواهیم داشت و انشا‌ء‌الله نرخ ارز نیز کنترل می‌شود و شرایط بازار در خصوص نرخ ارز مثبت‌تر شده است و نکته دوم اینکه عرضه ارز در سامانه نیما بسیار بهتر شده است.

وی بیان داشت: طی چند روز گذشته بطور متوسط 150 میلیون دلار ارز در سامانه نیما عرضه شده لذا این روند بسیار خوب است و من مطمئن هستم شرایط اوج تحریم را گذرانده ایم.

همتی بیان داشت: بخشنامه‌های بانک مرکزی براساس تحریم‌ها جدید از سوی ترامپ اصلاح می‌‌شود و این شرایط به خاطر قرار گرفتن ما در اوضاع جنگ اقتصادی است لذا بانک مرکزی نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و بخشنامه‌های خود را اصلاح نکند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 63
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
21:04 - 1399/07/28
خوب کاری کردن .اگرم میوردن مستقیم میرفت توحساب اقازاده ها
پاسخ ها
اقتصاد ونزوئلای
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
مملکت با ماشالله و
ایشالله اداره‌ میشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
نوش جونتون بخورید از شیر مادر حلال تر
بقول معروف ( دیگی که برا ما نجوشه
می خواهم سر سگ توش بجوشه
حسین کرد شبستری
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
اگر بازگرداندن ارز، وارد کردن ضربه به کشور است با برخورد مناسب موضوع را کنترل کنید!
از توقیف حسابها و اموال گرفته تا زندان!
این رو که بلدید؟

مهم اینکه قاطعیت و ضمانت اجرایی ندارید!
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
سلام یه سوال بالای یک میلیون دلار که افراد خاص هستن رو به کی معرفی کردین تعداد هم که کم نیست یه روزی یه جایی باید جواب پس بدید یه خدایی هم هست دزدان بیت المال حق الناس. جواب داره خدا هست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
مگه مردم کارت بازرگانی شون دادند به ما چه مجازات سختگیرانه بذارید پس بدن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
بازرگان هم میگه تحریم هستیم دلارو میبره جای دیگه سرمایه گذاری میکنه دروغ میگه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
خودشون مسئول هستند
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
از بی عرضگی خودته
TTAATT
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
همتی قبول کن که گند زدید
Iran, Islamic Republic of
21:05 - 1399/07/28
تو فقط الکی دنبال بهانه باش
بی کفایت
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
غیر از این آمار دادن کاری دیگه بلد نیستی بدرد نخور
Iran, Islamic Republic of
21:07 - 1399/07/28
از بس که بیعرضه و بی کفایتین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۸
دقیقا بازم از ناکارامدی و بی لیاقتی شماست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
بدرد نخور بی مصرف
Iran, Islamic Republic of
21:14 - 1399/07/28
یعنی مملکت صاحب نداره
کارتون خواب رو کارت بازرگانی میدن وچ
Iran, Islamic Republic of
21:16 - 1399/07/28
چطور به کارمندان وکارگران فشار می اورید اگر یک قسط عقب باشد...باید پاسخگو باشید که چه کردید...کمر مردم از سو مدیربت شما شکست...باید عدالت در کشور اجرا شود...
-
21:18 - 1399/07/28
شما دارید حکومت و مدیریت می کنید
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1399/07/28
باید اعدامشون کنید تا درس عبرت بشه برای دیگران
Iran, Islamic Republic of
21:25 - 1399/07/28
چرا عادت دارین آقازاده هارو صادر کننده خطاب کنید، این تیشه یی که اینا دست گرفتند خیلی وقته ریشه ی مارو خشکاندند
Iran, Islamic Republic of
21:27 - 1399/07/28
جناب همتی برادر گرامی آقای محترم. ما یه وام با سررسید 400 هزار تومن داریم سه روز که دیر پرداخت میکنیم بانک در خونه ضامنین ساز و نقاره میذاره پدرجان چطور ب این راحتی میگین 250 نفر صادر کننده میلیاردها دلار رو برنگردوندن.این نشونه چیه.. بی درو پیکری مملکت؟ بی صاحبی مملکت؟ یا به چیزای دیگه هم شک کنیم... درود بر کی؟؟
-
21:29 - 1399/07/28
داغ مردم را تازه میکنید خوب بخاطر مردم بر خورد کنید اینهم شد کار فقط امار میدهید
Iran, Islamic Republic of
21:31 - 1399/07/28
تا شما هستید اش مین اش هستش
Iran, Islamic Republic of
21:32 - 1399/07/28
حتمآ‌‌از‌ادمای‌خودتان‌هستند.
Iran, Islamic Republic of
21:34 - 1399/07/28
اقای همتی از لحن شما معلوم این ۲۵۰نفر از اعضای بزرگ خاندان آقا زاده ها باشد دیگه دنبالش نروید چون در این ۳الی۵ماه پول های بیت المال دیگر ،،،،،،؟؟؟؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
21:35 - 1399/07/28
بابا بس کنید شما برای یک میلیون وام 3 ضامن میخواید خدا براتون نسازه چرا با مردم اینجور میکنید مگه این مردم مردمه شما نیستن
Iran, Islamic Republic of
21:44 - 1399/07/28
مقصرفقط خود شما هستید که با بی کفایتی خود باعث این اوضاع شده اید بیخود آدرس غلط ندهید
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1399/07/28
حتماً کس و کار آقای روحانی هستن شک نکن.
Iran, Islamic Republic of
22:03 - 1399/07/28
ناراحت نشو عزیزم اونها به وظیفه شوند عمل کردن
Iran, Islamic Republic of
22:04 - 1399/07/28
خیلی جالبه که کارتن خوابها کارت بازرگانی دارند و میتونند صادرات انجام بدن
حالا چه کسی این مجوز رو صادر کرده
Iran, Islamic Republic of
22:14 - 1399/07/28
به مردم چه اصلا نمیدونیم کی هستند آدرس مشخصات رودارید برید دنبالشون
Iran, Islamic Republic of
22:20 - 1399/07/28
وای وای دولت تدبیر امید ارز ملتو داده به کارتن خوابا ای خدا
Iran, Islamic Republic of
22:26 - 1399/07/28
عدم نظارت مگر با داشتن کارت یکبار مصرف نباید حساب بانکی چک شود و ودیعه گرفته شود
گذشته کارخانجات وشرکتها وام می گرفتن نماینده بانک عامل در هیئت مدیر بعنوان امور مالی عضو می شد تا وام در جای خودش مصرف شود
Iran, Islamic Republic of
22:32 - 1399/07/28
و چرا آلان استعلام کردید؟؟؟ سیستم بانک برای ۱۰ میلیون وام جد و پدر جد طرف را استعلام میکند..چطور این همه پول علا مفت را جابجا کرده ..پاسخ روشنه...شریک دز....‌‌.غافله...!!!
Iran, Islamic Republic of
22:36 - 1399/07/28
خوب کسانی که کارت یکبار مصرف برای کارتن خوابا صادر کردند رو محاکمه کنید. خودشون به حرف میان و اصلی ها رو معرفی می کنند. البته اگر قصد و نیتتون خیره و باهاشون همدست نیستید.
Iran, Islamic Republic of
23:06 - 1399/07/28
پدرجان این که چیز تازه نیست یادت رفت دکل گم شد
Iran, Islamic Republic of
23:09 - 1399/07/28
از خودتون هستن الکی جو سازی نکنید
Iran, Islamic Republic of
23:11 - 1399/07/28
وقتی به مفسد اقتصادی تو پست دولتی(اکبر طبری) که جرمش ثابت شده 31 سال حبس لاکچری میدید بجای اعدام از این بهتر نمیشه
Iran, Islamic Republic of
23:18 - 1399/07/28
جالبه کارتون خواب بودند.ببینید باکدوم اقازاده درارتباط بودند
Iran, Islamic Republic of
23:43 - 1399/07/28
اکر بخواهی د از طریق وزارت اطلاعات ودستگیری جحقالعمل کارها به صاخحبان اصلی کالا برسید مگر از ما بهتران باشند
Iran, Islamic Republic of
00:28 - 1399/07/29
آقای همتی این 7 میلیون دلار را بارها شنیدیم
آتهم باز تقسیر دولت است که به هرکس مجوز صادرات میدهد نه کنترولی که ببیند آیا دلار را گرفته مایحتاج مردم را وارد کند معلوم نیست کجا سرمایه گذاری کرده مگر به هرگس کارت صادارات میدهند آخراش میشود این که دوداش به چشم مردم میرود
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
تقسیر نه
طقثیر
Iran, Islamic Republic of
00:36 - 1399/07/29
اقای همتی بنظر میاید حجم معاملات اسکناسی در بازار و توسط دلالان به نسبت کل معاملات رقم زیادی نباشد اما تاثیر و قیمت سازی انها بشدت تعیین کننده است یکبار و برای همیشه بساط دلالی را از این بازار با تصویب یک قانون محکم جمع کنید .مضافا اینکه بهترین منبع ارز در این شرایط از جریمه دلالها میباشد انقدر هزینه فعالیت در این بازار را زیاد کنید که تصور حضور در این وادی به ذهن کسی خطور نکند ما در حال جنگ هستیم و ملت زیرحملات این ستون دشمن بشدت در فشار است
Iran, Islamic Republic of
00:39 - 1399/07/29
از بی عرضه گی شما هاست ازشون بگیرید اگه خودتون ذینفع نیستید
Iran, Islamic Republic of
01:04 - 1399/07/29
توهم سال دیگه میگن چکار کردی...یاازکانادا دست تکون میدی یا ازیک کشور اروپایی وکمک اینترپل برمیگردی...الانم بریزو بپاش برای دورو بریات ..مواظب امثال منم باش که ۴۵۰تومن قسطم معوق نشه..
Iran, Islamic Republic of
05:08 - 1399/07/29
این و باید به مردم بگید یا خودتون ؟مردم باید پس بگیرند یا شما؟پس چه کاره هستید؟نمیتونید کار کنید چرا نمیرید؟هی ناله میکنند ..اقا وظیفه شما چیه‌ ناله کردنه‌؟من و‌امثال من و‌مردم کوچه و‌خیابون باید از اونها پس بگیرند ؟اگر برگردونده نشده این نشان دهنده بی کفایتی شماست
Iran, Islamic Republic of
08:12 - 1399/07/29
نه آقای همتی علاقه داره اسامی رو به قوه قضاییه بده و نه آقای رئیسی علاقه داره پیگیری کنه!!!
معنی متن بالا یعنی چی؟
Iran, Islamic Republic of
08:22 - 1399/07/29
کسی چیزی برنمیگردونه. شما باید عرضه داشته باشید بتونید پس بگیرید، که ندارید.
Iran, Islamic Republic of
09:13 - 1399/07/29
دقیقا همون هایی که بر نگردوندن آقا زاده ها و خواص هستن ، مجازات تخلف از قانون برای همه یکسانه ، چرا در اعمال مجازات و اجرای قانون تبعیض قائل میشن ؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
09:29 - 1399/07/29
این مملکت ی میتی کومن میخواد
Iran, Islamic Republic of
11:04 - 1399/07/29
وقتي اقاي همتي سركار اومد ، انقدر از رييس قبل خودش ايراد گرفت، فكر كرديم ميتونه جمعش كنه ولي افسوس
Iran, Islamic Republic of
13:39 - 1399/07/29
250 صادر کننده اسم و رسم و محل کار و خونه وزندگی نداره که برید از خرخره شون بکشید بیرون یا زورتون فقط به مردم نگون بخت میرسه که 500 هزار تومن قسط خونه وقتی عقب میافته بلافاصله از حساب ضامن کم میکنین و یک نامه به محل کار میزنین و آبروی طرف رو میبرین ؟!!
Iran, Islamic Republic of
14:46 - 1399/07/29
هر از گاهی جوونی می‌رفت از پیرمردی پول دستی می‌گرفت. پیرمرد هیچوقت با دست خودش بهش نمی‌داد ، می‌گفت برو از زیر گلیم ور دار ، چندبار تکرار شد ، روزی جوون گفت ، پولی اینجا نیست، پیر مرد گ مگه آوردی بذاری سر جاش که الان باشه ؟ آره دیگه از پول خبری نبود . افتاد داداش من .
Iran, Islamic Republic of
18:02 - 1399/07/29
این آقاهه که میگه قصد نداریم صادر کنندگان که ارز را بر نگرداندند به قوه قضاییه معرفی نماییم ....درست میگه چون تمام آنها دورووری های خودشان است وخودشان این چراغ سبز ها میدهند .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج