طرح مالیات بر عایدی سرمایه کلید خورد
۱۰۵۰۸۸۷
۰۴ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴
۱۷۹۱
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه در این کمیسیون خبر داد و گفت: این طرح دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس به تصمیم‌گیری نمایندگان گذاشته می‌شود.

 پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر: سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس از تصویب طرح مالیات بر عایدی سرمایه در این کمیسیون خبر داد و گفت: این طرح دو هفته دیگر در صحن علنی مجلس به تصمیم‌گیری نمایندگان گذاشته می‌شود.

مهدی طغیانی، تصریح کرد: این طرح هر نوع نقل و انتقال املاک، وسایل نقلیه موتوری، طلا، زیورآلات و جواهرآلات و انواع ارز را در کلیه نقاط کشور از جمله مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی مشمول مالیات بر عایدی سرمایه کرده است.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: در این طرح منظور از عایدی سرمایه، مازاد قیمت زمان انتقال دارایی نسبت به قیمت زمان تملک آن است.

وی همچنین با اشاره به اینکه در این طرح مواردی نیز بعنوان مشوق در نظر گرفته شده است که مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه نیست، گفت: انتقال آخرین واحد تحت تملک اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور؛ انتقال آخرین وسیله نقلیه موتوری تحت تملک اشخاص حقیقی بالای ۱۸ سال با مدت تملک بیش از یک سال؛ اولین انتقال املاک نوسازی پس از پرداخت گواهی اتمام عملیات ساختمانی؛ انتقال ترکه به صورت ارثی وصیت و انتقال به منظور وقف با تایید سازمان اوقاف و امور خیریه از جمله ۱۰ موردی است که مشمول پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه در این طرح نمی‌شود.

وی همچنین افزود: در این طرح تصریح شده مالیات بر عایدی سرمایه براساس مدت تملک برای اشخاص حقیقی مطابق نرخ‌های زیر اعمال می‌شود:

املاک به استثنای اراضی بایر با نگهداری کمتر از یکسال با نرخ ۴۰ درصد، پس از یکسال سالانه سه واحد درصد نرخ کاهش می‌یابد و از سال دوازدهم و پس از آن با نرخ ثابت ۴ درصد.

انواع وسایل موتوری زمینی با نگهداری کمتر از یکسال با نرخ ۳۰ درصد، پس از یکسال سالانه ۱۰ واحد درصد نرخ کاهش می‌یابد و از سال چهارم و پس از آن با نرخ ثابت صفر درصد؛ و همچنین دارایی‌ها مربوط تصریح شده در این قانون (املاک، طلا، زیورآلات و انواع ارز خارجی و رمز دار) با نگهداری کمتر از یکسال ۳۰ درصد و با نگهداری تا دو سال ۲۰ درصد و با نگهداری بیش از دو سال ۱۰ درصد مالیات بر عایدی سرمایه اعمال می‌شود.

آقای طغیانی همچنین گفت: در این طرح همچنین شهرداری‌های کل کشور موظف شدند، اراضی بایر حریم شهری مربوطه را به صورت سالانه به اداره مالیاتی صلاحیتدار معرفی کنند که با این اقدام ۳۰ درصد درآمد حاصل از مالیات موضوع (بند ب) ماده ۴ به شهرداری‌ها اختصاص می‌یابد.

سخنگوی کمیسیون اقتصاد مجلس تصریح کرد: این طرح دارای ۹ ماده با تبصره‌های متعدد است، امیدواریم با بررسی آن در صحن علنی و تصویب نمایندگان گام مهمی در جهت موضوع اصلاح مالیات‌ها مستقیم در کشور برداشته شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 6
در انتظار بررسی:48
Iran, Islamic Republic of
13:46 - 1399/08/04
سلام این طرحها مال کشورهائیه که پول ملیشون
ثابته نه ما که پولمون با کاغذ پاره هم برابر نیست
با این طرح کل معاملات قفل میشه چون مبلغی که
میگیرند در حقیقت از اصل سرمایه کم میشه
Iran, Islamic Republic of
13:49 - 1399/08/04
وار دیگه ای بلد هستید؟!نه...بلدید یه کاری واسه بهتر شدن وضع مردم بکنید؟؟
Iran, Islamic Republic of
14:50 - 1399/08/04
طرحهایی که در کشورهای پیشرفته الگو برداری کنند خوبه مثل همین طرح
Iran, Islamic Republic of
19:49 - 1399/08/04
به به چه شود گرفتن مالیات از تورم
خوبه دیگه
خودشون تورم بالا ایحاد میکنن و خودشونم از تورم مالیات میکیرن
Iran, Islamic Republic of
20:21 - 1399/08/04
سلام این طرح وقیحانه و دور از شان انسانی و اقتصادی است. این طرح به مفهوم کسب درامد توسط دولت از کاهش ارزش ریال است. به عبارتی دولت از ناکارامدی در کنترل اقتصاد و تورم کسب درامد خواهد نمود. به عنوان یک عضو جامعه از نمایندگان محترم مجلس تقاضا دارم در مقابل این طرح و طرحهای مشابه مقابله نموده و به ان رای منفی دهند. هر چند وضع مالی دولت خوب نباشد نباید چنین طرحهایی مورد تایید قرار گیرد.
Iran, Islamic Republic of
21:36 - 1399/08/04
با عرض سلام. لطفا نمایندگان محترم مجلس. طرح جریمه بر افزایش تورم اقتصاد کشور برای اعضای دولت رو هم کلید بزنند. نحوه تعیین این جریمه با کار کارشناسی بین نمایندگان محترم برسی خواهد شد. خوبی این طرح این خواهد بود که هم اعضای دولت و هم مردم دو طرفه مجبور به مهار تورم خواهند بود.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج