ساختار انتخابات در آمریکا و توضیح رای الکترال
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
متال تهران _ d
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
دکتر استرکی_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
اپیلاسیون نانا 3
دکتر استرکی_3
کتاب لند_3
کتاب لند_4
دکتر استرکی_4
اپیلاسیون نانا 4
کتاب لند_2
دکتر استرکی_2
اپیلاسیون نانا 2
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۵۳۴۱۹
۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۶
۶۰۳۶
هر چهار سال یک‌بار اولین سه‌شنبه ماه نوامبر، آمریکایی‌ها رییس جمهوری آمریکا را انتخاب می‌کنند. آرای عمومی، «الکتورها» (گزینش‌گران) را مشخص می‌کند، و رئیس جمهور به طور رسمی از طریق آرای الکترال (الکترال کالج، انجمن گزینش‌گر) انتخاب می‌شود.

برترین‌ها: هر چهار سال یک‌بار اولین سه‌شنبه ماه نوامبر، آمریکایی‌ها رییس جمهوری آمریکا را انتخاب می‌کنند. آرای عمومی، «الکتورها» (گزینش‌گران) را مشخص می‌کند، و رئیس جمهور به طور رسمی از طریق آرای الکترال (الکترال کالج، انجمن گزینش‌گر) انتخاب می‌شود.

رأی الکترال به زبان سادهگواهینامه الکترال کالج ایالت مریلند -دسامبر ۲۰۱۲

تعداد الکتور‌ها در هر ایالت بر اساس مجموع تعداد نمایندگان آن ایالت در مجلس نمایندگان آمریکا و سنای آمریکا مشخص می‌شود.

در مجموع ۵۳۸ رای الکترال برای تمامی ۵۰ ایالت تعیین شده و برنده انتخابات نامزدی است که دست‌کم ۲۷۰ رای الکترال را ببرد. از آنجا که رییس جمهور آمریکا نه با رای مستقیم مردم بلکه از طریق کالج الکترال انتخاب می‌شود، نامزدی که لزوما برنده بیشترین آرای عمومی شده ممکن است برنده انتخابات نباشد، اما چطور چنین چیزی اتفاق می‌افتد؟

کالج الکترال چیست؟

کالج در حقیقت گروهی از افراد است که یک وظیفه مشترک دارند. هر کدام از این افراد الکتور نام دارند و کارشان انتخاب رئیس جمهور و معاون رئیس جمهوری است. الکتور‌ها هر چهار سال یک بار و چند هفته بعد از انتخابات گردهم می‌آیند تا به این وظیفه عمل کنند.

الکتور‌ها چطور انتخاب می‌شوند؟

الکتور‌ها در هر ایالت در یک روند دو مرحله‌ای انتخاب می‌شوند. ابتدا احزاب سیاسی در هر ایالت، فهرست الکتور‌های مورد نظر را (پیش از انتخابات) انتخاب می‌کند. در مرحله دوم، طی انتخابات عمومی رای دهندگان الکتور‌های هر ایالت را از طریق رای دادن انتخاب می‌کنند. مرحله اول تحت کنترل احزاب سیاسی هر ایالت است و بر اساس هر ایالت متفاوت است. معمولا در مرحله اول الکتور‌ها با رای کمیته مرکزی حزب انتخاب می‌شوند. احزاب از الکتور‌ها انتظار دارند که به رای ایالت و حزب وفادار بمانند. این الکتور‌ها می‌توانند مقام‌های ایالتی، رهبران حزبی یا مردم عادی باشند.

مرحله دوم در زمان انتخابات اتفاق می‌افتد، وقتی رای دهندگان در هر ایالت کاندیدای مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند در حقیقت الکتور‌های ایالت را بر می‌گزینند تا به نیابت از آن‌ها رییس جمهور را انتخاب کنند. به عبارتی وقتی نامزد رای یک ایالت را می‌برد، مجموع تمام رای‌های تعیین شده الکترال آن ایالت را برده است. این تعداد برای هر ایالت از پیش تعیین شده و متفاوت است.

رأی الکترال به زبان ساده

آیا الکتور‌ها محدودیتی برای رای دادن دارند؟

آیا الکتور‌ها می‌توانند به نامزد دیگری رای دهند یا مجبورند با همان نامزدی که رای ایالت را برده رای دهند؟ در حقیقت قانون اساسی و قوانین فدرال الکتور‌ها را ملزم به وفاداری به رای اکثریت ایالت نمی‌کند. هرچند در برخی ایالت‌ها الکتور‌ها باید بر اساس رای عمومی رای دهند. دیوان عالی کشور نیز معتقد است که الکتور‌ها در رای خود آزادی عمل دارند و مساله را به خود ایالت‌ها واگذار کرده. برخی ایالت‌ها برای «الکتور‌های عهدشکن» که خلاف رای اکثریت رای دهند مجازات و جریمه مشخص کرده اند، اما تاکنون موارد عهدشکنی نادر بوده و در ۹۹ درصد موارد الکتور‌ها وفادار بوده‌اند. هیچ الکتوری برای عهد شکنی مجازات نشده است.

تعداد آرای الکترال هر ایالت چقدر است؟

تعداد الکتور‌ها تقریبا بر اساس جمعیت آن ایالت است. در مجموع ۵۳۸ الکتور وجود دارد. ایالت کالیفرنیا با ۵۵ رای الکترال در صدر است. برخی ایالت‌ها مانند وایومینگ، آلاسکا، داکوتای شمالی و پایتخت (واشنگتن دی‌سی) حداقل یعنی ۳ رای الکترال دارند. تگزاس با ۳۸ رای، نیویورک و فلوریدا هر کدام با ۲۹ رای از ایالت‌هایی هستند که تعداد الکتور‌های آن‌ها نسبتا زیاد است. نامزدی که دست‌کم ۲۷۰ رای الکترال را ببرد پیروز انتخابات ریاست جمهوری خواهد بود.

رأی الکترال به زبان سادهنقشه رای الکترال به تفکیک ایالت

موافقان و مخالفان کالج الکترال

یکی از مشکل‌آفرین‌ترین جوانب سیستم کالج الکترال وقتی است که برنده انتخابات همان کسی نباشد که رای اکثریت را برده. در تاریخ انتخابات آمریکا ۴ بار این اتفاق رخ داده است: راترفورد هایس در سال ۱۸۷۶، بنجامین هریسون در سال ۱۸۸۸، جورج دبلیو بوش در سال ۲۰۰۰ و دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ چهار رییس جمهوری هستند که رای اکثریت را نبردند بلکه با رای الکترال انتخاب شدند. سال ۱۸۲۴ اندرو جسکون نیز با وجود این که رای اکثریت را داشت (به دلیل اکثریت نداشتن رای الکترال سه نامزد آن انتخابات) وقتی کار به مجلس نمایندگان آمریکا کشیده شد به جان کوئینسی آدامز انتخابات را واگذار کرد.

عدم هماهنگی میان رای عمومی و رای الکترال مزایا و معایبی دارد.

از مزایای آن این است که گفته می‌شود، این سیستم به رییس جمهور یک اکثریت فدراتیو و یک نیابت عمومی ملی داده و سبب یکپارچگی و اتحاد احزاب در سراسر کشور می‌شود. با این روش نامزد ریاست جمهوری باید حمایت نواحی مختلف جغرافیایی کشور را برای پیروزی در انتخابات کسب کند. موافقان همچنین استدلال می‌کنند که کالج الکترال از منافع ایالت‌های کوچک با جمعیت پراکنده نیز محافظت می‌کند.

رأی الکترال به زبان سادهنیویورک -دسامبر ۲۰۱۶ تظاهرات فعالان مخالف ترامپ، نوشته روی پلاکارد در مخالفت با سیستم رای الکترال است. (عکس شاتراستاک)

مخالفان کالج الکترال بر غیر دموکراتیک بودن نتیجه، وقتی که نامزد با بیشترین رای عمومی می‌بازد تاکید دارند. همچنین این روش نسبت به احزاب سوم و نامزد‌های مستقل به‌شدت تبعیض آمیز است. مخالفان به‌دنبال حذف کالج الکترال و رای گیری مستقیم و عمومی هستند. بسیاری از نظر سنجی‌ها نشان می‌دهد که عموم آمریکایی‌ها نیز با حذف کالج الکترال موافق هستند.

منبع: radiozamaneh

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:1
Iran, Islamic Republic of
09:47 - 1399/08/11
دو ترم در دانشگاه پاس کنی تا بفهمی رای گیری امریکا چطوری انجام میشه، انشاالله این ترامپ ریشه کن بشه اگرچه بایدن هم و سباستمداری امریکا هم دست کم از این ندارن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
رای گیری آمریکا هرچی هست براساس رای مردم نیست
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۱
کار درست همونا انجام میدن کسایی جمهور رو انتخاب میکنن که دانش دارن
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
برای اینکه استکبار جمعی به وجود نیاد این کار رو کردن
یکم مطالعه کنیم بد نیست
حداقل 2 نهاد نظارتی غیر قابل ذکر رو ندارن که از نتایج صیانت کنن!!!!! بنابراین رای واقعی بیرون میاد
Iran, Islamic Republic of
11:15 - 1399/08/11
سال ۱۸۲۴ اندرو جسکون نیز با وجود این که رای اکثریت را داشت (به دلیل اکثریت نداشتن رای الکترال سه نامزد آن انتخابات) وقتی کار به مجلس نمایندگان آمریکا کشیده شد به جان کوئینسی آدامز انتخابات را واگذار کرد.

وقتی هیچ کاندیدایی موفّق به کسب حدّ نصاب لازم از آرای الکترال نشه، طبق قانون تعیین رییس جمهور به مجلس محوّل میشه. این مورد فقط در ۱۸۲۴ رخ داد (رقابت اندرو جکسون، هنری کلی، جان کوئینسی ادمز) و ادمز تنها رییس جمهور امریکاست که توسط مجلس انتخاب شد
Iran, Islamic Republic of
13:05 - 1399/08/11
ساختار انتخابات چیه بابا.
اسراییل و یهودیا انتخاب میکنن کی رییس جمهور بشه.
فک میکنین چرا تمام کاندیداها خودشونو برا جلب نظر یهودیا میکشن؟مگه چقدر یهودی و اسراییلی وجود داره؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
خوب اگه اینطوریه که شما میگی مه باید ترامپ بشه
چون هیچ رئیس جمهوری در آمریکا بهتر از ترامپ برای نتانیاهو و اسرائیلی ها نبوده
لازم نیست بی خودی نظر بدی و سم افشانی کنی
حرف نزنی سنگین تری
United States
18:09 - 1399/08/11
مشکل ایران داخلیه ترامپ یا بایدن فرقی نداره فرض کنید دو نفر در حال دعوا هستند اگر یک طرف از دعوا دست بکشه اما طرف دیگه همچنان دنبال دعوا باشه دعوا ادامه پیدا میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۱۷
آآآآآآآآآآآآآآآآآآآآآفرییییییییییییییییین
Iran, Islamic Republic of
21:41 - 1399/08/11
اشاره کردید که در انتخابات ۱۸۷۶ رادرفورد هایس با اینکه اکثریت آرای عمومی را نیاورده بود به لطف رای الکترال به ریاست جمهوری رسید
اما جالب اینجاست که حتی در الکترال کالج هم اختلاف رای هایس با رقیبش (ساموئل تیلدن) فقط یک رای بود! یعنی هایس فقط یک رای الکترال بیشتر از تیلدن آورد و رییس جمهور شد!
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
بهمن پور_داخلی3
استخدام_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
استخدام_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک فرشته_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
آیلین_فوتر کاشت ابرو
پارسیس_فوتر ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
کلینیک فرشته_فوتر