دلال‌ها جلوی عرضه انار را گرفتند
۱۰۶۳۰۳۷
۰۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۵
۲۳۲۹
انار از کیلویی ۲۰ هزار تومان هم گذشت. درحالی یکی از اعضای هیات‌مدیره اتحادیه میوه‌وتره‌بار نخوردن انار را چاره گرانی میوه می‌داند که ایران جزو پنج کشور برتر تولیدکننده انار است.

دنیای اقتصاد نوشت: انار از کیلویی ۲۰ هزار تومان هم گذشت. درحالی یکی از اعضای هیات‌مدیره اتحادیه میوه‌وتره‌بار نخوردن انار را چاره گرانی میوه می‌داند که ایران جزو پنج کشور برتر تولیدکننده انار است.

کشاورزان می‌گویند انار را کیلویی ۵ هزار تومان از آنها می‌خرند و در بازار تا ۳ یا ۴ برابر قیمت می‌فروشند آن هم درحالی‌که به‌دلیل آزادسازی قیمت کود و سم هزینه‌های تولید چندبرابر شده است. البته نمی‌توان از تاثیر صادرات میوه که مدتی است رونق گرفته، گذشت. ولی فعالان بازار میوه می‌گویند دلیل گرانی انار کمبود نیست، بلکه میوه‌فروشان تنها انار مرغوب را می‌خرند و انارهای ارزان در میدان میوه‌وتره‌بار خریدار ندارد.

خرید باغ کیلویی ۵ هزار تومان

یکی از کشاورزان به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید امسال انار را صرفا برای اینکه خراب نشود فروخته وگرنه قیمت دلالان بسیار پایین بود. او که بیش از ۱۰ سال است در این حوزه فعالیت دارد می‌گوید اگر هزینه‌ها مثل پارسال بود کیلویی ۶ هزار تومان منطقی بود «اما کودی که امسال پای درخت‌های انار ریختیم را چهار برابر گران‌تر خریدیم. بعد خریدار انار را کیلویی ۵ هزار تومان از ما می‌خرد فقط یک هزار تومان بیشتر از پارسال.» به گفته محمدی اواخر فصل برداشت قیمت کمی تکان می‌خورد: «وقتی فصل برداشت شروع شد بعضی از باغ‌دارها انارشان را کیلویی ۳ هزار تومان هم فروختند.

یکی هم مثل من محصول را تا آخر فصل روی درخت نگه‌داشت که نرخ منطقی شود اما نشد، آخر فصل رسید به ۷ هزار تومان. این درحالی است که در شهرها انار را کمتر از ۱۴ هزار تومان نمی‌فروشند.» محمدی می‌گوید اگر انار را به موقع از درخت نچیند خوراک گنجشک‌ها می‌شود و ضرر زیادی می‌کند؛ «به همین خاطر مدت محدودی می‌توان محصول را روی درخت نگه داشت. از طرفی کشاورزان امکانات انبار انار در سردخانه‌ها را ندارند که در زمان مناسب با نرخ منطقی روانه بازار کنند؛ شرایط نقدینگی هم که فاجعه است و برای پاس کردن چک‌های کود و سم باید محصول را بفروشیم و نمی‌توانیم صبر کنیم. در یک کلام بگویم که شرایط فقط به نفع دلالان است.»

دلال‌ها جلوی عرضه انار را گرفتند

میوه‌فروشان فقط انار مرغوب می‌خرند

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی درباره افزایش قیمت انار به «دنیای‌اقتصاد» گفت: دلیل افزایش قیمت انار صادرات بی‌رویه و کمبود نیست، انار درجه یک و مرغوب گران شده است. انار میوه‌ای است که نمونه‌ها و درجه‌های مختلفی دارد و میوه‌فروشان انار گران را می‌خرند که دست خودشان برای افزایش قیمت باز باشد.

اسدالله کارگر درباره اختلاف قیمت خرید باغ با فروشگاه‌های مرکز شهر گفت: معمولا از 10 تن میوه 3 تا 4 تن میوه مناسب برای عرضه درمی‌آید و مابقی بار عملا درجه چندم است. از میوه ضعیف و سوخته بگیرید تا میوه درجه یک. او درخصوص اعتراض کشاورزان نسبت به قیمت پایین خرید گفت: کشاورز با هسته و پوسته میوه را می‌فروشد و همان‌طور که گفتم بخشی از کل بار مناسب عرضه در بازار است. به این نکته هم باید توجه داشت که مصرف‌کننده ترجیح می‌دهد میوه را دست‌چین کند و بارفروشان اگر همه میوه را به بازار عرضه کنند اصلا فروش نمی‌رود یا به قولی اصلا قابل مصرف نیست. کارگر درباره صادرات بی‌رویه میوه گفت: متاسفانه برخی از دلالان سود بیشتر را به تامین بازار داخلی ترجیح می‌دهند. بارها تاکید کردیم که اول باید بازار کشور تامین شود و مازاد محصول صادر شود، اما متاسفانه به سبب کاهش ارزش پول صادرات میوه رونق گرفته است. صادرات بی‌رویه و غیرقانونی میوه باعث می‌شود علاوه بر اینکه مصرف میوه در کشور پایین بیاید، کشاورز هم از ادامه فعالیت ناامید شود چراکه از ثروت حاصل از صادرات سهمی نمی‌برد.

اختلاف 3 هزارتومانی در میوه‌فروشی

یکی از میوه‌فروشی‌های خیابان کارگر شمالی هم به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید انار کم است، اما کمبودی نیست: «محصول به وفور وجود دارد اما هیچ‌کس نمی‌فروشد. شرایط انار به‌گونه‌ای شده که در میدان تره‌بار نرخ را کیلویی 17 هزار تومان تعیین کرده‌اند. میوه‌فروش باید کیلویی 20 هزار تومان بفروشد که سود کند وگرنه فایده ندارد. از آن طرف مردم هم توان خرید انار کیلویی 20 هزار تومانی را ندارند. من می‌توانم نیاورم و مشتری هم می‌تواند نخرد، این وسط دلال می‌تواند جنسش را صادر کند. همان‌گونه که الان این‌کار را می‌کنند. انار کیلویی 20 هزار تومان یعنی کمتر از یک دلار. در صورتی که می‌توانند همین انار را در افغانستان بالای 2 دلار بفروشند. هرچه آنجا بفروشند سودش از اینجا بیشتر است.» به گفته این میوه‌فروش که انار را کیلویی 17 هزار تومان می‌فروشد، محصول از باغ‌های کشاورزی به انبارها می‌رود و فقط به میزان محدود به بازار عرضه می‌شود، «مابقی را یا صادر می‌کنند یا آن‌قدر نگه می‌دارند که نرخ بالا بکشد».

میوه‌فروش دیگری در خیابان میرزای شیرازی به «دنیای‌اقتصاد» می‌گوید: «انار را در میدان میوه‌وتره‌بار کیلویی 16 هزار تومان می‌فروشند.» او درباره دلیل افزایش قیمت این میوه گفت: «کمبودی در بازار نیست و بیشتر از مصرف مردم هم انار تولید شده است. موضوع حرص و طمع دلالان است. آنها اصلا به تامین بازار داخلی اهمیتی نمی‌دهند و سود خود را در اولویت قرار داده‌اند. دلال اگر بتواند انار را در عراق کیلویی 2 دلار هم بفروشد سه برابر اینجا سود کرده است.» این میوه‌فروش انار را کیلویی 20 هزار تومان می‌فروشد و معتقد است در روزهای آینده گران‌تر هم خواهد شد. البته در میادین میوه و تره‌بار شهرداری تهران انار کیلویی 11هزار و 200تومان عرضه می‌شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:31
Iran, Islamic Republic of
08:52 - 1399/09/08
چه جوری از خجالت بازرسان مربوطه بدر آییم ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
سلطانهای مرغ و برنج و گوجه و روغن و لبنیاتو... همه از بستگان مسولان هستن که کسی جرات برخورد با انها را ندارد
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
بعد اون احمدی نجات می‌گفت ما میخواهیم دنیارو مدیریت کنیم
Iran, Islamic Republic of
09:30 - 1399/09/08
همه چیزو میندازید گردن آمریکا
شما اگه عرضه داشتید نمیذاشتید مافیای داخلی اینقدر ملت رو به زانو در بیارن
Iran, Islamic Republic of
09:42 - 1399/09/08
چراگردن گرانی کودمی اندازید؟مگرشماهرروزکودآزادپای هردرخت میریزد؟شماهااگربرفرض هروزآنهم پای هرتک درخت کودبربزیدهم بازبراتون محصول منفعت دارد!اگرهردرخت حداقل ۲۰کیلوباردهدوهرکیلو۵۰۰۰تومان هم بفروشیدمیکنه به عبارتی هردرخت ۱۰۰هزارتومان درحالیکه اگرکودراهرکیلو۱۰۰هزارتومان هم بخریدپای ۱۰۰یابیشتراز۱۰۰درخت میدهید
Iran, Islamic Republic of
10:07 - 1399/09/08
مثلآ‌اگر‌دست‌مسئولان‌در‌کار‌نباشد‌نباید‌بااینها
برخورد شود.
Iran, Islamic Republic of
10:11 - 1399/09/08
اگر یکبار مثل کره شمالی با این دلالها برخورد کنن.کل دلال بازی در ایران جمع میشه.اما دلالها از خودشونن که برخورد جدی نمیکنن.هر روز با یک سلطان.دیروز میوه فروشی نارنگی معمولی شمال را زده ۲۶۰۰۰ تومان یک نوع آشغال هم ۱۷۰۰۰ تومان
Iran, Islamic Republic of
10:16 - 1399/09/08
خدا وکیلی این کشوره؟
این‌رئیس جمهوره؟
این دولت است؟
فیلم شهر هرت را دیده اید؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج