صدور چک در وجه حامل از ۲۲ آذر ممنوع است
۱۰۶۴۱۹۶
۱۰ آذر ۱۳۹۹ - ۱۹:۴۷
۴۶۰۶
در ماده ۲۱ مکرر قانون چک صراحتا قید شده صدور چک در وجه حامل از ۲۲ آذرماه ممنوع است و چک باید در وجه ذینفع مشخصی صادر و در سامانه صیاد هم حتما باید نام دریافت کننده چک قید شود.

خبرگزاری فارس: معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه از 22 آذر ماه صدور چک در وجه حامل ممنوع است، گفت: از این تاریخ صادرکننده چک ملزم به ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و دریافت‌کننده چک هم به موظف اخذ استعلام و تطبیق اطلاعات چک با اطلاعات درج شده در این سامانه است.

آمنه نادعلی زاده، در برنامه صبح به‌خیر ایران درباره اصلاحیه قانون جدید چک، اظهارداشت: این قانون یک اصلاحیه روی قانون قبلی است و رویکرد این قانون به اقدامات پیشینی است در حالی که قانون قبلی اقدامات پسینی را مدنظر قرار داده بود.

وی افزود: در قانون صدور چک وقتی چک برگشت خورد روال‌های حل اتلاف دیده شد بود اما در این اصلاحیه از زمان تخصیص چک تا صدور چک توسط مشتری، تمهیداتی اندیشیده شده که بتواند تعدد صدور چک بلامحل را کاهش داد. این قانون همچنین اهداف مبارزه با پولشویی را پیگیری می‌کند و تمهید جدید دیگری که در این قانون اندیشیده شده بسترسازی برای صدور چک الکترونیکی است.

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی تصریح کرد: ضوابطی برای دارندگان چک‌های برگشتی وضع شده اعم از اینکه این افراد نمی‌توانند دست چک دریافت کنند، به راحتی افتتاح حساب کنند و تسهیلات و ضمانت‌نامه دریافت کنند.

* صادرکنندگان چک ملزم به ثبت اطلاعات در سامانه صیاد می‌شوند

وی ادامه داد: در ماده 21 مکرر این قانون به عملیات صدور چک اشاره می‌کند و صادرکننده چک را ملزم به تکمیل عملیات صدور چک با ثبت در سامانه صیاد می‌کند. به عنوان مثال من به عنوان صادرکننده چک برگی را برای شما صادر می‌کنم و بعد از آن ملزم هستم همان اطلاعاتی را که روی برگه چک صادر نوشته‌ام را در سامانه صیاد ثبت ‌کنم.

* امکان دسترسی به سامانه صیاد به وسیله اینترنت بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت

نادعلی درخصوص نحوه ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد، گفت: دسترسی به سامانه صیاد به این صورت است که دارنده دسته چک باید به بانک مربوطه مراجعه کند و بانک راه‌های دسترسی به سامانه صیاد را از طریق سامانه‌های نوین مانند بانکداری الکترونیک یا اپلیکیشن‌های پرداخت در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

صدور چک در وجه حامل از ۲۲ آذر ممنوع است

وی اضافه کرد: بعضی اپلیکیشن‌ها گزینه‌ای با عنوان ثبت چک صیادی و مدیریت چک دارند. زمانی که این اپلیکیشن‌ها رونمایی رسمی شوند، دارندگان چک در جریان فرایند ثبت آن قرار می‌گیرند.

معاون اداره اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی با بیان اینکه در کنار صادرکننده چک، دریافت کننده چک هم وظایفی دارد، گفت: یکی از این وظایف گرفتن استعلام از سامانه صیاد است. دریافت‌کننده چک از طریق خدمات نوین بانکی و یا اپلیکیشن‌ها باید به این سامانه دسترسی داشته باشد و مطمئن شود این چک برای او در سامانه ثبت شده و اطلاعات درج شده روی چک با اطلاعات ثبت شده در سامانه صیاد مطابقت داشته باشد، دریافت‌کننده چک می‌تواند اطلاعات درج شده در سامانه صیاد را تایید کند.

* محدودیت سامانه صیاد برای دارندگان چک برگشتی

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌توان با این روش از سابقه صادرکننده چک کسب اطلاع کرد، گفت: ممکن است مردم بپرسند چرا باید ثبت الکترونیکی چک داشته باشیم؟ دقیقا به همین منظور صادرکننده و دریافت کننده چک باید در سامانه صیاد اطلاعات را ثبت کنند. اگر چک برگشت بخورد دیگر به دارنده چک اجازه ثبت اطلاعات در سامانه صیاد داده نمی‌شود و وقتی این امکان برای وی وجود نداشته باشد، دیگر نمی‌تواند چک جدیدی را صادر کند.

* صدور چک در وجه حامل از 22 آذر ممنوع است

نادعلی با بیان اینکه در ماده 21 مکرر این قانون صراحتا قید شده صدور چک در وجه حامل از 22 آذر ماه ممنوع است و چک باید در وجه ذینفع مشخصی صادر شود،‌گفت: در سامانه صیاد هم حتما باید نام دریافت کننده چک قید شود؛ البته ذینفع یا دریافت کننده چک می‌تواند در سامانه صیاد به ذینفع مشخص دیگری این چک را منتقل کند.

* بانک مرکزی تعیین سقف اعتباری برای دارندگان دسته‌چک را با تامل انجام می‌دهد

معاون اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در پاسخ به سوالی درباره تعیین سقف اعتباری متفاوت برای دارندگان دسته‌چک اظهارداشت: در قانون جدید سقف اعتباری مشخصی برای هر فرد در نظر گرفته شده و این مستلزم ایجاد روال‌های اعتباری است و بانک مرکزی هم در حال ایجاد بسترهای لازم برای اجرای آن است. اما این کار باوجود اینکه مزایای زیادی خواهد داشت، می‌تواند خیلی سختگیرانه باشد و مشکلات عدیده‌ای هم ایجاد کند. به همین دلیل بانک مرکزی سعی می‌کند با تامل بیشتری وارد فاز این بخش از قانون شود. ان‌شاالله به‌زودی با رتبه‌بندی مشتریان در زمان تخصیص چک مواجه خواهیم بود.

* چک الکترونیک نافی چک فیزیکی نیست

وی درباره چک الکترونیک هم گفت: این چک متفاوت از چک‌ فیزیکی نیست تنها تفاوت این است که فیزیک از چک گرفته می‌شود و با امضای الکترونیک به چک الکترونیک اعتبار داده می‌شود. اما این یک محصول خواهد بود که در سبد محصولات بانکی قرار می‌گیرد و اگر مشتری تمایل داشته باشد می‌تواند از چک الکترونیک استفاده کند.

برچسب ها:
انتشار یافته: 15
در انتظار بررسی:2
Iran, Islamic Republic of
20:15 - 1399/09/10
تکلیف چکهای که قبلا مدت دار صادر شده در وجه حامل بوده چی میشه.؟؟؟
پاسخ ها
بنفشه
Iran, Islamic Republic of
۲۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۰
عزیز قانون عطف به ما سبق نمی شود، راحت بخواب !
Iran, Islamic Republic of
20:28 - 1399/09/10
همه اینا برا گرفتن مالیات از مردم عادی وکاسبهای جزهست اونایی که پشتشون گرمه مشکلی ندارن.
پاسخ ها
حسن زند
Iran, Islamic Republic of
۰۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
بسیار عالی هست با این طرح بسیاری از کلاه برداران حذف خواهند شد
Iran, Islamic Republic of
20:35 - 1399/09/10
گامی دیگر در راستای کمونیستی شدن
Iran, Islamic Republic of
20:49 - 1399/09/10
چکایی که قبل این تاریخ صادر شده ولی موعد وصولش بعد این تاریخه تکلیفش چیه؟
خرج کردن چک هم تعطیل شد.
Germany
20:52 - 1399/09/10
تصمیم ارزشمندی است...‌‌
Iran, Islamic Republic of
20:56 - 1399/09/10
برای گرفتن مالیات
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۱
اگه مالیات بابت کسب درآمد باشد ، نوش جان دولت
Iran, Islamic Republic of
21:20 - 1399/09/10
بیشتر جمبه فضولی داره تا اصلاح چون بهر شکل چک اگه وصول نشه روالش حقوقی هست وبه این سادگی طرف به پولش نمیرسه ومراحل فرسایشی داره برام پیش اومده
United States
21:25 - 1399/09/10
این دولت و بانکهایش عجب مارمولکی هستند با این کار چک های بنام هر دفعه بخواهد بین افراد رد و بدل شود 10 هزار تومان به جیب می زنند.
Iran, Islamic Republic of
21:28 - 1399/09/10
کاش این قانون 20 سال پیش بود
Iran, Islamic Republic of
22:42 - 1399/09/10
با این روش اگه صادر کننده چک از پرداخت چک خودداری کنه بانک باید وج چک را گیرنده چک پرداخت کنه در غیر اینصورت این طرح به جز جیب زدن مردم توجیهی نداره
Iran, Islamic Republic of
22:55 - 1399/09/10
بازي با بند هاي قانوني چک
Iran, Islamic Republic of
07:49 - 1399/09/11
شما چک بنویس بده به طرف بگو خرجش کن موقعش که شد چکو بگیر پولو بریز به حساب برو بابا نصف مردم این کارو بلد نیستد صیاد و میاد برو بزا باد بیاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج