ازغدی: فقط کوتوله‌ها دنبال مذاکره هستند
۱۰۶۶۳۶۳
۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۱
۱۲۸۱
حسن رحیم پور( ازغدی ) در یادداشتی به نظریات مجاهد شهید محسن فخری زاده از پدران تکنولوژی هسته‌ای و بنیانگذاران صنعت هوافضا و موشکی ایران در حوزه فیزیک و فلسفه علم پرداخت که بخش نخست آن را در ادامه می‌خوانید:

خبرگزاری فارس: حسن رحیم پور( ازغدی ) در یادداشتی به نظریات مجاهد شهید محسن فخری زاده از پدران تکنولوژی هسته‌ای و بنیانگذاران صنعت هوافضا و موشکی ایران در حوزه فیزیک و فلسفه علم پرداخت که بخش نخست آن را در ادامه می‌خوانید:

دیشب بلطف یکی از دوستان، یادداشت‌هایی از شهید بنیانگذار، استاد فخری‌زاده را دیدم. پیشتر ندیده و نخوانده بودم. دیشب هم نخواندم، بلعیدم و افسوس خوردم‌ بر بزرگمردی که جلوی بت‌های ما زانو نزد، بزرگ در «فیزیک» و «فلسفۀ علم» و بزرگ در انسانیت و معنویت، مجاهدی ناشناخته برای ما و کاملا شناخته برای واشنگتن و لندن و تل‌آویو که او را پدر «تکنولوژی هسته‌ای» و مغزمتفکر «هوافضا» نامیدند و کشتند. ده‌ها نقشه ترور او نقش برآب شده بود. روشن است که چرا مردم آن نظریه‌پرداز عملگرا را قاسم سلیمانی «فیزیک هسته‌ای» خواندند.

شهادت فخری‌زاده، برای او «خیر» و برای ما «شر» بود، برای او قصۀ «پیله و پروانه» و برای ما غصۀ «ماندن میان درودیوار» است، و محرومیت از مردی که ندانستیم چه حقی بر امنیت و پیشرفت ایران دارد و اینک چون شهید
تهرانی‌مقدم ،شهدای هسته‌ای و شهیدانی که پس از این خواهیم داد، دیگر از تاریخ ایران تفکیک نخواهد شد؛ چه خورشیدهای درخشان به تاریخ ما سنجاق نشده‌اند بلکه خود تاریخ ما هستند.

ضمن آنکه اهل تعارف نیستم و اگر برادر قاآنی فرمانده من در سالهای جنگ، ما را به عضویت سپاه قدس بپذیرد در هر عملیات انتقامی در هر جای عالم که باشد شرکت میکنم بویژه اینک که گرفتار کوتوله هایی هستیم که هوسی جز مذاکره باشیطان ندارند و نمیدانیم به کدام خدا نماز میبرند اما نقدا حیف است اگربا چند یادداشت به افکار شهید فخری‌زاده در حوزه فلسفه و علوم پایه اشاره نکنم:

۱. امکان و ضرورت احیای فلسفۀ اسلامی را به حوزه ودانشگاه یادآوری کرده و آنان را به ظرفیتهای احیا نشده فلسفه اسلامی برای فلسفه علم توجه داده است. حیات فلسفه ، قدرت تعامل با محیط و رشدیافتن و رشددادن است؛ به‌نحوی که با پرسش‌های فلسفی اکنون رویارویی داده شود، چالش‌پذیر باشد و از مسیر فلسفۀ علم، تاثیر ملموس بر جهت‌گیری علم داشته باشد. فلسفه اسلامی هم نوع زنده و مرده دارد.

۲. شهید نظریه پرداز، ریشۀ چالش بزرگ فیزیک جدید را در «فلسفۀ فیزیک» می‌بیند واصل «عدم قطعیت» راکاملا ادامۀ نظریۀ معرفت‌شناختی امتناع در شناخت ذات واقعیات طبیعی با روشهای فیزیک میداند چه برخلاف ادعا کمیات وابسته به هم برای یک ذره فیزیکی به‌طور همزمان بادقت صفر، همچنان غیرقابل اندازه‌گیری است. همچون اندازه‌گیری تکانه بادقت بالا در الکترون که سبب می‌شود نتوانیم اطلاعاتی روشن از مکان بدهیم و به‌عکس.فیزیک کلاسیک در مورد انرژی و زمان با همین مشکل مواجه است. اندازه‌گیری دقیق یک کمیت، سبب عدم دقت در بی‌نهایت کمیت وابسته دیگر می‌شود و تلاش‌هایی چون نظریه «متغیرهای پنهان» نتوانسته خطر ظاهری این اصل را جبران کند.

۳. ایشان اصل «عدم قطعیت» در فیزیک را اگر نفی علیت به مفهوم نیوتونی آن باشد، معقول وحتی عامل پیشرفت علم می‌شمارد اما این اصل نمی‌تواند نفی «علیت» با تبیین فلسفی باشد مگر کسانی به دلایل ایدئولوژیک و غیرفلسفی چنین استنتاج نادرستی بر آن تحمیل کنند.

انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:116
Iran, Islamic Republic of
16:44 - 1399/09/16
کاسبان تحریم هم مخالف مذاکره
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
راه نجات مردم از مشکلات, مذاکره است
آرمان
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
کلمه کاسبان تحریم نخ نا شده طرفدار روحانی بگرد دنبال یک حقه دیگه
Iran, Islamic Republic of
16:55 - 1399/09/16
الان شما خیلی قامتت بلنده ؟
France
17:00 - 1399/09/16
آقای ازغدی اگر شما هم مثل ما به نان شب احتیاج داشتی این حرف ها نمیزدی شما سودتان در تحریم است
Iran, Islamic Republic of
17:08 - 1399/09/16
خودت قدت چقده؟ قدوقواره جلیلی واسه مذاکره بهتره یا خودت؟
United Arab Emirates
17:09 - 1399/09/16
اقای ازغدی نفست از جای گرم بلند میشه
ملت چه گناهی کردن که گیر شماها افتادن
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
تقصیر اوناییکه به این بیسوادها لقب استاد میدن. مملکت واقعا" قحط الاستاد شده؟؟ مصداق این آدما همون شعر معروفه که: ماه درخشنده چوپنهان شود شب پره بازیگر میدان شود
Poland
17:37 - 1399/09/16
این چندماه هم میگذره اگرشماها اقتصادایران درست کردین شرط عقبه اگه نکردین چه توجیهی دارین
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
هرکی دیگه بیاد همینه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج