مقایسه زندگی کپرنشین ها و میلیاردرهای ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
سفیر بار ساقدوش_1
ریزخور_1
زمردی_داخلی1
دکتر نداف کرمانی 1
کلاسینو_1
لاله زار مال_1
ریزخور_3
کلاسینو_3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
زمردی_داخلی3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
ریزخور_4
لاله زار مال_4
زمردی_داخلی4
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
کلاسینو_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی 2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۶۸۵۶
۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۳
۲۴۷۰۹
دو گروه از جمعیت ایران صدای بلندی ندارند و معمولا زندگیشان در میان پوشش های مختلف پنهان می شود. 5 دهم درصد از جمعیت کپرنشین ایران و البته 7 دهم درصد از جمعیت میلیاردر.
خبر آنلاین: خانم مهماندار با متانت تاریخ و ساعت ورود و خروج را می پرسد و به سرعت صورتحساب اولیه را اعلام می کند. هتل اوین تهران « هر شب 500 هزار تومان» برای اتاق های دو تخته و «350 هزار تومان» برای اتاق های یک تخته از مشتریان متمول خود دریافت می کند.

استراحت، جلسه و گردش در لابی و استفاده از اینترنت نیز 30 هزار تومان هزینه برای میزبان به همراه دارد. مهمانان ایرانی و معدود گردشگران خارجی همگی در اتاق های هتل منظره ای رو به شمال تهران را انتخاب می کنند. اما پشت به پشت همین هتل و کنار ساختمان های سفید و افراشته مجتمع آتی ساز تهران، منطقه ای قرار گرفته که درآمد سرانه ساکنان آن به صورت ماهیانه برابر با یک سوم اجاره هر شب اتاق در هتل های اوین و آزادی به عنوان نزدیکترین نمادهای «رفاه» به مردمی است که از شاخص بهره مندی از امکانات زندگی دور افتاده اند.

ساکنان خانه های تهی دست نشین کنار اتوبان چمران طی تمامی سال های زندگی خود در تهران تنها دو بار توجه عابران و مدیران عالی رتبه کشور را به خود جلب کردند. اولین دولت اصلاحات هنگام برگزاری اجلاس سران کشورهای اسلامی ، حاشیه اتوبان چمران که به خانه های آنها مشرف بود، با پارچه های برزنتی و پرده های آبی رنگ پوشانده شد.

هزینه زندگی 33 هزار نفر صرف واردات یک ماشین لوکس می شود

 دومین بارهم دولت عدالت ورز، با پلاکارد و پارچه تا جایی که امکان داشت، خانه های نیمه ویران حاشیه اتوبان چمران را از دید بنزهای اسکورت مقامات عالی رتبه ای که برای حضور در اجلاس کشورهای غیرمتعهد روانه تهران شده بودند، دور کرد.

 اما برخلاف مدیران بلندپایه دولتی که چندان تمایلی به تماشای زندگی، شهروندان ساکن این منطقه ندارند، تقریبا تمامی مالکان خانه های شبه حلبی آباد پل مدیریت تهران از ماهواره استفاده می کنند تا نه خانه های عیان نشین تهران که زندگی لوکس جهانی را از زیرخط فقرتماشا کنند. برآوردی که 5 سال قبل توسط یک پژوهش دانشگاهی انجام شده بود، تایید می کرد 86 درصد خانواده های ساکن در این منطقه ماهواره دارند.

زندگی زیر سایه کپر و چادر

تقریبا  دو گروه از جمعیت ایران صدای بلندی ندارند و معمولا زندگیشان در میان پوشش های مختلف پنهان می شود. 5 دهم درصد از جمعیت کپرنشین ایران و البته 7 دهم درصد از جمعیت میلیاردر که در شهرهای بزرگ و در خانه های با وسعت بیش از 500 متر زندگی می کنند، ساکنان این دو طبقه را می سازند. گروه اول در اوج ثروت می نشینند و گروه دوم در حضیض زندگیشان را می گذرانند.

گزارش های رسمی تایید می​کند 5 دهم درصد از جمعیت ایران، در کپر، چادر و آلونک یا زاغه زندگی می کنند. میانگین درآمد سالیانه این طبقه سالیانه 2 میلیون و 500 هزار تومان برآورد شده است. جمعیت کپرنشین ایرانی تقریبا از تمامی امکانات زندگی بی بهره هستند. براساس اعلام وزارت نیرو، تنها برق رسانی به 100 درصد این جمعیت انجام شده و دیگر امکانات اولیه زندگی مانند آب، گاز و تلفن به نسبت های مختلف بین 96 تا 98 درصد در میان آنها توزیع شده است. همین برآوردها نشان می دهد دو دهک درآمدی پایین کشور حداقل جمعیتی نزدیک با 3 میلیون و 850 هزار نفر در شرایطی زندگی می کنند که درآمد یک ماه آنها تنها کفاف یک سوم هزینه اجاره یک اتاق در هتل های 4 و 5 ستاره تهران را نمی​دهد.

هزینه زندگی 33 هزار نفر صرف واردات یک ماشین لوکس می شود

وزارت راه و شهرسازی چندی پیش تعداد مناطق حاشیه و آلونک نشین کشور را 800 منطقه اعلام کرد. شهرهای مشهد، تبریز، شیراز و اهواز نیز در صدر مناطقی بودند که بیشترین تعداد فقرا را در دل خود جایی می دادند. براساس اطلاعات کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی، حداقل 10 میلیون نفر در ایران برای ادامه زندگی از خدمات این دو نهاد استفاده می کنند.

زندگی در طبقه دوم ویلای میلیاردرها

برآوردهای دقیقی از میزان جمعیت دو دهک بالایی درآمدی وجود ندارد ولی براساس آنچه مرکز آمار ایران و بانک مرکزی اعلام کرده اند، حداقل دو دهک درآمدی بیش از 40 میلیون تومان در سال را به خود اختصاص می دهند. این دو طبقه جمعیتی نزدیک به 10 میلیون ایرانی را در دل خود جایی می دهند. محاسبات اولیه نیز تایید می​کند حداقل 6 درصد جمعیت ایران ویلای شخصی در اختیار دارند. 11 درصد دیگر جمعیت ایران نیز امکان سکونت در ویلاهای و آپارتمان های اجاره ای را در اختیار دارند.

 گروه اول به طور متوسط 230 هزار میلیارد تومان را هزینه خرید ویلا کرده اند. این عدد برابر با یک سوم کل نقدینگی موجود در اقتصاد ایران است. همچنین ارزش کل بورس ایران با تمام حواشی و سرو صداهای آن برابر با کل پول در اختیار این افراد است. به این ترتیب 6 درصد جمعیت ایران با پول ویلاهایشان می توانند بورس تهران را بخرند، بکوبند و بفروشند.

هزینه زندگی 33 هزار نفر صرف واردات یک ماشین لوکس می شود

در مقابل این گروه بیش از  43 درصد جمعیت ایران در سال به هیچ سفری نمی روند. اما 20 درصد جمعیت ایران هر سال تابستان تنها به قصد «گردش و تفریح» به سفر می روند و البته بخشی از آنها راهی ویلاهای شخصی شان می شوند. 15 درصد دیگر جمعیت ایران هم برای زیارت مسافرت می کنند تا راهشان را از گروه اول و دوم جدا کرده باشند. تحلیل های جامعه شناسی روی این اطلاعات مرکز آمار ایران تایید می کند این جمعیت 15 درصدی ایران، مذهبی ترین اقشار کشور به شمار می روند.

از سوی دیگر اطلاعات مرکز آمار ایران نشان می دهد حداقل 10 میلیون نفر در ایران در شرایط «بهره مندی» کامل زندگی می کنند. براساس گزارش گمرک تعداد خودروهای لوکس وارداتی طی سه سال گذشته هم تایید می کند که این جمعیت به مزیت سواری با پورشه، هیوندای، بوگاتی و مازاراتی دسترسی دارند. متوسط قیمت واردات خودروهای خارجی 22 هزار دلار اعلام شده و طی سه سال گذشته نیز 132 هزار نوع از این خودروها وارد کشور شده است. براین اساس طبقه ثروتمند ایران طی این سه سال 2 میلیارد و 904 میلیون دلار هزینه واردات خودرو کرده اند. میزان هزینه متوسطی که این افراد برای واردات یک خودروی خارجی انجام می دهند برابر با هزینه های زندگی سالیانه 33 هزار نفر از جمعیت کپرنشین و آلونک نشین ایران است. این گروه طی سه سال گذشته معادل درآمدهای 4 میلیون و 356 هزار نفر از جمعیت ایران را تنها هزینه خرید خودرو کرده اند. البته آمار ثبت نام 96 درصد جمعیت ایران برای دریافت یارانه نقدی ماهیانه 45 هزار و 500 تومانی نشان داد که حداقل دو سوم جمعیت ثروتمندان ایران هم برای دریافت یارانه نقدی ثبت نام کرده اند. احتمالا یارانه تنها نقطه اشتراک «کپرنشیان» و «ویلانشینان» در ایران است.

طبقه متوسط چه می کند؟

15 میلیون ایرانی خودروی شخصی در اختیار دارند. به گفته جمشید پژویان این جمعیت با اتکاء به خودروهای شخصی که در اختیار دارند، در دسته طبقه برخوردار قرار نمی گیرند چراکه بخش مهمی از آنها از این خودروها تنها برای تامین هزینه های زندگی استفاده می کنند. ولی سعید لیلاز اقتصاددان نیز اعتقاد دیگری دارد. او می گوید:« حداقل تعداد رو به افزایش خودروهای شخصی نشان می دهد که طبقه متوسط ایران با وجود تمام فشارهایی که طی سال های گذشته تحمل کرده، همچنان وجود و حضور دارد. بنابراین می توان بیان داشت که اندازه طبقه متوسط ایران هنوز قابل توجه است. البته سیاست های دولت گذشته این طبقه را به دامان طبقه فرودست برده است.» برخلاف او جلایی پور جامعه شناس روایت دیگری از طبقه متوسط ایران دارد:« بارها گفته شده که طبقه متوسط ایران به دل طبقه فرودست سقوط کرده است ولی معنای حضور طبقه متوسط در دل طبقه فرودست باید این باشد که آنها مثلا محل سکونتشان را از غرب تهران به منطقه اسلامشهر منتقل کنند ولی هنوز آماری این میزان مهاجرت را تایید نمی کند.» گزارش های رسمی از میزان بهره مندی مردم ایران نشان می دهد که با وجود گسترش نسبی دامنه نفوذ طبقه متوسط همچنان تعداد زیادی از مردم امکانات مناسبی برای زندگی در اختیار ندارند.

ما ملتی که کامپیتور نداریم

  این اطلاعات نشان می دهد تنها 33 درصد جمعیت ایران در خانه هایشان رایانه شخصی در اختیار دارند. آمار وزارت ارتباطات تایید می کند حداقل 42 میلیون ایرانی به اینترنت وصل می شوند ولی از جمعیت بیش از 60 درصد در محل کارشان و با استفاده از موبایل به اینترنت وصل می شوند.

هزینه زندگی 33 هزار نفر صرف واردات یک ماشین لوکس می شود

اجاره نشین های بی پول


 بررسی های آماری نشان می دهد حداقل 5 میلیون و 607 هزار ایرانی در خانه های اجاره ای زندگی می کنند. در عوض یک میلیون و 585 هزار ایرانی هم در خانه های رایگان عمرش را سپری می کنند والبته یازده میلیون و 875هزار ایرانی هم در خانه های زندگی می کنند که زمین و ساختمان به آنها تعلق دارند. در تعاریف کلی به این واحدها ویلایی گفته می شود. براین اساس جمعیت ویلانشین بیش از اجاره نشین ها شده اند.

هزینه زندگی 33 هزار نفر صرف واردات یک ماشین لوکس می شود

مردم ایران در خانه های چند متری زندگی می کنند؟

  64 درصد جمعیت ایران در خانه های بین 50 تا 100 متر زندگی می کنند و البته 7 دهم درصد از جمعیت ایران هم در خانه های بالاتر از 500 متر زندگی می کنند.

هزینه زندگی 33 هزار نفر صرف واردات یک ماشین لوکس می شود
برچسب ها:
انتشار یافته: 8
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
14:42 - 1393/02/15
مقایسه ؟؟؟ از اول دنیا تا اخر دنیا مسئله فقیر و غنی بوده و خواهد بود و هیچکسی در هیچ برهه زمانی هم نتونسته و نمیتونه این فرق رو از بین ببره.... چیزی که هست باید سعی شود سطح رفاه عمومی به استاندارهای جهانی برسه که با این اوضاع و احوال عکس موضوع صادقه !!!!!!!!!!!!!
پاسخ ها
بدون نام
United States
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۰
احسنت به شما....
-
15:46 - 1393/02/15
آمارا مارو کشته
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۶:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۲/۱۷
پ شما از اون دنیا نظر گذاشتین؟!!!
Iran, Islamic Republic of
06:05 - 1393/02/17
آمارو وللش!!!!!اینا همش چرت وپرته! هرکسی فقط یه کم چشاشو واکنه و اطرافشو یه نگاه چشم شسته ایی بندازه پی به خیلی مسائل میبره!!!!!!!!!اما راه چاره....برا اون یه فکری باید کرد نه اینکه هی آمار داد!
Iran, Islamic Republic of
15:12 - 1393/02/17
بنظر منکه دیگه طبقه متوسطی عملا وجود نداره میشه گفت الانه جامعه ایرانی حالت یه ساعت شنی را بجای اون هرم پیدا کرده که میشه توی طبقه ثروتمند و محتاج دسته بندی کرد مثلا ثروتمندبالا یا فقیر متوسط
Iran, Islamic Republic of
09:12 - 1393/02/23
ایران انقدر پول داره که ما الان باید یه جوری بود که وختی لاستیک ماشین ساییده شد ماشینو عوض میکردیم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
خرید باکس 1
دکتر نائبی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
سوییچ ایران_3
شیرآلات زمانی_3
خرید باکس 3
دکتر نائبی_3
عارفی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شیرآلات زمانی_4
دکتر نائبی_4
عارفی_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
شیرآلات زمانی_2
سوییچ ایران_2
عارفی_2
خرید باکس 2
دکتر نائبی_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
شفا_فوترموبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
آیلین_تزریق چربی
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
زمردی_فوتر اصلی
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
فنی آتل_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو