فروش آنلاین «ساز» چگونه جای کارگاه‌های قدیمی جنوب را گرفت؟
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
لاله زار مال_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۶۹۰۲۲
۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۷
۶۹۳
سابقه صدای طبل و دمام حداقل به چهار هزار سال پیش و زمانی برمی‌گردد که مردم در میانرود برای دفع بدبختی یا اعلام خبر‌های نظامی از آن استفاده می‌کردند.

خبرآنلاین: سابقه صدای طبل و دمام حداقل به چهار هزار سال پیش و زمانی برمی‌گردد که مردم در میانرود برای دفع بدبختی یا اعلام خبرهای نظامی از آن استفاده می‌کردند.

فروش آنلاین «ساز» چگونه جای کارگاه‌های قدیمی جنوب را گرفت؟

این صدای ماندگار امروز با همنشینی سنج در عزا و عروسی، هنگام صید یا وقت سحر در بین مردم جنوب به خصوص بوشهر کاربرد دارد. ایام محرم و فاطمیه که می‌رسد فروش این طبل‌ها در شهرهای جنوبی مانند اهواز، برازجان، بوشهر و... بیشتر می‌شود. در این فصل هیئت‌ها برای شورانگیز کردن دسته‌های عزاداریشان طبل و دمام نو می‌خرند و خود را برای نوحه‌های محزون یک یا سه ضربی آماده می‌کنند.

کارگاه‌های دمام‌سازی معمولا کارگاه‌های خانوادگی است. پدر، پسران و مردان فامیل همگی مشغول درست کردن محفظه‌های استوانه‌ای، تراشیدن موهای پوست حیوان و کشیدن آن می‌شوند. با وجود سنت‌های قدیمی در این کسب و کار نحوه فروش دمام‌ها دیگر چند سالی است که تغییر کرده. حالا دیگر نسل جدید با آگهی کردن دمام در سایت‌هایی مثل دیوار، سالانه چندین مشتری از شهرهای دور و نزدیک پیدا می‌کنند.

فروش آنلاین «ساز» چگونه جای کارگاه‌های قدیمی جنوب را گرفت؟

مجتبی نیکنام ۲۵ سال دارد و با خنده می‌گوید ۲۰ سالی است که به کار دمام‌سازی مشغول بوده. او از پدرش این حرفه را یاد گرفته و حالا به همراه برادرانش کارگاه پدری را می‌چرخاند. چراغ کارگاه آن‌ها بیش از ۵۰ سال است که خاموش نشده. او با وجود سن کم زیر و بم دمام را خوب بلد است و علاوه بر آن مسئولیت بخشی از فروش را هم به عهده گرفته است. مجتبی می‌گوید: «چند سالی می‌شود که از طریق دیوار از شهرهای اطراف هم مشتری جذب می‌کنیم. مثلا برای شیراز و تهران سفارش‌های زیادی فرستاده‌ایم.» او وقتی اولین سفارش را از دیوار دریافت می‌کند دیگر بخش فروش را به دیوار انتقال می‌دهد. در این سه، چهار سال به بیش از ۱۰۰ نفر در این پلتفرم دمام فروخته است.

به گفته نیکنام این ساز قبلا بیشتر در ماه محرم استفاده می‌شد ولی امروزه در ایام فاطمیه، ماه رمضان و همه مراسم عزاداری هم از آنها دمام می‌خرند اما هیچ گاه دمامی که برای عزاداری خریده می‌شود در مراسم عروسی کاربرد نخواهد داشت. دمام‌های عروسی معمولا از چوب ساخته شده و به دمام بوشهری مشهور است. نیکنام برای توضیحات بیشتر اضافه می‌کند:« دمام برازجانی یک مدل دمام فلزی و دمام بوشهری از نوع چوبی است. معمولا شهرهای کنار دریا دمام چوبی دارند. این دمام‌های چوبی اکثرا در مراسم شاد به کار می‌روند و به شکل متفاوتی هم ساخته می‌شوند؛ آنها یک دهانه بزرگ و یک دهانه کوچک دارند و شبیه به تومبا استفاده می‌شوند.»

فروش آنلاین «ساز» چگونه جای کارگاه‌های قدیمی جنوب را گرفت؟

هم بستن و هم زدن دمام را بلدم

آقای خادمی، پنج سال است در دیوار آگهی دمام می‌گذارد. او از بابل، مشهد، اصفهان، یزد، کرمان، هرمزگان هم مشتری داشته است اما بیشتر مشتری‌هایش از تهران بوده‌اند. او درباره درست کردن دمام می‌گوید: « دمام‌های چوبی دو نفری در ۳۰ دقیقه بسته می‌شوند اما دمام فلزی را یک نفره هم می‌شود درست کرد.» او علاوه بر بستن، دمام زدن هم بلد است و در مراسم ایام فاطمیه هیئت‌ها می‌نوازد. به گفته او قیمت یک دمام چوبی حدود ۵۰۰ و دمام فلزی ۱۵۰ هزار تومان است. دمام‌های چوبی را از چوب روس قرمز ساج، گردو و کنار درست می‌کنند و گاهی هم تمام یک تنه را خالی می‌کنند و روی آن پوست می‌کشند که در این صورت قیمت و ارزش بالاتری دارد.

فروش آنلاین «ساز» چگونه جای کارگاه‌های قدیمی جنوب را گرفت؟

دیوار به جای فروشگاه

برخی از فروشنده‌ها هم کارگاه‌های قدیمی ندارند بلکه افرادی هستند که حالا در فراغتشان دمام می‌سازند و دیوار جای خالی آن کارگاه یا فروشگاه را برایشان پر می‌کند. برای مثال آقای فتحی ۱۵ سال است دمام می سازد و اخیرا اولین آگهی‌اش را به سفارش فرزندانش در دیوار آپلود کرده است. «من بازنشسته هستم و در خانه کار می‌کنم. بچه‌ها گفتند کسی تو را در زیرزمین خانه نمی‌شناسد ولی وقتی در دیوار چیزی را آگهی کنی، شناخته می‌شوی.» او ساکن اهواز است قبلا در یک شرکت لوله‌سازی کار می‌کرد و از وقتی که یادش می‌آید عضو هیئت محل بوده است. «توی مسجدمان طبل می‌زدم و با خراب شدن طبل‌ها مرتب باید پوست آن را تعمیر و تعویض می‌کردیم. وقتی هزینه‌ها بالا رفت کم کم یاد گرفتیم که آنها را خودمان درست کنیم.» او دمام‌هایش را فقط به هیئت‌ها می‌فروشد و چون خودش را هیئتی می‌داند دیگر هیچ‌قت در عروسی‌ها نمی‌نوازد!

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شفا_فوترموبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_تزریق چربی
فنی آتل_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
شفا_فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_فوتر بلفارو
روانشناسی مرهم_ فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
قالیشویی بانو_فوتر
کلینیک النا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر