ماهواره «سیریوس» با موفقیت پرتاب شد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
لایکو_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
سمپاشی امحا_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_4
سمپاشی امحا_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۰۶۹۴۸۷
۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۴
۱۰۹۶
سرانجام ماهواره پخش رادیویی قدرتمند "سیریوس SXM-۷" که یکی از سنگین‌ترین ماهواره‌های "زمین ثابت" است، پس از لغو پرتاب به خاطر بررسی سیستم‌های زمینی در چند روز پیش، با موفقیت توسط شرکت "اسپیس ایکس" در مدار قرار گرفت.

خبرگزاری ایسنا: سرانجام ماهواره پخش رادیویی قدرتمند "سیریوسSXM-۷" که یکی از سنگین ترین ماهواره های "زمین ثابت" است، پس از لغو پرتاب به خاطر بررسی سیستم های زمینی در چند روز پیش، با موفقیت توسط شرکت "اسپیس ایکس" در مدار قرار گرفت.

شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) مأموریت "سیریوس XM-۷ " یا "SXM-۷" را شب گذشته ساعت ۲۱:۰۰ به وقت ایران از مجموعه پرتاب فضایی ۴۰(SLC-۴۰) در ایستگاه نیروی فضایی کیپ کاناورال واقع در فلوریدا با موفقیت پرتاب کرد.

این پرتاب در پی تلاش ناموفق قبلی در روز جمعه ۱۱ دسامبر انجام شد که یک دقیقه مانده به پرتاب به خاطر بررسی سیستم های زمینی لغو شده بود.

این ماموریت با تقویت کننده مرحله اول موشک "فالکون ۹" انجام شد که قبلاً در اولین پرواز کپسول "کرو دراگون"(Crew Dragon) به ایستگاه فضایی بین المللی در ماموریت موسوم به "دمو-۱"(Demo-۱)"، پرتاب ماموریت صورت فلکی "رادار ست"(RADARSAT) و چهار پرتاب ماهواره های اینترنتی "استارلینک"(Starlink) در سال ۲۰۲۰ استفاده شده بود.

"اسپیس ایکس" پس از انجام این پرتاب، موشک "فالکون ۹" را بر روی یک قایق فرودی در اقیانوس اطلس فرود آورد که ۶۹امین فرود موفقیت آمیز خود را رقم زد.

"اسپیس دات کام" گزارش داد؛ ماهواره پخش رادیویی پرقدرت "SXM-۷" یکی از دو ماهواره برنامه ریزی شده برای جایگزینی با ماهواره های "XM-۳" و "XM-۴" است که به زودی غیر فعال می شوند و وزن آن هفت تن است که یکی از سنگین ترین ماهواره های زمین ثابت را می سازد که تاکنون پرتاب شده است.

مدار زمین‌ثابت(Geostationary orbit) یا مدار زمین‌ایستا که بدان "کمربند کلارک" نیز گفته می‌شود، یکی از مدارهای زمین‌آهنگ است. این مدار در ارتفاع ۳۵۷۸۶ کیلومتر بالاتر از سطح ‌دریا و دقیقاً بر فراز خط استوای زمین قرار دارد. سرعت دورانی لازم برای استقرار یک ماهواره در این مدار، با سرعت چرخش زمین به ‌دور خود برابر بوده و در فضا در مکانی ثابت قرار دارند و همراه با دَوَران زمین به دور خود می‌گردند، بنابراین ماهواره‌هایی که در این مدار قراردارند از نگاه فردی که روی زمین ایستاده است ثابت به نظر می‌رسند و همواره دارای سایه‌ای ثابت(معروف به «جای‌پا») بر زمین هستند.

از این خصوصیت بارز مدار زمین‌ثابت، به منظور مخابره امواج‌رادیویی و تلویزیونی استفاده می‌کنند و تمام ماهواره‌های مخابراتی و تلویزیونی بر روی این مدار قرار می‌گیرند. به همین دلیل است که دیش‌های آنتن‌های گیرنده امواج از ماهواره‌ها، به صورت ثابت نصب شده و به موتور برای حرکت دادن مداوم نیاز ندارند.

ماهواره "SXM-۷" از دارایی های شرکت "SiriusXM" است و شرکت "MAXAR Technologies" آن را ساخته است. به گزارش وبسایت رسمی شرکت سازنده، این ماهواره به همراه ماهواره دوقلوی خود موسوم به "SXM-۸" در طیف باند S به مدت حداقل ۱۵ سال کار خواهد کرد و دارای یک آنتن بازتاب دهنده بزرگ است. این ماهواره فعالیت رادیوهای متصل به زمین را بدون نیاز به آنتن و دیش امکان پذیر می کند.

این دو ماهواره دوقلو همچنین دارای دو صفحه بزرگ خورشیدی هستند که توانایی تولید بیش از ۲۰ کیلووات نیرو را دارند. بنابراین این ماهواره های دوقلو از انرژی تجدید پذیر استفاده می کنند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
استخدام_1
شیرآلات زمانی_1
سفیر بار ساقدوش_1
استخدام_3
سفیر بار ساقدوش_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
استخدام_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_4
شیرآلات زمانی_4
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
شفا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
رستوران پارسیان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر