بازنگری قانون اساسی در این شرایط؟
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۷۲۴۵۳
۰۲ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۴
۱۵۹۹
سخنان اخیر رئیس جمهور در همایش حقوق اساسی و شهروندی با مضمون عدم فهم مشترک از اصول قانون اساسی میان ارکان حکومت وانتقاد ایشان از موضوع نظارت نمایندگان بر وزار به موازات مطرح شدن طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس،چالش های جدیدی را در عرصه سیاست و حقوق اساسی ملت رقم زده است.

خبرآنلاین: سخنان اخیر رئیس جمهور در همایش حقوق اساسی و شهروندی با مضمون عدم فهم مشترک از اصول قانون اساسی میان ارکان حکومت وانتقاد ایشان از موضوع نظارت نمایندگان بر وزار به موازات مطرح شدن طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری در مجلس،چالش های جدیدی را در عرصه سیاست و حقوق اساسی ملت رقم زده است.

برخی صاحب نظران مطرح شدن چنین محدودیت هایی در شرایط نامزدان ریاست جمهوری را برابر با محدود کردن حقوق مردم در انتخاب دومین مقام عالی اجرایی کشور دانسته،اقدام قوه مقننه را به نوعی ناقض حقوق اساسی مردم و شاید نقض اصل تفکیک قوا می دانند.

مطرح شدن چنین مباحثی ،ضرورت بررسی و واکاوی تاریخچه دلایل بازنگری در قانون اساسی را ایجاب می کند.اگر چه موضوع بازنگری در قانون اساسی به طور ضمنی در قانون اساسی مصوب 58نیز دیده می شد اما یک دهه پس از تصویب قانون اساسی یعنی مقارن با فرمان امام خمینی در تاریخ4/2/68 لزوم بازنگری در قانون اساسی مورد تایید ایشان قرارگرفت.

قبل از رحلت امام در شورای بازنگری قانون اساسی در تاریخ دهم خرداد ماه 68نخستین بحث راجع به بازنگری در اصول قانون اساسی به صورت کاملا جدی مطرح شد.امام در فرمان تشکیل شورای بازنگری قانون اساسی به دلایلی اشاره داشتند که نه فقط برای آن مقطع زمانی که یک دهه از پیروزی انقلاب گذشته بود بلکه توجیهات ایشان در شرایط فعلی نیز قالب توجه و تمکین است.

ایشان ضمن اشاره به تجربه عملی-عینی حاصل از یک دهه ی گذشته در نقد و بررسی ایرادات و کاستی های احتمالی قانون اساسی به نقش کارشناسان مسائل سیاسی-حقوقی نظام اشاره،فرموده اند:کارشناسان سیاسی و حقوقی در مسائل نظام سیاسی همواره وضعیت موجود را در رابطه با شرایط جدید بررسی می کنند و آن را با وضعیت سایر کشورها می سنجند.در پیام امام به آفات و عواقب تلخ ناشی از عدم توجه به نارسایی های قانون اساسی اشاره،تاکید ایشان به حدی است که می فرمایند ممکن است این آفات و عواقب اصل انقلاب و نظام را مورد تهدید قرار دهد.ایشان در ادامه به تکلیف شرعی-ملی اشاره فرموده اند که ممکن است تکلیف شرعی در هر زمان در مورد هر قانون اساسی(هر اصلی از قانون اساسی)محرز شود و چاره جویی برای امکان رفع تکلیف شرعی در چنین شرایطی آن است که از پیش امکان تجدید نظر در قانون اساسی پیش بینی شده باشد و از حیث تکلیف ملی نیز بنا بر فرمایش امام ،هر فرد ایرانی در برابر ملت وکشور و سرنوشت این دو عنصر اساسی میهن واجد تکلیف معرفی شده است.

اصل177قانون اساسی ضمن تصریح به شرایط شکلی بازنگری در اصول قانون اساسی با ارجاع به اصل 59قائل به تفکیک بحث همه پرسی و اصلاح قانون اساسی شده برخی از اصول اساسی نظام را از قید بازنگری خارج و به عنوان اصول تغییر ناپذیر نظام به این موارد تصریح شده:...محتوای اصول مربوط به اسلامی بودن نظام/تطبیق قوانین بر موازین اسلامی/اهداف جمهوری اسلامی ایران/جمهوری بودن حکومت/ولایت امر و امامت امت/اداره کشور با اتکا بر آراء مردم/دین و مذهب رسمی ایران اصول تغییر ناپذیر نظام تعریف شده اند.

نکته قابل تامل در بحث اصلاح قانون اساسی و همه پرسی توجه به تفاوت معنایی است که در دو عبارت پیشنهاد و فرمان دیده می شود. بند3اصل110قانون اساسی در تشریح اختیارات رهبری به واژه فرمان همه پرسی اشاره دارد و در اصل177به عبارت پیشنهاد اکتفا شده است.

هر چندکه رئیس جمهور یا یکصد نماینده مجلس به موجب قانون می توانند پیشنهاد همه پرسی را مطرح کنند اما فرمان همه پرسی با مقام رهبری است.به این عبارت که برای شروع همه پرسی صرف پیشنهاد از سوی رئیس جمهور یا یکصد نماینده مجلس و تصویب دوسوم مجموع نمایندگان مجلس کافی نبوده بلکه پیشنهاد رسمی و نهایی از سوی رهبری انجام می گیرد.لذا می توان گفت که فرمان همه پرسی از سوی مقام رهبری جنبه اجرایی و ابلاغی دارد بر خلاف موضوع پیشنهاد که در اصل177طی تشریفاتی توسط رهبری صورت می گیرد.

با مداقه و تامل در معنای همین دو عبارت می توان به حساسیت مسئله بازنگری در قانون اساسی پی برد.آنجا که عالی ترین مقام کشور نیز تحت ضوابط خاصی مجاز به طرح مسئله بوده تصمیم نهایی در این موضوع بر عهده شورایی است مرکب از اکثریت اشخاص حاضر در ارکان حاکمیت."شورای نگهبان/روسای سه قوه/5عضو مجلس خبرگان/ده تن به انتخاب رهبر/سه تن از وزرا/سه تن از قوه قضاییه/ده تن از نمایندگان مجلس و سه تن از دانشگاهیان." نکته قابل توجه این است که تصمیمات این شورا پس از تایید و امضای رهبری باید از طریق مراجعه به آراء عمومی به تصویب اکثریت مطلق شرکت کنندگان در همه پرسی برسد.

حال با چنین تشریفات خاصی این سوال به ذهن خطور می کند که در فضا و عرصه سیاسی کشورچه اتفاقی رخ داده که رئیس جمهور کشور که اتفاقا حقوقدان هستند و علی الاصول باید به اصول قانون اساسی اشراف کاملی داشته باشددر این مقطع زمانی که چند ماهی به انتخابات ریاست جمهوی باقی نمانده به لزوم اصلاح قانون اساسی و رجوع به همه پرسی اشاره می کنند؟؟

فارغ از چرایی و دلیل طرح چنین پیشنهادی از سوی ایشان به نظر می رسد لازم باشد صاحب نظران سیاسی-حقوقی کشور فارغ از تعصبات جناحی به تحلیل و واکاوی نواقص و کاستی های احتمالی برخی از اصول قانون اساسی بی پرده با ملت گفتگو کنند چه بسا با اصلاح برخی از اصول قانون اساسی مسیر جدیدی جهت برون رفت کشور از برخی چالش های داخلی-بین المللی کشف شده، گره از مشکلات ملت گشوده شود.

محمد هادی جعفرپور- وکیل دادگستری

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
شفا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر
چوب و هنر _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر