گَردِ فراموشی بر پیکره فوتبال زنان ایران
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
ادیب_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۰۷۳۹۹۸
۰۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۹:۳۰
۷۵۶
دو سال از حذف تیم ملی فوتبال زنان ایران از مسابقات گزینشی المپیک می‌گذرد و گَرد فراموشی در این مدت بر پیکره آن نشسته و سکوت تنها چیزی که ملی‌پوشان را در خود غرق کرده است.

خبرگزاری ایرنا: دو سال از حذف تیم ملی فوتبال زنان ایران از مسابقات گزینشی المپیک می‌گذرد و گَرد فراموشی در این مدت بر پیکره آن نشسته و سکوت تنها چیزی که ملی‌پوشان را در خود غرق کرده است.

نزدیک به دو سال از مسابقات مقدماتی گزینشی المپیک تیم ملی فوتبال زنان ایران می‌گذرد. تیمی که هرگز نتوانست همچون تیم ملی فوتسال زنان در آسیا بدرخشد.

تشکیل تیم ملی فوتبال زنان در ۱۳۸۴

هرچند پایه اصلی تیم ملی فوتبال زنان را فوتسالیست‌هایی چون فرشته کریمی تشکیل دادند که شرایط حضور در فوتبال را داشتند، اما بعد از مدتی به همان فوتسال بازگشته تا افتخارآفرینی کنند. تیم ملی در سال ۱۳۸۴ برای حضور در مسابقات غرب آسیا تشکیل شد و در آن زمان خدیجه سپنجی نایب رییس زنان فدراسیون فوتبال بود. ملی‌پوشان در این رقابت‌ها به مقام دوم بسنده کردند و اردن هم قهرمان شد.

در سال ۱۳۸۶-۱۳۸۷ برای اولین بار لیگ برتر راه اندازی شد و به مرور زمان سطح این مسابقات مقداری بالا رفت و حرفه‌ای شد.

بازی دوستانه ملی‌پوشان با برلین

اما در آن دوران حداقل شاهد در نظر گرفته شدن دیدار دوستانه‌ای برای تیم ملی فوتبال زنان بودیم. ملی‌پوشان در ۱۳۸۵ به مصاف یک تیم آلمانی به نام برلین رفتند و ۲ دیدار دوستانه در ورزشگاه آرارات داشتند که در نخستین دیدار ۲ بر یک شکست خوردند و در بازی دوم به تساوی ۲ بر ۲ دست یافتند.

رنکینگ تیم ملی فوتبال زنان بالاتر از تیم ملی فوتبال مردان در ۱۳۸۹

این دیدار دوستانه آغاز معرفی فوتبال زنان ایران به دنیا بود تا ملی‌پوشان بتوانند در مسابقات قهرمانی آسیا و مقدماتی المپیک حضور یابند. زیرا پیش از آن اجازه حضور در این رقابت‌ها را نداشتند و تنها در مسابقات غرب آسیا بازی می‌کردند.

دیدارهای تدارکاتی سبب شد تا ایران در رنگینگ جهانی سال ۸۹ رتبه ۵۵ را بیاورد و نکته قابل توجه آنکه در آن زمان تیم ملی فوتبال زنان از نظر رنکینگ جهانی چند رده از تیم ملی فوتبال مردان بالاتر بود.

آغاز حضور تیم ملی فوتبال زنان ایران در جام ملت‌های آسیا

در مهر ۱۳۸۶ برای نخستین بار ملی‌پوشان در جام ملت‌های آسیا به همراه سرمربی چینی شرکت کردند. در آن سال ایران باید از پلی‌آف به مرحله گروهی صعود می‌کرد. ملی‌پوشان در نخستین دیدار از دور رفت برابر هندوستان ۳ بر یک بازی را واگذار کردند و جالب اینجاست که تک گل بازی را فرشته کریمی فوتسالیست برجسته تیم ملی فوتسال زنان در دقیقه هشتم بازی به ثمر رساند. دور برگشت این بازی‌ها در ورزشگاه آرارات برابر هند بود که ملی‌پوشان توانستند ۴ بر یک این کشور را شکست دهند و به مرحله گروهی راه یابند.

شاید آن هنگام آغاز درخشش تیم ملی زنان ایران بود اما دیری نپایید که از این مرحله هم حذف شدند. هر چند نباید از تیمی که به تازگی در چنین رقابت‌هایی شرکت کرد توقع صعود به مراحل بالاتر را داشت.

گَرد فراموشی بر پیکره فوتبال زنان ایران

بازیکنان ایران در مرحله گروهی با تیم‌های ویتنام، میانمار و تایوان همگروه شدند. ملی‌پوشان در دیدار اول برابر ویتنام ۴ بر یک شکست خوردند و تک گل بازی را مینا هاشمی به‌ثمر رساند و بازی دوم را ۲ بر یک به میانمار واگذار کردند و باز هم تک گل این دیدار را مینا هاشمی درون دروازه این تیم جای داد. در بازی سوم دختران ایران موفق شدند ۳ بر ۲ تایوان را شکست دهند و سه گل این دیدار را بیان محمودی هت‌تریک کرد. محمودی اکنون سرمربی تیم‌های باشگاهی فوتبال زنان است و فصل گذشته نیز سرمربی سپاهان بود.

حذف فوتبال زنان ایران از مسابقات گزینشی المپیک ۲۰۱۲ لندن، ۲۰۱۶ ریو و ۲۰۲۰ توکیو

در تیر ۱۳۸۹ رقابت‌های مقدماتی برای حضور زنان در جام ملت‌های ۲۰۱۰ آسیا به جهت حضور در جام جهانی ۲۰۱۱ آلمان آغاز شد. ایران با ازبکستان و تایلند همگروه شد. ایران با نتیجه عجیب هشت بر یک برابر تایلند شکست خورد و باز هم فرشته کریمی تک گل این دیدار را درون دروازه حریف جای داد. ملی‌پوشان در دیدار برابر ازبکستان نیز چهار گل خوردند و کریمی هم دوباره یک گل جبران کرد و توانستند به مرحله گروهی مسابقات آسیایی به میزبانی اردن راه یابند. ملی‌پوشان در ابتدا با هت‌تریک مریم رحیمی و گلزنی فرشته کریمی ۴ بر صفر از سد فلسطین گذشتند و ۲ بر یک بحرین را شکست دادند و در دیدار برابر اردن با گلزنی زهرا حاتم نژاد به تساوی یک بر یک دست یافتند و به دور بعد صعود کردند.

اما دختران ایران در دور دوم به دلیل کارشکنی ناظر مسابقه، مجوز حضور در مسابقات را به دست نیاوردند و از دور رقابت‌ها حذف شدند.

تیم ملی فوتبال زنان پس از آن باید در مسابقات مقدماتی المپیک ۲۰۱۶ به میزبانی چین تایپه با سرمربیگری مهناز امیرشقاقی شرکت می‌کرد. پیش از آن نیز ملی‌پوشان ۲ دیدار تدارکاتی برابر ازبکستان داشتند.

گَرد فراموشی بر پیکره فوتبال زنان ایران

در دور مقدماتی مسابقات گزینشی المپیک ملی‌پوشان با تیم‌های چین تایپه و لائوس همگروه شدند. دختران ایران لائوس را ۵ بر یک شکست دادند و بازی را یک بر صفر به چین تایپه واگذار کردند. در دقیقه ششم به دلیل خطای مدافع تیم ملی چین تایپه، داور بازی برای ایران یک پنالتی گرفت که ارژنگی کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران ایران نتوانست این توپ را گل کند و در نهایت از صعود بازماندند.

باز هم چهار سال گذشت و فدراسیون فوتبال باید ۶ ماه مانده به مسابقات گزینشی المپیک اردو برگزار می‌کرد.

ملی‌پوشان با هدایت مریم آزمون در دور اول مقدماتی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو با تیم‌های هنگ کنگ و لبنان هم گروه شدند و با یک پیروزی و یک تساوی ضمن سرگروهی به مرحله بعدی این رقابت‌ها راه پیدا کردند.

دختران پیش از حضور در مرحله دوم مسابقات گزینشی المپیک دو دیدار تدارکاتی با بلاروس داشتند که در هر دو بازی یک بر صفر و ۲ بر یک شکست خوردند.

همچنین تیم فوتبال زنان ایران با هدف بهره مندی از آمادگی بیشتر در رقابت‌های چهارجانبه هند شرکت کردند و به مصاف تیم میزبان و میانمار و نپال رفتند که در هر سه دیدار برگزار شده تن به شکست دادند.

شاگردان مریم آزمون در مرحله دوم مسابقات گزینشی المپیک در گروه دوم تنها با یک برد برابر فلسطین، مقابل چین تایپه و فیلیپین شکست خوردند و تیم ملی فوتبال زنان ایران اینگونه از حضور در مرحله مقدماتی بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ بازماند.

گرد فراموشی بر پیکره فوتبال زنان ایران

این سالها تیم ملی فوتبال زنان ایران در بیشتر دیدارها چه در بازی‌های دوستانه، جام ملت‌ها و نیز مسابقات گزینشی المپیک تنها رنگ شکست و تساوی را به دلیل نبود تجربه و نداشتن امکانات لازم و زمین نامناسب دیدند. حال دو سال از حذف دختران از مسابقات گزینشی المپیک می‌گذرد و گرد فراموشی بر پیکره فوتبال زنان ایران نشسته است و فدراسیون هم کلمه‌ای درخصوص برگزاری اردوها و مسابقات تدارکاتی سخن نمی‌گوید.

تنها هفته گذشته با حذف تیم ملی از رنگینگ جهانی اندکی فوتبال زنان بر سر زبان‌ها افتاده است اما بی‌تدبیری و نبود برنامه و عدم حضور حامیان مالی بر این فراموشی دامن می‌زند.

با این شرایط چگونه می‌توان انتظار ستاره شدن ایران در آسیا را داشته باشیم. سرمایه گذاری مهم‌ترین چیزی است که فدراسیون باید به آن توجه کند که اکنون مهره مورد غفلت فدراسیون‌نیشینان است.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
09:47 - 1399/10/07
آقای وزیر لنگی مقصره فقط اهداف مهم اون شده تیم پرسپلیس

لطف کنید چاپ کنید
پاسخ ها
تبریزی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۷
تو هم خوب بلدی از آب گل آلود ماهی بگیریا.
چیو به چی ربط میدی توهمات خودتو واسه خودت نگهدار
Iran (Islamic Republic of)
10:16 - 1399/10/07
پول واسه مردم ایران هم نیست چه برسه فوتبال زنان پول ایران واسه از ما بهترونه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
دکتر نائبی_1
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
دکتر نائبی_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
دکتر نائبی_2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی موبایل
شفا_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
اورانوس_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
پارسیان طب - فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_تزریق چربی
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تنورستان_فوتر