به‌زودی؛ ایرانِ پیر و تمام معضلاتِ در راه
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی 1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
ریزخور_1
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
سفیر بار ساقدوش_3
ریزخور_3
سفیر بار ساقدوش_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
سفیر بار ساقدوش_2
اپیلاسیون نانا 2
لاله زار مال_2
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
ریزخور_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۸۱۵۱۵
۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۷
۵۹۹۵
بد ندیدم باتوجه به بالا رفتن میانگین سن در کشورمان و مسائل اقتصادی و اجتماعی فراوانی که یک فرد در میانه زندگی مجبور به سر و کله زدن با آن‌هاست؛ در این مقاله با هم مسئله نسبتا فراگیر بحران میانسالی را بررسی کنیم.

برترین‌ها - آرمان رمضانی: (.. در نیمه راهِ زندگی، خود را در جنگلی تاریک یافتم، به خود آمدم و از خواب غفلت پریدم، زیرا راه راست، یکسره از میان رفته و گم‌گشته بود ...)

بد ندیدم باتوجه به بالا رفتن میانگین سن در کشورمان و مسائل اقتصادی و اجتماعی فراوانی که یک فرد در میانه زندگی مجبور به سر و کله زدن با آن‌هاست؛ در این مقاله با هم مسئله نسبتا فراگیر بحران میانسالی را بررسی کنیم.

بحران میان‌سالی

شاید یک تعریف ساده در ابتدای مقاله فهم مسئله را تا حد زیادی آسان‌تر کند. روند کاهشی در اعتماد به نفس و رضایت از زندگی و به دنبال آن افزایش قابل توجه اضطراب و ناامیدی، مادامیکه نزدیک به نیمه دوم زندگی شخص اتفاق بیفتد؛ بحران میانسالی نام می‌گیرد.

عبارت بحران میانسالی با تعریفی که امروز می‌شناسیم برای اولین بار توسط پزشک و روانکاو کانادایی «الیوت ژاک» مطرح شد. ژاک در میانه قرن بیستم در جلسه انجمن روانکاوی بریتانیا برای نخستین بار بحران میانسالی را توضیح داد و البته اضافه کرد که این بحران به هیچ وجه مسئله جدیدی نیست.

او برای توضیح قدمت زیاد این بحران مثالی از قهرمان کتاب کمدی الهی دانته آلیگیری به میان آورد که هرچند پژوهش‌گران سن این قهرمان را ۳۵ سال تخمین می‌زنند، اما بر اساس گفته‌های این شخصیت، می‌توان تصور کرد که او دچار بحران میانسالی است. (شعر اول مقاله از زبان همین شخصیت و در ابتدای کتاب دوزخ مجموعه کمدی الهی بیان می‌شود)

امروز البته برخلاف آن سال‌ها بحران میانسالی دیگر یک مسئله جدید و شبیه فیلی در اتاق تاریک نیست و پژوهشگران و روانکاوان زیادی عمر حرفه‌ایشان را صرف شناخت همه‌جانبه این بحران کرده‌اند. قبل از توضیح بیشتر، ذکر این نکته ضروریست که امروزه روانشناسی، بحران میانسالی را یک دوره و فاز نمی‌داند که همه اشخاص در سنی معین به آن دچار شوند. درحقیقت بسیاری از ما از میانه‌ی زندگی می‌گذریم بدون اینکه دچار بحران میانسالی شویم.

اساسا منظور از بحران میانسالی چیست؟

بحران میان‌سالی

همانگونه که پیشتر گفته شد برخی از افراد بنا بر دلایلی که شرح خواهیم داد در میانه زندگی (عموما ۴۵ تا ۶۵ سال)، تغییراتی نسبتا وسیع را در روحیه، رفتار، شخصیت و جهان‌بینی تجربه می‌کنند. واضح‌ترین این تغییرات بحران هویت، افسردگی و عدم رضایت از زندگی یا سال‌های سپری شده، کم شدن اعتماد به نفس و ... است.

چه چیزی باعث بحران میانسالی می‌شود؟

اگر بخواهیم به این سوال پاسخی کوتاه دهیم باید به بالا رفتن سن و احساس نزدیکی به مرگ اشاره کنیم. جواب کامل‌تر، اما تغییرات ناشی از بالا رفتن سن چه در بدن شخص (مانند یائسگی در زنان و ریزش مو در مردان) و چه در مغز فرد (کم شدن حافظه، تغییرات خلق و خو و ...) است و توجه به این تغییرات یکی از دلایل مهم بروز این بحران است.

عموم افراد تا قبل از ۴۰ سالگی با وجود آگاهی از حتمی بودن مرگ، آن را موضوعی مربوط به آینده دور می‌پندارند و با خیال راحت فکر کردن به آن را به به آینده موکول می‌کنند. زمانیکه این افراد به میانسالی می‌رسند اتفاقاتی نظیر مرگ یا بیماری پدر و مادر و یا نزدیکان همچون زنگی گوشخراش، خواب آسوده‌شان را مختل می‌کند. فرد که حالا سردی دست مرگ را احساس می‌کند گویی به یاد می‌آورد که کار‌های نکرده زیادی دارد و وقت کافی برای انجام آن‌ها و یا جبران اشتباهات گذشته در دسترسش نیست و موضوعاتی از همین دست معمولا باعث آغاز دوره چندین ساله بحران میانسالی است.

بحران میان‌سالی

از کجا بفهمیم بحران میانسالی به سراغمان آمده است؟

هرچند که بحران میانسالی می‌تواند نشانه‌های متفاوتی داشته باشد، اما عموم افرادی که به آن دچار می‌شوند یک یا چند مورد از علائم زیر را تجربه خواهند کرد:

۱‌. احساس نا امیدی و شکستِ شدید نسبت به اهداف دوره جوانی که محقق نشده‌اند.

۲. ترس از تحقیر شدن در میان همکاران یا آشنایان موفق‌تر

۳. احساس شدید حسادت نسبت به موفقیت‌های دیگران

۴. افزایش میل به تنهایی و انزوا یا کناره گرفتن از افراد همسن

۵. بیشتر یا کمتر شدن ناگهانی میل به داشتن رابطه جنسی

بحران میان‌سالی

۶. احساس شدید خشم، سردرگمی و گیجی، ملالت و رنجش که بر اثر ناحشنودی و عدم رضایت از ازدواج و خانواده، حرفه، سلامتی، وضعیت اقتصادی و شرایط اجتماع حاصل می‌گردد.

۷. میل زیاد نسبت به تصحیح کردن اشتباهات گذشته

۸. داشتن عطش و اشتیاق شدید برای احساس دوباره جوانی

شاید بد نباشد اینجا به یک کلیشه درباره بحران میانسالی بپردازیم. این بحران در بسیاری از سریال‌های تلویزیونی و بخصوص سیت‌کام‌ها با یک نشانه همیشگی تصویر می‌شود. این علامت که در دنیای واقعی وجود دارد، اما رواج زیادی ندارد؛ برخی تغییرات افراطی و ناگهانی در سبک زندگی است.

بعضی از افرادِ دچار بحران میانسالی (که برخورد علمی با این بحران ندارند و سراع متخصص نمی‌روند)، بی‌ثمر تلاش می‌کنند با تغییراتی گاه عجیب، سن واقعی‌شان را انکار کنند. این تغییرات ممکن است در مردان به شکل‌هایی، چون رابطه با زنان بسیار جوان‌تر از خودشان، خرید ماشین اسپورت یا دیگر وسایلی که سبک زندگی جوانانه‌تری را تصویر می‌کند و در زنان با پایین آوردن عمدی سن و تلقین مداوم آن به خود و دیگران و یا تغییرات غیرعادی و ناگهانی در استایل لباس پوشیدن و آرایش بیش از حد ظاهر شود.

بحران میانسالی یا اضطراب ناشی از مسئولیت زیاد

نکته قابل توجه درمورد بحران میانسالی سادگیِ اشتباه گرفتن آن با اضطراب ناشی از مشغله زیاد است. نباید فراموش کنیم که هر فرد دقیقا در زمانی که احتمال بحران میانسالی وجود دارد (۴۵ تا ۶۵ سال) پرمسئولیت‌ترین دوران زندگیش را تجربه می‌کند. در عصری که ما در آن زندگی می‌کنیم این دوره سنی زمانی است که بیشتر افراد بیشترین مسئولیت را نسبت به همسر و فرزندان بر دوش خود احساس می‌کنند.

بحران میان‌سالی

علاوه بر این در همین دوره است که بیشتر ما بالاترین میزان احساس اضطراب را در مورد حرفه و شغل و به صورت کلی‌تر وضعیت اقتصادی‌مان احساس می‌کنیم. این موضوعات و دلایل دیگر بسته به کشور محل زندگی، گاه باعث اشتباه گرفتن یک خستگی روانی ساده با بحران میانسالیست. شاید ساده‌ترین راهِ رفع این اشتباه، دانستن این موضوع است که بحران میانسالی به طور متوسط ۲ تا ۱۰ سال (۳ تا ۱۰ سال برای مردان و ۲ تا ۵ سال برای زنان) به طول می‌انجامد درصورتیکه اضظراب ناشی از مشغله زیاد با سرعت بسیار بیشتری رفع می‌گردد.

تفاوت بحران میانسالی در زنان و مردان

گذشته از مدت کوتاهتر به طول انجامیدن بحران میانسالی در زنان، آغاز این بحران برای آن‌ها به طور معمول در خلال مقاطعِ همراه با انتقال و تغییر اتفاق می‌افتد. بسیار معمول است که شروع بحران میانسالی برای زن‌ها به خاطر تغییر در رابطه عاشقانه و البته تغییرات هورمونی در بدنشان مانند یائسگی باشد. این قضیه برای مردان، اما به شکل احساس ناگهانی گیر افتادن در سبک و عادات زندگی که پیش از این داشته‌اند و البته احساس ناتوانی درمقابل گذر بی‌رحمانه‌ی عمر ظاهر می‌شود.

انتشار یافته: 52
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
08:58 - 1399/10/29
من که 29 سالمه همه این موارد دارم و واقعن بحران داره خفم میکنه
پاسخ ها
بدون نام
United States of America
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
والا من الان یک جوان هستم با حقوقهایی که الان میدن نمیشه زندگی کرد همش هزینه خود کار میشه یاز هم باید بشینی سر سفره پدر و مادر و خونه مجردی که بگیری بعد یه مدت باید بیان جنازه ات رو که از گشنگی تلف شده
بعد یکی مثل ما چطور ازدواج کنه چطور بچه بیاره اون بچه هم بزرگ شد همین بدیختی ها رو زندگی کنه
Iran (Islamic Republic of)
09:02 - 1399/10/29
عوضش امنیت داریم.
پاسخ ها
مریم
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
خوشم میاد این جمله زیر هر مطلبی کاربرد داره خخخ
Iran (Islamic Republic of)
09:12 - 1399/10/29
پیری و مرگ برای همه است ولی جوانان ایرانی که جرات تغییر سرنوشت خودشون رو ندارن همون بهتر که پیرشن و از صفحه روزگار محو شن....
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
09:20 - 1399/10/29
چقدر برا ایران جوان کار وجود داشت
Iran (Islamic Republic of)
09:30 - 1399/10/29
بذارپیرشیم بمیریم تا ازدست شما راحت شیم
پاسخ ها
من
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
دشمنانتون پیرشن بمیرن شما چرا
Iran (Islamic Republic of)
09:37 - 1399/10/29
و چی زود ناگهان پیر شدیم
Iran (Islamic Republic of)
10:04 - 1399/10/29
بهتر،ما لیاقت استفاده از نیروی جوان رو نداریم
نخبه ها رو هم رد کنیم
از افعانستان و پاکستان وارد کنیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
بله متاسفانه
بدون نام
United States of America
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
والا نیروی کار بدبخت صبح تا شب سگ دو برای دوزار حقوق ناچیز که برای هیچ چیز کفایت نمیکنه بعید میدونم از این به بعد کسی که تا حالا خونه نداشته صاحب خونه بشه
Iran (Islamic Republic of)
10:08 - 1399/10/29
فدای سرم که پیر میشیم
من به عنوان جوون نه شغل مناسب دارم نه درامد خوب نه مسکن مناسب نه توان ازدواج
با چه هدفی ازدواج کنم و بچه دار بشم و واسه مملکت بچه بیارم؟ که اخرش بشه مثه ماها؟
Iran (Islamic Republic of)
10:09 - 1399/10/29
اوضاع اقتصادی مملکت رو درست کنید همه چیز خود به خود درست میشه تمام
فهمش خیلی سخت شده براتون
Iran (Islamic Republic of)
10:14 - 1399/10/29
به به
همه دهه شصتیا تو پارک
کلا خونه سالمندانم معنا نداره دیگه همه پیریم تو سطح شهر هوای همو داریم
الانش حقوق بازنشستگی و سنوات و ... رو نمیدن چه برسه به اون موقع
یا چارتا جوجه جوونم میمونن اونام اگه عاقل باشن و بتونن باید دمشونو بذارن رو کولشون برن
Iran (Islamic Republic of)
10:20 - 1399/10/29
من ۵۴ سالمه اما هیچوقت دچار بحران میانسالی نشدم و البته زندگی شادی هم نداشتم .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
زندگیتون شاد بوده خودتون خبر ندارید احتمالا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
کاش کمی بیشتر توضیح میدادید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
من کاربر ۱۰،۲۰ هستم گفتید کاشکی کمی توضیح میدادید ... دوست عزیز من هر مرحله از زندگیم رو پذیرفتم . هر دوره یی از زندگی خوبیهای خودش رو داره و من پذیرفتم که ما باید این مراحل رو بگذرونیم تا به جایی که تعلق داریم برگردیم . شعار نمیدم واقعا ایمان دارم و قلبا میگم از مرگ هراس ندارم .
Iran (Islamic Republic of)
10:35 - 1399/10/29
با شرایط بسیار عالی که در کشور وجود دارد ؟؟!!!بهتر از اینهم نمیشود
Iran (Islamic Republic of)
10:35 - 1399/10/29
بمیریم بهتر از این جور زندگی کردنه،بیچاره مردم،
Iran (Islamic Republic of)
11:54 - 1399/10/29
من 23 سالمه تا حالا از زندگی خیری ندیدم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
از اين به بعد هم نخواهي ديد
ما هم 50 سالمونه نديديم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
ان شاالله از این به بعد خیر و برکت به زندگیتون وارد بشه و به آرزوهاتون برسید .
مریم
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
دوران طلایی و کوتاه شما در راه هست آینده ای نزدیک
Iran (Islamic Republic of)
12:00 - 1399/10/29
من 23 سالمه از این زندگی متنفرم
Iran (Islamic Republic of)
12:10 - 1399/10/29
از ملت ایران متنفرم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
چند تا کشور دیگه زندگی کردی؟
بی نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
زندگی نکرده باشه هم دیده شنیده دلیل نمیشه
Iran (Islamic Republic of)
13:05 - 1399/10/29
من الان دوتابچه دارم نه پولی.نه خونه ای ...وقتی توان خریدخیلی چیزارونداریم واسه چی زنده ایم توجوونی کلا پیرشدیم ...
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
پول نداری چرا بچه آوردی
Iran (Islamic Republic of)
13:16 - 1399/10/29
با این شرایط اقتصادی که درست کردندجوانان چطور از زندگی لذت ببرند
ننگ بر شما باد
Iran (Islamic Republic of)
13:43 - 1399/10/29
مردم ایران مزخرف ترین مردم جهان
Iran (Islamic Republic of)
13:50 - 1399/10/29
بدبخته هر کی تو ایران به دنیا بیاد
Iran (Islamic Republic of)
13:50 - 1399/10/29
بدبخته هر کی تو ایران به دنیا میاد
Iran (Islamic Republic of)
15:21 - 1399/10/29
۳۵ سالمه و مجردم..دلم میخواست یه بچه داشتم.احساس میکنم زندگیم پوچ و بی معنیه.دبیر هستم...خیلی از این جهت ناراحتم.امروز یه مقاله ای هم در مورد باروری بعد از ۳۵ سالگی خوندم که دیگه به کل ناامید شدم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
برو بابا خوشی زده زیر دلت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
از خوشی زیاده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
میتونی بری تخمک فریز کنی
مریم
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۹
۴۳ سالمه یه پسر ۱۵ ساله دارم والسلام از عهده مخارجش بر نمیام دلت خوشه ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
سگ یا گربه بیار
Iran (Islamic Republic of)
18:50 - 1399/10/29
بدررررررررررررررررررررررررررررررررررک
Iran (Islamic Republic of)
20:39 - 1399/10/29
مبر ز موي سپيدم گمان به عمر دراز...
Iran (Islamic Republic of)
20:40 - 1399/10/29
٣٩ سالمه ولي همه موارد رو دقيق و بدون هيچ كم و كسري دارم. از پشيماني فرصتهاي دوران جواني خيلي وقتها هاي هاي گريه مي كنم و ميل شديد به تنهايي و انزوا دارم. اون يكي ميل هم شديدا افت كرده!
Iran (Islamic Republic of)
23:49 - 1399/10/29
به درک . میخوام جامعه جوان نداشته باشیم. زجر بچه آوردنو من و امثاله ما بکشیم اونوقت آقایون تزشو بدن که بله جامعه ما جوانست میخوام صد ساله سیاه جوان نشه. امکانات بدن شغل بدن لعنت بر همه کسش که بچه نیاره. وقتی پوشک شده ۹۸۰۰۰ تومن مگه مریضم بچه بیارم
Iran (Islamic Republic of)
00:12 - 1399/10/30
شماها عادت دارید تکذیب کنید. - شعار فرزندکمتر زندگی بهتر یادتون هست؟؟
Iran (Islamic Republic of)
07:38 - 1399/10/30
آینده این مملکت در دستان ماست . خخخ
Iran (Islamic Republic of)
12:29 - 1399/10/30
مردم ايران طعم زندگي را نچشيدن و براي همين تصور ميكنند زندگي هميشه و سراسر استرس و بدبختي و كمبود و تورم و گراني و جنگ و تهديد است البته اين تصور بخاطر تجربه واقعي است كه داشته اند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
عارفی_1
خرید باکس 1
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
شیرآلات زمانی_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
شیرآلات زمانی_3
عارفی_3
خرید باکس 3
سوییچ ایران_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
خرید باکس 4
سوییچ ایران_4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
دکتر نائبی_4
شیرآلات زمانی_4
عارفی_4
دکتر نائبی_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
سوییچ ایران_2
شیرآلات زمانی_2
خرید باکس 2
عارفی_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
فنی آتل_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
آیلین_تزریق چربی
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
کلینیک النا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر