ظریف: اجرای کامل برجام در گرو رفع تحریم‌هاست
۱۰۸۲۵۱۹
۰۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۰:۵۹
۱۶۱۸
وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به علاقه‌مندی ایرلند برای نقش آفرینی درباره حفظ و اجرای کامل برجام تصریح کرد که جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا در صورت رفع تحریم‌ها و انجام تعهدات از سوی آمریکا، بطور متقابل اجرای کامل برجام را همچون گذشته در دستور کار قرار دهد.

ایرنا: وزیر امور خارجه کشورمان در واکنش به علاقه‌مندی ایرلند برای نقش آفرینی درباره حفظ و اجرای کامل برجام تصریح کرد که جمهوری اسلامی آمادگی دارد تا در صورت رفع تحریم‌ها و انجام تعهدات از سوی آمریکا، بطور متقابل اجرای کامل برجام را همچون گذشته در دستور کار قرار دهد.

محمد جواد ظریف در کنفرانس ویدیویی با سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند ویدیویی یادآور شد که ایران از ابتدا به تمامی تعهدات خود در قالب برجام عمل کرده و بعد از خروج آمریکا و ناتوانی اروپا برای اجرای کامل تعهدات برجامی و عدم برخورداری ایران از منافع برجامی، بر اساس ماده ۳۶ برجام تعهدات خود را کاهش داده است.

ظریف: اجرای کامل برجام در گرو رفع تحریم‌هاست

ایران ۲ سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تعلل طرف‌های اروپایی در عمل به تعهداتشان در این توافق، گام‌هایی را تحت نظارت آژانس برای کاهش تعهداتش برداشت و همواره اعلام کرده است در صورت بازگشت آمریکا به برجام و اجرای تعهدات برجامی از سوی دیگر طرف‌های این توافق بین‌المللی، گام‌های برداشته شده در مسیر کاهش تعهدات برجامی از سوی تهران به سرعت برگشت پذیر خواهد بود.

رییس جمهوری جدید آمریکا بازگشت به برجام را مشروط دانسته و بدون اشاره به اینکه کدام دولت در قبال برجام خلف وعده کرده و از آن خارج شده است، وعده داده درصورت بازگشت ایران به اجرای کامل برجام، واشنگتن نیز به این توافق بازخواهد گشت.

وزیر خارجه کشورمان در ادامه این کنفرانس ویدویی، ضمن تبریک به ایرلند برای عضویت در شورای امنیت به‌عنوان عضو غیر دائم، بر وظایف این شورا در چارچوب منشور سازمان مللل متحد و چند جانبه گرایی تاکید کرد.

وی افزود؛ اقدام های آمریکا با ایجاد مزاحمت و وضع تحریم های غیر قانونی به‌ویژه در چند سال اخیر که با اهداف و مفاد منشور مغایرت داشته و ناقض معاهدات بین المللی بوده است و از این جهت به چند جانبه گرایی ضربه وارد کرده است. انتظار این است همه کشورها بویژه اعضای شورای امنیت در راستای صلح و امنیت بین المللی تلاش سازنده داشته باشند.

ظریف دیدگاه های ایران و ایرلند را در بسیاری از موضوع های مهم منطقه ای چون خلع سلاح و کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن و سوریه نزدیک دانست و در ادامه ضمن استقبال از شروع روند بازگشایی سفارت ایرلند در تهران تاکید کرد ظرفیت‌های روابط دو جانبه بسیار فراوان است و ابراز امیدواری کرد با تحولات اخیر بتوان این ظرفیت‌ها را بیش از پیش شکوفا نمود.

سایمون کاوونی وزیر امور خارجه ایرلند نیز روابط ایران و ایرلند را بسیار مهم دانست و افزودکه سفارت ایرلند در تهران چند سال پیش به علت مشکلات مالی در کنار چندین سفارت در کشورهای دیگر موقت تعطیل شد و هم اکنون در اولین فرصت در صدد بازگشایی آن هستیم و اقدامات اجرایی آن آغاز شده است و این موضوع نشان از اهمیت روابط با ایران برای مقامات ایرلند است.

وی ادامه دادکه ایرلند برجام را یک دستاورد مهم دیپلماسی چند جانبه گرایی می داند و با توجه به عضویت در شورای امنیت و انتخاب به‌عنوان تسهیل گر قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به برجام، در نظر دارد نقش فعال و سازنده ای در این زمینه ایفا کند.

وزیر خارجه ایرلند همچنین سیاست‌های فشار حداکثری ترامپ را غیر سازنده دانست که به دیپلماسی ضربه وارد کرد. وی انتخاب جو بایدن به‌عنوان رییس جمهوری جدید آمریکا را امیدوار کننده دانست و خواستار فعال شدن مسیرهای دیپلماسی شد.

کاوونی تاکید کرد در جلسات با شرکای خود در اتحادیه اروپا بر حفظ برجام تاکید شده اما کاهش تعهدات اخیر ایران در قبال برجام، اروپا را در شرایط سختی برای دفاع از برجام قرار داده است.

وی همچنین با توجه به جایگاه موثر ایران در منطقه خواستار همکاری بیشتر و تداوم مشورت‌های سیاسی با ایران در حوزه های لبنان، یمن، سوریه، افغانستان و عراق شد.

ظریف در پایان از ابتکار عمل طرف ایرلندی برای تماس تشکر کرد و از نامبرده برای بازدید از ایران و تعامل بیشتر دعوت کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:6
Iran (Islamic Republic of)
21:15 - 1399/11/01
شما نمیتونی برای امریکا شرط بزاری! اول باید شما برگردی!
Iran (Islamic Republic of)
21:28 - 1399/11/01
بایدن هنوزسرکارنیومده صداسیمای میلی باگزارش تهیه کردن از5درصدیهاوباسانسورحرفهای مردم شروع کرده به جنگ طلبی. واقعاً حق باخانم فائزه هاشمی هست اگه قراربود بین ترامپ وبایدن فرقی نباشه برای دولتمردان ماهمون بهتربودکه ترامپ انتخاب میشدلاقل فرق ترامپ با بایدن این بود که ترامپ پاشوگذاشته بودتوخرخره کله گنده های ماداشت خفشون میکرد فشارفقط رومردم نبود. الآنم تندروهای کاسبان تحریم نه مردم براشون مهمه نه کشورفقط جناح خودشون وجیب خودشون براشون مهمه.
Iran (Islamic Republic of)
21:32 - 1399/11/01
چرا همه کشورها ایران رو مقصر نقض برجام می دانند در حالیکه این آمریکاست به تعهداتش عمل نکرده
Germany
21:57 - 1399/11/01
پروژه قذافی وصدام متیجه بخش بوده ودراین مذاکره شرطی فرسایش جانکاه برای ملت ایران ایجاد شده که مسئولین درک درستی از عواقب آن ندارند۰ واین یک فاجعه است که اتفاق می افتتد ۰
Iran (Islamic Republic of)
21:57 - 1399/11/01
هی ضایع میشی
هی از رو نمیری
برخیز و برو برخیز
Iran (Islamic Republic of)
22:35 - 1399/11/01
شتر در خواب بیند پنبه دانه تحریم ها تا رفتن شما هستند.
Iran (Islamic Republic of)
00:46 - 1399/11/02
واااای هنوزم برجامممممم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج