توئیتر حساب سفارت چین در آمریکا را بست
۱۰۸۲۷۹۷
۰۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۶:۵۵
۲۱۹۴
توییتر در چین مسدود و فیلتر است اما یکی از محبوب‌ترین رسانه‌های اجتماعی دیپلمات‌ها و رسانه‌‌های دولتی چین محسوب می‌شود.

عصر ایران: توییتر حساب کاربری سفارت چین در آمریکا را به دلیل توییتی در دفاع از سیاست‌های چین در منطقه سین‌کیانگ، مسدود کرد. به گفته این رسانه اجتماعی حساب کاربری سفارت چین در آمریکا سیاست توییتر را به دلیل ارتکاب اقداماتی "غیرانسانی" نقض کرده است.

به نقل از رویترز حساب کاربری سفارت چین در آمریکا در ماه جاری در توییتی گفت که زنان "اویغور" دیگر "ماشین جوجه کشی نیستند". این تعبیر با استناد به گزارش روزنامه دولتی "چاینا دیلی" در حساب توییتری این سفارتخانه منتشر شده است. اویغورها نژادی از مسلمانان چین هستند و در منطقه خودمختار سین‌کیانگ چین زندگی می‌کنند. نام قدیم این استان "ترکستان شرقی" است.

این توییت حذف شد و توییتر به جای این پست برچسب "دیگر در دسترس نیست" را قرارداد.

اگرچه توییتر توییت‌هایی را که ناقض سیاست‌های مجموعه او باشد را مخفی می‌کند اما صاحبان حساب‌های کاربری نیز ملزم به حذف دستی توییت‌های خود هستند. سفارت چین در آمریکا نیز از 11 روز پیش تا کنون هیچ پست جدیدی را در حساب کاربری خود توییت نکرده است.

توئیتر حساب سفارت چین در آمریکا را بست

لوگوی توییتر در خارج از دفتر مرکزی در سن‌فرانسیسکو کالیفرنیا دیده می‌شود/ عکس: رویترز

حذف توییت از حساب کاربری سفارت چین در آمریکا یک روز پس از آن صورت گرفت که دولت ترامپ در ساعات آخر فعالیت خود، چین را به نسل‌کشی در سین‌کیانگ متهم کرد.

دولت بایدن این اقدام دولت ترامپ را تائید کرد اما به درخواست‌ها برای اظهار نظر در باره اقدام توییتر پاسخ فوری نداد.

سخنگوی توییتر در روز پنجشنبه گفت: ما در مورد توییتی که سیاست‌های ما را در مورد اقدامات غیرانسانی نقض کرده واکنش نشان دادیم. ما اقدامات غیر انسانی براساس دین، طبقه اجتماعی، سن، معلولیت، بیماری‌های جدی، ریشه‌های ملی، نژاد یا قومیت ممنوع خواهیم کرد.

سفارت چین در واشنگتن به ایمیل رویترز در مورد واکنش به این اتفاقات پاسخ نداد. توییتر در چین مسدود و فیلنتر است اما یکی از محبوب‌ترین رسانه‌های اجتماعی دیپلمات‌ها و رسانه‌‌های دولتی چین محسوب می‌شود.

چین بارها اتهامات مربوط به سوء استفاده در منطقه سین‌کیانگ را رد کرده است. با این حال مقامات ارشد سازمان ملل می‌گویند حداقل یک میلیون مسلمان اویغور و دیگر اقلیت‌های مسلمان در اردوگاه‌ها بازداشت هستند. چین این اردوگاه‌ها را "مراکز بازآموزی" می‌داند و از آنها به عنوان جایی برای آموزش کار و حرفه نام می برد.

توئیتر حساب سفارت چین در آمریکا را بست

کودک اویغور در حومه "ختن" یکی از مناطق بزرگ اویغورها در سین‌کیانگ- مصاحبه و آمار نشان می‌دهد زنان ساکن اردوگاه‌ها در استان سین‌کیانگ مجبور به استفاده از آی‌یودی و تزریق آمپول‌های ضدبارداری هستند. / عکس: AP

در سال گذشته "آدریان زنز" محقق اندیشکده بنیاد "جیمزاستون" در واشنگتن، گزارشی تحقیقی در مورد عقیم سازی اجباری، سقط اجباری جنین و برنامه‌ریزی اجباری برای جلوگیری از بارداری در اقلیت‌های مسلمان استان سین‌کیانگ چین را منتشر کرد. وزارت خارج چین این ادعاها را بی اساس و نادرست می‌داند.

این اقدام توییتر پس از حذف حساب کاربری "دونالد ترامپ" رئیس‌جمهور سابق آمریکا صورت می گیرد. توییتر حدود 10 روز پیش حساب کاربری ترامپ با 88 میلیون فالوئر را به دلیل حمله طرفدران او به کاخ کاپیتول یا ساختمان کنگره آمریکا بست.

توییتر حساب ترامپ را مسدود کرد و قبل از بازگرداندن این حساب، خواستار حذف برخی از توییت‌های آن شد. اما نقض مجدد سیاست‌های توییتر از سوی ترامپ باعث حذف کامل این حساب کاربری شد.

برچسب ها:
مطالب مرتبط
انتشار یافته: 1
در انتظار بررسی:4
United States of America
15:46 - 1399/11/13
بالاخره آمریکا طرفدار مسلمانان است یا بر ضد مسلمانان؟
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج