قیمت خودرو در بازار افزایشی شد
۱۰۸۳۹۹۵
۰۶ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۲۰
۲۶۹۳
اوايل دي ماه امسال بود كه شوراي رقابت از مصوبه‌اي رونمايي كرد كه براساس آن قيمت 18 مدل خودرو از چارچوب قيمت‌گذاري خارج خواهد شد.از همان ساعات نخست انتشار اين خبر بازار راكد خودرو با شوك افزايش قيمت‌ها روبه رو شد و انتقادات زيادي در چرايي اين مصوبه به شوراي رقابت مطرح شد.

روزنامه اعتماد: اوايل دي ماه امسال بود كه شوراي رقابت از مصوبه‌اي رونمايي كرد كه براساس آن قيمت 18 مدل خودرو از چارچوب قيمت‌گذاري خارج خواهد شد.از همان ساعات نخست انتشار اين خبر بازار راكد خودرو با شوك افزايش قيمت‌ها روبه رو شد و انتقادات زيادي در چرايي اين مصوبه به شوراي رقابت مطرح شد.

و در حالي كه قرار بود اول بهمن ماه قيمت تعدادي از خودروها افزايش پيدا كند رضا شيوا رييس شوراي رقابت طي نشستي اعلام كرد: اين قضيه فعلا منتفي است و با توجه به شرايط بازار ، درشورا تصميم گرفته شد تا رفتاري هيجان‌انگيز در بازار خودرو انجام نشود و محصولات ايران خودرو و سايپا طي سه‌ماهه پاياني سال هيچ گونه افزايش قيمتي نداشته باشند. به گفته شيوا نه خودروهاي كم تيراژ و نه پرتيراژ تا پايان سال هيچ افزايش قيمتي نخواهند داشت و در اين سه ماه بازار رصد مي‌شود و اگر لازم باشد جلسه شوراي رقابت برگزار مي‌شود درغير اين صورت جلسه خودرويي تا پايان سال برگزار نخواهد شد.

افت نرخ ارز و تاثير آن بر بازار خودرو

در اين ميان طي روزهاي گذشته و پس از كاهش نرخ ارز هر روز شاهد ريزش قيمت‌ها در بازار بوديم؛ به گونه‌اي كه اين كاهش قيمت در بخش خودروهاي خارجي بسيار مشهودتر از خودروهاي ايراني بود. ريزش قيمت‌ها در بازار خودرو به گونه‌اي بود كه حتي برخي اظهارنظرهاي خوش‌بينانه نيز وجود داشت كه بر اساس آن گفته مي‌شد اگر نرخ دلار به همين شكل كاهش يابد، ريزش قيمت‌ها در بازار خودرو نيز ادامه مي‌يابد، اما حالا گفته مي‌شود كه با توجه به نزولي بودن قيمت‌ها، خريداران بيش از قبل نسبت به خريد خودرو ترديد دارند، به شكلي كه فروشنده در بازار وجود دارد اما اين روزها ديگرخريداري نيست. كارشناسان بازار خودرو خبر از ركود اين بازار مي‌دهند و مي‌گويند: با افت قيمت ارز در هفته‌هاي گذشته، مشخص بود كه ديگر نمي‌توان همچون ماه‌هاي گذشته به خودروسازان اجازه افزايش قيمت‌ها را داد؛ هر چند اين روزها معاملات در بازار در حد صفر است و خريداران با احتمال افت بيش از پيش نرخ ارز و در نتيجه كاهش قيمت‌هاي خودرو، دست از خريد كشيده‌اند، اما اين انتظار مي‌رود با اين نرخ ارز قيمت خودروهاي داخلي بين ۱۰ تا ۲۰ ميليون تومان ديگر ريزش داشته باشد، اما آنچه شاهد آنيم اين است كه نه تنها اين اتفاق نيفتاده بلكه همچنان شاهد نوسان در اين بازار هستيم و قيمت‌ها كمي افزايش هم داشته است.

علي‌رضا پورحسني، عضو اتحاديه فروشندگان و نمايشگاه‌داران خودرو در اين خصوص به «اعتماد» گفت: در حال حاضر خريد و فروش خودرو محدود شده است و مردم چندان رغبتي براي خريد ندارند زيرا همه اميدوارند تا گشايش‌هايي به لحاظ اقتصادي با بازگشتن امريكا به برجام و لغو ممنوعيت واردات خودرو به وجود بيايد. پورحسني با اشاره به تغييرات سياسي در امريكا افزود: خوشبيني‌هاي به وجود آمده در بازار باعث شد تا قيمت دلار طي هفته گذشته تا مرز 21 هزار تومان افت كند هر چند همه به اين ريزش اميد داشتند اما اواخر هفته مجدد دلار تا كانال 22 و 23 هزار تومان بالا رفت. اين عضو اتحاديه فروشندگان و نمايشگاه‌داران خودرو با بيان اينكه قيمت خودرو كمي افزايش يافته است، خاطرنشان كرد: در حالي كه هفته قبل به واسطه نرخ ارز قيمت خودرو بين 4 تا 5 ميليون تومان افت كرده بود مجددا قيمت خودرو اين هفته افزايش پيدا كرد به گونه‌اي كه قيمت پرايد كه به زير 100 ميليون تومان رسيده بود در حال حاضر به 104 ميليون تومان، تيبا از 120 ميليون تومان به 123 ميليون تومان، پ‍ژو 206 تيپ 2 از 180 ميليون تومان به 185 ميليون تومان، پژو تيپ 5 به 245 ميليون تومان، سمندLX از 170 ميليون تومان در هفته گذشته به محدوده 180 ميليون تومان، سراتو 790 ميليون تومان و ساندرو به 410 ميليون تومان رسيده است.

پورحسني در پاسخ به اين پرسش كه آيا آزادسازي قيمت خودرو تاثيري در بازار آزاد خواهد داشت؟ تصريح كرد: در حال حاضر با توجه به شرايط موجود اجازه افزايش قيمت‌ها را به خودروسازان نداده‌اند و بعيد است تا پايان سال هم اين اتفاق بيفتد اما به محض تغييرات قيمت در خودروسازي‌ها قيمت خودرو در بازار آزاد هم افزايش خواهد يافت. همه اين مسائل باعث شده تا هيچ افزايشي در قيمت خودرو دست‌كم تا پايان امسال متصور نباشيم، مگر اينكه نوسان‌هاي ارزي مانع شود. اين عضو اتحاديه فروشندگان و نمايشگاه‌داران خودرو به دليل اين موضوع اشاره كرد و گفت: علت اصلي اين موضوع اين است كه خودروسازان توليدات به روز خود را راهي بازار نمي‌كنند و هميشه تعهداتي براي فروش خودرو دارند و الزام بر تحويل تعهدات قبلي‌شان باعث اين افزايش قيمت مي‌شود.

كرولا و هايلوكس بيشترين انتخاب در آفريقا
پورحسني با اشاره به آمار فروش خودرو در كشورهاي ديگر و مقايسه آن با ايران گفت: آمار فروش دو خودروي تويوتا كرولا و تويوتا هايلوكس در آفريقا از همه خودروها بالاتر بوده و در ايران بيشترين فروش خودرو مربوط به پرايد بوده اين در حالي است كه مسلما اين انتخاب براي اين تعداد از مردم نيست و اين خودرو به آنها تحميل شده است. اين عضو اتحاديه فروشندگان و نمايشگاه‌داران خودرو گفت: عدم رقابتي بودن و سخت‌گيري‌هاي گمركي و عوارض‌هاي سنگين باعث اين انتخاب شده است. اين در حالي است كه در دنياي امروز به دنبال توليد خودروهاي هيبريدي و برقي و بدون راننده هستند اما در ايران هنوز بر سر نرخ‌گذاري و مدل فروش خودرو بحث مي‌شود. بر اساس اين گزارش؛ پيش از جلسه رضا شيوا در خصوص نرخ‌گذاري‌هاي جديد 18 خودرو، لطف‌الله سياهكلي عضو كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي از تدوين طرح ساماندهي بازار خودروي كشور خبر داده و گفته بود در حال چكش‌كاري در كميسيون صنايع و معادن هستند و در كميسيون صنايع مجلس با نرخ‌هاي ارايه‌شده از سوي شوراي رقابت مخالفت شده و گفته بود مجلسي‌ها به ‌هيچ‌وجه موافق گراني خودرو در شرايط كنوني نيستند. او گفته بود كه در شرايطي كه مردم با مشكلات اقتصادي عديده‌اي دست‌وپنجه نرم مي‌كنند، گران كردن خودرو اصلا به‌صلاح مردم و كشور نيست؛ چرا كه همين قيمت امروز خودرو هم خيلي بيشتر از قيمت واقعي آن است و اصلا هيچ تناسبي با كيفيت و امكانات خودروهاي توليدي خودروسازان ندارد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:27
Iran (Islamic Republic of)
07:25 - 1399/11/06
ماکه خودرو نمیخریم با اینکه خیلی احتیاج داریم....ولی این قیمتها برای ماشین های بی کیفیت و از رده خارج ایرانی توهین به ملت ایرانه....حالا هی بره بالا هی بیاد پایین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
دیگه پایین نمیاد داداش رفتیم عید سال بعدم ک گرون میشه احتمالا...
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
تو روحتون
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
نابود باد عاملان افزایش قیمتها....
Iran (Islamic Republic of)
07:34 - 1399/11/06
پدر ملت رو دراوردین با این شل کن سفت کن
Iran (Islamic Republic of)
07:55 - 1399/11/06
رسانه ها چرا چوب گرانی می زنند
Iran (Islamic Republic of)
07:57 - 1399/11/06
نخرید مذاکرات که شروع بشه قیمتها میشه مفت
Iran (Islamic Republic of)
08:02 - 1399/11/06
خطاب به همه ی شماها که در ساخت و تولید و توضیع و نرخ گذاری خودرو مسئول هستید بدانید و آگاه باشید که مردم ازتون راضی نیستند و این یعنی پولی که میگیرید حلال نیست.
Iran (Islamic Republic of)
08:08 - 1399/11/06
اشتباه نکنید بایدن در حال عادی کردن روابط است واین سیاست انبارداران خودرو هست فقط کافیه شش ماه خودرو نخرید نتیجه اش می بینید.
Iran (Islamic Republic of)
08:16 - 1399/11/06
فقط نخریدهمینو بس
پاسخ ها
گدا
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
نخریدن که بلدیم نخرید ارزون می‌شود تمام
Iran (Islamic Republic of)
08:21 - 1399/11/06
دولت عرضه نداره قیمت بادمجونو ثابت نگهداره. انتظار دارید قیما خودرورو کنترل کنه
Iran (Islamic Republic of)
09:05 - 1399/11/06
خودرو نخرید،همه چیز درست میشه
Iran (Islamic Republic of)
09:16 - 1399/11/06
بااینک خیلی ب داشتن ماشین احتیاج داریم امانمیخریم اگ همه ملت اتحاد داشته باشن ونخرن ارزون میشه دولت ک بیعرضگیش روثابت کرده خودمردم باید ب همدیگ کمک کنن بانخریدن این لگن ها
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
نه مذاکره میشه نه قیمت چیزی پایین میاد خواهید دید
Iran (Islamic Republic of)
09:43 - 1399/11/06
باسلام خدمت مردم عزیز ایران عزیزم .دوستان خودرو نخرید تا ارزون بشه نمایشگاها چن ماهی نتونن بفروشن پول اجاره فشار بیاره براشون مجبورن سر کیسه رو شل کنن .در ضمن اتحادیه که الان پیام گذاشه کاملا مشخصه خودش از بزرگترین دلالاس بحر اینا لاشخورا گوش نکنید این دولت تموم شد .شک نکنید دولن بعدی قیمت خودرو و مسکنو خیییییلی پایین میاره .سیاست دولت جوریه که یک شبه نمیخاد قیمتارو بیاره پایین اگه پولدار ضرر کنه اقتصاد مملکت میخابه کم کم ریزش قیمتا شروع کردن که دست به دست بچرخه تا ضرر گردن ی نفر نیفته .بس صبر کنید ایشالا صدر صد درست میشه .درودبر شرف ملت قیور ایران
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1399/11/06
نیاز دارمـ ولی نمیخرم
Iran (Islamic Republic of)
10:02 - 1399/11/06
رئیس شورای رفاقت باید کناره گیری کند

یعنی چی هر روز افزایش قیمت خودرو مردم مسخره کردن
Germany
10:07 - 1399/11/06
خودش گفت آهسته آهسته قیمت ها را بالا میبریم که مردم متوجه نشوندیعنی مردم را درفلاکت نگه داریم خودمان در اوج قدرت وثروت زندگی کنیم
Iran (Islamic Republic of)
10:23 - 1399/11/06
بنظر من هر کی احتیاج داره بخره گوش به اینا که میگن نخرید تا ارزون بشه ندید
با نخریدن ما هیچی ارزون نمیشه همه چی رو به بالاست..مطمعنا که این فرمول برای کشور عزیز ما نیست...
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۶
احستت بابا پایه پولی رفته بالا ‌
Iran (Islamic Republic of)
10:44 - 1399/11/06
اخه جالب ماجرا اینه که وقتی ۱ملیون میاد پایین تیتر میزنید سقوط نفس گیر قیمتها و....و همه مسولین رو با این تیتر زدن پررو میکنید ووقتی هم که چند ده ملیون رفت بالا فقط میگید افزایش شد!!!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
10:41 - 1399/11/07
بریدزندگیتون بکنین به امیدواهی نشستین برای چی ؟گرونه ماشین ؟توهم خدماتت گرون ترکن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج