گیلان و مازندران در آینده قابل استفاده نیست
۱۰۸۴۵۴۵
۰۷ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۳
۲۶۲۱
پرویز کردوانی گفت: ایران به‌دلیل گرمای کره زمین در خشکسالی به سر می‌برد. از سوی دیگر چاه و سدسازی‌های متعدد انجام شده است. میزان آب در شهر‌ها و استان‌های کشور یکی پس از دیگری تمام می‌شود و روزی فرا می‌رسد که دیگر استان اصفهان، کرمان، تهران و... آب ندارد و در آینده گیلان و مازندران هم قابل استفاده نیستند.

خبرگزاری برنا: پرویز کردوانی گفت: ایران به‌دلیل گرمای کره زمین در خشکسالی به سر می‌برد. از سوی دیگر چاه و سدسازی‌های متعدد انجام شده است. میزان آب در شهرها و استان‌های کشور یکی پس از دیگری تمام می‌شود و روزی فرا می‌رسد که دیگر استان اصفهان، کرمان، تهران و... آب ندارد و در آینده گیلان و مازندران هم قابل استفاده نیستند.

همزمان با بارش باران های شدید و ایجاد سیل در سال های گذشته در کشور برخی از کارشناسان محیط‌زیست شرایط کنونی را شروع ترسالی در ایران مطرح می‌کنند. این در حالی است که طی سال جاری میزان بارش‌ها به شکل قابل توجهی کاهش یافته که تئوری ترسالی را زیر سوال می برد.

اقلیم تغییر نکرده است

پرویز کردوانی، پدر علم کویرشناسی ایران به خبرنگار برنا گفت: کره زمین گرم شده و این امر تعداد مناطق با بارندگی اندک را افزایش داده و بارندگی‌ها بی‌نظم است. برای مثال در شهر یزد 60 میلی‌متر بارندگی در سال دارد، وقتی میزان بارندگی سه برابر افزایش یابد. بر اثر تابش خورشید رطوبت به هوا رفته و رودهای هوایی باعث بارش‌ها عظیم می‌شود.

او درباره وضعیت ترسالی در کشور افزود: در گذشته میزان خشکسالی و ترسالی تخمین زده می‌شد چون کره زمین نظم داشت. در کشور ما 15 سال میزان بارندگی‌ها اندک بود. حتی برخی از تحلیل‌گران ادعا کردند که اقلیم تغییر کرده است. باید دانست که اقلیم تغییر نکرده است و می توان گفت سال 2000 گرم‌ترین سال بوده است.

کشور با ترسالی مواجه نیست/ از بارندگی‌ها باید به شکل مناسب استفاده می‌شد

این استاد سرشناس حوزه محیط زیست تاکید کرد: شاهد ترسالی در کشور نیستیم چون در صورت بارش‌های فراوان در 3 تا 4 سال احتمال بروز ترسالی وجود داشت. در حالی که در کشور ما دو سال بارندگی شدید را شاهد بود اما دیگر بارندگی‌ها قطع شد. این بارندگی ها در دوسال اخیر بسیاری از نقاط کشور را تخریب کرد.

کردوانی ادامه داد: باید با اقدامات مناسب از بارندگی‌ها به شکل مناسب استفاده می‌شد اما اقدام بهینه در این زمینه انجام نشده است.

کمبود آب‌های زیرزمینی در کشور

این استاد محیط‌زیست تصریح کرد: در آب‌های زیر زمینی با کمبود مواجه هستیم.

کردوانی درباره احتمال وقوع سیل در ایام عید گفت: پیش بینی‌ها وضعیت جوی را سازمان هواشناسی برعهده دارد. تمامی افراد جامعه به این سازمان نیاز دارند. هر گونه اظهارنظر در این زمینه زود است.

در کشور با کم آبی مواجه هستیم

او افزود: در محیط زیست دو مسئله کم آبی و خشکسالی مطرح است. در کشور به‌دلیل افراط در مصرف با کم آبی مواجه هستیم. قبل از انقلاب اسلامی سدسازی‌ها انجام شد، اما فن‌آوری انتقال آب از سد وجود نداشت.

به گفته این استاد محیط زیست در تهران سالانه 250 میلی متر بارندگی دارد. در حالی که اگر میزان بارندگی‌ها در تهران 4 برابر میزان کنونی باشد باز هم تهران با کمبود آب مواجه است.

آب تمام می‌شود/ در آینده گیلان و مازندران قابل استفاده نیست

او تصریح کرد: ایران به‌دلیل گرمای کره زمین در خشکسالی به سر می‌برد. از سوی دیگر چاه و سدسازی‌های متعدد انجام شده است. میزان آب در شهرها و استان‌های کشور یکی پس از دیگری تمام می‌شود. برای مثال روزی فرا می‌رسد که دیگر استان اصفهان، کرمان، تهران و... آب ندارد و در آینده گیلان و مازندران هم قابل استفاده نیستند و آب تمام می شود.

برچسب ها:
انتشار یافته: 11
در انتظار بررسی:29
Iran (Islamic Republic of)
15:35 - 1399/11/07
تو همیشه مردم را ناامید می کنی

در ناامیدی بسی امید هست
پاسخ ها
pars
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
راست میگه عزیز جان‌. ما خوزستانیم همیشه بارانهای یک هفته ای امون نمی داد بری بیرون الان زمین مثل آخرهای شهریور سیاه و خشکه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
نا امید نمی کنه ، آگاه می کنه که اگر ، تاکید می شود اگر ، این روند ادامه داشته باشه فلان اتفاقات خواهند افتاد. اونوقت کسایی مثل تو چون خیلی زورشون میاد از اسراف آب جلوگیری کنن،این حرف های مزخرف رو میزنن. وقتی هر ساله میزان استفاده از آب بیشتر میشه و دمای هوای زمین هم بیشتر میشه، اگه بهتر از آب استفاده نشه، هیچ امیدی نیست
Iran (Islamic Republic of)
15:42 - 1399/11/07
کره زمین از تو بزرگتر ها بلعیده
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
آره واقعیت تلخ است ولی جدی بگیرید که آن روزها نزدیک وفاجعه باراست
Iran (Islamic Republic of)
16:00 - 1399/11/07
مردانی از سر مین پارس بر بی آبی هم غلبه خواهند کرد اگر خدا بخواهد
Iran (Islamic Republic of)
16:04 - 1399/11/07
هرچه گفته راست درآمده یادمه یه وقتی درموردهوای آلوده اصفهان هشدارمیدادولی کوگوش شنواتااینکه اتفاق افتاد
Iran (Islamic Republic of)
16:12 - 1399/11/07
جون دولت سلامت مردم که .... .
Iran (Islamic Republic of)
16:15 - 1399/11/07
اقا چرا مردمو میترسونیداز همه جانب
Iran (Islamic Republic of)
16:47 - 1399/11/07
آقای کردوانی بزرکترین دانشمند حال حاضر این تخصص در جهان است و متاسفانه در ایران قدرش را نداستند.
من مطالب ایشان را مرتب دنبال میکنم تا حالا تمام پیش بینی هاش محقق شده.
که قلبا عاشق ایرانه
Iran (Islamic Republic of)
07:30 - 1399/11/08
مگه میشهداستانهایی مثل گیلان و مازندران که در کنار دریا هستند و پدیده تبخیر و بارندگی دائما در حال انجام است خشک بشه
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج