«ملاعبدالغنی برادر» در تهران؛ طالبان درصدد یارگیری
۱۰۸۴۷۱۳
۰۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۷
۵۵۲۵
ایران، نقش‌آفرینی منطقه‌ای در برابر آمریکای جدید را با استقبال از «ملاعبدالغنی برادر» آغاز کرد.

روزنامه همدلی: ایران، نقش‌آفرینی منطقه‌ای در برابر آمریکای جدید را با استقبال از «ملاعبدالغنی برادر» آغاز کرد.

پس از توقف دو هفته‌ای روند مذاکرات بین‌الافغانی در قطر و به بن‌بست رسیدن مذاکرات صلح در دوحه با محوریت آمریکا، طالبان بار دیگر ایران را به عنوان طرف گفت‌وگوی خود انتخاب کرده است. روز گذشته ملاعبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان که نمایندگی این گروه را در مذاکرات پیشین خود با دولت افغانستان و آمریکا بر عهده داشت، با دعوت رسمی از سوی ایران، وارد تهران شد و به منظور ‌گفت‌وگو با مقامات سیاسی کشور، مورد استقبال قرار گرفت.

«ملاعبدالغنی برادر» در تهران؛ طالبان درصدد یارگیری

این در حالی است که به عقیده ناظران سیاسی، با تغییر دولت در ایالات متحده، احتمال تجدید نظر در توافقنامه واشنگتن و طالبان، افزایش پیدا کرده و همین امر نگرانی‌‌هایی را برای طالبان ایجاد کرده است و از همین منظر این ‌‌هیأت سیاسی سعی دارد تا مذاکرات خود در زمینه صلح داخلی در افغانستان را با کشورهای همسایه به پیش برد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امورخارجه، روز گذشته ضمن تأیید سفر هیات سیاسی طالبان به تهران، اشاره کرد که این هیات بر اساس هماهنگی قبلی و به دعوت وزارت امورخارجه ایران، وارد کشور شده و مورد استقبال مقامات وزارت امورخارجه قرار گرفته است. خطیب‌زاده همچنین اظهار کرد: «هیات سیاسی طالبان در طول مدت حضور در تهران دیدارهایی را با مقامات مسئول کشورمان از جمله وزیر محترم امورخارجه و نماینده ویژه ایران در امور افغانستان داشته و در خصوص روند صلح در افغانستان و مسائل و موضوعات مرتبط تبادل نظر و رایزنی‌هایی را انجام خواهند داد.»

این در حالی است که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چند روز پیش در ‌گفت‌وگویی تلفنی با همتای افغان خود تاکید کرد که دولت جدید ایالات متحده توافق صلحی را که با طالبان حاصل شده را بازنگری خواهد کرد.

«ملاعبدالغنی برادر» در تهران؛ طالبان درصدد یارگیری

سالیوان همچنین به حمدلله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان گفت که بازنگری توافق صلح، حول این ‌‌مسئله است که که آیا طالبان به تعهداتش در قبال قطع روابط با گروه‌های تروریستی،‌ کاهش خشونت در افغانستان و حضور در مذاکرات معنادار با دولت کابل و سایر طرف‌های دخیل پای‌بند است یا خیر. بر اساس بیانیه کاخ سفید سالیوان همچنین تاکید کرد که ایالات متحده از فرایند صلح با تلاشی مستحکم و منطقه‌ای حمایت خواهد کرد،‌ با این هدف که دو طرف به توافق عادلانه و پایدار و آتش‌بسی دائمی دست یابند.

بر اساس توافق صلح فوریه ۲۰۲۰ بین دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و شبه نظامیان طالبان؛ نیروهای آمریکایی تا ماه مه سال جاری میلادی و در ازای تضمین‌های ضد تروریستی از افغانستان خارج می‌شوند. در همین حال هفته گذشته، تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافت که پایین‌ترین سطح این نیروها در افغانستان از ۲۰۰۱ محسوب می‌شود. با این وجود سطح خشونت‌ها در افغانستان همچنان روندی افزایشی داشته است و همین ‌‌مسئله باعث شده تا درخواست‌های بین‌المللی برای برقراری ‌‌آتش‌بس بین طالبان و دولت کابل شدت بگیرد.

این توافقنامه، بعد از تقریبا دو سال مذاکره بین دیپلمات‌های آمریکایی و رهبران طالبان، در فوریه سال گذشته، در قطر امضا شد. محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر بر این باور است که حفظ و اجرایی‌شدن توافق‌نامه صلح قطر، برای موفقیت مذاکرات بین‌افغانی و پایان دو دهه جنگ مهم است.

او در این زمینه می‌گوید: «حالا باید گام‌هایی برای پایان جنگ برداشته شود نه ‌‌این‌که جنگ طولانی شود و این توافق‌نامه در همین راستا تدوین شد.» نعیم همچنین هشدار داد: «عدم اجرای کامل توافق‌نامه صلح دوحه، می‌تواند روند جاری مذاکرات صلح را متاثر کند.» روندی که می‌توان گفت اتفاق افتاده و به نوعی پایه‌‌های توافق با آمریکایی‌‌ها را سست کرده و گروه مذاکره کنندگان طالبانی را این بار راهی تهران کرده است.

«ملاعبدالغنی برادر» در تهران؛ طالبان درصدد یارگیری

با این وجود رئیس جمهور افغانستان هنوز به این توافق امید بسته است. روز گذشته و همزمان با ورود هیات طالبانی به ایران، اشرف غنی در نشست کابینه افغانستان اظهار کرد: «فصل تازه‌ای در روابط دوجانبه بین افغانستان و آمریکا گشوده شده است. من با مشاور امنیت ملی جدید آمریکا تلفنی صحبت کردم. او به من اطمینان داده است کاخ سفید، توافق صلح ماه فوریه آمریکا با طالبان را بررسی خواهد کرد.» غنی همچنین با اظهار امیدواری از بررسی این توافق توسط شورای امنیت ملی آمریکا، تاکید کرد که بعد از این ارزیابی، یک رایزنی اساسی خواهیم داشت تا بتوانیم به اهداف مشترکمان دست پیدا کنیم.

با وجود این امیدواری رئیس جمهور افغانستان، واقعیت‌‌ها اما از شکست این توافق حکایت دارند. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی ‌‌رئیس‌جمهور افغانستان می‌گوید که با توجه به تبعات ناشی از رخوت ایجاد شده در این مذاکرات، حکومت افغانستان باید خود را برای فصل تازه‌ای از جنگ آماده‌ کند.

بر اساس گفته‌‌های او ‌‌هیأت طالبان دیگر علاقه‌ای برای حضور در نشست‌ها در جهت پیشرفت مذاکرات ندارند. یاسین ضیا، ‌‌رئیس ستاد ارتش افغانستان نیز در سخنانش در اردوی نیروهای هوایی گفت که طالبان پس از رها شدن بیش از پنج‌هزار زندانی‌شان از بند حکومت افغانستان، جنگ‌ها در بخش‌های مختلف کشور، به‌ویژه در جنوب را افزایش داده‌اند. بر این اساس، به عقیده ناظران سیاسی حکومت افغانستان در حالی برای فصل تازه جنگ آماده‌ می‌شود که پنتاگون شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان را تنها ۲۵۰۰ تن گزارش داده است.

به هر روی نماینده‌‌های طالبان در حالی هم اکنون سرگرم مذاکرات خود با طرف‌‌های ایرانی هستند که نتیجه خاصی از توافق با آمریکایی‌‌ها به دست نیاورده و از دیگر سو مذاکرات بین آنها و دولت مرکزی هم به نتیجه نرسیده است.
وضعیتی که البته با توجه به خروج قابل توجه نیروهای نظامی آمریکا و همچنین آزادی گسترده زندانیان طالبانی، افغانستان را بر لبه جنگی دوباره قرار داده است.

از سوی دیگر استقبال تهران از این مذاکرات در خلأ حضور آمریکا، می‌تواند نشان‌دهنده تمایل ایران برای تاثیرگذاری در روند مذاکرات صلح بین گروه‌‌های افغان و همچنین ابراز قدرت نقش‌آفرینی منطقه‌ای خود در برابر آمریکا باشد.

«ملاعبدالغنی برادر» در تهران؛ طالبان درصدد یارگیری

محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه در مصاحبه با شبکه خبری طلوع‌نیوز در این مورد عنوان کرد:«آن چیزی که به ضرر ایران و افغانستان است این است که آمریکا بنشیند با طالبان توافق امضا کند و بخواهد آن توافق بر مردم افغانستان تحمیل شود. موضع ما هم همین است. موضع ما این است که آمریکا باید تسهیل‌کننده‌ گفت‌وگوهای بین‌الافغانی باشد نه به جای افغان‌ها با یک گروه تماس بگیرد و به توافق برسد و کار را به جایی برساند که آن گروه هیچ‌ مبنایی را جز توافق خودش را با امریکا به‌عنوان مبنا نپذیرد.»

ظریف همچنین در مورد اطلاع دولت افغانستان از ارتباط و مذاکرات با طالبان نیز گفت:«ما تمامی تبادلات‌مان را، گفت‌وگوهایمان با طالبان را به اطلاع دولت افغانستان رساندیم. در بسیاری مواردی که دولت افغانستان یا آن‌ها نیاز داشتند کمک کنیم، کمک کردیم. مثلا خواسته‌هایی دولت افغانستان از ما داشت که آن‌ها را به طالبان منتقل کردیم. ما میانجی نیستیم. ما یک همسایه‌ایم که برای ما افغانستان مهم است. آینده‌ی افغانستان مهم است و آینده‌ افغانستان را با همین شکلی که گفتم می‌خواهیم.»

‌گفت‌وگو بین ایران و نیروهای طالبان البته پیش‌تر از این هم اتفاق افتاده است. در تابستان گذشته نیز در میانه لغو گفت‌وگوها میان طالبان و آمریکا از طرف واشنگتن، هیاتی از نمایندگان دفتر سیاسی این گروه در سفری به تهران با گروهی از مقام‌های کشور رایزنی کرده بودند،‌ سفری که بعد از حضور آنان در مسکو و مشورت با مقام‌‌های این کشور انجام گرفته بود.

پیش از این نیز در زمستان ۹۷، مذاکراتی با طالبان در قالب سفر شمخانی به کابل انجام گرفته و بخشی دیگر از آن در مذاکره ‌‌هیأت طالبان در تهران و با عباس عراقچی انجام شد. به گفته مقامات مسئول ایران، آن مذاکرات با اطلاع دولت افغانستان انجام شده بود.

در جلسه ۱۰ دی‌ماه ۹۷ سخنگوی وقت وزارت خارجه در نشست خبری توضیح داد:«گفت‌وگوها با طالبان با اطلاع دولت افغانستان بوده است.

ایران برای تسهیل گفت‌وگوهای بین‌افغان و کمک به دولت افغانستان کمک خواهد کرد تا ‌‌این‌که گروه‌های افغان و دولت بتوانند پای میز مذاکره مشکلات خود را حل کنند. ما تنها کشوری نیستیم که با طالبان گفت‌وگو کرده‌ایم. بسیاری از کشورها با طالبان مراودات، گفت‌وگوها و تماس‌هایی دارند.»

به هر روی، ارتباط ایران با گروه طالبان در حالی به مرور روندی عادی به خود می‌گیرد که این گروه در گذشته‌ای نه چندان دور به عنوان یکی از مهم‌ترین دشمنان کشور شناخته می‌شد. گروهی تروریستی که 9 دیپلمات و یک خبرنگار ایرانی را در مزار شریف به رگبار بستند و اقدامات تروریستی گسترده‌ای را نیز در سراسر افغانستان، رهبری کردند.

اما ظاهرا باید این واقعیت را پذیرفت که سیاست به سرعت در حال تغییر روند است. 23سال پس از حمله تروریستی طالبان در مزارشریف و در آستانه قرن جدید هجری، محمدجواد ظریف به خبرنگار طلوع نیوز می‌گوید:«امروز ضروری است که طالبان به‌ عنوان یک بخشی از راه‌ حل آینده‌ افغانستان در نظر گرفته شود، طالبان یک واقعیت است.»

«ملاعبدالغنی برادر» در تهران؛ طالبان درصدد یارگیری

قاسم محبعلی، دیپلمات پیشین  کارشناس مسائل سیاسی در این رابطه در «جهان صنعت» نوشت: 

* رفتن ترامپ موجب تضعیف طالبان شده و دولت بایدن می‌خواهد توافق صورت گرفته را بازنگری کند. به هر حال آقای خلیل‌زاد و عناصر دولت ترامپ بیشتر به طالبان نزدیک بودند و شاید علاقه داشتند که قدرت را به طالبان بدهند چنانچه در دهه ۱۹۹۰ آمریکا ارتباط خوبی با طالبان داشت و کشورهایی مثل عربستان، امارات، قطر و پاکستان در آن دوره حامیان اصلی طالبان بودند. شرکت‌های نفتی آمریکایی نیز با طالبان همکاری می‌کردند.

* اکنون که دولت بایدن روی کار آمده اما بیشتر به پیشبرد دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان توجه دارد و این موجب نگرانی طالبان شده و توافق خود با ترامپ و آرزوی بازگشت به قدرت را نقش بر آب می‌بینند. از این رو دنبال این هستند که یارگیری جدید کنند. از یک ‌سو هم نگران هستند که شاید مناسبات ایران با آمریکا در دوره بایدن بهبود یابد و کمک‌هایی که احتمالا ایران به طالبان می‌کرده، کاهش پیدا کند و از این طریق هم نقش طالبان در افغانستان تضعیف شود و نتوانند این جنگ‌ها، درگیری‌ها، ترور‌ها و بمب‌گذاری‌ها را در افغانستان ادامه دهند.

* شاید به همین خاطر است که با توصیه سیستم امنیتی و نظامی پاکستان به ایران آمده‌اند تا ایران را تشویق کنند که از موضع آنان در افغانستان حمایت کند و از این طریق موقعیت خود را تقویت کنند.

* به نظر من ارتباط با طالبان در این شرایط نه‌تنها منافع ایران را تامین نمی‌کند بلکه خلاف منافع ملی ایران است. ایران باید به تقویت دولت انتخابی افغانستان بپردازد و کمک کند که آن دولت حاکمیت خود را در سراسر افغانستان از جمله مناطقی که در اختیار طالبان است، گسترش دهد. ایران باید کمک کند زیرا وقتی یک دولت انتخابی و مترقی در افغانستان سر کار باشد، به نفع امنیت منطقه، منافع ایران و همچنین مردم افغانستان است.قدرت گرفتن طالبان در افغانستان باعث بحران مجدد در افغانستان، مهاجرت بیشتر مردم این کشور، سرکوب طوایف دیگر افغانستان مثل هزاره‌ها و … می‌شود. همچنین حقوق شیعیان را تضعیف می‌کند و زنان را مجددا از اجتماع خارج می‌کند. همه این‌ مسائل منفی آن چیزی است که طالبان دنبال آن است.

* در نظر داشته باشید که طالبان یک بازیگر نیابتی است که از سوی نیروهای محافظه‌کار منطقه و آمریکا مورد حمایت است. البته دولت پوتین هم اخیرا به آنان علاقه‌مند شده زیرا آنان هم نگران هستند که توسعه دموکراسی در منطقه به آسیای میانه و قفقاز هم تسری یافته و منافع روسیه را به خطر اندازد بنابراین مایل هستند که طالبان همچنان در افغانستان تشنج‌آفرین باشد و اجازه ندهد که ثبات برقرار شده و مناطق شمالی یعنی تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان که حاکمیت آنها همچنان بقایای شورروی سابق هستند را تحت فشار قرار دهد.

* به اعتقاد من ایران باید در جریان مذاکرات خود با طالبان آنان را تشویق کند که اسلحه را زمین گذاشته و به روند صلح بپیوندند. جنگ و خشونت، ترور، بمب‌گذار، کشتار مردم بی‌گناه و… مسائلی است که طالبان باید از آن دوری کند. همچنین باید به جای پیگیری اهداف خود از طریق نظامی تبدیل به یک حزب سیاسی شود و از طریق دموکراتیک و انتخابات اگر جایگاه و نفوذ دارد، به خواسته‌های خود برسد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 108
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1399/11/08
چشممون روشن
پاسخ ها
ادریس رزاقی
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
چه آبرو ریزی , توافق با طالبان همین رو کم داشتیم
بدون نام
France
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
ظریف
چهره واقعی ات معلوم شد
﷼﷼﷼﷼﷼﷼﷼
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
همه دشمنان ما بردران جون جونی ما میشن .
ناشناس
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
یعنی طالبان هم اضافه شد؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
هر کدوم یه عینک زدن که مثلا باشخصیت دیده بشن و یکم از قیافه ترسناکشون کم بشه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
الان اینا چه فرقی با داعش دارن که با اینا دوستی میکنید؟ برای چی ایناروتو ایران راه دادید؟
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1399/11/08
مگه طالبان یک گروه تروریستی نیست؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
بووووود
الان یار و همنشین مهربان دولت مردان ماست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
آمریکا باهاش توافق کرده کجاش تروریستی آمریکا با تروریستهاتوافق کرده یعنی.....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
خب تروریستی باشه. مشکل چیه؟
من
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
دیوانه چون دیوانه ببیند خوشش اید
Iran (Islamic Republic of)
08:04 - 1399/11/08
چطور با همه میتوان رابطه داشت حتی طالبان که جنایتهای آنان در طول تاریخ کم نظیر است وفقط رابطه با آمریکا اشتباه است؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
چون امریکا میخواد بدوشدت خخخخخخخخ
بدون نام
Canada
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
واقعا
ببین برادر چقدر اربابمون آمریکای عزیز مظلومه؟
جگرم کباب شد
ولی خدا رو شکر جای دیگه ایم نسوخته
شما هم مراقب باش نسوزی
Iran (Islamic Republic of)
08:07 - 1399/11/08
همین جانی ها فرزندان ایران را در سفارت ایران در افغانستان شهید کردند حالا آمدند مذاکره ،...
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
کیهانی ها رفتند استقبال شون
Iran (Islamic Republic of)
08:07 - 1399/11/08
چی شد؟؟ دعوت نماینده طالبان؟؟!!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
08:11 - 1399/11/08
هیچ کدوم که ماسک ندارن
خدا بخیر کنه.
پاسخ ها
ماوشما
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
ویروس که ماسک نمی خواهد. این چه پرسشی است؟
Iran (Islamic Republic of)
08:11 - 1399/11/08
پس ترامپ راست میگفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
ترامپ دروغگو نبود و همه کارهایی ک با ایران کرد حق ایران بود چون از تروریسم منطقه حمایت میکنه و مانع ارامش منطقه هست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
مگه شک داشتی
Germany
08:14 - 1399/11/08
همینو کم داشتیم پای طالبان هم تو کشوربازبشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
من که راضی نیستم ی قروت از سهم نفت و گاز من فروش بزه تا زمانی که رسیدگی شه بهم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
بسه دیگه سانسور اه اه اه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
خیلی وقته پاشون بازه هموطن منتها الان اشکار شده
Germany
08:16 - 1399/11/08
بابا ول کنید‌این حمایتها رو مردم خودمون بیشترازهمه محتاج حمایت هستند !!!!!!!!!!!!!
Germany
08:18 - 1399/11/08
الان همه دنیا ایران رو متهم به حمایت ازتروربسم میکنند چه اصراری دارین که با این گروهها بده بستان داشته باشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
از کاسبان تحریم بپرس
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
یعنی شما فکر می کنید ما با اونها فرق داریم؟
Iran (Islamic Republic of)
08:26 - 1399/11/08
اگر ما بتوانیم یک دشمن راهم کم کنیم درشرایط فعلی غنیمت است .
پاسخ ها
من
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
دشمن ملت ایران در ایران زندگی میکنه..
Iran (Islamic Republic of)
08:28 - 1399/11/08
این گروه‌ها دست شان به خون مظلومین آغشته است. مذاکره با اینها در کشور خودشان باشد بهتر است.
پاسخ ها
بدون نام
France
۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
به خانه اشان برگشتند خب
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1399/11/08
من بودم همشون رو میگرفتم حبس ابد میدادم اینها آدمکش هستن
Iran (Islamic Republic of)
08:46 - 1399/11/08
اینها همان طالبانی نیستند که در افغانستان میراث فرهنگی و آثار تایخی را در مناطق مختلف به توپ بستند و با خاک یکسان کردند ؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
الان هم به قدرت برسن همین کار رو می کنن
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
08:46 - 1399/11/08
دولت افغانستان به چه درد ایران خورده جز اینکه آب رو به روی ما بسته و توی تحریم ها همراه امریکا بوده . حداقل با طالب ها ببندید تا حساب کار دستشون بیاد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
معلومه تو هم از همون قماشی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
طالبان بیچاره در افغانستان شکست خورده حالا دست به دامن
شما شده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
بده از سرت یک اسکن بکنند نابغ :!!خخخخ
Iran (Islamic Republic of)
08:47 - 1399/11/08
برای همینه اف ای تی اف امضا نمی کنند
Iran (Islamic Republic of)
08:48 - 1399/11/08
مگه اینا نبودن به مجلس و جاهای دیگه حمله کردن ؟
پاسخ ها
حمید
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
نه اونا داییشون بودن اینا عموشون هستند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
اونا هم به موقعش میان
Iran (Islamic Republic of)
08:48 - 1399/11/08
چند وفت دیگه هم جانشین ابوبکر بغدادی برای مذاکره وارد تهران میشه
Iran (Islamic Republic of)
09:05 - 1399/11/08
همین هاتوسفارت ایران درافغانستان چه عزیزانی راازماشهیدکردند.؟
Iran (Islamic Republic of)
09:50 - 1399/11/08
باباجونه عزیزتون ول کنیدطالبان,
Iran (Islamic Republic of)
09:58 - 1399/11/08
دیشب یه زن جوان با بچه نوزادش تو سطل آشغال دنبال غذا میگشت،اونوقت شمااز افغانی حمایت میکنید
Iran (Islamic Republic of)
10:06 - 1399/11/08
با خودشون ملحفه هم آوردن.خخخخ
Iran (Islamic Republic of)
10:13 - 1399/11/08
همدستی باطالبان تروریست فقط برای دشمنی با آمریکا آخه مردم ایران اینو میخوان واقعا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
اره اینو میخوان. اگه نخوان رای به ادامه این اوضاع نمیدن
Iran (Islamic Republic of)
10:16 - 1399/11/08
آخه مگه همین طالبان نبودن که مردم افغانستان و به خاک سیاه نشوندن ...
Iran (Islamic Republic of)
10:18 - 1399/11/08
چه لذتی داره براتون وقتی چاقوشون زیر گلوی زن بچه ملت افغانستان سراز تنش جدا میکنه هم صحبتشون بشید نکنید دنیا تا دنیا از جانیها نفرت دارن
Iran (Islamic Republic of)
10:29 - 1399/11/08
آقای وزیر محترم : حتما در آینده اسرائیل هم بخشی از فلسطین است و این یک واقعیت است و...
Iran (Islamic Republic of)
10:31 - 1399/11/08
چرا این تروریستها در تهران هستند؟
اقای ظریف باز چه برنامه ای ریختی
Iran (Islamic Republic of)
10:32 - 1399/11/08
این عکسها ایران نیست ماسک بزنن دونبال ماسکی
زن عقب ببین چجوری افتاده ایران نیست که
Iran (Islamic Republic of)
10:39 - 1399/11/08
تهران شده مرکز گسترش تروریست بجای توریست .
Iran (Islamic Republic of)
10:41 - 1399/11/08
هر چی در موردتون میگن کم کم درست در میاد.
Iran (Islamic Republic of)
11:00 - 1399/11/08
خب وقتی ادم حسابیها نمیان سراغمون همین طالبان وداعشیها و اعضای مافیا والقاعده. کره شمالی و حوثیها ووووغنیمته. سوریه وعراق ولبنان وفلسطین هم رو به غرب دارند می چرخند یعنی رو به پیشرفت وتمدن
Iran (Islamic Republic of)
11:08 - 1399/11/08
فرق داعش با طالبان فرق دزد با اختلاسگر من که نفهمیدم
Iran (Islamic Republic of)
11:17 - 1399/11/08
صاحبان قدرت درحل مشکلات داخلی ناتوان و عاجز هستند مردم با کرونا بی خانمانی مشکلات معیشتی تورم سیصد در صدی دست بر گریبانند مجلس و دولت در حال نبردند با این اوضاع واحوال از هم گسیخته میخواهیم مشکلات طالبان ان جانیان را که هر روز در افغانستان کشتار می کنند حل کنیم
Iran (Islamic Republic of)
11:21 - 1399/11/08
اومدند سهم پول نفت رو پس از تحریم ببندند.
Iran (Islamic Republic of)
11:28 - 1399/11/08
برادران طالبان انتحاری کودک کش درايران مبارزه باتروریسم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
11:39 - 1399/11/08
دارن باهاشون مذاکره میکنن تا اعلام اتش بس کنن یجوری حمایت از افغانستان است
Iran (Islamic Republic of)
11:40 - 1399/11/08
معلوم نیس میخوان چه بکنندبااین گروه تروریسم
Iran (Islamic Republic of)
11:41 - 1399/11/08
آدم حسابی که قحط بودحالاباطالبان دیگه
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1399/11/08
گروه جنایتکارتروریستی طالبان به نمایندگی کدام کشوروملت به ایران آمده اند، کجاینددانشجویان سینه چاک دروغین، کجایند دانشجویان واقعی که جلوی بی عدالتی بایستند، مگراین گروه جنایتکارمخالف دولت وملت افغانستان بامجاهدین خلق ایران خارج نشین جنایتکارچه فرقی دارند،
Iran (Islamic Republic of)
12:12 - 1399/11/08
فقط خدا کنه وقتی از ایران ميرن دست خالی باشن نه نفری دوتا چمدان پول نقد همراهشون کنیم و بفرستيمشون
Iran (Islamic Republic of)
12:37 - 1399/11/08
میدان شهید صارمی دراکباتان هم بزودی میشه میدان ملا محمد عمر
Iran (Islamic Republic of)
13:49 - 1399/11/08
طالبان رو کم داشتیم.بدون ماسک وارد کشور شدن
Iran (Islamic Republic of)
13:49 - 1399/11/08
از قیافه طرف چیزی جز جنایت دیده نمیشه
عجب رفقایی پیدا کردیم
پاسخ ها
بدون نام
Ukraine
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
نه که نخست وزیر فنلاند باید میومد رفیقتون میشد
واقعاً کوتاهی کردند
Iran (Islamic Republic of)
14:16 - 1399/11/08
اگر چه ایران و هرکسی دیگر که بتواند میان مسلمانان صلح و آرامش و امنیت بر قرار بکند باید تلاش بکند اینکه همیشه جنگ وخون ریزی باشد درست نیست
Iran (Islamic Republic of)
14:57 - 1399/11/08
بنظرمیاداین نفرات طالبان خط ارتباطی دولت ماباآمریکاست فقط خداکندپیغام رادرست انتقال بدهند
Iran (Islamic Republic of)
15:10 - 1399/11/08
دروغ نمیگن که حامی تروریست هستین
Iran (Islamic Republic of)
16:33 - 1399/11/08
درود بر قهرمان ملی و امیرکبیر و مصدق زمان،
پرفسور ظریف نوه کوروش کبیر
خخخخخخخ
Netherlands
17:19 - 1399/11/08
به به!
الان به همون آقای همیشه خندان که در مصاحبه با طلوع نیوزِ افغانستان فرموده بودن ما هنوز طالبان را از لیست تروریستها خارج نکردیم باید گفت بلاخره دم خروس زد بیرون!!
Iran (Islamic Republic of)
18:21 - 1399/11/08
طالبان مورد اطمینان تر از آمریکاست. چون همسایه دیوار به دیوار ماست.هواپیمای آمریکایی با ۷۰ فرمانده رده بالا رو طالبان ۵ روز بعد از ترور حاج قاسم ساقط کردند.برادری بهتر از این نمیشود. درود بر طالبان که دشمن آمریکاست.مرگ بر آمریکا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
زحمتی میکشم از مردم نادان که مپرس:!!!
Iran (Islamic Republic of)
18:43 - 1399/11/08
همین کم داشتیم. همه‌ چیمون جور شد
Iran (Islamic Republic of)
19:10 - 1399/11/08
یک سری هم به مسلمانهای چین بزنید. حکومت چین درحال زدن ریشه مسلمونهای چینیه هیچکس اعتنا نمیکنه ریا کاری هم حدی داره.
Iran (Islamic Republic of)
19:19 - 1399/11/08
خخخخخ چشم ما روشن اینها هزاران زن و کودک بی گناه افغانی رو سر بریده
Iran (Islamic Republic of)
19:21 - 1399/11/08
لیاقتتون دقیقا همینان
کبوتر با کبوتر، .. با ..
Iran (Islamic Republic of)
19:32 - 1399/11/08
این طالبا موجودات کفتار صفتیند وهمچنین شغال صفت..چه بیگناهایی رو که به خاک وخون کشیدن.
Iran (Islamic Republic of)
19:43 - 1399/11/08
بهتر است به این اقایان تفهیم شود اگر با دولت افغانستان مخاصمه دارند رو در رو با نظامیان بجنگند نه مردم بیگناه را‌هدف حملات کور قرار دهند و کارمندان زنان قضات و را بکشند
Iran (Islamic Republic of)
19:50 - 1399/11/08
طالبان همان معاویه دوران ماست مردم ایران فریب این‌ها را نخورید
Iran (Islamic Republic of)
19:52 - 1399/11/08
همین طالبان دشمن اول شیعیان هستند عالی نون ونمک میخورد وبعدش میرو خون شیعیان خاک وخون
Iran (Islamic Republic of)
20:03 - 1399/11/08
دارن ترتیب هواکردن ترامپ را میدن
وگرنه طالبان چکارش به اینکا
پول بهشون میدن تا به اهدافشون برسند
چند وقت دگه خواهیددیدنتیجه این به اصطلاح مذاکره را
درصورتیکه اینه توجیه میشن برای عملیاتهای انتهاری وووو‌
Iran (Islamic Republic of)
20:05 - 1399/11/08
انتقام بزرگ ،ترتیب ترامپو پیدن ،باهمین گروه
خودشون هم سرجاشون نشستن
پولتو بزار برآفتاب خودت بشین توسایه
Iran (Islamic Republic of)
20:24 - 1399/11/08
این کشتارها در افعانستان هم ، کار ایران است
Iran (Islamic Republic of)
20:25 - 1399/11/08
چهره واقعی دولت وبالاتر از دولت برای مردم روشن شد
Iran (Islamic Republic of)
00:30 - 1399/11/09
آموزش پیشرفته گیر دادن قراره بزارن برای برادران گشت ارشاد
Germany
07:55 - 1399/11/09
دست دردست هم دهیم به مهر تا ایران شود آباد
Germany
07:57 - 1399/11/09
ضرب المثل ها همیشه واقعی بود
خلایق هرچه لایق
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج