جوادی آملی: فرق زن و مرد، در جسم است نه عقل
۱۰۸۵۱۵۷
۰۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۵
۲۶۱۸
آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید با اشاره به تساوی مردان و زنان در بهره گیری از معارف ناب اسلام گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، به ویژه برای بانوان داشته باشند.

قم نیوز: آیت‌الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید با اشاره به تساوی مردان و زنان در بهره گیری از معارف ناب اسلام گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، به ویژه برای بانوان داشته باشند.

حضرت آیت الله جوادی آملی در دیدار حجت الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت پور مدیر حوزه های علمیه خواهران، با تاکید بر اینکه ما نیازمند عاطفه و لطافت روحی بانوان در جامعه هستیم افزود: عدم وجود مادر در خانه، بسیار سنگین‌تر از نبود پدر است و باید بانوان را با همین روحیه لطیف و پر از عاطفه تربیت کرد.

جوادی آملی: تفاوت زنان و مردان، در جسم است نه عقل

وی با استناد به آیه ای از قرآن کریم به نقش بزرگ و ارزشمند نعمت عقل اشاره کرد و گفت: این عقل در تمام انسان‌ها وجود دارد و میان مرد و زن در این زمینه تفاوتی وجود ندارد.

این مرجع تقلید ادامه داد: تفاوت زنان و مردان، در جسم آن‌هاست که مربوط به ماده است و این تفاوت در ماده، در تمام موجودات اعم از حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد؛ اما آنچه مایه ارزش انسان است، همان عقل اوست و این بشر است که باید از عقل خود به خوبی بهره بگیرد.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: تفاوت‌های مادی و جسمی مردان و زنان بسیار بی‌ارزش است و آنچه حقیقت انسان را شکل می‌دهد، همان عقل اوست که هدایت‌گر است و همین عقل است که زمینه ثواب و عقاب را برای انسان ایجاد می‌کند.

وی تصریح کرد: حوزه های علمیه خواهران باید سعی کنند میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافه گرایی مصون باشند و در این مسیر احادیث جعلی را بشناسند و سراغ منابع بی اساس نروند.

این مرجع تقلید، با تاکید بر ضرورت توجه طلاب به اخلاق، معنویت و تهذیب، ادامه داد: انسان، خواهان لذت است و ما اگر معارف و حِکَم جذاب به افراد ارائه دهیم، دیگر سراغ لذت‌های سخیف و پست نمی‌روند. شیرینی مطالب علمی و معارف بلند دینی، مایه نشاط و تعالی روح بشر است و زن و مرد باید از این معارف ارزشمند بهره بگیرند.

آیت الله جوادی آملی تصریح کرد: مسائلی از جمله رسالت، امامت، خلافت و قضاوت همه از امور اجرایی هستند، ولی ولایت پیامبر(ص) و امام(ع) از امور اجرایی نیست، لذا وجود نازنین حضرت زهرا(س) هم از آن بهره دارند.

نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج