احتمال بازگشت خارجی‌ها به بازار خودروی ایران
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
مجتمع فنی تهران_Fموبایل
کلینیک فرشته_موبایلf
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
سفیر بار ساقدوش_1
لاله زار مال_1
دکتر نداف کرمانی 1
ریزخور_1
اپیلاسیون نانا 1
کلاسینو_1
زمردی_داخلی1
ریزخور_3
زمردی_داخلی3
سفیر بار ساقدوش_3
اپیلاسیون نانا 3
دکتر نداف کرمانی 3
کلاسینو_3
لاله زار مال_3
سفیر بار ساقدوش_4
دکتر نداف کرمانی 4
لاله زار مال_4
ریزخور_4
کلاسینو_4
اپیلاسیون نانا 4
زمردی_داخلی4
کلاسینو_2
دکتر نداف کرمانی 2
اپیلاسیون نانا 2
ریزخور_2
سفیر بار ساقدوش_2
زمردی_داخلی2
لاله زار مال_2
مجتمع فنی تهران_F
کلینیک فرشته_f
۱۰۸۶۴۴۳
۱۳ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۲
۷۷۱۹
با روی کار آمدن جو بایدن بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده، این طور به نظر می‌رسد که خودروسازان خارجی در حال بازگشت به بازار ایران هستند.

دنیای اقتصاد: با روی کار آمدن جو بایدن بر مسند ریاست جمهوری ایالات متحده، این طور به نظر می‌رسد که خودروسازان خارجی در حال بازگشت به بازار ایران هستند. پس از روی کار آمدن بایدن مذاکرات امیدوارکننده‌ای با خودروسازان خارجی شروع شده است. آغاز تحریم‌های بین‌المللی از سال ٩٧ باعث شد تا خیلی از خودروسازان خارجی قرارداد خود را با خودروسازان ایرانی به طور یک طرفه فسخ کنند و تهدید‌های آمریکا دلیلی بر پایان این همکاری بود.

دوران پساترامپ؛ بازگشت خودروسازان خارجی به ایران

اما حالا و با روی کار آمدن بایدن بعضی از اتومبیل‌سازان خارجی که از قدیم با اتومبیل سازان داخلی شراکت داشته‌اند شرایط را برای ادامه‌ی همکاری مناسب می‌دانند و مذاکرات خود را با خودروسازان داخلی به صورت علنی و غیر علنی شروع کرده‌اند. خودروسازان چینی پیشگامان مذاکره هستند، ولی تولید کنندگان اروپایی هم مشتاق به مذاکره هستند. خودروسازان خارجی طرح‌های پیشنهادی متفاوتی ارائه کرده‌اند که برای احتیاط قصد دارند تا در گام اول به جای ورود سرمایه، خودرو‌های ایرانی را مونتاژ کنند در این برهه از زمان اگر طرف‌های خارجی احساس اطمینان کنند سرمایه‌گذاری را آغاز خواهند کرد.

خودروسازان خارجی با چه هدفی به ایران می‌آیند؟

این روز‌ها خودروسازان داخلی خود را آماده می‌کنند تا در صورت لغو تحریم‌ها با شرکای خارجی وارد شراکت شوند، ولی این دفعه مشارکت خارجی‌ها متفاوت خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود این بار خودروسازان خارجی با احتیاط بیشتری وارد مذاکره شوند، زیرا صنعت خودروسازی ایران تا الان دو بار تحریم شده و آن‌ها مجبور به ترک ایران شده‌اند. بعضی از شرکای خارجی قبل از تحریم‌های اولیه و ثانویه در صنعت خودروسازی ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند، ولی به نظر می‌رسد این بار قصد مونتاژ خوردرو‌های ایرانی را داشته و قصد سرمایه‌گذاری مستقیم در ایران را نداشته باشند. اگرچه این اتفاق خیلی خوب به نظر نمی‌رسد، ولی می‌تواند امکان صادرات شرکت‌های خارجی را محیا سازد و زمینه‌ساز حضور اتومبیل سازان ایرانی در زنجیره جهانی فروش بشود.

کشور‌هایی نظیر ترکیه و چین با طی کردن اصولی همین مسیر به موفقیت دست پیدا کرده‌اند. با این تفاسیر حضور بدون سرمایه‌گذاری خارجی‌ها می‌تواند برای صنعت خودروی ایران مفید باشد. البته این فرصت زمانی فراهم می‌شود که از نظر هسته‌ای و برجام با آمریکا به توافق برسیم و تحریم‌ها لغو شود. آغاز دوران ریاست جمهوری بایدن موجب امیدواری ایران به توافق هسته‌ای و احیای برجام شده است. این موضوع موجب امیدواری به رونق صنعت خودروسازی به ویژه در قسمت مشارکت با خوردروسازان خارجی می‌شود. اردیبهشت ٩٧ یعنی زمان خروج آمریکا از برجام و تحریم صنعت خودروسازی ایران، شرکای خارجی قرارداد خود را رها کرده و از کشور خارج شدند. جرایم مادی و معنوی آمریکا دلیل خروج خودروسازان خارجی از ایران بود. شرکت‌هایی مانند رنو، پژو و چینی‌ها قرار داد خود را با اتومبیل سازان ایرانی فسخ کردند، زیرا ترسیدند آمریکا آن‌ها را هم تحریم کند.

دوران پساترامپ؛ بازگشت خودروسازان خارجی به ایران

امروزه امیدواری‌ها به بازگشت خودروسازان خارجی به بازار ایران بیشتر شده، زیرا صحبت از احیای برجام و لغو تحریم‌ها قوت گرفته است، ولی خودروسازان خارجی دچار تردید شده‌اند که به بازار ایران برگردند یا نه؛ زیرا در دهه ۹۰، در ایران تجربیات مثبتی نداشتند. خودروسازان خارجی از ترس تحریم‌های آمریکا و به دلیل این که ایران یک بار اوایل دهه ۹۰ و بار دوم تابستان ۹۷ تحریم شد از حضور در ایران اجتناب می‌کنند. اکنون حرف و حدیث‌هایی راجع به شروع دوارن جدیدی از مشارکت‌های خودروسازان خارجی با خودروسازان داخلی به گوش می‌رسد، زیرا رئیس جمهور جدید آمریکا (بایدن) نسبت به مذاکرات هسته‌ای بی‌میل نیست.

به نظر می‌رسد بعضی از شرکت‌های بخش خصوصی قصد دارند به صورت پنهانی شرایط را برای مذاکره با خارجی‌ها آماده کنند تا در صورت لغو تحریم‌ها مذاکرات دوباره آغاز شود. اگرچه به نظر می‌رسد شرکت‌های دولتی هنوز قصدی برای مذاکره با خودروسازان خارجی ندارند و آن‌ها در صورتی به سمت مذاکره با خارجی‌ها می‌روند که برجام احیا و تحریم‌ها لغو شود. شکی نیست که اگر تحریم‌ها لغو شود مشارکت با خودروساز‌ان خارجی آغاز می‌شود، اما احتمالا خودروسازان خارجی این بار به شکل متفاوتی به مذاکره با ایران راضی بشوند.

با توجه به این که خارجی‌ها قصد مونتاژکاری در ایران را دارند، در این مورد برخورد‌های متفاوتی از سوی وزارت صنعت، معدن، تجارت و خودروسازان ایرانی وجود دارد: نظریه‌ی اول این است که ایرانی‌ها مونتاژکاری را نپذیرند و تنها در صورت سرمایه‌گذاری مستقیم مذاکره کنند و نظریه‌ی دوم این است که مونتاژکاری را قبول کنند و مذاکره انجام دهند. البته این دو برخورد دارای نتایج مثبت و منفی خواهد بود. کشور‌های خارجی معتقدند تا زمانی که رابطه‌ی ایران و آمریکا پایدار نشود همواره امکان دارد آن‌ها به دلیل تحریم مجبور به ترک ایران بشوند. خارجی‌ها معتقد هستند حتی اگر توافق‌های بین‌المللی معتبر باشد ممکن است به دلایل غیر قابل پیش‌بینی فسخ شود.

دوران پساترامپ؛ بازگشت خودروسازان خارجی به ایران

برجام سندی بین‌المللی بود که پنج کشور غربی به همراه اوباما آن را به امضاء رساندند؛ اما دونالد ترامپ برجام را قراردادی بی‌اعتبار می‌دانست. خودروسازان خارجی در صورت مذاکرات خود با طرف ایرانی احتمالی برای وجود تحریم‌ها قرار خواهند داد. با در نظر گرفتن این احتمال که خارجی‌ها به قصد مونتاژکاری و فروش محصول حاضر به مذاکره با ایران خواهند شد، دو راه جلوی پای وزارت صمت و خودروسازان داخلی وجود دارد: راه اول این که با خارجی‌ها همکاری نکنند و راه دوم این که شرط خارجی‌ها یعنی مونتاژکاری و عدم سرمایه گذاری مستقیم را بپذیرند.

به اعتقاد کارشناسان پذیرش راه اول از سوی خودروسازان و وزارت صمت موجب می‌شود تا روند نزولی صنعت خودروی کشور ادامه پیدا کند و موجب ضرر مشتریان و خودروسازان ایرانی می‌شود. همچنین آن‌ها اعتقاد دارند همکاری با خارجی‌ها جدا از این که مونتاژکاری یا سرمایه‌گذاری مستقیم باشد به نفع مشتریان و خودروسازی است. این کارشناسان اعتقاد دارند که مونتاژکاری قادر است ارزش افزوده ایجاد کند. به طور مثال اگر فولکس واگن راضی شود تا محصولاتش را از ایران مونتاژ کند و بپذیرد ایران صادر کننده‌ی محصولات آن شرکت به بازار‌های دیگر شود این امر موجب پیوستن ایران به زنجیره‌ی جهانی فروش فولکس واگن می‌شود و ایران نیز از محصولات جدید بهره‌مند خواهد شد.


صنعت خودروسازی در ترکیه

کشور ترکیه در حدود ۲۰ سال پیش شرایط را برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی محیا کرد و با توجه به موقعیت جغرافیایی ترکیه شرکت‌های خودروسازی و قطعه‌سازی از این موقعیت استفاده کردند. این حضور باعث شد تا کشور ترکیه به صادر کننده‌ی خودرو و قطعات تبدیل شود و با گذشت سال‌ها صادرات ترکیه به قدری پیشرفت کرد که بیش از ۳۰ میلیارد دلار قطعه صادر کرد و شرکت‌هایی مانند رنو، فیات، فورد و هیوندای به دلیل تسهیلات ویژه‌ای که ترکیه برای سرمایه‌گذاران در نظر گرفته خطوط مونتاژ خود را در این کشور احداث کردند.

دوران پساترامپ؛ بازگشت خودروسازان خارجی به ایران

از هر ١٠٠ دستگاه خودرویی که در ترکیه تولید می‌شود ٨٣ دستگاه صادر می‌شود. با وجود این که ترکیه مونتاژ کار است و سازنده نیست، ولی از بزرگ‌ترین صادر کنندگان در منطقه به شمار می‌رود. در صورت لغو تحریم‌ها و حضور خارجی‌ها در صنعت خودروسازی ایران این کشور می‌تواند همان مسیر ترکیه را طی کند. در دوارن پسابرجام ایران گزینه‌های سرمایه‌گذاری و داخلی‌سازی را جلوی راه خارجی‌ها قرار داد و این امر موجب شد آن‌ها از همکاری با ایران پشیمان بشوند و اگر خودروسازان ایرانی مونتاژکاری را بپذیرند احتمال مشارکت با خودروسازان خارجی بیشتر می‌شود.

انتشار یافته: 25
در انتظار بررسی:6
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1399/11/13
امکان نداره ایران اجازه بده ایران خودرو و سایپا چطور آشغال هاشون رو بفروشن !!!!!!!
پاسخ ها
ela
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
چرا نذارن مگه قبلا نبودن
أسما ايراني
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
اگه ایرانخودر و سایپا این همکاری ها رو قبول کنند خودرو های روز شرکت های خارجی رو مونتاژ نمی کنند وخودروی از رده خارج شده ان هم با کمترین آپشن ممکن رو مونتاژ می کنند تا بتوانند آشغال های خود را به مردم مظلوم ایران قالب کنند.
امید
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
تا زمانی که مافیای خودرو ( ایران‌خودرو و سایپا) دارن نفس میکشن، ما ایرانی ها نمیتونیم نفس بکشیم، حالا هی بگین برجام و بایدن و تحریم و....... مردم دیگه آگاه شدن میدونن از کی دارن ضربه میخورن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
مسئولان ترکیه دزد نیستند که پیشرفت کردند
Iran (Islamic Republic of)
09:17 - 1399/11/13
دوباره بازی مذاکره و معیشت شروع شد چرا حافظه ما ایرانی ها انقدر ضعیف شده عزیزان ما با آمریکا مذاکره کردیم توافق نامه هم نوشتیم هم ایران امضا کرد هم آمریکا نتیجه چی شد اون زمان هم این آقای بایدن حضور داشت در زمان همان اوباما تحریم های ایران تمدید شد
پاسخ ها
امین
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
حتما سیری آره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
یادمه ده سال خبرهای مذاکرات هسته ای رو میشنیدیم و حتی سال نود تحریم ها خیلی شدید شد. چقدر دوس داشتیم این مذاکرات لعنتی یه روزی تموم بشه. تا اینکه دولت روحانی اینکارو کرد واقعا صد حیف که یه آدم دیوانه اومد و بازم همه چیزو خراب کرد خدا میدونه چند سال دیگه باید تو دور مذاکرات بیافتیم و همه چیزو حواله کنیم به اینکه اگر بایدن برگرده و تحریمها لغو بشه
محمد معصومی
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
درود بر شما
امید
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۱۳
دوستان عزیز این ترامپ نبود که از برجام خارج شد بلکه کار همون داخلی های مخالف مذاکره بود که آمریکا رو مجبور به خروج کرد، کاش میتونستم مستقیم اسم ببرم براتون، ولی اگه یه ذره برگردیم به عقب همه چیز دستتون میاد،
Iran (Islamic Republic of)
10:38 - 1399/11/13
سایپا ایران خودرو کاسب تحریم بودند
Iran (Islamic Republic of)
12:06 - 1399/11/13
اگه بیاد قشر کم درامد خودرو های خارجی نمیتونه بخره که
مگه اینکه یه قیمتی هم تراز با پژو و پراید باشه
Iran (Islamic Republic of)
12:27 - 1399/11/13
خارجیها یعنی چینیها که اونا هم همیشه تشریف دارند با ماشینهای بنجلشون!
Iran (Islamic Republic of)
12:34 - 1399/11/13
شما برین همون پرایدتونو بسازیدکه از سرتونم زیاده
Iran (Islamic Republic of)
12:54 - 1399/11/13
بهترین راه این است که مردم برای یک سال خودرو سازان داخلی را تحریم کنند تا قیمت ها به ثبات برسد و گرنه پراید حلبی به 500میلیون تومان هم خواهد رسید
هیچ راه دیگری وجود ندارد
Iran (Islamic Republic of)
12:59 - 1399/11/13
اقای همتی گفته ارز برای واردات خودرو نمیدیم واردات منتفی علی الحساب
Iran (Islamic Republic of)
13:56 - 1399/11/13
خودروسازان داخلی ما رو گروگان گرفته اند . کارمند یه موتور سیکلت هم نمیتونه بخره . دلتون خوشه ...
Iran (Islamic Republic of)
14:10 - 1399/11/13
لعنت به ایران‌خودرو و سایپا
که باعث بدبختی مردم شدن
Iran (Islamic Republic of)
15:19 - 1399/11/13
اگر خودروساز داخلی نتواند صادرات داشته باشد در آینده ورشکسته خواهد شد و همچنین خودروساز داخلی باید رقابت پذیر شود و هر سال خط تولید خودرویی جدید با قیمتی مناسبتر را راه اندازی کند.
Iran (Islamic Republic of)
17:49 - 1399/11/13
بازم فرانسه میخواد بیاد ایران؟
Iran (Islamic Republic of)
14:23 - 1399/11/14
تا وقتی سایپا و ایرانخودرو ی آشغال ساز و این دولت هست امکان نداره
Iran (Islamic Republic of)
13:24 - 1400/08/18
هیچ مسیری جواب نمی دهد . از انتصابات وزرا و شهردار تا پایینتر خبر از بوی بدی میاید میدهد ! متاسفم . جالبتر اینکه پس از میلیارد ها از گذشت خلقت هنوز به خدا ایمان و تسلیم نیستیم .
Iran (Islamic Republic of)
13:24 - 1400/08/18
هیچ مسیری جواب نمی دهد . از انتصابات وزرا و شهردار تا پایینتر خبر از بوی بدی میاید میدهد ! متاسفم . جالبتر اینکه پس از میلیارد ها از گذشت خلقت هنوز به خدا ایمان و تسلیم نیستیم .
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_1
سوییچ ایران_1
دکتر نائبی_1
خرید باکس 1
شیرآلات زمانی_1
عارفی_1
سوییچ ایران_3
عارفی_3
خرید باکس 3
شیرآلات زمانی_3
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_3
دکتر نائبی_3
شیرآلات زمانی_4
خرید باکس 4
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_4
سوییچ ایران_4
عارفی_4
دکتر نائبی_4
دکتر نائبی_2
سوییچ ایران_2
شرکت ویرا انرژی مهر ماهان_2
عارفی_2
خرید باکس 2
شیرآلات زمانی_2
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
زمردی_فوتر موبایل اصلی
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
شاخه نبات_ فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر سید مصطفی حسینی_فوتر
شاخه نبات_ فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
زمردی_فوتر اصلی
آیلین_تزریق چربی
کلینیک النا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
شفا_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر