سریال سیاوش در یک کلمه؛ افتضاح!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۰۹۱۴۸۷
۲۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۸
۱۳۳۰۹
نگاهی به سریالی که قرار بود کاراکتر اصلی‌اش قهرمان کشتی ایران باشد

روزنامه همدلی - علی نامجو: نمی‌دانم این را شنیده‌اید یا نه، اما بازیگری همچون برت پیت برای بازی در فیلم باشگاه مشت‌زنی که سال ۱۹۹۹ ساخته شد، درصد چربی بدنش را به عددی نزدیک ۵ درصد رساند؟ می‌دانید این میزان چربی در بدن آدم‌های عادی یعنی چه؟ یعنی مرگ. او در این فیلم اندامی برای خود ساخته بود که وقتی لباسش را درمی‌آورد و به میان میدان مبارزه می‌آمد همه از تماشایش تعجب می‌کردند.

سریال سیاوش در یک کلمه؛ افتضاح!

پنج سال بعد یعنی سال ۲۰۰۴ او در فیلم تروآ بیست پوند به عضلات بدنش افزود تا بتواند نقش آشیل را ایفا کند. کسانی که درزمینه حرفه‌ای در شاخه‌های مختلف رشته پرورش اندام فعالیت می‌کنند، به‌خوبی متوجه می‌شوند افزودن نزدیک به ده کیلوگرم توده عضلانی دقیقاً چه ریاضتی می‌طلبد. او در فیلم سینمایی ماجرای عجیب بنجامین باتن که سال ۲۰۰۸ اکران شد، اما با استایلی کاملاً متفاوت جلوی دوربین دیوید فینچر آمد؛ با کم کردن بیش از چهل پوند از وزنش یعنی عددی نزدیک به بیست کیلوگرم.

شاید باور این‌همه تغییرات بدنی آن‌هم در کمتر از یک دهه برای یک بازیگر در ذهن کسی چندان نگنجد، اما سینمای حرفه‌ای جهان امروز وقتی می‌خواهد یک مبارز را به تصویر بکشد بازیگرش را پیش از روشن شدن دوربین‌ها به یک مبارز تبدیل می‌کند و وقتی قرار است در فیلمی دیگر با بازی او یک پیرمرد نحیف با فیزیک کسی در هشتادسالگی را تصویر کند، دقیقاً با بازیگرش کاری را می‌کند که لازم است پیرمردی هشتادساله از سر گذرانده باشد.

سریال سیاوش در یک کلمه؛ افتضاح!

این‌ها را نوشتم برای این‌که سریال سیاوش را که به‌تازگی وارد فضای نمایش خانگی شده، در یک کلمه توصیف کنم؛ افتضاح! فراموش نکرده‌ایم که فیلم سینمایی غلامرضا تختی در همین جا چند سال قبل با کارگردانی بهرام توکلی جلوی دوربین رفت و باور تختی‌اش باوجود همه نقد‌هایی که به آن اثر سینمایی وجود دارد، ممکن بود. می‌گویید آنجا همه بازیگران نقش تختی در هر چهار دوره زندگی‌اش کشتی‌گیر بودند، خوب چه‌بهتر. اینجا شاید امکان ایجاد تغییرات بدنی در بازیگر، همچون آن‌سوی جهان برای باورپذیر کردن کاراکترش جلوی دوربین وجود نداشته باشد. بهترین راه همین است؛ بهره‌گیری از کسی که واقعاً در آن رشته ورزشی فعالیت می‌کند. میلاد کی‌مرام البته هیچ‌وقت بازیگر محبوب من نبوده، چون گمان می‌کنم هنوز در بیان کلمات هم مشکل دارد، اما پسری دوست‌داشتنی به نظر می‌رسد. در سیاوش، اما او کاریکاتور یک کشتی‌گیر در سطح شهرستان هم نشده، اما آقای کارگردان به او نقش کسی را داده که قرار است چند روز بعد در مسابقات جهانی در وزن هفتادونه کیلو یا هشتادوشش کیلوگرم با پرچم ایران روی تشک برود.

قبل از این‌که به ایراد‌های فیلم‌نامه پادرهوای این کار بپردازیم، بهتر است با نمای اولی که مخاطب در خانه این سریال را آغاز می‌کند، شروع کنیم. این آقا که مثلاً کشتی‌گیر حاضر در اردوی تیم ملی است، با یک ریش کله‌قندی سرش را فرو کرده در کاسه روشویی سالن تمرین در اردو. انگار یک نفر دارد برایش می‌شمارد، اما خیلی کندتر از گذر ثانیه‌ها. بعد از یک پیام بازی با گوشی تلفن و یک مکالمه کوتاه، انگار مربی اردو صدایش می‌زند که آقاسیاوش همه معطل شما هستیم. نمی‌آی؟ او هم هدستش را روی سر می‌گذارد، کلاه هودی‌اش را بالا می‌آورد و با چهره‌ای که در تاریکی سالن تمرین چندان مشخص نیست و درحالی‌که ظاهراً دارد مچ دستانش را گرم می‌کند، پایش را می‌گذارد روی تشک تمرین. تا اینجای سریال قابل‌دیدن است، چون هنوز چیزی وجود ندارد.

سریال سیاوش در یک کلمه؛ افتضاح!

از این لحظه به بعد کمدی ناخواسته سروش محمدزاده که ظاهراً بنا بوده درامی اجتماعی باشد، آغاز می‌شود. از لحظه حضور کی‌مرام با دوبنده کشتی، فیلم دیگر حتی قابل‌دیدن هم نیست. شاید بپرسید پس چطور داری درباره‌اش می‌نویسی؟ چون با خودم گفتم حتماً اشکال در نگاه من است و البته، چون روزگاری به اردوی تیم ملی کشتی دانشجویان ایران دعوت شده بودم و سه مرتبه روی سکوی کشوری در کشتی آزاد رفتم. به خاطر کشتی‌گیر بودنم دوست داشتم ببینم چطور زندگی یک کشتی‌گیر را می‌خواهند در یک سریال نمایش خانگی به تصویر بکشند. اقرار می‌کنم که از این تصمیم به‌شدت پشیمانم و باآنکه هر سه قسمت منتشرشده تا آن روز را در اختیار داشتم، اما بعد از پایان قسمت اول، لپ‌تابم را با عصبانیت و دلخوری بستم و غمگین از یک ساعتی که این سریال از من گرفته، سرخوردم توی تختخوابم و سعی کردم بخوابم.

داشتم توضیح می‌دادم که بالا کشیدن دوبنده از سوی کاراکتر سیاوش دقیقاً هم‌زمان است با ناامیدی بیننده‌ای که یا کشی‌گیر بوده، یا در خانواده یک کشتی‌گیر داشته یا از تلویزیون کشتی تماشا کرده است. یک بدن آبدار و در اصطلاح لش پیش چشم شماست و به شما می‌خواهند القا کنند که این بازیگر، دارد نقش یک قهرمان را بازی می‌کند که قرار است چند روز دیگر برود روی تشک مسابقه‌های جهانی. جالب این است که مربی این کشتی‌گیر هم که روی سکوی تماشاگران نشسته تا مسابقه درون اردویی شاگردش را نظاره کند، یک ریش کله‌قندی دارد به‌قاعده همان شاگرد. من لااقل به یاد ندارم آخرین باری که یکی از کشتی‌گیران ملی‌پوش یا غیرملی‌پوش ایرانی را روی تشک کشتی با ریش دیده‌ام کی بوده؟

سریال سیاوش در یک کلمه؛ افتضاح!

در ادامه گلاویز شدن دو حریف هم خیلی جالب است. ما در افتتاحیه سریال قرار داریم و بناست آقای کارگردان همه هنر خودش را برای همراه کردن ما با اثرش به کار بگیرد. بعد از یک درگیری خنده‌دار که حاصل واکنش سیاوش است، از برخورد آرنج حریف با گیج‌گاهش، او را به کنار تشک می‌کشند تا دعوا تمام شود. مربی از روی سکو به پایین می‌پرد و بعد از به‌اصطلاح انگیزه دادن به شاگردش او را روانه میدان می‌کند و ناگهان یک صحنه خنده‌دار دیگر هم در این درام پیش‌روی ما قرار می‌گیرد. سیاوش که ظاهراً قرار بوده غیرتی بشود، دست می‌اندازد زیر کتف راست حریف و سروسینه او را بالا می‌آورد. بعد هم دست چپ او را زیر کتف خودش می‌زند. موقعیت برای این‌که حریف روبه‌رو با یک فتح پا یا حتی پلنگ‌شکن دمار از روزگار کاراکتر اصلی دربیاورد فراهم است، اما حریف مثل چوب خشک در اردوی تیم ملی مثل آدم‌های مست روی تشک تلوتلو می‌خورد تا سیاوش کارتونی سریال مثلاً یک فن در مایه پیچ کمر و سوبلست به او می‌زند و حریف را همان‌جا به تشک می‌دوزد؛ درگیری روی تشک به این مسخرگی و خنده‌داری حتی در مرور فن در سطح شهر هم اتفاق نمی‌افتد، دیگر مسابقه درون اردویی تیم ملی کشتی آزاد بماند. گره‌افکنی سریال هم در همان لحظه‌های ابتدایی رخ می‌دهد و البته خیلی ناپخته و دم‌دستی است.

اینجا فعلاً فرصت برای پرداختن به ادامه کار نیست، اما فقط می‌شود از گریمور این سریال هم بابت نشاندن خنده روی لب‌های ما در این روز‌های غمبار تشکر کرد. او گوش‌هایی برای کشتی‌گیر‌های سریال ساخته که اگر بخواهم مؤدب باشم با چشم‌پوشی خمیری است. این‌طور نمی‌شود قهرمان ساخت. باور کنید. خوب بود هم روی گریم دقت بیشتری می‌شد و هم در نما‌های بسته کشتی اگر اصرار داشتند کی‌مرام رل اصلی را بازی کند، چهره او به تصویر کشیده شود و در نما‌های دورتر واقعاً یک کشتی‌گیر حضور پیدا کند. در پایان این نوشته، این سریال را ضعیف‌ترین سریال نمایش خانگی تا امروز می‌دانم؛ حتی از «دل» و «مانکن» هم بدتر.

انتشار یافته: 28
در انتظار بررسی:14
Iran (Islamic Republic of)
08:58 - 1399/11/28
برد پیت !
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
فیلم فقط خارجی
Iran (Islamic Republic of)
08:59 - 1399/11/28
هر چه سریاله بیشتر گنده بیشتر
پاسخ ها
وال سفید
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
فقط یه قسمت دیده و داره نقد میکنه منصفانه نیست
Iran (Islamic Republic of)
09:18 - 1399/11/28
کلا دوس دارید فاز مخالف بردارید رو هرچی ک میاد.نگا نکن چرا حرص میخوری
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1399/11/28
من ندیدم این بازیگر جز یک رل عاشق جنگجو و کتک خورده نقش دیگری بازی کند!!!
Iran (Islamic Republic of)
09:49 - 1399/11/28
بازم تو سریالای ایرانی بین سریالایی که شبکه خانگی هست و سریالای تلویزیون سریالای شبکه خانگی خیلی بهترن لااقل سعی میکنن جدید باشه موضوعشون
مگه اینکه کلا بیخیال ایرانی بشیم که البته بهتر هم هست
پاسخ ها
هلن
Iran (Islamic Republic of)
۲۱:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
بیخیالشون شو!
Iran (Islamic Republic of)
10:52 - 1399/11/28
ریش بلند برای کشتی گیر اصلا خوب نیست و حتی خطرناک. چرا مردان بازیگر به هیکل خودشون نمیرسن
پاسخ ها
نسل سوخته
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
واقعا باید برسن به هیکلشون هندی ها رو نگاه کنید
Iran (Islamic Republic of)
10:57 - 1399/11/28
بابا سریالبه این خوبی
Iran (Islamic Republic of)
11:26 - 1399/11/28
ديالوگهاي طولاني و فلسفي براي يك زنداني و كشتي گير ،آدم رو ياد فيلم فارسي قديم ميندازه ،بدنام با مرام ،اصلا جالب نيست خوبه شما سه قسمتش رو ديديد من با دو قسمت انصراف دادم
پاسخ ها
سپیده
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
میگه با اینکه 3 قسمت اومده فقط یکیشو رو دیده
Iran (Islamic Republic of)
11:27 - 1399/11/28
من که ندیدم، با این نقد دیگه عمرا نمبینم
پاسخ ها
ابی
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
با کی مرام عمرا
Iran (Islamic Republic of)
11:32 - 1399/11/28
من این فیلم رو ندیدم اما آقای نویسنده مگه باید همه با نظر شما فیلم بسازن.اگه خوشت نمیاد نگاه نکن.سعی هم نکن نظرت رو تحمیل کنی.جوری ایراد میگیری انگار به شما توهین کردن.خب فیلمه.نگاه نکن....والا....
پاسخ ها
....
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
من نمیدونم چرا منفی میدن مردم؟ قرار نیست سریالای ایرانی با امریکایی مقایسه شه که! فکر کنم نویسنده فقط با مدل مو و ریش کی مرام مشکل داره! بهتره بگرده فیلمی که مورد علاقه شه پیدا کته ببینه و الکی حرص نخوره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۸
استاد! این نویسنده بیچاره به خاطر اینکه سطح سلیقه و ذائقه امثال تو پایین اورده میشه حرص میخوره. شما از اونایی هستی که اصلا نمی دونی سریال خوب و بد چه فرقی با هم دارن
Iran (Islamic Republic of)
11:53 - 1399/11/28
خانواده ما قسمت اول بیت دقیقه هم ندیدیم آبکی که هیچ کاملا بی ادبانه
سریال ها بهم فحش مدهند حتی در صدا و سیما و برنامه کودک
برای همین من حتی نمی زارم بچه هام کارتون های صدا و سیما را ببینند
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۲۹
بچه هات توی دنیای مجازی انواع فحش رو یاد میگیرن نگران نباش
Iran (Islamic Republic of)
13:11 - 1399/11/28
کاملا موااااااااااااااافقم
Iran (Islamic Republic of)
14:04 - 1399/11/28
بیشتر شبیه یه لوتی یا زندانیه با مرام هست
تا یه کشتی گیر بامرام
مجید صالحی که اصلا پایه خندس
اصلا نقش جدی جدی نمیتونه بازی کنه چه برسه ایقدر خشن
Iran (Islamic Republic of)
14:04 - 1399/11/28
خیلی ام قشنگه ، چرت نگو
Iran (Islamic Republic of)
15:44 - 1399/11/28
اول و آخر هر قسمت هم حتما باید حموم رفتن کی مرام نشون بدن،بیشتر اومده عضلات نشون بده تا بازیگری.البته بازیگردان خود میلاد کی مرام هم حرف زدنش تو این سریال افتضاح هم بازیش
Iran (Islamic Republic of)
17:31 - 1399/11/28
به شکلی خیلی عجیبی نقد تند و تیزی نوشتین!
به هیچ عنوان از سریال دل بدتر نیست
Iran (Islamic Republic of)
18:23 - 1399/11/28
من این سریالو ندیدم پس نظری هم درموردش نمیدم
ولی خب بازی های میلادکی مرام را دیدم وبنظرم یکی از بهترینای سینمای ایران هستند
Iran (Islamic Republic of)
06:58 - 1399/11/29
دادا دل رو بذار برا ما بدترین سریال بمونه تو اینو بذار یکی مونده به آخر
Iran (Islamic Republic of)
07:48 - 1399/11/29
فیلمی روکه تماشاچی خوشش اومده به خاطر مسائل تجاری دارند میکوبند فیلیمو ونماوا دارند باهم رقابت می کنند این وسط خدا میدونه ازاین به بعد چندتا منقدرواجیر کنند
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
تدبیرکالا_فوتر
کالابرد_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
شفا_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
دکتر عارفی - فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222