تحلیل فِیک گلشیفته درباره قرارداد با چین
۱۱۰۴۰۹۲
۱۳ فروردين ۱۴۰۰ - ۰۷:۲۲
۹۶۶۴
گلشیفته فراهانی، بازیگر و هنرمند ایرانی روز ۹ فروردین ۱۴۰۰ در حساب کاربری خود در توییتر و اینستاگرام، هم به زبان فارسی و هم انگلیسی ادعا کرد کویرهای ایران در حال حاضر محل دفن زباله‌های اتمی چین است.
فکت‌نامه: گلشیفته فراهانی، بازیگر و هنرمند ایرانی روز ۹ فروردین ۱۴۰۰ در حساب کاربری خود در توییتر و اینستاگرام، هم به زبان فارسی و هم انگلیسی ادعا کرد کویرهای ایران در حال حاضر محل دفن زباله‌های اتمی چین است. او این مطلب را در پستی اعتراضی نسبت به توافق جمهوری اسلامی ایران و چین منتشر کرد.
 
ما در این مطلب به سراغ پاسخ به این سوال می‌رویم که آیا بیابان‌های ایران محل نگهداری زباله‌های اتمی چین است؟ ضمن اینکه از یک کارشناس پسماندهای هسته‌ای پرسیده‌ایم که آیا شرایط بین‌المللی به گونه‌ای است که کشورها بتوانند به صورت مخفیانه چنین توافقی را در زمینه انتقال پسماندهای اتمی امضا کنند و این فرایند را به صورت مخفیانه انجام دهند؟ 
 
تحلیل فِیک گلشیفته درباره قرارداد با چین
 
آیا چین زباله‌های اتمی خود را در بیابان‌های ایران دفن می‌کند؟
 
نظرات کارشناسان و همچنین گزارش‌هایی که به صورت رسمی از سوی نهادهای معتبر منتشر شده‌اند نشان می‌دهند چین برای دفن پسماندهای اتمی، تاسیساتی را در خاک خود تاسیس کرده است و پسماند نیروگاه‌های خود را در همان کشور نگهداری می‌کند.
 
ما نظر پیتر برنز (Peter C. Burns)، رئیس مرکز انرژی‌های پایدار در دانشگاه نوتردام را جویا شد. آقای برنز مقالات معتبری را در زمینه پسماندهای اتمی منتشر کرده است. پرسیدیم چه قدر امکان دارد که کشوری مثل چین (یا هر کشور دیگری) بتواند پسماندهای اتمی خود را به صورت مخفیانه به کشور دیگری منتقل کرده و آنجا دفن کند؟ پروفسور برنز در پاسخ گفت: 
 
«تقریبا محال است. هم اکنون چین در حال ساخت مخازن زمین‌شناسانه خود برای پسماندهای اتمی خود است. حمل و نقل پسماندهای اتمی دشوار است و نزدیک به غیرممکن است که بتوان مقادیر زیاد زباله‌های هسته‌ای را بدون ردیابی بین مرزهای بین‌المللی جابجا کرد. ضمن اینکه چین مشوق و انگیزه‌ای ندارد که بخواهد پسماندهای هسته‌ای خود را به کشور دیگری منتقل کند. مدیریت پسماندهای هسته‌ای دربرگیرنده فرایند امن ذخیره‌سازی، امکان بازیافت و همچین امکان دسترسی‌های زمین‌شناسی است که چین همه این شرایط را در خاک خود دارد و در حال توسعه آنهاست.»
 
آقای برنز در پاسخ به اینکه آیا چنین توافق مخفیانه‌ای می‌تواند از چشم نهاد‌های نظارتی و جامعه جهانی پنهان بماند گفت
 
«به طور معمول آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و جامعه بین‌الملل، از چنین توافق پنهانی و حمل و نقل حجم زیاد پسماندهای اتمی آگاه می‌شوند. به دلیل خطرات زیادی که مواد اتمی در بر دارند، نظام‌های نظارتی وجود دارند که چنین موادی را شناسایی و ردیابی می‌کنند.»
 
آیا چین زباله‌های اتمی خود را در ایران دفن می‌کند؟
 
گزارش‌های رسمی درباره پسماندهای اتمی چین چه می‌گویند؟
 
در گزارش‌های مربوط به فعالیت‌های اتمی چین نیز، اشاره‌ای به این نشده است که این کشور پسماندهای خود را به کشور دیگری فرستاده باشد.
 
گزارش رسمی که از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی منتشر شده به طور خلاصه، سیاست‌ها و سابقه فعالیت‌های چین در زمینه مدیریت پسماندهای هسته‌ای را تشریح کرده است. بر اساس این گزارش، چین طی دهه‌های گذشته، تاسیساتی را راه‌اندازی کرده که پسماندهای اتمی خود را در آنها نگهداری می‌کند. 
 
گزارش اتحادیه جهانی هسته‌ای (WNA) درباره چرخه تامین سوخت اتمی چین، یکی دیگر از منابعی است که می‌توان درباره مدیریت پسماندهای هسته‌ای در این کشور، اطلاعات معتبری را به دست آورد. 
 
این گزارش در اوت سال ۲۰۲۰ به‌روزرسانی شده و  نشان می‌دهد چین به عنوان یکی از قدرت‌های اتمی دنیا، چگونه در طول دهه‌های گذشته با تاسیس و توسعه سه مرکز در استان‌های گانسو، گوانگ‌دونگ و سیچوان، انواع پسماندهای راکتورهای هسته‌ای خود را در زمین‌های این کشور دفن می‌کند. در این گزارش نیز، صحبتی از هیچ صادرات یا انتقال پسماندهای اتمی به کشورهای دیگر وجود ندارد.
 
به غیر از این دو گزارش، گزارشی در ژورنال تخصصی «مهندسی هسته‌ای» هم به روند توسعه مدیریت پسماندهای چین در خاک این کشور اشاره می‌کند. در این گزارش علمی هم هیچ اشاره‌ای به فرایند انتقال پسماندها به بیرون از کشور نشده است. 
 
بنابراین آنچه می‌دانیم این است که چین پسماندهای اتمی خود را در خاک خود و در سه مرکز اصلی نگهداری پسماند نگهداری می‌کند.
 
ایران و مساله پسماند هسته‌ای
 
طبق گزارش‌های رسمی کشورها، هر کشور بر اساس سرمایه‌گذاری، مدیریت پسماند و توان فنی، پسماند هسته‌ای را به گونه‌ای مدیریت می‌کند. بررسی‌ها اما نشان می‌دهد به لحاظ اقتصادی، بسیاری از کشورها ترجیح می‌دهند اگر بتوانند، پسماند اتمی را در کشور خود دفن کنند. چین یکی از کشورهایی است که چنین شرایطی را تجربه می‌کند و به همین دلیل است که اتفاقا ترجیح می‌دهد به دلایل مختلف، پسماندهای اتمی خود را در خاک کشورش نگهداری کند. 
 
نگاهی به توافق‌های هسته‌ای ایران نشان می‌دهد، پسماند هسته‌ای، یکی از مسائلی بوده که درباره آن توافق‌هایی صورت گرفته است. به عنوان مثال ایران در توافق سال ۲۰۱۰ برای اتمام پروژه نیروگاه بوشهر، متعهد شد پسماند این نیروگاه را به کشور روسیه بازگرداند. مساله نگه داشتن پسماند اتمی در بوشهر، در زمان مذاکرات برجام نیز یکی از سوژه‌های خبری بود. در واقع ممکن است برخی از کشورها در شرایطی اتفاقا ترجیح دهند پسماندهای اتمی را در کشور خود دفن کنند.
 
ریشه‌های تاریخی نگرانی از دفن زباله اتمی در ایران
 
نگاهی گذرا به رسانه‌ها و مطبوعات نشان می‌دهد نگرانی از اینکه ایران به محلی برای دفن زباله‌های اتمی کشورهای دیگر تبدیل شود، نه فقط مربوط به این سال‌ها که سابقه‌ای در سال‌های پیش از انقلاب ۵۷ ایران دارد. یکی از این جنجالی‌ترین موضوعات که تا همین امروز نیز نظرات مختلفی درباره آن مطرح می‌شود، مربوط به مذاکرات اتمی ایران و اتریش پیش از انقلاب است.  
 
آیا چین زباله‌های اتمی خود را در ایران دفن می‌کند؟
 
کتاب «برنامه انرژی اتمی ایران، تلاش‌ها و تنش‌ها» گفت‌وگو با دکتر اکبر اعتماد است. دکتر اعتماد از سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۷ رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بود. او در این مصاحبه به ماجرای مذاکرات ایران با اتریش اشاره می‌کند و می‌گوید ایران در آن زمان در حال بررسی این موضوع بوده که چه دانشی می‌توان در زمینه دفن زباله‌های اتمی به دست آورد. اعتماد امضای توافق برای انتقال زباله‌های اتمی اتریش به ایران را تکذیب می‌کند. این در حالی است که برخی مخالفان حکومت پهلوی معتقدند این انقلاب سال ۵۷ بوده که جلوی این اتفاق را گرفته است. مثلا عباس سلیمی نمین در مقاله‌ای به همین موضوع اشاره کرده است. در آرشیو روزنامه اطلاعات نیز می‌توان نشانه‌هایی از این موضوع را دنبال کرد.
 
بحث دفن زباله‌های اتمی کشورهای دیگر در ایران، در سال‌های اخیر نیز مطرح شده است. سال ۱۳۹۸  آیت الله محمد یزدی، که در آن زمان عضو شورای نگهبان بود، نگرانی خود را از اینکه ایران به محل دفن زباله‌های اتمی کشورهای دیگر تبدیل شود اعلام کرد. او در واقع به تصمیمی واکنش داد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۸ گرفتند؛ پیوستن ایران به «کنوانسیون مشترک ایمنی مدیریت سوخت مصرف شده و ایمنی مدیریت پسماند پرتوزا». شورای نگهبان البته این موضوع را نپذیرفت.
 
هر چند سیاست کشورهای مختلف در زمینه مدیریت پسماندهای اتمی متفاوت است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد کشورهایی با شرایط مناسب جغرافیایی و فناوری، برای دفن پسماندهای اتمی در کشور خود برنامه‌هایی بلندمدت دارند. روندی که در چین هم اتفاق افتاده است.
 
مساله نگرانی از تبدیل شدن ایران به محلی برای دفن زباله‌های اتمی، ریشه در سال‌های قبل از انقلاب دارد و در سال‌های اخیر هم نگرانی از اینکه قدرت‌های بزرگ ایران را به محلی برای دفن زباله‌های اتمی تبدیل کنند، وجود داشته است.
 
با توجه به گزارش‌های رسمی و معتبر و نظر کارشناسان در این زمینه، این ادعا که بیابان‌های ایران محل دفن زباله‌های اتمی چین است، ادعایی بی‌اساس بوده است.
انتشار یافته: 122
در انتظار بررسی:54
Iran (Islamic Republic of)
07:53 - 1400/01/13
چقدر براتون این آدم مهمه؟!اون یه دو جمله گفت شما همینجور تحلیل می کنید،جای بسی تعجبه
پاسخ ها
بی نام
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۲:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
کارشناسانه خودشونه راست میگن واقیعت رو بگن
....جانم فدای ایران
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
درود بر هنرمند عزیز بانو فراهانی .
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
كاربر 07:53 چون : چوب رو كه برداري گربه سياهه فرار ميكنه !!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
چرا در مورد تحریمهای وحشیانه ای که ده ساله بر روی مردم ایرانه نظری نداد؟ آیا جنایتی بدتر از تحریم اقتصادی علیه هشتاد میلیون نفر هست؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
براى اينكه حرفش توسط خيلى ها شنيده و باور ميشه حالا هرچى هم بدشو بگى ! حتى تتلو هم حرفش شنونده داره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
گلشیفته درست منطقی گفته
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
احسن یک معلوم الحال خارج از صف آدمیت چه ارزش دارد جواب بدیم فقط یک جمله تو برو بزکت را بکن اسباب بازی عروسک
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
واقعا منم تعجب کردم.حرف یک آدم لخت و بی سواد در قراردادهای بین المللی و روابط بین الملل و طرفدارانش ارزشی نداره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
امثال شما مردم کاملا عادی درک نمی کنید که امثال گلشیفته ها چی می گویند! متاسفانه!!!! مگر همین چند وقت پیش نبود که همین قرارداد ۲۵ ساله با چین را احمدی نژاد لو داد و همه منکر قرارداد بودند....
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
من خودم تو این زمینه تخصص دارم زباله اتمی که چهارتا بطری نیست بریزن پلاستیک سیاه بیارن ایران نیاز به یسری مراقبت های خاص و ویژه داره که قابل پنهان کاری نیست بعد این خانم با لیسانس هنر اومده برا من داره نظر میده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
اون آمریکا و انگلیس که کشورای دیگه رو کرده زباله دانی، اشتباه گرفته
Iran (Islamic Republic of)
08:07 - 1400/01/13
گلشیفته فراهانی مگه هنرمنده که نوشتید ؟!!!! اصلا کی هست؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
تو خوبی
بابایی
Iran (Islamic Republic of)
۲۳:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
تو گلی!
بدون نام
Germany
۱۴:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
اره شما هنرمندین همه چی رو وارونه نشون میدید
Iran (Islamic Republic of)
08:08 - 1400/01/13
وقتی هر بیسوادی مثل این گلشیفته میاد در مورد همه چیز نظر میده آبروی خودشو میبره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
شما باسوادی جناب
Iran (Islamic Republic of)
08:09 - 1400/01/13
خخخخخخ چرا کسی که هیچ تخصصی نداره اظهار نظر میکنه؟
پاسخ ها
میر
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
نیست بقیه دوستان صاجب نطر هستند در زمینه فوتبال محیط زیست فقط نمیدونم چرا چیزی سر جاش نیست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
تخصص رییس جمهورت چیه؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
دهنت زیاد وا شد.نخند.امثال تون که خنده دارن
Iran (Islamic Republic of)
08:12 - 1400/01/13
خدا داند.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
جشن و پایکوبی موقع برجامتون رو هم دیدیم.
Iran (Islamic Republic of)
08:13 - 1400/01/13
حالا این اعجوبه از کجا فهمید؟! تا جایی که من میدونم متن قرارداد فاش نشده !
پاسخ ها
بی نام
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
۱۲:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
فاش شده نه برای مردم ایران
....جانم فدای ایران
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
از بازداشت و کشتار محیط بانان .
ابراهیم
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
این قضیه زباله اتمی ربطی به توافق نداره یعنی تازگی نداره مربوط میشه به چند سال قبل
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
شما تو خوابی عزیز دلم
Iran (Islamic Republic of)
08:39 - 1400/01/13
به گلشیفته باید گفت تو مشغول .... باش
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۲:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
به شمام باید گفت ادب و شعور داشته باش
Iran (Islamic Republic of)
08:44 - 1400/01/13
هر ننه قمری کارشناس شده و اظهار نظر میکنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
وقتى شفافيت و اعتماد نباشه همين ميشه ديگه
Iran (Islamic Republic of)
09:30 - 1400/01/13
تحلیل گلشیفته بسیار دقیق بوده و شما برترینها وطن فروشی،تف به غیرتتان
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
مگر با فحاشی بخواهید چیزی رو اثبات کنید که با فحاشی فقط فحاش بودنتون ثابت میشه
%%
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
آفرین دقیقا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
معلومه تو هم مثل گلشیفته هستی
هرجائی ،ودر هرزمینه ای اظهار نظر میکنی
naser
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۳۰ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
درود
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/01/13
گلشیفته که دنبال تجزیه ایرانه و عملا از تجزیه حرف میزنه .
الان نگران قرارداد با چینه؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
دقیقا ظاهرا گربه عابد شده !!!!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
اره عزیزم چون غیرتش از تو بشتره
Iran (Islamic Republic of)
09:31 - 1400/01/13
درمورد صید ترال چینیها یعنی هیچ حرفی ندارید؟؟؟؟؟پس قبول دارید
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
سند راهبردی هزار جور مزیت داره ممکنه معضلاتی هم باشه .کلی باید دید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
ارتباط گودرز و شقایق
Iran (Islamic Republic of)
09:40 - 1400/01/13
گلشیفته کاملا درست گفته است. ایران دربست در خدمت چین کمونیست است
Iran (Islamic Republic of)
09:46 - 1400/01/13
انگار دوست داره براش اعلان قرمز بدن
Iran (Islamic Republic of)
09:48 - 1400/01/13
اونوقتی که ترامپ از برجام خارج شد چرا گلشیفته لال بود
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
احسنت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
چون به نفعش بود
Iran (Islamic Republic of)
09:49 - 1400/01/13
چرازکارشناسان ایرانی نپرسیدین؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
چون مخالفین قبول نمیکنن و میگن چون ایرانیه مجبوره این حرفا رو بزنه
Iran (Islamic Republic of)
09:52 - 1400/01/13
همه دورغ می گن فقط پینوکیو و گربه نره و روباه مکار راست می گن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
همه چه کسانی هستن؟ شما و هم فکرانت؟
Iran (Islamic Republic of)
09:53 - 1400/01/13
تاریخ همه واقعیت هارو اشکارمیکنه گذشت زمان همه چیوثابت میکنه
Iran (Islamic Republic of)
09:58 - 1400/01/13
شاعر بزرگ میفرماید تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها یا داریم که گفتند خرس در کوه تخم مرغ میزاره گفتند از اون دم بریده هرچی بگی یر میاد...
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
البته روباه رو گفتن نه خرس. اسم این شاعر بزرگ که شما میدونی بزرگ هست رو بگو لطفا
اکبری
Sweden
۲۰:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
ما شا لاه همه مردم ایران کار شناس هستند
Iran (Islamic Republic of)
09:58 - 1400/01/13
جه داره بر سر این کشور میاد...
Iran (Islamic Republic of)
09:59 - 1400/01/13
بیسواد اواره برو با اسرائیلی کار کن وطن فروش
Iran (Islamic Republic of)
10:23 - 1400/01/13
ادعای گلشیفته درسته
Iran (Islamic Republic of)
10:24 - 1400/01/13
چرا هر کی حرف منطقی درست میزنه میسوزین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
گلشیفته رو چه به منطق و سواد؟
Iran (Islamic Republic of)
10:26 - 1400/01/13
تحلیل فیک فکت نامه نه گلشیفته
Iran (Islamic Republic of)
10:27 - 1400/01/13
از این دم بریدها همچی بر میاد مثل همین ویروس کرونا که انداختن به جون دنیا
Iran (Islamic Republic of)
10:28 - 1400/01/13
پس برای چی با چین مخفیانه تفاهم نامه امضا کردین جلیلی میگه چرا رسانه ای شد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
جالبه همینا میخوان جلیلی رییس جمهورم بشه
دیگه وای به حال کشورمان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
اگه سواد داشتید می فهمیدید این قراردادها در خفاست تا رقبا از جزییاتش چیزی نفهمند
Iran (Islamic Republic of)
10:29 - 1400/01/13
ای کاش حس وطن پرستی غیرت گلشیفته رو داشتین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
حس وطن پرستیش باعث شد در مصاحبه هاش ایران رو کشوری اگزوتیک و عحیب نشون بده؟ حس وطن پرستیش باعث تایید کشور کردستان بزرگ در شبکه فرانسوی شد؟
Iran (Islamic Republic of)
10:46 - 1400/01/13
گلشیفته ی بیسواد حرف نزنی برات بهتره
Germany
10:47 - 1400/01/13
اصلا جواب اینو نباید داد عددی نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
اره جواب شماها رو حتما باید داد
Iran (Islamic Republic of)
10:48 - 1400/01/13
از چین یک کشور پاک و دوست و برادر نسازید لطفا
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
باریکلا
Iran (Islamic Republic of)
10:50 - 1400/01/13
از اینها هیچی بعید نیست، برترین‌ها چرا اینقدر مغرضانه سانسور میکنی
Iran (Islamic Republic of)
11:12 - 1400/01/13
همه فیکن به جز شما وقتی گندش در اومد اونوقت باید دهناتونو گل بگبرن
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
همینم میشه
Iran (Islamic Republic of)
11:22 - 1400/01/13
گلشيفته و بقيه مردم چرا ميگويند. چين فقط به خاطر رضاي خدا و چشم و ابروي ما ايرانيا اومده پاي قرارداد
Iran (Islamic Republic of)
11:25 - 1400/01/13
از کی خط می گیری گلشیفته وطن فروش ....
Iran (Islamic Republic of)
11:29 - 1400/01/13
گلشیفته کی تو وطن پرست شدی....
Iran (Islamic Republic of)
11:39 - 1400/01/13
هرچیزی که انکارمیکنن مطمئن باش حقیقت داره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
واقعا همینه
Iran (Islamic Republic of)
12:02 - 1400/01/13
گلشیفته خیلی دلسوز ایران بود پانمیشد بره.
اخه چرا در مورد چیزی ک نمیدونی نظر کارشناسی میدی
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
پ ن پ تو دلسوز ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
12:22 - 1400/01/13
فیک خودتون هستید. تاریخ ثابت کرده یک حرف راست از دهن شماها درنمیاد
Iran (Islamic Republic of)
12:26 - 1400/01/13
بابا ساکت شو چه اهمیتی داره ایت کار دوسر باخته میخوای بگی توافقمون خوبه؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
بعید نیست گلشیفته راست گفته باشه چون مسولین ما پنهان کاری میکنند مثل اون قرار دادی که با کشورهای حوزه ی دریای مازندران بستند معلوم شد فقط ۱۳ درصد از دریا برای ما مونده و بقیه واگذار. شد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
شما برید تاریخ رو بخونید در کشور اتفاق های بد زیاد افتاده گذشته ی ما پر هست از مسولین و آدمهای بی کفایت که کشور رو غارت کردند اینها هم. مستثنا نیستند
بدون نام
Ukraine
۱۳:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
این توافق بهترین توافقیه که در طول تاریخ امضا شده
کوروش
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۳
اینم دروغ باشه ما ۲۵ سال امتیاز اده ایم شما دیگه نمیتونید بگید خلیج فارس
کاش همون عرب بود چون الن شده خلیج چین یکم چشاتونو بآز کنید بسه دیگه
Iran (Islamic Republic of)
13:20 - 1400/01/13
دقیقا راست گفته
بزودی گندش درمیاد و رسوا میشین
Iran (Islamic Republic of)
13:24 - 1400/01/13
از گلشیفته حالم به هم میخوره
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۴:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
ما هم از شما به همچنین عزیزم
Iran (Islamic Republic of)
13:53 - 1400/01/13
احتمالا میخواد یه نقش جدید بگیره
Iran (Islamic Republic of)
13:57 - 1400/01/13
اولا منظور گلشیفته ایران نبودو کامبوج بود
ثانیا ازکجامیدونین چین باایرانم اینکارو نکنه
Germany
14:08 - 1400/01/13
وای انقدر بدم میاد از این گلشیفته فراهانی جاهل
Iran (Islamic Republic of)
15:48 - 1400/01/13
اخه این بنده ی خدا عقل داره در مورد این چیز های تخصصی نظر بده ؟؟؟؟؟
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۴:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
همین کامنتت نشون میده خودت چقدر عقل داری
Iran (Islamic Republic of)
15:54 - 1400/01/13
چين بهداشت جهانى رو خريده آژانس رو نميتونه بخره؟
Iran (Islamic Republic of)
17:48 - 1400/01/13
شما نون و خونتون و بخورین و شاد باشین از سیزده بدرتون و دعا کنین به جان مسئولین کشور که امروز نون و بوی گوشت رو هم دارین که همینم چند روز دیگه از دهانتون گرفته میشه.ما رو چه به تحلیل قرارداد با چین .ما رو چه به شناخت هنر و هنرمند .ما شاد باشیم و دعا کنیم به جان سروران کشور !
Iran (Islamic Republic of)
17:51 - 1400/01/13
حالا از کجا بفهمیم کی راست میگه؟
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۴:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
سخت نیست فهمیدن این موضوع
Iran (Islamic Republic of)
18:27 - 1400/01/13
گلشیفته اولین کسی بود که ژنوم ایرانی ها را به غربی ها و آمریکایی ها داد تا از روی آن بیماری های مختلفی منجمله کرونا برای ایرانیها بوجود بیاورند و این خیانت تا ابد بر پیشانی این سلبریتی خواهد ماند.
پاسخ ها
بدون نام
Germany
۱۴:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۱/۱۴
کشف جدیدته پروفسور ؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
20:52 - 1400/01/13
ازاین سیاستمداران پول پرست هیچ چیزی بعید نیست
United States of America
21:05 - 1400/01/13
مگر گلشیفته صلاحیت اظهار نظر در این مورد دارد؟؟!!واز شما هم خواهش می کنم اورا به عنوان یه شهروند عادی حساب کنید و جدا از حرفه کاری که واسه نونه دیگه هیچ حتی سر سوزنی از یک کار گر کشاورزی بالاتر نیست.
Iran (Islamic Republic of)
21:20 - 1400/01/13
عین واقعیتو گفته چین از دهجا نخوره از ی جا خیر نمیده
Iran (Islamic Republic of)
21:22 - 1400/01/13
چقدر این تکذیب کردنها مرا یاد انهدام هواپیمای اوکراینی می‌اندازد در ان زمان هم همه میگفتند این کار امکان ندارد !!!!
Iran (Islamic Republic of)
21:52 - 1400/01/13
راجع به غارت دریای جنوب که درسته. جارو کردن رفتن
Iran (Islamic Republic of)
22:53 - 1400/01/13
این چینیا به هیچ چیزی رحم نمیکنن
Iran (Islamic Republic of)
00:52 - 1400/01/14
اصلا تویی که این تیتر رو زدی از مفاد قرارداد خبر داری که گلشیفته رو میکروبی؟
میگن فوش رو بنداز زمین، صاحبش براش میداره
Iran (Islamic Republic of)
01:28 - 1400/01/14
هر‌وطن‌فروشی‌که‌حقوق‌کثافت‌بازیاش‌از‌امریکا‌میگیره‌که‌نباید‌حرفاشو‌جدی‌گرفت‌...اینا‌یه‌مشت‌ضد‌انقلاب‌وطن‌فروشن‌...
Iran (Islamic Republic of)
03:25 - 1400/01/14
ان شاء الله اون کارشناسانی که بهشون اشاره کردی، کارشناسیشون از جنس کارشناسیِ کاپیتان شهبازی با ۳۵ سال سابقه پرواز نباشه!
Iran (Islamic Republic of)
05:24 - 1400/01/14
این انرژی هسته ای با این همه معذلات زیست محیطی چرا باید راه اندازی بشه چرا نباید بسمت انرژیهای پاک بریم وروی اونها سرمایه گذاری کنیم
Iran (Islamic Republic of)
06:21 - 1400/01/14
آیا نظر یه آدمی که پشت به کشور کرده ایقدر مهمه که وقت یه ملته بگیره .متاسفم
Iran (Islamic Republic of)
06:37 - 1400/01/14
فقط لغو قرارداد با استعمار چین کمونیست
Iran (Islamic Republic of)
08:12 - 1400/01/14
بعضا سلیبریتیهای بیسوادارزش نقد کردن مطالبشان ندارند


این از کجا فهمیده که این نظر را داده است

اطلاعاتش کشک میباشد
Iran (Islamic Republic of)
10:19 - 1400/01/14
چطوره مفاد قرارداد رو منتشر کنید تا همه بفهمیم کی تحلیل فیک داره و کی بر اساس تجارب تاریخی داره درست میگه؟
Iran (Islamic Republic of)
09:26 - 1400/01/17
در شرایط فعلی من برترین خبرهای دنیا در مورد ایران و ظلمی رو که به مردم داره میشه باور میکنم
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج