رئیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود
۱۱۰۶۳۰۸
۱۹ فروردين ۱۴۰۰ - ۲۲:۵۳
۳۷۶۷
رئیس کل بانک مرکزی گفت: اینستکس یک موضوع فیک بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

ایسنا: رئیس کل بانک مرکزی گفت: اینستکس یک موضوع فیک بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

عبدالناصر همتی با حضور در کلاب هاوس به پرسش‌های کارشناسان و فعالان اقتصادی پاسخ داد و گفت: تصمیم اینکه من سفیر چین شوم گرفته شده بود و ۱۰ روز سفیر چین بودم ولی برای اجلاس سفرا به تهران برگشتم و همان روز دوم رییس جمهور بنده را خواستند و برای شرایط ارزی مشورت خواستند و ایشان پیشنهاد پذیرش مسئولیت بانک مرکزی را به من دادند.

وی افزود: احساس کردم که نیاز است این سکان را به دست بگیرم و می‌دانستم که چه سختی‌هایی دارم ولی خوشحال هستم که سختی ۳۲ ماه را تحمل کردم و برای مردم تا حدی که توان دارم خدمت کردم و می‌دانم مردم سختی می‌کشند و تحریم بسیار سخت است و به خاطر اینکه دشمن نتواند اطلاعات بگیرد نمی‌توانم خیلی توضیج بدهم.

بخش‌هایی از اظهارات عبدالناصر همتی در کلاب‌هاوس:

دو مشکل در مدیریت بازار در سال‌های ۹۸ و ۹۹

همتی با بیان اینکه در این دوره با پشتیبانی مقام معظم رهبری و کل مجموعه دولت توانستیم این پیچ اصلی فشار حداکثری را رد کنیم، افزود: در پایان سال ۹۸ و در سال ۹۹ مشکلاتی پیش آمد که مدیریت بازار ارز را با دشواری همراه کرد. یکی بحث گران شدن نرخ بنزین و دیگری رفتن اسم ایران به لیست سیاه FATF بود.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در سال ۹۸ مشکل از افزایش نرخ بنزین شروع شد و افزایش قیمت بنزین به نرخ ارز شوک وارد کرد، گفت: اواخر همان سال نیز مباحث مرتبط با اف ای تی اف و ورود به لیست سیاه به عنوان شوک‌های سیاسی و روانی بر بازار ارز تاثیر گذار بود و لذا بعضاً فشارها و عوامل سیاسی و بیرونی کار را از دست ما خارج کرد.من که توانستم نرخ ارز را برای یکسال ۱۱تا۱۳هزارتومان حفظ کنم با نرخ ۱۵هزارتومان مواجه شدم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ اتفاقات زیادی رخ داد که اثر منفی شدیدی بر نرخ ارز گذاشت، ادامه داد: از جمله این اتفاقات، درخواست مکانیزم ماشه توسط آمریکایی‌ها بود که علیرغم اینکه رای نیاورد، ولی اثر منفی بر بازار ما گذاشت. همچنین ۱۸ بانک ما تحریم ثانویه شدند که همین امر باعث تشدید شرایط مخرب شد و افزایش انتظارات تورمی را به دنبال داشت.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: من تمام تلاشم را کردم و در اذهان از دلار ۴۵هزار تا۶۰ هزار تومانی صحبت می‌کردند و همه این‌ها به انتظارات تورمی دامن زد و هدفگذاری تورمی ما را با مشکل مواجه کرد؛ هدف‌گذاری تورمی به این معنا نیست که حتما به آن برسیم بلکه باید به آن نزدیک شویم که نزدیک هم شدیم. ما اوراق فروختیم و با آن کسری بودجه و تشدید تورم را کنترل کردیم.

تاثیر انتشار اوراق بر جلوگیری از افزایش نقدینگی

همتی ضمن تأکید براینکه کارگزاری بانک مرکزی توانست ۱۲۵ هزار میلیارد تومان اوراق به فروش برساند، افزود: اگر این اقدام انجام نمی‌شد به تنهایی می‌توانست ۳۲ واحد درصد به نقدینگی اضافه کند که از آن جلوگیری شد.

رئیس کل بانک مرکزی درباره بازار ارز و سیاست‌های ارزی این بانک نیز اینطور توضیح داد که اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم. دخالت بانک‌مرکزی در بازار ارز و تعیین نرخ را به طور قطعی رد می‌کنم و بانک‌مرکزی برای ثبات دخالت می‌کند و من اعتقادی به سرکوب نرخ ارز ندارم و نرخ ارز در بازار ثانویه تعیین می‌شود. بازار ثانویه (نیما) به روز و در حال تغییر است و بانک مرکزی در آن دخالتی ندارد و اقدامات بانک مرکزی صرفا برای ثبات و جلوگیری از نوسانات است.

رئیس بانک مرکزی: اینستکس فیک بود

وی در ادامه در خصوص تسعیر نرخ ارز افزود: تسعیر ارز صندوق توسعه ملی بر اساس اصل قانونی است و کسی نمی تواند از آن استنکاف کند علیرغم این موضوع بنده تا حد توان مقاومت کردم. اقتصاد ما بر ارز آوری صادرات غیر نفتی متکی است.

همتی با بیان اینکه در سال گذشته ۳۷ میلیارد دلار واردات داشتیم که دو سوم آن توسط صادرات غیرنفتی تامین شد، افزود: خالص دارایی ارزی بانک مرکزی بر اساس سیاست‌های مدون است و ارزپاشی در این خصوص وجود ندارد. نرخ ارزی که سرکوب بشود و باعث خروج سرمایه شود از نظر من مردود است.

بانک مرکزی اجازه خروج سرمایه نمی‌دهد

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اگر بخواهیم خالص دارایی‌های ارزی بانک مرکزی را خرج کنیم بر اساس سیاست‌های ارزی این کار را انجام می دهیم و اجازه خروج سرمایه نمی‌دهیم. تقریبا ۶.۵ میلیارد تومان ارز صادراتی به چرخه اقتصاد کشور بازنگشته است. دو سوم تامین واردات ما در کل کشور را صادرات غیرنفتی تامین می‌کند و ما هیچ‌وقت صادرات را سرکوب نکردیم.

آخرین خبر از صادرکنندگان کارتخوان خواب

وی با اشاره به این که ما ۲۵۰ نفر داشتیم که صادرکننده واقعی نبودند و قانون هم گفته این‌ها را بررسی کنیم و ۶.۵میلیارد دلار ارز را به کشور وارد نکردند گفت: بعدا فهمیدیم نه آدرس درست داشتند و نه کارت بازرگانی درستی داشتند و از بین این ۲۵۰ نفر، ۷۰ نفر را خود قوه قضاییه اعلام کرد که از افراد بسیار تهی‌دست کارت بازرگانی گرفته بودند و ۳۰ نفرشان هم الان دستگیر هستند.

همتی پیرامون پیوستن به FATF گفت: اگر از من پرسیده بودند حتما FATF را تایید می‌کردم ولی من صاحب نظر نیستم و جای دیگر باید تصمیم بگیرند.

ئیس کل بانک مرکزی در ادامه با بیان اینکه خیلی از مشکلات و فشارهای من را بخش خصوصی نمی داند؛ گفت: سال ۹۹ بدترین سال کشور بود؛ من بازارساز هستم و وقتی که ابزار من محدود شود، نمی‌تواند بدون ارز بازار را کنترل کند؛ شرایط ما اما اکنون دارد بهتر می‌شود. با صادرکنندگان هر روز جلسه دارم این طور نیست که ارز را نیاورند؛ اما پتروشیمی‌ها ارز ارزان بدهند، من نمی‌توانم جلوگیری کنم.

همتی گفت: تیمی الان در وین هستند که این مسائل را پیگیری می‌کنند و این مسائل را پیگیری می‌کنیم که فقط گفته نشود تحریم بانکی برداشته شد؛ بلکه نحوه استفاده منابع و سایر ابزارها را هم برای رفع تحریم‌ها باید به کار بگیریم.

مخالف ارز ۴۲۰۰ تومانی هستم

وی با بیان اینکه سیاستگذاری ارز ۴۲۰۰ تومانی باید در دولت صورت گیرد، گفت: من هم مخالف ارز ۴۲۰۰ تومانی بودم به عنوان رئیس کل بانک مرکزی هم نمی‌توانم خارج از مجموعه تصمیمات اقتصادی کشور عمل کنم؛ اما به عنوان فردی، با این ارز مخالف هستم.

آخرین وضعیت منابع ارزی بلوکه شده در کره جنوبی

همتی افزود: درخصوص کره جنوبی صحبت‌های بسیاری می‌شود که این موارد را تکذیب می‌کنم. مسئول آن پول‌ها بانک مرکزی است و در این زمینه هنوز اتفاقی نیفتاده و البته استفاده از این منابع حق جمهوری اسلامی ایران است.۷ میلیارد دلار منابع بلوکه شده در کره جنوبی باید هر چه زودتر آزاد شود و قطعا پیگیر دریافت جریمه آن هم خواهیم بود.

همتی مقصر سقوط بورس است؟

وی در پاسخ به انتقادات درباره نقش بانک مرکزی و ئیس کل این بانک در سقوط بورس، گفت: بانک مرکزی و بنده در موضوع بورس مظلوم واقع شده.ایم، در خیلی از جاها نیز این طور شده است؛ اما بنا نداریم خیلی مسائل را پاسخ دهم. مشکل در مرغ را هم به بانک مرکزی نسبت می‌دهند؛ نرخ ارز بالا می‌رود می‌گویند بانک مرکزی کرد، هر اتفاقی که در کشور می‌افتد، می‌گویند زیر سر بانک مرکزی است.

همتی ادامه داد: بانک مرکزی چرا باید نرخ سود را پایین بیاورد و بعد بالا ببرد و بورس را بهم بریزد. واقعا رئیس کل بانک مرکزی این طور قدرتمند است؟ در حالیکه دو ماه ابتدایی ۹۹ معادل ۷۱ هزار میلیارد تومان اضافه ذخیره بانک‌ها نزد بانک مرکزی بود که الان به زیر ۲۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.

وی افزود: اگر قرار بود که بانک مرکزی این گونه در بورس عمل کند باید کانال هدفگذاری را به ۱۸ درصد در بازار بین بانکی برای نرخ سود می‌رساندم، اما این کار را نکردم. ۴ تا فاکتور را به خاطر بورس تغییر دادم، چراکه می‌خواستم نرخ تسهیلات، ناترازی بانک‌ها و کمک به بورس را صورت دهم و بنابراین انگیزه ندارم نرخ سود بانکی را بالا بیاورم.

نظر همتی درباره تغییرات دامنه نوسان و متقارن بورس

همتی با بیان اینکه برخی با سود نظام بانکی زندگی می‌کنند در حالیکه متاسفانه برخی یک بعدی نگاه می‌کنند، تصریح کرد: ما به دنبال ثبات بازار بورس هستیم این در حالی است که آینده از آن بازار سرمایه است و همه باید کمک کنیم؛ الان نیز باور دارم که ۵۰ درصد سهام در بازار ارزشمند است؛ البته سازمان بورس هم باید سیاستگذاری‌های ثبات بخشی را برای بورس در نظر بگیرد این در حالی است که دامنه نوسان، دامنه متقارن و مواردی از این دست که مدام در حال تغییر است، غلط است.

وی ضمن تأکید براینکه من هم دغدغه بورس را دارم، افزود: نمی‌شود که یک بازار همیشه بازدهی خوب داشته باشد و بقیه بازارها خراب باشند؛ اما پیش بینی می‌کنم که شرایط اقتصادی ما به سمت ثبات بیشتر پیش می‌رود اما بورس هم روزهای خوبی خواهد داشت.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص کارسازی پول‌های بلوکه شده ایران که آزاد شد، گفت: هر پولی که آزادسازی شده است، مشخص است که در کجا هزینه می‌شود؛ اما نباید بر اساس حدسیات حرف زد. منابع متعلق به نظام جمهوری اسلامی ایران است که باید در مورد آن توضیح داده شود.

همتی گفت: ظرف یک هفته یا یک ماه کار به نحوی می‌شود که ۲۰ هزار میلیارد تومانی که معمول بود ذخایر اضافه بانک‌ها باشد، به ۷۰ هزار میلیارد تومان رسید؛ یعنی ۵۰ هزار میلیارد تومان به ذخایر اضافه شد؛ چراکه کسی وام نگرفت و ظرف یک ماه این اتفاق افتاد.

وی افزود: ما اوراق بدهی را تازه شروع کرده بودیم و الان تازه از نیمه سال ۹۹ به بعد که بخشی از اوراق دولتی را به صورت عملیات ریپو از بانک‌ها بگیریم و

نرخ ارز را بازار تعیین می‌کند

همتی گفت: اگر عرضه ارز در بازار زیاد شود، نرخ کاهش می‌یابد؛ قیمت را هم بازار تعیین می‌کند؛ اما بانک مرکزی طرفدار ثبات بازار ارز است. البته سال ۹۹ به خاطر انتظارات تورمی که اوایل سال ایجاد شد و مطالبی مطرح شد که همه انتظار رشد ۱۰۰ درصدی نقدینگی داشتند، به خاطر انتظارات عجیبی بود که در جامعه ایجاد شد و نرخ رشد پول در مرداد به ۸۸ درصد رسید که نشان از سیالیت پول دارد.

وی افزود: این انتظارات تورمی را شکل داد و مجموعه این اتفاقات سبب شد که انتظارات در بازار سهام بالا رود و خیلی از تحلیلگران بازار سرمایه، سهام را با دلار ۶۰ هزار تومانی تحلیل کردند. در مورد نرخ بهره اطمینان می‌دهم که اقدامی نمی‌کنم که بازار سرمایه بهم بخورد.

همتی گفت: در مورد تغییر نرخ بهره نیز تصمیم نگرفتم، اما اگر در مورد تورم توانستیم رقم را کاهش دهیم، نرخ بهره را هم تغییر می‌دهیم. اما در مورد نرخ بهره بازار بین بانکی نیز به صورت جدی کنترل‌های لازم را می‌کنیم تا نرخ بازار بین بانکی بالا نرود.

بانک‌های ادغامی بعد از ادغام خلق نقدینگی نکردند

همتی گفت: برخی از بانک‌های نیروهای مسلح مثل قوامین مشکلات جدی داشت و خلق نقدینگی با ادغام ایجاد نشد؛ اما پیش از ادغام خلق نقدینگی شد؛ البته نیروهای مسلح بانک‌های خیلی خوبی هم داشتند که از ادغام آنها، بخشی از ناترازی کاهش یافته است ولی بعد از ادغام شرایط بهتر شده است.

وی افزود: وزیر اقتصاد جواب سوالات مجمع در حوزه اف ای تی اف را ارسال کردند. اینستکس یک موضوع فیک بود که حتی کسانی هم که عضو اینستکس بودند به آن باور نداشتند.

انتشار یافته: 38
در انتظار بررسی:2
Iran (Islamic Republic of)
23:06 - 1400/01/19
همینجوری که دلارو بردین بالا پدر مردم درآوردین
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
شما هم با این مدیریت تون فیک هستین
Iran (Islamic Republic of)
23:06 - 1400/01/19
متاسفانه کسانی که میخواهند این لایحه راتصویب کنند درفکر مردم نیستند ومعلوم نیست باکه لج میکنند ولی دودش درچشم ملته خداازش نگذره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۵:۱۱ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۰
دقیقا با مردم لجن
Iran (Islamic Republic of)
23:06 - 1400/01/19
به جهان بپیوندیم!
Iran (Islamic Republic of)
23:08 - 1400/01/19
شما همین مسئولیتی که داری از سرت زیاده
Iran (Islamic Republic of)
23:08 - 1400/01/19
کاملا درسته اینو هم میدادند دست تو یکی مثل کارهای دیگه ات گند میزدی همان بهتر که اختیار چنین چیزی دست تو نیست
Iran (Islamic Republic of)
23:09 - 1400/01/19
باید تایید بشه تا الان هم دیر شده
Iran (Islamic Republic of)
23:10 - 1400/01/19
شما کاملا درست میگویید.
Iran (Islamic Republic of)
23:15 - 1400/01/19
احتمالا حق با ایشونه
Iran (Islamic Republic of)
23:16 - 1400/01/19
تقریبا خیلی طول بکشه پنج ماه دیگه ، این پنج ماه را ی طوری سر کن بعدش دیگه برکنارت می کنند ،با اون ریاست کردنت!
Iran (Islamic Republic of)
23:17 - 1400/01/19
اقای همتی اگر دست تو بود قطعا این یک ذره راه تنفس که برای مردم باقی مانده است را می بستید وحتما درست می گویید !!!!
Iran (Islamic Republic of)
23:20 - 1400/01/19
مشکلاتی راکه خودت وروحانی برا کشوردرست کردیدحل کنید بقیه ی مسائل پیشکش.
Iran (Islamic Republic of)
23:21 - 1400/01/19
تقسیم کنندگان بهشت و جهنم فردا می‌فرستند شما را توی جهنم
Iran (Islamic Republic of)
23:33 - 1400/01/19
ان را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است
Iran (Islamic Republic of)
23:46 - 1400/01/19
پس بهتر ازت نپرسن که هر تصمیمی گرفتی خرابکاری کردی
Iran (Islamic Republic of)
23:47 - 1400/01/19
بایدهم تائیدکنی چون همه تون سروته یه کرباسید.
Iran (Islamic Republic of)
23:48 - 1400/01/19
این هشت سال نکبت برا اینه که از شما پرسیدن
Iran (Islamic Republic of)
23:55 - 1400/01/19
شما به کار خودت برس اظهار نظر نکن دلار چند؟ سکه چند؟
Iran (Islamic Republic of)
23:57 - 1400/01/19
مشکل دقیقااونجاست که کسانی تصمیم گیرهستن که هیچ تخصصی ندارن ،درتمام امورهمینه
Iran (Islamic Republic of)
00:04 - 1400/01/20
واقعا تو این مملکت کی چکاره است وزیر بهداشت می‌گوید از دست من کاری ساخته نیست تعزیرات می‌گوید گرانی و قیمت کالا به ما ربطی ندارد رییس بانک مرکزی که سیاستگذار مالی کشور است و باید حرف اول را بزند هم چنین می‌گوید کی به کیه
Iran (Islamic Republic of)
00:21 - 1400/01/20
تو همین مونده بود تصویب کنی
Iran (Islamic Republic of)
00:27 - 1400/01/20
صددرصد به نفع کشور و مردم ولی یه عده نمیخوان
Iran (Islamic Republic of)
00:50 - 1400/01/20
فشار وآرامش بیاوریم عجب عجب
Iran (Islamic Republic of)
00:59 - 1400/01/20
تو که همه کار کردی تا مملکت داغون بشه FATF هم تصویب کن تا داغون ترش کنی
Iran (Islamic Republic of)
01:19 - 1400/01/20
از همتی بیش از این انتظار میرفت
Iran (Islamic Republic of)
01:21 - 1400/01/20
آقای همتی اگر شما هم تائید نماید بازهم مورد قبول نخواهد بود چون می بایست خزانه دارهای چند تا دولت دیگر هم تائید کنند که اصلا این امکان نیست. بیخیال
Iran (Islamic Republic of)
01:34 - 1400/01/20
دروغ گوی ۹۹ وخال بند۱۴۰۰تو مال این حرف ها نیستی کسی تو را ادم حساب نمی کنه
Iran (Islamic Republic of)
02:27 - 1400/01/20
مگه چیزی هم بلدی
Iran (Islamic Republic of)
02:32 - 1400/01/20
بدبختی ما اینه که اونهایی که باید تصویبش کنند از تلفظش عاجزند،اف تی اف،افتافیت،ات فا تیف،ندومبه
Iran (Islamic Republic of)
06:56 - 1400/01/20
امریکا بد هست ولی گوشی تمام مسولین ما امریکاییه.
Iran (Islamic Republic of)
08:17 - 1400/01/20
دروغ میگوید کلا همه مسئولین دروغ میگویند
Iran (Islamic Republic of)
09:19 - 1400/01/20
چقدرزودفهمیدی پرفسور.
Iran (Islamic Republic of)
09:57 - 1400/01/20
ها باباخیلی زحمت کشیدی دلار را به ۳۲هزارتومان رساندی وپول ملی را با خاک یکسان کردی افتخارهم میکنی .....
Iran (Islamic Republic of)
11:22 - 1400/01/20
با این سیاستت ملت را در تنگناه قرار دادی تو اینکاره نبودی چرا اومدی سره کار ، برو خدا روزیتو جای دیگه حواله کنه.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج