واکسیناسیون مردم عادی، احتمالاً در پاییز
۱۱۱۰۵۴۱
۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۲۰:۱۱
۱۷۷۱
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسن‌های ایرانی برکت و پاستور تابستان به تولید انبوه می‌رسند و واکسیناسیون مردم عادی احتمالا پاییز انجام خواهد شد.

خبرگزاری تسنیم: سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: واکسن‌های ایرانی برکت و پاستور تابستان به تولید انبوه می‌رسند و واکسیناسیون مردم عادی احتمالا پاییز انجام خواهد شد.

سیما سادات لاری بعدازظهر امروز در حاشیه جلسه با مدیران و مسئولان بخش سلامت در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: در حال حاضر بیشتر نقاط کشور در شرایط قرمز کرونا قرار دارد، آمار ابتلا به کرونا در موج چهارم به شدت رو به افزایش بوده و طی یک ماه اخیر تعداد بستری‌ها چهار برابر شده است.

وی افزود: آمار فوتی‌های کرونا در همه جای کشور یکسان نیست و بسیاری از استان‌ها فوتی‌های کمتری دارند، استان‌هایی مانند تهران، خوزستان و فارس و در یک مقطع همدان فوتی‌های بیشتری نسبت به دیگر استان‌ها داشتند.

لاری ادامه داد: متاسفانه شرایط خوبی نیست و از مردم انتظار داریم بیشتر رعایت کنند تا وضعیت بهتر شود، امکان دارد طی روزهای پیش رو تعداد فوتی‌ها بیشتر شود که نتیجه بستری‌های هفته‌های گذشته است.

وی ادامه داد: در بازدیدی که از استان‌های مازندران و گلستان داشتیم به نظر می‌رسد آمار بستری‌ها تثبیت شده و تعداد بیماران سرپایی کاهش داشته است.

وی اضافه کرد: باید زمان بگذرد تا دقیق‌تر قضاوت کنیم اما امیدواریم به کمک واکسیناسیون و رعایت مردم این بیماری را مدیریت کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در 14 ماه اخیر از تمام ظرفیت بیمارستان‌ها برای مدیریت کرونا استفاده شده، گفت: زمانی که تعداد بستری‌ها زیاد شد تصمیم گرفتیم عمل‌های الکتیو لغو شود و بیمارستان‌های خصوصی هم همراهی کردند.

لاری افزود: طرح خوبی در بخش بیماران سرپایی در حال اجراست و در این طرح درمان‌های آنتی وایرال را زود شروع می‌کنیم و بیمار به خانه می‌رود تا روند درمان را طی کند، این طرح از بار بستری‌ها کم می‌کند و موجب می‌شود بیمار بهبود یابد.

وی ادامه داد: در این طرح تمهیداتی دیده شده که بیمه 10 درصد هزینه‌ها را مانند بستری دائم پرداخت می‌کند، از مردم خواهش می‌کنیم در صورت داشتن علائم کرونا زودتر مراجعه کنند تا وارد پروسه‌های درمانی شوند زیرا زمانی که به صورت بدحال مراجعه می‌کنند کار سخت‌تر خواهد شد.

لاری خاطرنشان کرد: زمانی که تعداد بیماران بستری زیاد می‌شود نیروی انسانی و تخت‌های بیمارستان هم جوابگو نخواهد بود و در این مدت تمهیدات و تدبیر دیده شد و با بستری موقت مشکل کمتر شده است.

وی یادآور شد: با ادامه این روند رو به رشد در تهران مشکلات عدیده‌ای برای بستری خواهیم داشت، البته در بابل، ساری و گرگان مشکل بستری نداشتیم.

وی با بیان اینکه به پختگی در فرآیند درمانی بیماران کرونایی رسیدیم، گفت: داروی قطعی برای کرونا وجود ندارد اما داروهای آنتی وایرال می‌توانند کمک کننده باشند و وارد پروسه بیمه شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص تولید واکسن‌های ایرانی گفت: سیاست ما این بود تا زمانی که واکسن‌های داخلی تولید شوند از واکسن‌های خارجی استفاده کنیم و در فاز نخست این کار را انجام دادیم.

لاری افزود: واکسن‌های برکت و پاستور فراخوان داده‌ و برخی استان‌ها به عنوان پایلوت انتخاب شدند تا وارد کار آزمایی بالینی سه شوند و فکر می‌کنم این دو واکسن در تابستان به تولید انبوه برسند.

وی ادامه داد: در خرید واکسن‌های خارجی ابتدا روند کند و دور از انتظار بود و وعده‌ها تحقق پیدا نکرد اما اکنون روند بهتر شده و محموله جدید آسترازنکا وارد شده است، همچنین چند محموله چینی وارد شده و قرار دادی بسته شده تا واکسن اسپونتیک هم دوباره وارد شود.

لاری خاطرنشان کرد: امیدواریم در فاز نخست تا پنجم اردیبهشت واکسیناسیون تمام کادر بهداشت و درمان، جانبازان، بیماران خاص و خانه سالمندان را به اتمام برسانیم.

وی یادآور شد: در فاز دوم افراد بالای 65 سال و مشاغل پرخطر واکسن دریافت خواهند کرد و واکسیناسیون مردم زیر 65 سال و عادی احتمالا در پاییز انجام شود.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج