روابط خارج زناشویی!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۱۴۰۲
۰۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۱
۶۶۵۶۰
فرایند کشف بی وفایی و روابط خارج زناشویی و شوک ناشی از کشف آن هنگامی که فردی ازدواج می کند، به شریک زندگی اش قول می دهد که تا زمان مرگ به او وفادار بماند و انتظار اعتماد متقابل، اساس تعهد زناشویی می شود.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله موفقیت:

فرایند کشف بی وفایی و روابط خارج زناشویی و شوک ناشی از کشف آن

هنگامی که فردی ازدواج می کند، به شریک زندگی اش قول می دهد که تا زمان مرگ به او وفادار بماند و انتظار اعتماد متقابل، اساس تعهد زناشویی می شود؛ اما عنصر مهم و ناگفته این اعتماد که به زبان آورده نمی شود، این است که زن و شوهر تنها با یکدیگر رابطه عاطفی داشته باشند و شخص دیگری در این صمیمیت، شریک نباشد؛ در صورتی که زوجی پی به بی وفایی همسرش و شکسته شدن این پیمان ببرد، ضربه روحی و عاطفی عمیقی را تجربه خواهد کرد. زمانی بی وفایی روی می دهد که یکی از زوجین در حالی که در ظاهر پایبند این تعهد است، پنهانی با فرد دیگری رابطه برقرار می کند و این پیمان را می شکند.

لحظه ای که فردی به بی وفایی همسرش پی می برد، احساس شکست می کند و این پرسش ها در ذهنش ایجاد می شود: «این رابطه چند وقت است که وجود داشته است؟ آیا رابطه بین ما تمام شده است؟ آیا می توانم این مسئله را نادیده بگیرم؟ و ... که در نهایت این پرسش ها منجر به خشم، شرم، احساس لطمه، دل شکستگی، انتقام جویی و ... خواهد شد.

با برملا شدن بی وفایی، طرف مقابل در شوک عمیقی فرو می رود و برای مدتی افکار و احساسات خود را پنهان می کند. فرد بی وفا، هم به تاثیرات مخربی که بر روی همسر، فرزندان، خانواده و خودش می گذارد فکر می کند و هم به سرنوشت فردی که با او رابطه برقرار کرده است. معمولا همسر بی وفا دروغگوی ماهری می شود.

معنای یک زندگی مشترک و شکوه و زیبایی آن، در حس وفاداری به یک نفر و نیز حفظ نجابت و تعهد در آن ارتباط است؛ اما چه دلایلی باعث می شود علی رغم این معنای زیبا و باشکوه، فرد این ارتباط، تعهد و وفاداری را از دست می دهد و به فرد مقابل خیانت می کند؟ رفتار عاقلانه و برخورد منطقی با این مسئله باید چگونه باشد؟

روابط خارج زناشویی!

وجود هر رابطه ای با فرد غیرهمجنس و خارج از محدوده اعضای خانواده که به صورت پنهانی انجام می پذیرد، رابطه خارج زناشویی محسوب می شود. رابطه خارج زناشویی یا «خیانت» طیف گسترده ای دارد که چند نمونه آن را در اینجا ذکر می کنیم:

- درددل کردن های عاطفی با جنس مخالف

- بیان نکردن حقایقی که همسر باید از آن اطلاع داشته باشد

- فکر کردن به شخصی دیگر، به خصوص درباره مسائل جنسی

- برقراری رابطه ای خارج از حد شرع و عرف با جنس مخالف

بروز رابطه خارج زناشویی در زندگی مشترک افراد عوامل متفاوتی دارد که چند نمونه از آن عبارتند از: نداشتن آگاهی از مهارت های زندگی، عدم بلوغ فکری، ناتوانی در مبادله عواطف و نیازها، ازدواج های اجباری یا زودهنگام، علل اقتصادی، فرهنگی، نارضایتی از زندگی زناشویی، مشکلات جنسی زوجین، عدم ارضای نیازهای جنسی، پایبند نبودن به تعهدات اخلاقی، مشکلات روانشناختی و اختلالات شخصیتی، انتقام جویی از همسری که مرتکب خیانت شده است و ...

بی وفایی و خیانت در چند مرحله اتفاق می افتد که از آن جمله می توان به این موارد اشاره کرد:

1- درگیری ذهنی

2- اقدام به آشنایی و برقراری ارتباط عاطفی

3- عمیق شدن روابط و برقراری رابطه جنسی

4- شدت ارتباط و مطلع شدن همسر

عمده ترین مراحل و واکنش ها پس از افشای بی وفایی همسر

1- انکار: حتی با وجود شواهد و مدارک غیرقابل انکار، فرد همه چیز را انکار می کند.

2- درگیری و مجادله: پس از مطرح شدن شواهد موجود مبنی بر بی وفایی، اختلاف ها و مشاجرات بروز می کند.

3- رویارویی با بن بست ها: همسری که مرتکب این عمل شده است، دو مسیر را پیش رو دارد؛ یا باید عمل را تا انتها ادامه دهد یا اینکه از این کار دست بردارد و به روال عادی زندگی بازگردد؛ در واقع این عمل بن بست ها و ناکامی هایی را به همراه دارد.

4- پشیمانی: اعتراف و اظهار پشیمانی عامل مهمی برای تسکین همسر آسیب دیده است. برخی به دلیل رویارویی با بن بست ها و واکنش های همسر و نیز تخریب روابط داخل خانواده، احساس گناه کرده و از نفر سوم کناره گیری می کنند.

5- ترمیم ارتباط: در صورت پشت سر گذاشتن مراحل چهارگانه فوق، فرد بی وفا به فکر ترمیم روابط و بهبودآن خواهد بود.

آسیب های وارد شده بر همسر خیانت دیده

«ضربه روحی» یکی از موارد شایعی است که در انواع بی وفایی همسران مشاهده می شود. فردی که به بی وفایی همسرش پی برده است، احساس گیجی و سردرگمی می کند و ممکن است دچار اختلال در خواب و تمرکز شود و همچنین احتمال بروز بیقراری یا خشم ناگهانی، اضطراب، افسردگی و ... نیز وجوددارد. عمده ترین آسیب هایی که همسر خیانت دیده متحمل می شود، عبارتند از:

1- مشاهده تحولات رفتاری ناخوشایند از جانب همسر

2- از دست دادن آرامش فردی و خانوادگی

3- تجربه مجموعه ای از درگیری ها با همسر

4- رویارویی با شخص سومی که در حریم خصوصی اش وارد شده است و نیز اعمال برخوردهای تند و توهین آمیز با وی

5- تحمل نکردن حضور همسر و پیش گرفتن مسیر جدایی و طلاق

مراحل درمان و بهبودی

مرحله اول: بازگردان اعتماد

زمانی که فردی بی وفایی می بیند، از ترس خیانت و آسیب دوباره، همیشه خود را در حالت دفاعی نگه می دارد. اعتمادسازی مجدد و کنار گذاشتن بی وفایی تنها با داشتن صداقت میسر است.

مرحله دوم: بازنگری در ازدواج

این مرحله به زوجین کمک می کند تا مهارت های جدیدی کسب کرده و بتوانند به آسانی بحران را تحمل کنند و نیز روابطشان را نیز مستحکمتر بسازند. برقراری اعتماد مجدد، فرایندی بسیار سخت و طولانی است. برای شروع این مرحله باید زمان هایی را برای بحث و گفتگو در مورد مشکلاتشان تعیین کنند تا دلسردی های ناشی از بی وفایی از بین برود.

بررسی عوامل مستعد کننده و حل تعارضات

علت اصلی ایجاد روابط نامشروع پنهانی، ناتوانی زوج برای یادگیری شیوه های حل مسئله و تعارض است. ناتوانی برای صحبت صادقانه در مورد احساسات و افکار، مانع از گفتگو در مورد مشکلات می شود اما پنهان کردن مشکلات، به حل آنها کمکی نمی کند. یادداشت اولین مسائلی که به ذهن تان می رسد، کمک بزرگی به شما می کند تا در هنگام صحبت کردن منسجم تر عمل کنید.

مرحله سوم: یک ازدواج بهتر یا یک طلاق بهتر

اگر هر دو شریک دو مرحله اول را به خوبی پیش رفته باشند، می توانند ادامه راه را براساس اصل صمیمیت بنا نهند و روابط صمیمی بر پایه اعتماد و صداقت شکل گیرد؛ البته ممکن است پس از شکل گیری این اعتماد و صداقت، زوج ها به این نتیجه برسند که بهتر است راهشان را در زندگی برای همیشه از هم جدا کنند.
انتشار یافته: 16
در انتظار بررسی:0
Iran, Islamic Republic of
12:20 - 1393/03/07
یه سوال از مردم...
به نظر شما چند درصد از مردم ایران (کل ایران) درگیر این جور مسائل هستند؟
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۰۴:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۳/۰۸
درصدشو نمیدونم ولی میدونم که به سرعت داره زیاده میشه
Iran, Islamic Republic of
00:52 - 1393/03/08
بنظرم بطور فیزیکی احتمالا 2% اما به صورت غیرفیزیکی به صورت معاشرت ها ومکالمات وتماسهای تصادفی وگذری شاید 40% وبصورت ذهنی ودرون تفکری 60%ودمجموع درکل وبادرنظرگرفتن تداخل اقشار همان 60% را میتوان پایه تحقیق ومطالعه قرارداد
Iran, Islamic Republic of
01:51 - 1393/03/08
حتی جملش تنمو میلرزونه...
پاسخ ها
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
تخمین جالب و منطقی بود
Iran, Islamic Republic of
09:16 - 1393/03/08
دیگران را نمی دانم اما در ذهن من پیمان شکنی نمی گنجد.این مسئله سوای این که عاطفی یا احساسی باشد یک جنبه عقلانی دارد. سوال اساسی این است چرا فردی که به هردلیلی از پیمان ناراضی است به آن خاتمه نی دهد و راه خیانت پیش می گیرد؟ممکن است گفته شود دشواری و شاید زیانهای ختم یک پیمان مانع این امر است.اما من فکر می کنم معمولا افراد به دلیل زیاده خواهی -خود خواهی یا هر چه که اسمش را بگذارید بدشان نمی آید همزمان از از امتیازاتی که بصورت متعارف مانعه الجمع هستند برخوردار شوند.یک کلاهبردار از امکان فروش یک کالا به چند نفر استقبال می کند.در سرشت همه ما اندکی ذائقه کلاهبرداری وجود دارد که ممکن است پرورش یابد.
Iran, Islamic Republic of
15:35 - 1393/03/08
به نظر منم اقلیتی از مردم عملا با این موضوع رو به رو شدند و شاید عده ی بیشتری اگه الان کاری نکنند در اینده به اونجا می رسن اگه به جای بحث کردن در مورد همچین موضوعاتی درباره مهارت های زندگی صحبت میشد(در سطح کلان)مفیدتر بود.یعنی به ما یاد میدادن چطور زندگی کنیم که به این وضعیت زندگیمون ختم نشه.چطور زندگی کنیم که زن و مرد کنار هم احساس ارامش کنند و ... از دوره راهنمایی.توی دانشگاه حتی محل کار
نمیگم کلا در این مورد "روابط خارج از زناشویی" بحثی نشه ولی مطمئنا اقیلیتی از جامعه عملا با این موضوع رو به رو شدند.ولی به شکلی در موردش بحث میشه که انگار این مساله گریبون گیر کل جامعه شده.در واقع سیاه نمایی میشه.
Iran, Islamic Republic of
15:50 - 1393/03/08
من همیشه به همسرم محبت کردم،حتی همه ازاینکه من بااین شخص ازدواج کردم تعجب کردند چون ازنظرمالی وفرهنگی پایین تربودند اما باتمام وجوددوستش داشتم اما اوحالا بعدچندماه زندگی همیشه بهانه میگیرد ودست روی من دراز میکند،به نظرم گاهی مادرذهنمان کسی راساخته ایم کهاورا دوست داریم نه خودواقعیش را،ومن همچنان دوستش دارم
پاسخ ها
baran
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
عزیزم متاسفم. اما یه روزی این چیزی که توی ذهنت ساختی خواهد شکست! کسی رو دوست بدار که واقعا ارزش دوست داشتن رو داشته باشه
بدون نام
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۰
ها؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
10:54 - 1393/03/10
اين اتفاق تلخ براي من افتاده... وحشتناك بود.. هنوز با گذشت 3 سال ياد اون روز لعنتي كه فهميدم كه شريك زندگيم با يكي 15 سال كوچيك تر از خودش رفيق شده.... درسته كه تموم شد. با معذرت خواهي.. با جبران هاي آبكي.. اما روح من آسيب ديد..و نمي تونم فراموش كنم..
Iran, Islamic Republic of
11:46 - 1393/03/10
لابد اطلاعاتتون خیلی ضعیفه! الان به طرز وحشتناکی روابط نامشروغ بخصوص بین زنان و مردان متاهل داره زیاد میشه. دختر و پسرها رو که بیخیال.... اما ارتباط زن و مرد متاهل با جنس مخالف شدیدا داره جا میوفته. حتی خیلی از روانشناسهای جوان هم دارن به اکثر این آدما حق میدن و عذاب وجدانشون رو از بین می برن!!!
Iran, Islamic Republic of
19:22 - 1393/03/10
من 1کی از قربانی های این قضیه ام درواقع با همکار متاهلم دوس شدم و بیشتر از زنش من آسیب دیدم چون برا زندگیش به راحتی منو کنار گذاشت و حس انتقامو تو وجود من بوجود آورد من هیچ وقت اینقد تو زندگیم احساس ضعف نکرده بودم الان تو زندگیم نمی دونم باید چیکار به همه مردا شک دارم و نسبت به خاستگارم و حتی ازدواج همه وجودم پر از ترسه مخصوصا که هر روز همکارمو می بینم برام دعا کنید اون اومد سراغ من
پاسخ ها
محمد
Iran, Islamic Republic of
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۱
خواهر من بهترین راه برای نجات صبر و مقاومته. سعی کن با تمسک به قران و فرامینش روحیه خودتو بالا ببری. این شک و تردیدو از خودت دور کن. به زودی برای خودت بهترین کسی و که میتونی جایگزسن کن.
Iran, Islamic Republic of
12:12 - 1393/03/11
واقعا کسایی که خیانت می کننو باید اعدام کنن.
Iran, Islamic Republic of
16:27 - 1393/04/16
اين روز ها خيانت در مرداي ايراني خيلي زياد شده و اگه همسراشون اعتراض كنند ميگن شرعي و صيغه اي بوده.در 4 ماه گذشته 3 دوست من دچار همين مشكل با همسرانشون شدند كه همه منجر به طلاق شد.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
کالابرد_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
کالابرد_فوتر
استیل رگال_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
شفا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی