قیمت خودرو امروز تعیین تکلیف می‌شود؟
۱۱۱۴۳۱۲
۱۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۵
۱۲۳۲
امروز اعضای شورای رقابت بار دیگر دور هم جمع می‌شوند تا بلکه بتوانند کار نیمه‌تمام هفته گذشته خود را در ارتباط با قیمت خودرو به سرانجام برسانند.جلسه هفته گذشته شورای رقابت بدون حصول نتیجه‌ای در ارتباط با قیمت خودرو بی‌نتیجه ماند و خودروسازان امیدوارند جلسه امروز به صدور مجوز برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو ختم شود.

دنیای‌اقتصاد: امروز اعضای شورای رقابت بار دیگر دور هم جمع می‌شوند تا بلکه بتوانند کار نیمه‌تمام هفته گذشته خود را در ارتباط با قیمت خودرو به سرانجام برسانند.جلسه هفته گذشته شورای رقابت بدون حصول نتیجه‌ای در ارتباط با قیمت خودرو بی‌نتیجه ماند و خودروسازان امیدوارند جلسه امروز به صدور مجوز برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو ختم شود.

خودروسازان بعد از دریافت سه مجوز افزایش قیمت تا پاییز سال گذشته، در دریافت مجوز زمستانه ناکام ماندند و حالا آنها سال ۱۴۰۰ را با این امید آغاز کردند که بتوانند در بهار، طلسم زمستانی دریافت مجوز افزایش قیمت را بشکنند.
به نظر می‌رسد مدیران خودروساز تا زمانی که این مجوز را دریافت نکنند موانع را از مسیر عرضه محصولات تولیدی خود به بازار بر نخواهند داشت.

شنیده‌ها حکایت از آن دارد که در حال حاضر شرکت‌های خودروساز عرضه قطره‌چکانی را در دستور کار قرار داده‌اند تا بلکه قیمت‌گذاری سال ۱۴۰۰ تعیین تکلیف شود. بررسی طرح‌های فروش دو خودروساز در ۱۴۰۰ نیز به نوعی مهر تاییدی است بر این استراتژی خودروسازان. طی بیش از ۴۰ روزی که از سال‌جاری می‌گذرد تنها ایران‌خودرو یک فروش فوق‌العاده را در تعطیلات نوروز برگزار کرده است.

آبی‌های جاده مخصوص یک پیش‌فروش نیز با موعد تحویل یک‌ساله اواخر فروردین‌ماه انجام دادند. در شرایطی که ایران‌خودرو بر خلاف سال گذشته به صورت محدود طرح‌های فروش خود را اجرایی کرده است، شاهد هستیم دیگر خودروساز بزرگ کشور یعنی سایپا هیچ طرح فروشی را چه به صورت فروش فوق‌العاده و چه به صورت پیش‌فروش طی سال‌جاری در دستورکار نداشته است.

با توجه به اینکه خودروسازان عرضه خودرو را به‌عنوان گروگان در دست دارند این سوال مطرح است که آیا اعضای شورای رقابت در جلسه امروز مجوزی برای افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو صادر می‌کنند یا نه؟

با توجه به تداوم مذاکرات میان ایران و کشورهای حاضر در توافقنامه برجام به منظور احیای این توافقنامه و همچنین اثری که اخبار مخابره شده از وین، محل برگزاری نشست‌های احیای برجام، روی بازارهای عمومی کشور از جمله بازار ارز داشته و نرخ ارز را طی روزهای اخیر نزولی کرده است، بعید است چنانچه مجوزی برای افزایش قیمت خودرو از مبدا نیز صادر شود دامنه این افزایش قیمت نوسان زیادی در بازار به خود ببیند.

مساله دیگری که به نوعی دست اعضای شورای رقابت را برای افزایش قیمت خودرو بسته است مربوط به بی‌میلی دولت برای افزایش قیمت‌ها در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری می‌شود.

دولت دوست ندارد در آستانه انتخابات، بازار خودرو را ملتهب کند (تجربه اظهارات رضا شیوا رئیس شورای رقابت در ارتباط با افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو در فروردین ماه امسال و نوسانی شدن قیمت‌ها در بازار به خوبی این مساله را نشان می‌دهد).

اخبار رسیده حکایت از آن دارد که سیگنال‌هایی در این ارتباط از سوی دولت و همچنین مجلس به شورای رقابت ارسال شده تا افزایش قیمت خودرو به بعد از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری و روی کار آمدن دولت جدید موکول شود.

با توجه به وضعیت نامساعد پاندمی کرونا و اعمال محدویت‌های کرونایی توسط ستاد ملی کرونا که منجر به بسته شدن بازار خودرو و همچنین مراکز شماره گذاری شده است به نظر می‌رسد قیمت‌ها در مبدا تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری تغییر چندانی به خود نبیند. از همین رو نیز بعید است خودروسازان تن به برگزاری فروش فوق‌العاده دهند و در بهترین شرایط تنها به برگزاری طرح‌های پیش‌فروش با موعد تحویل یک‌ساله تا روشن شدن تکلیف قیمت‌ها در مبدا اکتفا خواهند کرد.

برچسب ها:
انتشار یافته: 20
در انتظار بررسی:16
Iran (Islamic Republic of)
08:06 - 1400/02/13
فقط ی نگاه تو این چند سال بندازید به همین رسیدگی به قیمت که خودتان گفتید از بورس برای فروش خودرو تا سهمیه بندی ووووو چرا کسی نیست شمارو بازخواست کنه
پاسخ ها
SSTTEE....
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
تا زمانیکه تعزیرات حکومتی این باشد قیمت هیچ چیز یکسان نمیماند
تاریخ این ۸ سال را مطالعه کنید
Iran (Islamic Republic of)
08:08 - 1400/02/13
سلام اینبار بجای دناپلاس یک امتیاز دیگه بدهید هر چقدر می خواهید گران کنید جمعش کنید بابا
پاسخ ها
بدون نام
United States of America
۰۸:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
انتظار دارند ملت با این وضعیت رای بدهند
Iran (Islamic Republic of)
08:19 - 1400/02/13
جمع شدن این حضرات جز گرانی ونا امیدی ورنج وبدبختی برای مردم دست آورد دیگه ای ندارد بدرد مردم که نمیخورند کارشان فریب ونیرنگ است
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/02/13
اقا وخانوم محترم نخرید تاارزون بشه
United States of America
08:52 - 1400/02/13
همه آمارها و اخبار ارزانی و ریزش قیمت ها رو نشون میده اینها برخلاف جریان اقتصادِ کشور و دنیا و بر خلاف میل ملت ایران خودسرانه و بدون دلیل و قانون و منطق خودرو رو گران میکنند.اصلا پذیرفتنی نیست
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
این ملت یک عادت تو خون و پوستو استخوانشان است
فقط بخرین گران میشه گویا این کلمات هم خیلی اذت بخش بخری گران میشه و واقعا میشه
Iran (Islamic Republic of)
09:07 - 1400/02/13
دلار ارزان شد چرا خودرو ارزان نشده
قیمت کارخانه خودرو باید 70 درصد ارزان بشه
قیمت بازار خودرو هم باید 70 درصد ارزان بشه
مردم توان خرید نان شب ندارد
Iran (Islamic Republic of)
09:08 - 1400/02/13
ریس شورای رقابت باید استعفا دهد
ریس شورای رقابت دشمن مردم است باید استعفا دهد
Iran (Islamic Republic of)
09:09 - 1400/02/13
ریس شورای رقابت مردم بدبخت کرد با این گرانی خودرو هر روز افزایش قیمت
الان دلار ارزان شده خودرو باید ارزان بشه
Iran (Islamic Republic of)
09:09 - 1400/02/13
مردم پول برای خرید خودرو ندارد
ریس شورای رقابت دشمن مردم است
Iran (Islamic Republic of)
09:10 - 1400/02/13
بهتر بگیم ریس شورای رفاقت دشمن مردم است
باید استعفا دهد قیمت خودرو باید ارزان بشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۳
رئیس شورای رقابت دنبال منافع مردم نیست هرچه زودتر به زباله دان تاریخ خواهد پیوست
Iran (Islamic Republic of)
09:14 - 1400/02/13
آقای ریس شورای رقابت دلار 22 تومان شد
شما مسئولین دارین خودرو با دلار 45 تومان به مردم می دین بازهم میخوای خودرو گران کنید
الان وقت ش خودرو قیمت کارخانه ش 70 درصد ارزان بشه
آقای شیوا شما وفقت به فکر جیب خودتان هستی
نه مردم بدبخت
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1400/02/13
دور هم جمع میشن از این باتلاق ببینن چطوری در بیان بیرون .اگه مردم همکاری کنن که همینطور هست التماس میکنن.از دم قسط میفروشن لگن هاشونا خودرو نگید آشغال بگید.
Iran (Islamic Republic of)
10:05 - 1400/02/13
شورای رفاقت ظاهراً قصد ندارد با پایین آمدن نرخ ارز قیمت خودرو ها. ا کاهش دهد بهتر است نام خود را به شورای افزایش قیمت خودرو یا رفاقت با خودرو ساز تغییر دهد
Iran (Islamic Republic of)
10:07 - 1400/02/13
پدر مارا دراوردید تعطیل کنید این دوتا شرکت واردات خودرور را آزاد کنید بخدا ماشین دست دو خارجی خیلی بهتره
Iran (Islamic Republic of)
10:41 - 1400/02/13
۸ماه هست خودرو ام را فروختم تا بتوانم چند مدل بالا تر بخرم هنوز نتوانستم اینقدر صبر میکنم تا قیمتها بشکند
Iran (Islamic Republic of)
11:25 - 1400/02/13
به امید پایان مافیای خودروسازی در ایران
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج