مجوز واکسن چین؛ باقی‌ماندن ابهام در اثربخشی
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
اپیلاسیون نانا 1
ادیب_1
لاله زار مال_1
شیرآلات زمانی_1
ادیب_3
اپیلاسیون نانا 3
لاله زار مال_3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
لاله زار مال_4
ادیب_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
شیرآلات زمانی_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۱۶۱۸۶
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۶:۵۸
۱۷۸۰
با اینکه سازمان بهداشت جهانی به تازگی مجوز استفاده اضطراری برای واکسن چینی سینوفارم را صادر کرده، اما افزایش موارد ابتلا در یک منطقه اثربخشی آن را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است

همشهری: با اینکه سازمان بهداشت جهانی به تازگی مجوز استفاده اضطراری برای واکسن چینی سینوفارم را صادر کرده، اما افزایش موارد ابتلا در یک منطقه اثربخشی آن را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است

سازمان بهداشت جهانی(WHO) روز جمعه برای استفاده اضطراری واکسن کووید-19سینوفارم چین مجوز صادر کرد تا نقش پکن در تلقیح جهانی واکسن پررنگ‌تر شود، اما همزمان تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا در جزیره سیشل که به‌عنوان صدرنشین جدول واکسیناسیون جهانی بیش از 60درصد جمعیت خود را با این واکسن، تلقیح کرده است، ایمنی و اثربخشی آن را زیرسؤال برده است.

مجوز جهانی واکسن چین؛ باقی‌ماندن ابهام‌ اثربخشی

سینوفارم یکی از 2واکسن اصلی علیه ویروس کرونا ساخت کشور چین است که تاکنون و پیش از دریافت مجوز از سوی سازمان بهداشت جهانی نیز به صدها میلیون نفر در چین و برخی کشورهای دنیا ازجمله ایران تزریق شده است. این نخستین واکسنی است که توسط یک کشور غیرغربی تهیه شده و از حمایت سازمان بهداشت جهانی برخوردار می‌شود و همچنین نخستین‌بار است که این سازمان برای یک بیماری عفونی، واکسن چینی را برای موارد اضطراری تأیید می‌کند. به این ترتیب سینوفارم با قرار گرفتن در برنامه کوواکس می‌تواند در دسترس کشورهای درحال توسعه‌ای قرار بگیرد که دسترسی آسانی به واکسن‌های ساخته شده ندارند.

تدروس غبرسیوس، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی در جلسه‌ای توجیهی درباره سینوفارم گفت: تأیید این واکسن، لیست واکسن‌های کووید-19را که کوواکس می‌تواند خریداری کند، گسترش می‌دهد و به کشورها اطمینان می‌دهد تصویب قانونی خود را تسریع، واکسن را وارد و استفاده کنند.

در بیانیه رسمی سازمان بهداشت درباره واکسن سینوفارم آمده است: کیفیت، ایمنی، اثربخشی و قابلیت دسترسی واکسن سینوفارم مطابق با الزامات استاندارد WHO است و این امر به قدرت بیشتر چین در مبارزه جهانی با بیماری همه‌گیر کووید-19 کمک می‌کند. ذخیره‌سازی‌ آسان سینوفارم را برای نقل و انتقال در کشورهایی که امکانات ذخیره‌سازی‌ مناسبی ندارند، تبدیل به یک واکسن ایده‌آل می‌کند.

ابهام اثربخشی سینوفارم در سیشل

جزیره سیشل که با واکسیناسیون بیش از 60درصد از جمعیتش علیه کرونا در صدر جدول واکسیناسیون جهانی ایستاده است، اخیرا با افزایش موارد ابتلا، محدودیت‌های کرونایی را دوباره اعمال کرده است. به گزارش مقامات بهداشت سیشل، از تعداد هزار مبتلا که طی 3روز رقم خورده است، یک‌سوم موارد فعال مربوط به افرادی است که 2دوز واکسن زده‌اند و بقیه یا یک دوز داشتند یا واکسینه نشده بودند.

پگی ویدوت، وزیر بهداشت این کشور روز سه‌شنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: باوجود تمام تلاش‌های استثنایی که ما انجام می‌دهیم، هم‌اکنون وضعیت کووید-19در کشور ما نگران‌کننده شده است. بیش از چهار پنجم موارد فعال در میان اهالی بومی سیشل و بقیه مربوط به افراد خارجی است. سیشل که بیشتر درآمدش به گردشگری متکی است، از‌ ماه ژانویه واکسیناسیون جمعیت خود را با استفاده از دوزهای واکسن سینوفارم ساخت چین اهدایی از سوی امارات متحده عربی آغاز کرد.

تا اواسط آوریل حدود 60درصد از دوزهای واکسن تزریق شده در سیشل، سینوفارم و بقیه دوزها از واکسن کوویشیلد، نسخه‌ای از آسترازنکا که تحت مجوز در هند ساخته شده است، تزریق شد. آزمایش‌های انجام شده در چین و امارات متحده عربی اثر واکسن سینوفارم را به‌ترتیب 79و 86درصد اعلام کرده است.

دانیل لوسی، پروفسور بالینی پزشکی دانشکده پزشکی دارتموث گیزل، در یک پست وبلاگ نوشت: از هزار نفر فرد مبتلا در کشور، فقط زیر دو سوم واکسینه نشده‌اند یا فقط یک دوز داشته‌اند و بقیه 2دوز دریافت کرده بودند؛ درحالی‌که داده‌های مربوط به تعیین توالی ژنتیک در‌ ماه آوریل هنوز در دسترس نیست، نوع B.1.351 ویروس جهش‌یافته که نخستین‌بار اواخر سال گذشته در آفریقای جنوبی شناسایی شد، در ‌ماه فوریه در سیشل یافت شد. طبق یک مطالعه، واکسن آسترازنکای هندی در برابر این نوع کمتر مؤثر بوده و آفریقای جنوبی نیز به همین دلیل استفاده از آن را متوقف کرده است.

به‌گفته لوسی، مقایسه بین سینوفارم و کوویشیلد و افراد مبتلای واکسینه‌نشده می‌تواند با استفاده از توالی ژنتیک و داده‌ها در مورد شدت عفونت آنها انجام شود. با توجه به استفاده گسترده بین‌المللی از این دو واکسن، نسبت به آنچه در سیشل اتفاق افتاده است پیامدهای جهانی قابل انتظار است.

با اینکه مقامات بهداشتی سیشل جزئیات کمی راجع به آنچه می‌تواند در پشت افزایش عفونت وجود داشته باشد بیان کردند، اما به‌نظر می‌رسد نادیده‌گرفتن اقدامات احتیاطی نسبت به قبل و همچنین برگزاری جشن‌هایی مانند عید پاک در افزایش موارد روزانه ابتلا به کرونا بی‌تأثیر نباشد.

انتشار یافته: 3
در انتظار بررسی:8
Iran (Islamic Republic of)
09:42 - 1400/02/19
چین خودش گفت واکسنام به درد نمیخوره
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۰:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
از اون حرف های چرت پرت زدیا
بهداشت جهانی مجوز داد بعد تو میگی بده
شهریار
Canada
۱۱:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
این کاربر درست میگه. چین کارایی واکسنشو ضعیف اعلام کرد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
دکتر نائبی_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
دکتر نائبی_3
دکتر نائبی_4
سفیر بار ساقدوش_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
دکتر نائبی_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
پارسیان طب - فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
فنی آتل_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
اورانوس_فوتر2
روشا فارمسی_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
پارسیان طب - فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر