خصوصی‌سازیِ نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_1
سمپاشی امحا_1
لایکو_3
اپیلاسیون نانا 3
سمپاشی امحا_3
کتاب لند_3
اپیلاسیون نانا 4
سمپاشی امحا_4
کتاب لند_4
لایکو_4
سمپاشی امحا_2
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
لایکو_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۱۶۲۰۲
۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳
۳۵۳۱
پس از كش‌مكش‌ها و جنجال‌هاي فراوان، مديريت شركت نيشكر هفت‌تپه به دولت بازگشت. اين بازگشت از مديريت بخش خصوصي به مديريت عمومي اولين‌بار نيست كه در كشور رخ مي‌دهد و پيش از هفت‌تپه بسياري از شركت‌ها مانند هپكو، ماشين‌سازي تبريز، تراورس، شركت كشت و صنعت دامپروري مغان و... نيز با ورود دستگاه قضايي مجددا به بيت‌المال بازگشتند تا تحت مديريت دولتي قرار گيرند.

روزنامه همدلی: پس از كش‌مكش‌ها و جنجال‌هاي فراوان، مديريت شركت نيشكر هفت‌تپه به دولت بازگشت. اين بازگشت از مديريت بخش خصوصي به مديريت عمومي اولين‌بار نيست كه در كشور رخ مي‌دهد و پيش از هفت‌تپه بسياري از شركت‌ها مانند هپكو، ماشين‌سازي تبريز، تراورس، شركت كشت و صنعت دامپروري مغان و... نيز با ورود دستگاه قضايي مجددا به بيت‌المال بازگشتند تا تحت مديريت دولتي قرار گيرند.

خصوصی‌سازی نافرجام؛ آزادی هفت‌تپه

اما داستان همه خلع يدها و بازگشت مجدد شركت‌هاي خصوصي‌شده به دولت يك چيز است؛ بي‌ضابطه بودن خصوصي‌سازي در كشور. با وجود اينكه براساس اصل 44 قانون اساسي انتظار مي‌رفت با خصوصي‌سازي علاوه بر كاهش بار مالي شركت‌هاي دولتي بر بودجه، مديريت دولت بر مجموعه‌ها نيز كم شود، اما نه تنها بار مالي شركت‌هاي دولتي بر بودجه كاهش نيافت كه در بسياري از موارد شركت‌هاي خصوصي‌شده به دولت بازگشتند تا علاوه بر جبران زيان سال‌هايي كه به بخش خصوصي واگذار شده بودند، حقوق آنها نيز توسط دولت پرداخت شود.

به نظر مي‌رسد اقدامات در جهت خصوصي‌سازي منافعي براي اقتصاد ايجاد نكرده و بيشتر عقبگرد در دولت بوده يا به باور محمد طبيبيان، اقتصاددان كه در اين مورد گفته بود: «خصوصي‌سازي در كشور به شكل رو به عقب رخ داده است و در اين زمينه با يك عقبگرد جدي مواجه هستيم.»

هفت‌تپه به دولت بازگشت

سرانجام پس از ماه‌ها کشمکش برسر مالکیت شرکت نیشکر هفت‌تپه و حاشیه‌های ایجاد شده برای آن و کارگرانش، روز گذشته اعلام شد که با ورود و پیگیری دستگاه قضایی، این شرکت از واگذاری معیوب رهایی یافت و به بیت‌المال بازگشت.

شادی کارگران هفت‌تپه از آزادی کارخانه

خصوصی‌سازیِ نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد

دستگاه قضایی در دوره تحول با دستور ویژه حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با قاطعیت به بحث برخی کژکارکردها در اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و واگذاری‌های بی‌ضابطه و شائبه‌دار ورود کرده و در این زمینه احکامی صادر و اقداماتی صورت گرفته است. پس از ابطال واگذاری‌های شائبه‎دار و فسادآمیز بنگاه‌ها و واحدهای تولیدی نظیر«هپکو»، «ایران ترانسفو»، «ماشین سازی تبریز»،«شرکت تولید نیروی برق شاهرود»، «شرکت آب و خاک پارس»، «شرکت کشت و صنعت دامپروری مغان»، «سیلوی سنقر»، «شرکت تراورس البرز» ، «شرکت فولاد میبد» و …حالا با ورود دستگاه قضایی، شرکت هفت تپه نیز از واگذاری معیوب رهایی یافت و به بیت المال بازگشت.

خصوصی‌سازی نافرجام؛ آزادی هفت‌تپه

سال گذشته بود که تصمیم‌گیری پیرامون واگذاری شائبه‌دار شرکت هفت‌تپه توسط سازمان خصوصی‌سازی به هیات داوری محول شد. با ورود دستگاه‌های مختلف نظارتی اعم از دیوان محاسبات و سازمان بازرسی کل کشور و اعتراض به رأی هیات داوری، دادخواست ابطال واگذاری پرفساد شرکت هفت تپه به دادگاه ویژه حقوقی رسیدگی کننده به پرونده‌های مسئله‌دار خصوصی‌سازی ارجاع شد و پس از برگزاری جلسات رسیدگی دادگاه در زمستان سال گذشته، رای ابطال واگذاری هفت تپه صادر شد. براساس این رأی صادره، مالکیت این شرکت باید به دولت واگذار شود.بنابراین گزارش تحقیقات و مستندات نشان می‌دهد، علت تاخیر در اعلام حکم این دادگاه، تمهید شرایط انتقال مالکیت توسط دولت و جلوگیری از به‌وجود آمدن مشکلات کارگری بوده است. شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه با 5700 کارگر یکی از جنجالی‌ترین شرکت‌هایی بوده است که در جریان خصوصی‌سازی در روندی ناقص به بخش خصوصی واگذار شد واین واگذاری خود سرمنشاء تحولات بسیاری در این شرکت شد.

اعتصاب چندباره کارگران این شرکت برسر عدم پرداخت دستمزد و مزایا، بازداشت برخی از این کارگران و اعتصاب غذای آنان در بازداشت گاه، در فضای رسانه‌‌ای داخل وخارج بازتاب فراوانی داشت. سال گذشته برخی از نمایندگان مجلس اعلام کردند که واگذاری هفت‌تپه در چارچوب قانون اساسی نبوده است.روز نهم دیماه 99 حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی نماینده مجلس در جریان بررسی طرح سؤال نمایندگان از«دژپسند» وزیر صمت درباره خصوصی‌سازی شرکت هفت‌تپه طی اخطار قانون اساسی، گفت: متأسفانه ما شاهد هستیم که شرکت هفت تپه با ارزش ۲۴۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار نشده بلکه با قیمتی بسیار پایین‌تر عرضه شده است.وی بیان کرد: سؤال آن است که آیا این واگذاری در چارچوب قانون اساسی و سیاست‌های اصل ۴۴ انجام شده یا خیر؟ عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: رئیس‌جمهور باید به طور مستقیم به مشکلات هفت‌تپه ورود کند و از وزرای خود بخواهد که در این باره پاسخگو باشند.

خصوصی‌سازی نافرجام؛ آزادی هفت‌تپه

اسفندماه سال گذشته بود که جمعی از کارگران این شرکت بزرگ در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه، خواستار ابطال واگذاری این شرکت شدند.

در این نامه آمده بود: احتراماً ما کارگران هفت تپه که طی سال‌های اخیر به دلیل بی‌درایتی دولت و حیف و میل بیت المال با خصوصی سازی غلط هفت تپه دست به گریبان بوده‌ایم و در تمام این سال‌ها از تمامی مجراهای قانونی پیگیر بازگشت این قطب عظیم صنعتی به بیت المال بوده و در این راه هزینه‌های فراوان مادی و معنوی نیز داده ایم اینک که با مجاهدت ما کارگران و پیگیری برخی دلسوزان کشور پرونده خلع ید از مالک فعلی پس از طی هفت خوان به ایستگاه آخر یعنی قوه قضائیه رسیده است و طبق اخبار غیررسمی قاضی شجاع مربوطه رأی به فسخ قرارداد واگذاری و خلع ید از مالک فعلی داده ولیکن به دلایلی که بر ما کارگران و افکار عمومی جامعه مستور است تاکنون به طور رسمی این رأی ابلاغ نگردیده است.

در این میان مع الاسف علیرغم نامه‌های سازمان خصوصی سازی مبنی بر ممنوعیت خام فروشی کارفرماهای فعلی کماکان با سرعتی عجیب در حال خارج کردن شکر بوده و هیچ نهادی نظارت بر عملکرد آنان و صیانت از اموال شرکت ندارد فلذا با توجه به جمیع جهات و با توجه به اهمیت ویژه‌‌ای که این ایام و حتی دقایق و ثانیه‌ها برای نجات هفت تپه دارد خواهشمندیم همچون کشت و صنعت دشت مغان و کارخانه قند یاسوج ابطال واگذار کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را نیز با قاطعیت همیشگی اعلام نموده تا ما کارگران این صنعت بزرگ کام تلخمان در این ایام پایان سال شیرین شود و با قدرت و انگیزه صد چندان و با فکری آسوده به احیای این قطب تولیدی بپردازیم.

خصوصی‌سازی نافرجام؛ آزادی هفت‌تپه

سرانجام روز گذشته مشخص شد که رای ابطال واگذاری هفت تپه صادر شد. مهرداد بذرپاش رئیس دیوان محاسبات کشور نیز در حساب کاربری خود در توئیتر، در این باره نوشت:«همان طور که وعده داده بودیم با پیگیری دیوان محاسبات و همراهی دستگاه قضایی، ماجرای فسخ واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به نتیجه رسید و این شرکت به بیت‌المال بازگشت.» وی در پایان مطلب خود آورده است:«به کارگران زحمتکش هفت تپه تبریک می‌گویم.» اسماعیل بخشی کارگر سرشناس این شرکت و یکی از ترتیب دهندگان اعتراضات علیه این خصوصی سازی که بازداشت واعتصاب غذا را نیز در کارنامه فعالیت‌های کارگری خود دارد، در این باره در صفحه خود در توئیترنوشت:«حکم ‎خلع ید بخش خصوصی از ‎هفت‌تپه اعلام شد.توجه دارید!؟ هفت تپه را کارگران آزاد کردند.»

خصوصی‌سازی نافرجام؛ آزادی هفت‌تپه

این موضوع از سوی هواداران آیت الله سید ابراهیم رئیسی در فضای مجازی با چاشنی طعنه به دولت روحانی به شدت مورد استقبال گرفت. از سوی دیگر برخی از کاربران فضای مجازی نیز نوشتند که آزادی هفت تپه به همت یک شخص خاص تنها نبوده وبا اشاره به کارگران پای کار، دانشجویان مطالبه‌گر، جوانان ‎عدالتخواه و قاطعیت دستگاه قضا نوشتند که این نتیجه متحد شدن همه برای ایستادن در برابر ظلمِ بوده است.

انتشار یافته: 23
در انتظار بررسی:4
Iran (Islamic Republic of)
08:23 - 1400/02/19
این تیتر آدم را یاد آزاد سازی خرمشهر میندازه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
باز خدا پدر آقاي رئيسي رو بيامرزه كه نجات داد اين بنده خداهارو
فامیل دور
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
ببین اوضاع واگذاریا چقد اسفناک بود که خود رییس سازمان خصوصی سازی رو گرفتن.. خودش یه کشتارگاه عظیم تو اردبیل گرفته که کلی الان پولشه..
Iran (Islamic Republic of)
08:29 - 1400/02/19
مملکت ماکل وبلبله وقتی دولتیه یه جوربخوربخوره خصوصی میشه جوردیگه بخوربخوره وکلافقط میخورن وحتی حق کارگرهم رومیخورن ویک اب روش
Iran, Islamic Republic of
08:34 - 1400/02/19
نود درصد شرکتهای دولتی، باوجود زیانده بودن؛ چون به چاه نفت و بودجه دولتی وصلن، نه تعطیل می شن، نه نیروی کارشون کم میشه. پس کارگرا بدلیل تضمین شغل و سبک بودن کار تو سیستم دولتی، هیچ وقت راضی به خصوصی شدن نمی شن.
مدیر هم باوجود زیان انباشته، پاداش چند صدمیلیونی سالانه ش به راهه
دوما اینه که ما اصلا بخش خصوصی نداریم تو این مملکت. 90%دولتی و شبه دولتی و 10%خصوصی. پس یا شرکتها از دولتی میرن تو شبه دولتی، یا یه عده سودجو میخرن، تا زمیناشو آب کنن..
Iran (Islamic Republic of)
08:36 - 1400/02/19
من یکی که تو کتم نمیره بعد از این همه بگیر و ببند کارگران و ندادن حقوق اولیه آنها حالا تو یک ماه مانده به انتخابات چطور یک شبه واگذاری پر از شبهه ی هفت تپه دوباره به روال قبل برگشت و حل شد فقط خدا داند............
پاسخ ها
سعید
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۱۹
احسنت
دقیقاً همینه. یک شوی تبلیغاتی برای کشاندن مردم به پای صندوقها
رأی_بی_رأی
Iran (Islamic Republic of)
08:36 - 1400/02/19
بهای این آزادی رواسماعیل بخشی وکارگرای هفت تپه دادن درود برشرفتون خداقوت
Iran (Islamic Republic of)
08:54 - 1400/02/19
زمانی به نتیجه می رسه که کارگران را از شرکتی به قراردادی تبدیل کنند تا امنیت شغلی داشته باشند.....
Iran (Islamic Republic of)
08:56 - 1400/02/19
کشور ما خصوصی سازی بدبختی کارگرها هر کارخان ه ای که خصوصی شد تعطیل شد
Iran (Islamic Republic of)
09:21 - 1400/02/19
درود بر سید محرومان.. #ابراهیم رئیسی...
Iran (Islamic Republic of)
09:25 - 1400/02/19
تمام کارخانه هایی که پوری حسینی یا نعمت زاده در دوره اخیر واگذار کرده اند باید لغو شود ایران یاسا را قیمت گذاری ونحوه واگذاریش را چک کنید مایه مسخره است
Iran (Islamic Republic of)
09:30 - 1400/02/19
جناب رئیسی تمام واگذاری ها به بخش خصوصی باند بازی بوده لطفا رسیدگی کنید و به قیمت خیلی پایین واگذار شده
Iran (Islamic Republic of)
09:57 - 1400/02/19
کی بود کی بود معلوم شد کی بود حکایت همچنان باقیست
Iran (Islamic Republic of)
10:02 - 1400/02/19
خداوند عمر باعزت به ریسی بده
Iran (Islamic Republic of)
10:56 - 1400/02/19
ان‌شاءالله خداوند متعال عمر با عزّت و با برکت و طولانی به جناب رئیسی بده
Iran (Islamic Republic of)
11:32 - 1400/02/19
نتیجه متحد شدن همه برای ایستادن در برابر ظلمِ ... عالی بود.
Iran (Islamic Republic of)
11:44 - 1400/02/19
خصوصی بکنن اینم بکشن بالا
Iran (Islamic Republic of)
13:21 - 1400/02/19
ای کاش آفای ریئسی میتونست به دادماضعیف هابرسه که زمین 3 تابچه یتیم و فروختن وخوردن پول کلونی نداریم وکیل درستی بگیریم زمینی که سند سیم سرب داره
Iran (Islamic Republic of)
13:25 - 1400/02/19
افرین به رییسی...
ایا رییس جمهور که قوه مجریه هستش دستش بازتر نیود برای کار در کشور؟؟
Iran (Islamic Republic of)
13:42 - 1400/02/19
بعضی کاربران وقتی اظهار نظر می کنند آدم حالش بهم می خوره، وقتی خصوصی بود یه جور نق میزدند حالا که دولتی شده یه جور دیگه.
این نشان از بی منطقی، بی سوادی ومعاند بودن وبی انصافی است.
خداوند ان شاءالله شفا بدهد آنها را.
Iran (Islamic Republic of)
14:23 - 1400/02/19
ازبخشی چه خبر اونم همینو میگفت بنده خدا
Iran (Islamic Republic of)
14:38 - 1400/02/19
درود به شرفت کهان کارگرا نجات دادی
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
استخدام_1
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
بهمن پور_داخلی3
شیرآلات زمانی_3
بهمن پور_داخلی4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
استخدام_4
شیرآلات زمانی_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
شیرآلات زمانی_2
بهمن پور_داخلی2
استخدام_2
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
شفا_فوترموبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
کیان برنا_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
پارسیس_فوتر ساختمان
قالیشویی بانو_فوتر2
فنی آتل_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
رستوران پارسیان_فوتر
کیان برنا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222