۱۴سال زندگی با یک کِرم در مغز!
۱۱۱۶۹۳۳
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۳:۰۸
۲۷۸۵
جراردو می گوید: قبل از آن که در سال گذشته حین بازی فوتبال بی هوش و ام آر آی انجام دهد، ماه ها دچار سردردهای شدید و به طور کلی "احساس ناراحتی" بوده است.

عصر ایران: اخیرا پزشکان آمریکایی موفق به کشف علت عجیب سردردهای بسیار شدید یک مرد میانسال شده اند! نتیجه آزمایش ها شوکه کننده بود: وجود یک کرم نواری در بافت مغزی آن هم به مدت 14 سال!

پزشکان تگزاس معتقد هستند که این کرم نواری به دنبال مصرف گوشت نیم پز و یا به اصطلاح آبدار در رستورانی واقع در مکزیک بیش از یک دهه گذشته وارد بدن جراردو موکتزوما (فرد مبتلا) شده و به آرامی رشد کرده است. جراردو می گوید: قبل از آن که در سال گذشته حین بازی فوتبال بی هوش و ام آر آی انجام دهد، ماه ها دچار سردردهای شدید و به طور کلی "احساس ناراحتی" بوده است.

۱۴سال زندگی با یک کِرم در مغز!

این مرد در توصیف سردردهای خود به ان بی سی گفت: سردردهایم بسیار شدید هستند. این شدت به اندازه ای است که باعث تعریق از سراسر بدنم می شود و به دنبال آن از درد دچار استفراغ خواهم شد.

به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، انواع مختلفی از کرم های نواری می توانند منجر به عفونت های انگلی شوند. در این میان مصرف گوشت خام یا نیم پز گاو و خوک به عنوان عامل اصلی ابتلا به عفونت های انگلی مطرح است.

حتی بیشتر افرادی که با عفونت های ناشی از کرم های نواری دست و پنجه نرم می کنند، هیچ علامتی نداشته یا تنها علائم خفیفی را نشان می دهند. جراردو 40 ساله نیز از این قاعده مستثنی نبود. تیم پزشکی درمانگر وی معتقد هستند که انگل به وجود آمده از لارو کرم 14 سال قبل از تشخیص قطعی یعنی زمانی که جراردو از مکزیک به آمریکا نقل مکان کرد نیز در مغز او وجود داشته است.

۱۴سال زندگی با یک کِرم در مغز!

علائم عصبی این فرد به دلیل پیشرفت بیماری نوروسیستی سرکوزیس (عفونت بافتی ناشی از تنیا سولیوم که در آن بافت مغزی مورد هدف قرار گرفته است) که در نتیجه مستقیم رشد کرم در مغز به وجود می آید، رخ داد.

به دنبال نوروسیستی سرکوزیس کیست های متعددی در مغز شکل می گیرند که منجر به هیدروسفالی می شوند. در ادامه با تجمع مایع مغزی نخاعی فشار داخل جمجمه افزایش می یابد و بیمار دچار انسداد و در عین حال درد تهدید کننده حیات خواهد شد.

دکتر جوردن آمادیو جراح مغز و اعصاب در مرکز پزشکی Ascension Seton در مصاحبه با روزنامه واشتنگن پست می گوید: این وضعیت موردی اورژانسی محسوب می شد و در صورتی که فرد بیمار سریعا تحت درمان فوری قرار نمی گرفت، احتمال مرگ در اثر فشار شدید مغزی بسیار محتمل بود.

در نهایت جراحی جراردو به منظور جداسازی کرم نواری از بافت مغز وی در مرکز پزشکی دل ستون دانشگاه تگزاس طی 3 ساعت صورت گرفت و مجموعا عملی پیچیده بود. حین باز کردن جمجمه از قسمت پشتی یعنی همان جایی که ساقه مغز قرار گرفته است، دکتر آمادیو مجبور بود در اطراف یکی از حیاتی ترین نقاط مغزی پوشیده از اعصاب مهم و عروق خونی با ظرافت هرچه بیشتر کار کند. پس از برداشته شدن کرم، مشخص شد که خوشبختانه این آلودگی یک کیست منفرد اما بزرگ بوده است. هرچند ممکن بود پارازیت مورد نظر به صورت کیست های متعدد در سراسر مغز پخش شده باشد.

۱۴سال زندگی با یک کِرم در مغز!

کیس های نوروسیستی سرکوزیس هر سال نزدیک به 1000 بار در آمریکا اتفاق می افتند.

هرچند هنوز به طور دقیق مشخص نیست که جراردو چگونه میزبان انگل در بافت مغزی خود شده است، اما خودش مصرف گوشت خوک نیم پز را محتمل ترین سناریو می داند. از آن جایی که خوک ها اغلب به عنوان میزبان واسطه ای برای کرم های نواری عمل می کنند، گوشت خوک نپخته یا نیم پز یکی از شایع ترین راه های انتقال انگلی به شمار می رود.

پزشک معالج ادامه می دهد: همین فرد می تواند تخم میکروسکوپی کرم نواری را از طریق مدفوع خود دفع کرده به اشخاص دیگر نیز انتقال دهد. همچنین با توجه به آن که کرم های نواری دوره انکوباسیون دارند، خوردن تصادفی تخم میکروسکوپی از لارو کرم می تواند تا مدت ها بدون هیچگونه علامتی باقی بماند.

درمان کرم های نواری که به بدن انسان حمله و لانه گزینی می‌کنند تا اندازه زیادی وابسته به گونه کرم خواهد بود اما معمولا درمان از راه خوراکی با داروهایی نظیر پرازیکوانتل و آلبندازول صورت می‌گیرد. این داروها کرم را فلج کرده و از این طریق منتج به دفع آن به وسیله حرکات روده و از مسیر مدفوع می شوند.

همچنین در صورتی که کرم های نواری به واسطه تشکیل کیست سبب التهاب و تورم شوند، تجویز کورتیکو استروئیدها نیز مد نظر قرار می گیرد.

در مجموع جداسازی کرم به وسیله جراحی وابسته به محل لانه گزینی و علایم آن است اما به طور معمول کرم های ارگان هایی مانند مغز، کبد، ریه و چشم با استفاده از جراحی نابود می شوند.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج