تک‌فرزندی یا چندفرزندی؛ مسئله این است!
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
ادیب_1
لاله زار مال_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
لاله زار مال_4
لاله زار مال_2
ادیب_2
اپیلاسیون نانا 2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۱۷۰۸۰
۲۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹
۵۳۶۹
در یکی دو سال اخیر موجی تازه از نگرانی در میان برخی از مسئولان کشور درباره کاهش نرخ زاد و ولد و پیر شدن جمعیت به وجود آمده است. حتی برخی در این زمینه هشدار داده و معتقدند با تداوم وضعیت فعلی، ایران تا ۲۰ سال دیگر به یکی از کشور‌های پیر جهان تبدیل خواهد شد.

برترین‌ها: در یکی دو سال اخیر موجی تازه از نگرانی در میان برخی از مسئولان کشور درباره کاهش نرخ زاد و ولد و پیر شدن جمعیت به وجود آمده است. حتی برخی در این زمینه هشدار داده و معتقدند با تداوم وضعیت فعلی، ایران تا ۲۰ سال دیگر به یکی از کشور‌های پیر جهان تبدیل خواهد شد و حتی پا را از این فراتر نهاده و می‌گویند؛ تا سال ۱۴۳۰ پیرترین کشور دنیا می‌شویم!

بهترین تعداد فرزند

به همین بهانه، طرح های بسیاری در جهت فرزندآوری از سوی مسئولین و منتقدان مطرح می شود. از طرح اختصاص سهام بورس به فرزندان سوم و چهارم به بعد گرفته تا کاهش زمان خدمت سربازی پدر. از وام مسکن ۷۰ میلیون تومانی تا اهدای بسته‌های یک میلیون تومانی برای تأمین هزینه پوشک و پوشاک نوزاد. این‌ها گوشه‌ای از طرح‌هایی است که دلواپسان کاهش جمعیت در ایران که اتفاقا شمار زیادی از آن‌ها دستی هم در آتش سیاست‌گذاری در امور کشور دارند هر از چندی برای ترغیب مردم به فرزندآوری از آستین در می‌آورند. در آخرین مورد، امیرحسین بانکی‌پور، رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت اعلام کرد که به خانواده‌هایی که فرزند سوم به دنیا بیاورند، زمین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری واگذار می‌شود. موردی که نه‌ تنها بعید است عملی شود؛ بلکه هر چند اغواکننده به نظر می‌رسد، بسیار نامحتمل است که بتواند خانواده‌ها را در مسیر پرمخاطره فرزندآوری در ایران، ترغیب کند.

در توضیح این طرح آمده است: «در این طرح اختصاص زمین ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری به خانواده‌ها را برای تولد فرزند سوم پیش‌بینی شده و مقرر شده است زمین در شهر‌های زیر ۵۰۰ هزار نفر و روستا‌ها برای همه در نظر گرفته شود. بر اساس این طرح به خانواده‌ای که در تهران صاحب فرزند سوم به بعد می‌شوند زمینی در یکی از شهر‌های زیر ۵۰۰ هزار نفر اختصاص داده می‌شود و اختصاص این زمین حتی به کسانی که در گذشته از طرح‌های مسکن استفاده کردند یا صاحب زمین هستند هم تعلق می‌یابد».

این خبر را بهانه قرار دادیم تا درمورد عوامل موثر بر تصمیم‌گیری زوجین به بچه دار شدن و تعداد فرزندان و تاثیرات آن بر جامعه توضیحاتی را ارائه دهیم.

بهترین تعداد فرزند

بچه‌دار شدن خوب است یا بد؟

شاید در گذشته بچه‌دار شدن برای خانم‌ها به نوعی اجباری بود اما در دنیای امروز دیگه فشارها خیلی کمتر شده و خانم‌ها تا حد زیادی حق انتخاب در خانواده دارند. دلیل اضطراب و ترس خانم‌ها این است که در فرایند بچه‌دار شدن نقش بیشتری دارند، و پدرها حداقل تا به دنیا آمدن بچه کارشان راحت‌تر است.

خانمی میگفت که وقتی با نامزدم دچار اختلاف شدم گفت: "که من ازت بچه میخوام" و وقتی به او گفتم نه گفت: "خب تو به دنیا بیار من نگهشون میدارم" و من گفتم که من یک اسب ماده نیستم که فقط بچه به دنیا بیاورم و برایم مهم نباشد؛ این مکالمه باعث شد هدف و طرز فکر هردوی ما مشخص بشود.

بهترین تعداد فرزند


عدم تمایل به تعدد فرزندان

بعضی از والدین جوان، بدون آگاهی از آثار روانی پدیده تک فرزندی تنها به استناد برخی توجیهات این تصمیم را اتخاذ می‌کنند، بدون این که به عواقب آن بیندیشند. وقتی از والدینی که یک فرزند دارند یا زوج جوانی که می‌گویند تصمیم دارند تنها صاحب یک فرزند شوند، علت را می‌پرسیم معمولا با این قبیل توجیهات مواجه می‌شویم که وقتی یک فرزند داشته باشیم، می‌توانیم از لحاظ روانی و مالی به فرزندمان رسیدگی بیشتری کنیم و خیال مان از آینده فرزندمان راحت‌تر است که البته پدیده تک فرزندی خود معایب متعددی دارد.


فرصت اندک پدر و مادر برای یکدیگر

یکی از اهداف عالی ازدواج و فرزندآوری رشد همه‌جانبه شخصیت فرد است که والدین تک فرزند، ممکن است از دستیابی به برخی از این توانمندی‌ها محروم شوند. توانمندی‌هایی مانند برقراری عدالت میان فرزندان و مدیریت همه جانبه روابط بین فرزندان که ثمره آن رشد شخصیتی والدین است. از سوی دیگر تک فرزندی ممکن است به کاهش توجه زن و شوهر نسبت به یکدیگر منجر شود چرا که به خاطر تنها نبودن کودک، توجه زن یا مرد معطوف به تنها فرزند خود و گاه از توجه به همسر خود غافل می‌شود در حالی که وجود حداقل ۲ فرزند موجب می‌شود که فرزندان از لحاظ ارتباطی به رشد همدیگر کمک کنند و زمان‌هایی هم برای ارتقای ارتباط عاطفی والدین باقی می‌ماند.


فرزندآوری، یک ثروت روانی

از جمله فواید فرزندآوری، تولید یک «سرمایه روانی» است. یکی از نیاز‌های اصلی انسان که در همه مکاتب روانشناسی مورد تأکید قرار گرفته، «احساس مولد بودن» است. احساس مولد بودن به انسان آرامش می‌دهد. از منظر دیگر با وجود فرزندان بیشتر در خانواده، آرامش روانی افراد بیشتر می‌شود و این آرامش روانی در استحکام خانواده تأثیرگذار است. وجود بچه عامل مهمی است در این که خانواده‌ها دور هم جمع شوند. یک نکته روانشناختی و جامعه شناختی در این مسئله وجود دارد و آن این است که ما فرض بگیریم که از این وضعیت تک فرزندی و دو فرزندی کنونی ۱۰ سالی بگذرد. در این شرایط دیگر بسیاری از واژه‌هایی که ما در محیط خانوادگی استفاده می‌کنیم، برای فرزندان مان کاربرد نخواهد داشت. دیگر «برادر» و «خواهر» مفهوم عینی برای فرزندان ما ندارد و تنها یک مفهوم لغوی خواهد بود. پس از گذشت یک نسل، برای مفاهیم خاله، دایی، عمو و عمه و فرزندان آن‌ها هم چنین اتفاقی می‌افتد.


تاثیر تک‌فرزندی بر والدین

در بیشتر اوقات، پدر و مادر‌های دارای چند فرزند، نمی‌توانند بگویند که کدام فرزندشان را بیشتر از بقیه دوست دارند و واقعیت هم همین است که فرزندان هرتعدادی که باشند نزد پدر و مادر‌ها به یک میزان عزیز هستند، ولی آن چیزی که واقعیت دارد این است که در تمام طول تاریخ، والدین به طور خود آگاه یا ناخودآگاه برای فرزندان خود برنامه ریزی‌هایی دارند، نقشه‌هایی می‌کشند و خلاصه به گونه‌ای فرزندان و موفقیت آن‌ها را ثمره عمر خود می‌دانند. حال تصورکنید که تمام این توقع و تلاش و برنامه ریزی تنها بریک نقطه متمرکز شود. شاید در این جا، مثال ذره بین و داغ شدن نقطه تمرکز نور گویا باشد. کاملا بدیهی است که توجه و محبت والدین، زمانی که برای تنها یک فرزند باشد حالت افراطی به خود می‌گیرد چرا که در این حالت مادر و پدر در صورت به موفقیت نرسیدن فرزندشان احساس شکست و ناامیدی زیادی در زندگی خواهند کرد.


سبک زندگی و میانسالی والدین

تصور کنید والدینی که تنها یک فرزند دارند، وارد دوران میان سالی و پس از آن پیری می‌شوند. چنین والدینی هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی به نگهداری و رسیدگی نیاز دارند. تنها فرزند آن‌ها نیز ممکن است بنا به دلایلی نتواند این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد. ممکن است برای زندگی به شهری دیگر رفته باشد یا به خاطر تاهل و شرایط زندگی مشترک قادر به حضور دائمی در کنار والدینش نباشد یا حتی خود فرزند دچار بیماری باشد؛ چنین والدینی، چگونه می‌توانند نیازشان به در کنار فرزند بودن را برطرف کنند.

بهترین تعداد فرزند

تعداد مناسب فرزندان به سبک زندگی پدر و مادر مربوط است و هیچ کس نمی‌تواند والدین را به تک‌فرزندی یا چند فرزندی وادار کند. این انتخاب در نهایت به عهده‌ی والدین است؛ اما بهتر است که والدین قبل از تصمیم‌گیری دقت و توجه کافی را داشته باشند و علاوه بر مسائل مالی، به جنبه‌ی اجتماعی و عاطفی فرزندان نیز فکر کنند. والدین می‌توانند از طریق صحبت با خانواده‌های مختلف و یا صحبت با مشاور، از مزایا و معایب تک‌فرزندی و چندفرزندی مطلع شوند و با توجه به آن تصمیم نهایی را بگیرند.

انتشار یافته: 51
در انتظار بررسی:10
Iran (Islamic Republic of)
14:31 - 1400/02/21
مردم پول ندارن خونه کرایه کنن میگن چند تا بچه بیارید
پاسخ ها
آینده
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
درسته
Iran (Islamic Republic of)
14:33 - 1400/02/21
هیچکدام ! بی فرزندی !
Iran (Islamic Republic of)
14:39 - 1400/02/21
با هیچ مشوقی دیگه کسی با این اوضاع احوال بفکر بچه دوم هم نیست چه برسد به سوم هم از نظر اقتصادی هم تربیت و پرورش خوب و وقت گذاشتن براشون و از نظر روانی و اعصاب داشتن و غیره....
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
درود برشما
Iran (Islamic Republic of)
14:42 - 1400/02/21
بي فرزندي خوب است و ازدواج نكردن بهتر ! تا بچه اي زندگي و اينده ش در اين كشور نابود نشه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
دقیقا ، من که بود و نبودم توی زندگی هیچکس تاثیری نداشت فقط اگه نبودم خودم راحت بودم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
احسنت
Iran (Islamic Republic of)
14:43 - 1400/02/21
وقتی پدر و مادر خودشون یه زندگی بخور و نمیر دارن برای چی یکی دیگه رو هم وادار به زندگی تو اون شرایط کنن
Iran (Islamic Republic of)
14:44 - 1400/02/21
من با ۴۰ سال سن، ۹ سال پیش ازدواج کردم، بچه هم ندارم، وحتی نمیتونم تواین وضع اقتصادی بهش فکرکنم، باوجود اینکه من و خانمم عاشق بچه هستیم.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
داداش منم تو این سنا از این حرفا میزد الان نزدیکای پنجاه هست مثل چی خودشو خانومش پشیمونن از اینکه بچه دار نشدن
Iran (Islamic Republic of)
15:10 - 1400/02/21
این حرفها مال جامعه ای هست که رفاه اجتماعی بالاست پدر مرخصی زایمان دارد وقتی همسرش زایمان میکند والی آخر امروز در ایران یک مادر ده بچه بزرگ میکند ولی ده بچه نمیتونه یک مادر را نگه داره آخرش سالمندان همه مردم گرفتار شدن در گرونی وبگیر وبرو
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
دیدید آخرش سالمندان
Iran (Islamic Republic of)
15:15 - 1400/02/21
فرزند اوری با هزینه های گزاف
Iran (Islamic Republic of)
15:17 - 1400/02/21
توی کشور ایران زمینه رشد. منابع طبیعی از جمله آب ومحیط زیست سالم. اقتصاد خوب. عدالت اجتماعی. و.. . برای فرزند اوری بیشتر محدود هست
Iran (Islamic Republic of)
15:31 - 1400/02/21
مسوولین که اینقد نگران زاد و ولد و رشد جمعیت هستن لطف کنن خودشون تا میتونن بچه بیارن آخه اونا هیچکدوم از مشکلات مردم عادی رو ندارن پس اگه خیلی نگرانند خودشون هر چقد دوس دارن بچه بیارن
Iran (Islamic Republic of)
16:01 - 1400/02/21
من خودم یه فرزند بیشتر ندارم ، اما الان که پا به سن گذاشتم فکر میکنم میبینم واقعا تک فرزندی خوب نیست
بچه ی من بعد از من و پدرش دیگه هیچکس رو توی این دنیا نداره
ایکاش کشور ما جای بهتری بود و ما میتونستیم حداقل دو بچه داشته باشیم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
ما پدر و مادرمونم نداشتیم ، بچه ی دیگه هم داشتی ازدواج می‌کرد میرفت دنبال زندگی خودش ؛ پس میبینی که فرقی نداره
شیر دل
Iran (Islamic Republic of)
۰۰:۰۸ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
من ۳۲ سالمه تک فرزندم.تک فرزند یعنی بچه ای فلج تحویل جامعه دادن
Iran (Islamic Republic of)
16:05 - 1400/02/21
کاش قبل این کار فرهنگ پدر و مادر بودن رو هم آموزش بدید،چه بسا تولید مثل رو که تمامی جانداران بلدند
Japan
16:06 - 1400/02/21
اوضاع اقتصادی درست بشه دوباره مردم تشویق می شن فرزند داشته باشند...معضل پیش آمده نتیجه ی برنامه ریزی های احساسی و اشتباه مسولان برای تنظیم خانواده بود....الان باید دوباره جامعه به برنامه ریزی علمی برگردد روش های های نادرست و تکیه به آمارهای غلط برای اضافه کردن جمعیت ، خواهید دید نتیجه ی عکس خواهد داد ....
Iran (Islamic Republic of)
16:13 - 1400/02/21
صفر فرزندی ... با این وضعیت مگه ادم دیوانه باشه یک نفر دیگه رو به این دنیا بیاره :))
Iran (Islamic Republic of)
16:37 - 1400/02/21
ازدواج نکدن یا هیچ فرزندی؟ مساله این بیده بید
Iran (Islamic Republic of)
16:37 - 1400/02/21
در ایران فعلا بهترین گزینه مردن است و بس ؛دنبال چیز دیگری نگردید
Iran (Islamic Republic of)
16:49 - 1400/02/21
اول وضع اقتصاد مملکت رو درست کنن

بعد هم ازدواج درست میشه هم بچه
Iran (Islamic Republic of)
16:53 - 1400/02/21
من شخصا فرزند زیاد رو دوست دارم ، با تحقیقاتی هم که کردم به این نتیجه رسیدم فرزند زیاد تو تربیت و اجتماعی شدن بچه ها هم کمک میکنه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۲۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۱
بعد شما در مورد اینده این بچه ها و مسائل اقتصادی تحقیق هم کردی یا فقط اون طرفش رو تحقیق کردی؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۳:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
بچه هایی که احتیاج به خانواده دارن رو بزرگ کن به موجودی که هست زندگی ببخش
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۲
خب شاید این بنده خدا مشکل مالی نداره و دلش میخواد فرزند زیاد داشته باشه نگفته که همه باید مثل من فکر کنن نظر خودشو برای زندگی خودش گفته نظر کلیش هم جدای از مسایل اقصادی کاملا درسته نمیدونم چرا عادت کردیم سریع به هر کی نظر مخالف ما رو داشت حمله کنیم
Iran (Islamic Republic of)
17:40 - 1400/02/21
واقعا این مسئولان ما نابغه هستند به جای اینکه شرایط را فراهم کنن که جمعیت کثیر مجرد ازدواج کنن تا خود به خود افزایش جمعیت رخ بده دنبال بچه سوم هستند شما
Iran (Islamic Republic of)
18:09 - 1400/02/21
من عاشق بچه هستم فقط هم یه دونه دارم خدا حفظش کنه به قران از پس هزینه این یه دونه هم برنمیام و همیشه شرمندشم
Iran (Islamic Republic of)
18:18 - 1400/02/21
خدا لعنت تون کنه با مردم چی کار کردید
Iran (Islamic Republic of)
18:27 - 1400/02/21
هیچکدام ! هیچ فرزندی !
Iran (Islamic Republic of)
18:28 - 1400/02/21
هیچکدام ! بی فرزندی !
Iran (Islamic Republic of)
18:28 - 1400/02/21
هیچکدام ! صفر فرزندی !
Iran (Islamic Republic of)
18:29 - 1400/02/21
تک فرزندی ظلم بزرگی است به فرزند .
دوستانی که الان شعار تک فرزندی میدن نمیدونن چه پیامدایی داره.
Iran (Islamic Republic of)
19:23 - 1400/02/21
همه اینها نتیجه سیاستهای کلی ایران در مقابل دیگر کشورها ودرنتیجه تحریمها وسیاست های ضد ایرانی کشورهای دیگر علیه ما ونهایتا داغون شدن اقتصاد کشور وبی ارزش شدن پول ملی هست
بعد یه عده میگن تحریمها نعمته
Iran (Islamic Republic of)
19:49 - 1400/02/21
مسلما تک فرزندی ایده ال نیست ولی با توجه به شرایط نامطلوب اقتصادی ، اکثر مردم توانایی اداره کردن فرزندان بیشتری را ندارند .
Iran (Islamic Republic of)
19:55 - 1400/02/21
درامد معمولی خونه ماشین اکی ولی فرزند در ایران هرگز
Iran (Islamic Republic of)
20:49 - 1400/02/21
وضعیت اقتصادی رو درست کنین همه چی حله
Iran (Islamic Republic of)
21:03 - 1400/02/21
به خدا ایمان داشته باشید .روزی رسان خداست .
چه بسا فرزندانی پا به زندگی گذاشته و خیر و برکت فراوانی نصیب والدین خود شده است.
، تک فرزندی ،تنهایی مطلق .
Iran (Islamic Republic of)
01:16 - 1400/02/22
این آقایون نمی دونن ۱۳۰۰ تموم شده
Iran (Islamic Republic of)
01:32 - 1400/02/22
منم یه بچه دارم .اصلا دلم نمیخواد تک فرزند باشه .ولی از لحاظ اقتصادی و روانی واقعا در توانم نیس یه بچه دیگه داشته باشم.
United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
03:15 - 1400/02/22
با خودتون واقعا چی فکر کردین..با این شرایط سختی که برای زندگی گذاشتین واسه مردم انتظار دارین بچه دوم سوم چهارم هم بیارن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
سفیر بار ساقدوش_1
شرکت هوش و دانش سپهر_3
گروه تولیدی نیلوفر_3
سفیر بار ساقدوش_3
گروه تولیدی نیلوفر_4
شرکت هوش و دانش سپهر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
سفیر بار ساقدوش_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
اورانوس_فوترموبایل2
قالیشویی بانو_فوترموبایل
آیلین_تزریق چربی موبایل
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
کلینیک النا_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
روانشناسی مرهم_ فوتر
پارسیان طب - فوتر
تنورستان_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دکتر لاجوردی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر صالحی_فوتر
آیلین_تزریق چربی
رستوران پارسیان_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
فنی آتل_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
اورانوس_فوتر2
کلینیک النا_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو