رژیم گیاه‌خواری؛ یک نکته باورنکردنی و عجیب
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
دکتر نداف کرمانی_ fموبایل
دندانپزشکی تاج_f موبایل
روشا فارمسی_d
رستوران پارسیان_D
لاله زار مال_1
ادیب_1
اپیلاسیون نانا 1
اپیلاسیون نانا 3
ادیب_3
لاله زار مال_3
لاله زار مال_4
اپیلاسیون نانا 4
ادیب_4
اپیلاسیون نانا 2
ادیب_2
لاله زار مال_2
دکتر نداف کرمانی_ f
دندانپزشکی تاج_f
۱۱۱۷۶۲۵
۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۸:۳۸
۵۵۳۰
یافته‌های یک تحقیق جدید نشان می‌دهد گیاه‌خواران حتی اگر الکل بنوشند و سیگار بکشند، از گوشت‌خواران سالم‌ترند. همین موضوع بهانه‌ای شد تا در مورد رژیم گیاه‌خواری و انواع آن بیشتر صحبت کنیم، با ما همراه باشید. 

برترین‌ها:  یافته‌های یک تحقیق جدید نشان می‌دهد گیاه‌خواران حتی اگر الکل بنوشند و سیگار بکشند، از گوشت‌خواران سالم‌ترند. محققان دانشگاه گلاسگو پس از بررسی بیش از ۱۷۵ هزار نفر در بریتانیا دریافتند کسانی که گیاه‌خوارند از گوشت‌خواران فارغ از سن، وزن، عادت سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، سالم‌ترند. همین موضوع بهانه‌ای شد تا در مورد رژیم گیاهخواری و انواع آن بیشتر صحبت کنیم، با ما همراه باشید: 

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟

گیاهخواری به مانند رژیم‌های دیگر غذایی مزایا و معایبی دارد که گیاهخواران باید از آن‌ها باخبر باشند. رژیم غذایی گیاهخواری برای بخش‌هایی از بدن خطراتی ایجاد می‌کند که تهدیدی جدی برای سلامت بدن است.

امروزه رژیم‌های غذایی گیاهخواری در سراسر جهان محبوبیت زیادی به دست آورده اند. یک فرد می‌تواند به سبب دلایل اخلاقی که شامل حقوق انسانی، عوامل محیطی یا سلامت کاملتر است تبدیل به یک گیاهخوار شود.

به نظر می‌رسد که یک روش خوب است، اما پیش از اینکه شیوه زندگی خود را تغییر دهید تا گیاهخوار شوید، بهتر است به مواردی که در ادامه آورده‌ایم، توجه کنید.

گیاه‌خواری چیست؟

گیاه‌خواری چیزی فراتر از یک رژیم غذایی ساده است. امروزه گیاه خواری تبدیل به یک استایل و روش زندگی شده است که کل کنش‌های زندگی فرد گیاه خوار را تحت تاثیر قرار می‌دهد. گیاه خواران اغلب اهداف متفاوتی برای انتخاب این روش زندگی دارند اهدافی مانند: کمک به محیط زیست، لاغری، تامین بعضی ویتامینهای خواص و بسیار موارد مختلف. اما مهم است که بدانید گیاه خواری اگر درست اجرا شود یک روش زندگی کاملا سالم است که نه تنها باعث کمبود ویتامین و مواد معدنی ‌می‌شود بلکه برای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است. 

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟

گیاه خواران رژیم غذایی گیاهی را دنبال می‌کنند که حاوی میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل، دانه‌ها، و در موارد کمی شامل لبنیات و تخم مرغ است. به طور کلی گیاهخواران از مصرف هر نوع گوشت از جمله گوشت قرمز، گوشت شکاری، مرغ، ماهی و صدف پرهیز می‌کنند. به معنای ساده‌تر، اگر تصمیم دارید گیاه خوار شوید باید از مصرف هرگونه ماده غذایی حاوی گوشت پرهیز کنید.


انواع مختلف گیاه‌خواری

به طورکلی گیاهخواران محصولات حیوانی نمی‌خورند؛ یعنی گوشت، ماهی، لبنیات، تخم مرغ یا عسل. بیشتر گیاهخواران از خرید چرم، ابریشم و همچنین بازدید از رویداد‌هایی که در آن حیوانات برای اهداف تفریحی استفاده می‌شوند، خودداری می‌کنند. گاهی اوقات جدایی بین گیاه‌خواران و افرادی که رژیم غذایی گیاهی دارند وجود دارد. گروه دوم فقط به دلیل سلامتی رژیم گیاهی دارند و دغدغه غیر رژیمی وگانیسم مانند رفاه حیوانات و یا محیط زیست را ندارند.

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟

رایج ترین انواع رژیم گیاه خواری عبارت اند از:

رژیم گیاهخواری لاکتو-اوو Lacto-ovo-vegetarian diet:

خوردن گوشت، ماهی و مرغ ممنوع است اما خوردن تخم مرغ و لبنیات مجاز می باشد.

رژیم غذایی گیاهخواری لاکتو Lacto-vegetarian diet:

خوردن گوشت، ماهی، مرغ و تخم مرغ ممنوع است اما خوردن محصولات لبنی مجاز است.

رژیم گیاهخواری اوو Ovo-vegetarian diet:

خوردن گوشت، ماهی، مرغ و لبنیات ممنوع است اما خوردن تخم مرغ مجاز است.

رژیم غذایی پسکتارین Pescetarian diet:

خوردن گوشت و مرغ ممنوع است اما خوردن ماهی و بعضاً تخم مرغ و لبنیات مجاز است.

رژیم غذایی وگان Vegan diet:

خوردن گوشت، ماهی، مرغ، تخم مرغ، لبنیات و همچنین سایر محصولات حیوانی مانند عسل ممنوع است.

رژیم غذایی انعطاف پذیر Flexitarian diet:

رژیم غذایی که اکثر موارد مصرفی گیاهی است اما گاهاً گوشت، ماهی یا مرغ را در خود جای می دهد.

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟


مزایای فوق‌العاده گیاه‌خواری بر سلامت بدن

۱. فشار خون پایین: محققان برای برخی افراد، یک رژیم گیاهخواری می‌تواند راه خوبی برای درمان فشار خون بالا بدون دارو باشد. هنگامی که بیماران مبتلا به فشار خون بالا یک رژیم غذایی گیاهی را شروع می‌کنند، بسیاری از آن‌ها می‌توانند نیاز به دارو را از بین ببرند.

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟

۲. خطر مرگ و میر: مشکلی در خوردن گوشت وجود ندارد، اما تحقیقات نشان می‌دهد که یک رژیم گیاه خواری دارای مزایای بی حد و مرز است که گیاهخواران به طور کلی سالم‌تر و حتی طولانی‌تر زندگی می‌کنند.

طبق یک مطالعه عظیم، گیاهخواران ۲۰ ٪ بیشتر از دیگران زندگی می‌کنند. هیچیک از چربی‌های اشباع و کلسترول که شریان‌ها را مسدود نمی‌کنند، و گیاهخواران به طور کلی در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن قرار ندارند.

۳. کاهش آسیب به محیط زیست: این می‌تواند به محیط زیست برسد. اگر ما واقعا می‌خواهیم تاثیر انسان بر محیط را کاهش دهیم، ساده‌ترین و ارزان‌ترین چیزی که هر کسی می‌تواند انجام دهد این است که گوشت کمتری بخورد.

۴. کاهش خطر ابتلا به دیابت: رژیم گیاهخواری احتمال دیابت شما را درمان نخواهد کرد. اما ممکن است بعضی از مزایایی بیش از یک رژیم غذایی غیر گیاهی را ارائه دهد. از قبیل کاهش خطر ابتلا به برخی عوارض مرتبط با دیابت و حتی ممکن است بدن شما به انسولین واکنش نشان دهد.

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟

۵. درمان اضافه وزن: مهم‌ترین بخش فواید گیاه خواری این ست که کمتر احتمال دارد که دارای اضافه وزن باشند در حالیکه گیاهخواری برای همه نیست، اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید، داشتن یک رژیم گیاهخواری می‌تواند بخش خوبی از برنامه شما باشد. مانند کمک به کنترل بیشتر وزن خود.

۶.علائم آسم را کاهش می‌دهد: رژیم گیاهخواری و به‌خصوص وگان، احتمال بروز آسم را کاهش می‌دهد و این افراد روند بهبود را سریع‌تر طی میکنند و نیاز کمتری به دارو‌های شیمیایی پیدا می‌کنند.

۷.سلامت استخوان‌ها را بهبود می‌بخشد: نرخ پوکی استخوان در افراد گیاهخواربسیار کمتر از سایرین است. محصولات حیوانی در برخی موارد ممکن است باعث خروج کلسیم از بدن شوند که همین امر باعث کاهش تراکم استخوان و درنتیجه پوکی استخوان می‌شود.

۸. رژیم گیاهخواری و بهبود عملکرد سوخت‌و‌ساز بدن: غذا‌های گیاهی به‌راحتی هضم می‌شوند و استفاده از این رژیم عملکرد و سوخت و ساز بدن را در وضعیتی خوبی نگه میدارد.

سوخت‌و‌ساز بدن گیاهخواران در حالت استراحت بسیار بیشتر از کسانی است که در رژیم غذایی خود از گوشت هم استفاده می‌کنند.

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟


مضرات و معایب گیاه‌خواری بر سلامت بدن

علیرغم تمامی فواید گیاهخواری، هیچ گاه گیاه خواری به صورت دائم به کسی توصیه نمی شود زیرا گیاه یک غذای کامل نیست و بدنمان به گوشت احتیاج دارد. انتخاب رژیم غذایی گیاهی روشی عالی برای تجربه انرژی بیشتر و سلامت کلی بهتر است. در ادامه به چند مورد اشاره شده است: 

۱. مسائل بهداشتی - تداخل بالقوه با شرایط موجود: اگر شما برای تهیه مواد مغذی موجود در منابع حیوانی از طریق منابع گیاهی اطلاعاتی ندارید، به زودی کمبود پروتئین، B۱۲، کلسیم، ویتامین D و دیگران را حس خواهید کرد.

۲. غذا خوردن می‌تواند یک چالش باشد: غذا خوردن به عنوان یک رژیم گیاهخواری گاهی اوقات می‌تواند یک چالش واقعی باشد. بیشتر منو‌های رستوران به سوی خوردن گوشت‌ها متمرکز شده و پیشنهادات گیاهخواری آن‌ها اغلب به غذا‌های گوشتی بدون گوشت محدود می‌شود.

۳. گزینه‌های غذای گیاهخواری می‌تواند محدود بنظر برسد: گیاهخواران تازه کار ترس دارند که گزینه‌های کافی نداشته باشند و آن‌ها واقعا نمی‌دانند از کجا شروع شوند.

۴. افزایش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال: می‌توان فرض کرد که خوردن گوشت سنگین خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را افزایش می‌دهد، اما بررسی‌ای که در مجله آمریکایی Journal of Clinical Nutrition منتشر شده است، در این مطالعه خواهید دید، همه سرطان‌ها در بین گیاهخواران نسبت به گوشتخواران کمتر بود، اما میزان بروز سرطان کولورکتال در گیاهخواران بیشتر از مصرف کنندگان گوشت بود.

انواع و اقسام گیاه‌خواری؛ آن‌ها چه چیز‌هایی می‌خورند؟

۵. کمترین تراکم مواد معدنی استخوان: رژیم‌های گیاهی می‌توانند سالم باشند، در صورتی که به خوبی متعادل شوند و اگر با غذا‌های مختلفی مصرف شوند. با این حال، حذف محصولات حیوانی از رژیم غذایی (رژیم‌های گیاهی) باعث کاهش مصرف برخی از مواد مغذی ضروری می‌شود و ممکن است بر سوخت و ساز سیستم استخوانی بدن تاثیر بگذارد.

این امر در دوران کودکی و نوجوانی بسیار مهم است، زمانی که رشد و بازده استخوانی شدیدتر می‌شود. هدف از این امر بررسی تأثیر رژیم گیاهخواری بر تراکم استخوان (BMD) و غلظت سرمی متابولیسم استخوان است.

اگر می‌خواهید میوه‌ها و سبزیجات بیشتری بخورید و سلامت خود را بهبود بخشید، یک رژیم گیاه خواری ممکن است ارزش امتحان کردن را داشته باشد. اگرچه این تغییر ممکن است برای بسیاری از افراد خوب باشد، خوب است که هر تغییر در رژیم غذایی و یا سبک زندگی خود را با پزشکتان در میان بگذارید. اگر درباره دریافت مواد غذایی کافی از غذا‌های مبتنی بر گیاهان نگران هستید، ممکن است حتی بخواهید که با یک متخصص تغذیه دیدار کنید.

انتشار یافته: 4
در انتظار بررسی:1
Iran (Islamic Republic of)
09:15 - 1400/02/23
با این وضعیت کشور همه باید علفخوار بشن
پاسخ ها
فرهاد امیری
Iran (Islamic Republic of)
۰۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۴
فکر میکنید الان گوشت خواریم.یونجه هم گیرمون نمیاد تو این شرایط.از ماهی حرف میزنی چهل ساله گیاه خواریم
Iran (Islamic Republic of)
09:32 - 1400/02/23
رژیم گیاهخواری یه رژیم چرتیه،اتسان هم گوشت‌خواره هم گیاهخوار،همشو باید به اندازه خورد،گیاهان هم موجود زنده هستن حیوانات هم همینطور
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شرکت هوش و دانش سپهر_1
سفیر بار ساقدوش_1
گروه تولیدی نیلوفر_1
گروه تولیدی نیلوفر_3
شرکت هوش و دانش سپهر_3
سفیر بار ساقدوش_3
شرکت هوش و دانش سپهر_4
گروه تولیدی نیلوفر_4
سفیر بار ساقدوش_4
شرکت هوش و دانش سپهر_2
گروه تولیدی نیلوفر_2
سفیر بار ساقدوش_2
دکتر لاجوردی_فوتر موبایل
دکتر صالحی_فوتر موبایل
روشا فارمسی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
ترجمه زندگی_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
پارسیان طب - فوتر موبایل
دندانپزشکی تاج _ فوترموبایل2
قالیشویی ثمین_فوتر موبایل
تنورستان_فوتر موبایل
دکتر آزاد خواه_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کلینیک النا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
اورانوس_فوترموبایل2
روانشناسی مرهم_ فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
آیلین_تزریق چربی موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل
نیکان فارمدمهر_فوتر موبایل
آیلین_فوتر کاشت ابرو
دندانپزشکی تاج _ فوتر2
دکتر صالحی_فوتر
روانشناسی مرهم_ فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
کلینیک النا_فوتر
پارسیان طب - فوتر
روشا فارمسی_فوتر
نیکان فارمدمهر_فوتر
دکتر لاجوردی_فوتر
تنورستان_فوتر
دکتر آزاد خواه_فوتر
آیلین_فوتر بلفارو
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
شفا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
آیلین_تزریق چربی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی ثمین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر
ترجمه زندگی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
اورانوس_فوتر2