درباره «سورنا ۴»؛ پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای ایرانی
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
سمپاشی امحا_1
فرش مرتضوی_1
سمپاشی امحا_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
سمپاشی امحا_4
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
سمپاشی امحا_2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۲۵۲۶۰
۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵
۴۹۴۴
ایران ساخت پروژه ربات‌های انسان‌نما را از سال ۱۳۸۷ و با ارائه طرح ساخت ربات «سورنا یک» آغاز کرد. رباتی که تاکنون ۴ نسل از آن ساخته شده و حالا سری میان سر‌ها پیدا کرده و به‌تازگی انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME) از «سورنا ۴» به‌عنوان یکی از ۱۰ربات انسان‌نماى شاخص سال۲۰۲۰ میلادی نام برده است.

روزنامه شهرآرا: ایران ساخت پروژه ربات‌های انسان‌نما را از سال ۱۳۸۷ و با ارائه طرح ساخت ربات «سورنا یک» آغاز کرد. رباتی که تاکنون ۴ نسل از آن ساخته شده و حالا سری میان سر‌ها پیدا کرده و به‌تازگی انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME) از «سورنا ۴» به‌عنوان یکی از ۱۰ربات انسان‌نماى شاخص سال۲۰۲۰ میلادی نام برده است.

درباره «سورنا ۴»، ربات انسان‌نمای ایرانی

تا همین چندوقت پیش تصور ما از ربات‌ها همان‌هایی بود که در فیلم‌های علمی‌تخیلی می‌دیدیم؛ موجود فلزی بی‌روحی که شکسته‌شکسته حرف می‌زد، به طرز خنده‌دار و گاهی هم ترسناکی راه می‌رفت و فقط از دستورات صاحبش پیروی می‌کرد و بیشتر هم برای مقاصد پلید، جنگ و خون‌ریزی استفاده می‌شد. حالا اوضاع فرق کرده است؛ ربات‌ها با اینکه همچنان پای ثابت فیلم‌ها، کارتون‌ها و انیمیشن‌ها هستند، اما از انحصار قاب تلویزیون درآمده‌اند و وارد زندگی ما شده‌اند.

حتی گاهی هم پا را فراتر می‌گذارند و به داخل بدن ما سرک می‌کشند و حتی پیشگام کاوش‌های فضایی می‌شوند و جلوتر از ما در فضای ناشناخته کیهان قدم می‌گذارند، به‌خصوص که با کمک هوش مصنوعی بیش از پیش در تعامل با محیط پیرامون و انسان قرار گرفتند و دیگر آن موجود فلزی بی‌روح سابق نیستند.

سروکله ربات انسان‌نما از کجا پیدا شد؟

روی صحبت ما بیشتر ربات‌های انسان‌نما (Humanoid robot) هستند. ربات‌هایی که از لحاظ خصوصیت‌های ظاهری بسیار به انسان‌ها شبیه هستند. این‌گونه ربات‌ها می‌توانند در محیط‌های انسانی و با ابزار ساخته‌شده به‌دست انسان، تعامل داشته باشند. برای مثال جسمی را بردارند یا در محیط کار راه بروند. در حالت کلی، ربات‌های انسان‌نما از نظر ظاهری شبیه انسان و دارای سر، ۲ پا و ۲ دست هستند. در برخی از موارد هم دارای صورت، چشم و لب هستند و آن‌قدر شبیه به خود ما می‌شوند که حسابی همه ما را شگفت‌زده می‌کنند. بد نیست بدانید سروکله ربات‌های انسان‌نما ابتدا از ژاپن و در دهه ۷۰ میلادی پیدا شد.

درباره «سورنا ۴»، ربات انسان‌نمای ایرانی

این ربات هم که نخستین ربات انسان‌نمای دنیا بود، می‌توانست به زبان ژاپنی با انسان صحبت کند و حالات چهره انسان را تقلید کند. ربات بعدی یک دهه بعد ظهور کرد که می‌توانست راه برود. اما انقلاب ربات‌های انسان‌نما به دهه ۹۰ میلادی برمی‌گردد که شرکت «هوندا» آن را تولید کرد. این ربات‌ها به ربات‌های دوپا معروف بودند که بیشترین شباهت به انسان را داشتند و همین ویژگی باعث شد که آن‌ها را ربات‌های «انسان‌نما» بنامند.

سنگاپور، سوئد، دانمارک، ایتالیا، بلژیک و تایوان جزو ۱۰ کشور برتر در زمینه تولید ربات‌ها در دنیا هستند. در این میان ژاپن، هنگ‌کنگ و آمریکا، پیشگامان تولید ربات‌های انسان‌نما به شمار می‌روند. البته با توجه به اینکه ژاپن تولید ربات‌ها را بیش از ۴۰ سال پیش آغاز کرده، یکی از پیشگامان اصلی در تولید این ربات‌هاست.


ورود ایران به ساخت ربات انسان‌نما و تولد «سورنا»

ایران هم ساخت پروژه ربات‌های انسان‌نما را از سال ۱۳۸۷ و با ارائه طرح ساخت ربات «سورنا یک» آغاز کرد. رباتی که تاکنون ۴ نسل از آن ساخته شده و حالا سری میان سر‌ها پیدا کرده و به‌تازگی انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME) از «سورنا ۴» به‌عنوان یکی از ۱۰ربات انسان‌نماى شاخص سال۲۰۲۰ میلادی نام برده است.

درباره «سورنا ۴»، ربات انسان‌نمای ایرانی

حالا وقت آن رسیده است که کمی بیشتر درباره ربات انسان‌نمای ایرانی بدانیم. این ربات که نام خود را از سردار اشکانی گرفته، در مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران (CAST) متولد شده است و ۲۰۰ دانشجو و محقق در دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، شریف و خواجه‌نصیر در رشد و نمو او سهیم بوده‌اند. «سورنا ۴» ازجمله طرح‌های مرز فناوری است که با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری در قالب یک طرح کلان ملی فناوری تولید شد و هدف از آن رسیدن به دانش فنی و مرز فناوری مورد نیاز کشور بود.


«سورنا ۴» چه ویژگی‌هایی دارد؟

این ربات با قد ۱۷۰ سانتی‌متر و وزن ۶۸ کیلوگرم، نسبت به نسل‌های پیشین تعامل بیشتری با محیط اطراف و انسان دارد، می‌تواند حرکات انسان را تقلید کند، بطری آب را در دست گیرد، نام خود را روی تخته‌سفید بنوسید و با دوستان انسانی‌اش عکس سلفی بگیرد. با این حال، «سورنا ۴» دستگاهی با پویایی زیاد نیست و نباید از آن انتظار حرکت سریع را داشت، اما او به کنترل‌کننده حرکتی سرتاسری در بدنش متکی است که به‌طور مداوم وضعیتش را تنظیم می‌کند تا از زمین‌خوردنش جلوگیری شود. درواقع او می‌تواند به‌خوبی تعادل خود را حفظ کند، حتی اگر با ضربه‌زدن به او قصد زمین‌انداختنش را داشته باشید.

درباره «سورنا ۴»، ربات انسان‌نمای ایرانی

جدیدترین نسل سورنا از زمان معرفی نسخه اولیه تا امروز، مسیری طولانی پشت سر گذاشته است. نسل اول سورنا فقط ۸ درجه آزادی داشت و برای حرکت از چرخ‌هایی در زیر پاهایش استفاده می‌کرد و نسل دوم سورنا ۲۲ درجه آزادی داشت و نخستین نسخه‌ای بود که می‌توانست راه برود و نسل سوم سورنا ۳۱ درجه آزادی داشت و توانایی‌هایی نظیر بالارفتن از پله و ضربه به توپ را به‌نمایش گذاشت.

اکنون «سورنا ۴» با ۱۲ درجه آزادی اضافه که بیشتر روی دستانش است و درمجموع ۴۳ درجه آزادی، محور‌های حرکت به‌مراتب بیشتری دارد. تیم مرکز سیستم‌ها و فناوری‌های پیشرفته دانشگاه تهران تعدادی از اجزای ربات را بازطراحی کرده و عناصر ساختاری سبک‌وزن تازه و عملگر‌های مکانیکی کوچک، اما قدرتمند ساخته است که باعث شده این نسل نسبت به نسل ۳ کوتاه‌قدتر و سبک‌تر باشد. همچنین با ترکیب حرکات تمام‌تنه ربات و هوش مصنوعی، ربات قابلیت گرفتن برخط اجسام، دنبال‌کردن چهره افراد و اشیا و تقلید حرکات انسان را دارد.

درباره «سورنا ۴»، ربات انسان‌نمای ایرانی

«سورنا ۴» می‌تواند هوشمندانه فکر کند و به سؤال‌ها پاسخ درست دهد، به لطف دستان جدیدش اشیا را بلند و جابه‌جا کند، ۱۰۰ فرمان صوتی و ۱۰۰ شیء مختلف را تشخیص دهد، شوت بزند و به شما دست دهد. این ربات نسبت به نسل قبلی خود چالاک‌تر است و با سرعت ۰.۷ کیلومتربرساعت حرکت می‌کند، درحالی‌که «سورنا ۳» با سرعت ۰.۳ کیلومتربرساعت حرکت می‌کرد. شاید برایتان این سؤال پیش آمده باشد که این ربات چه کاربرد‌هایی دارد.

باید گفت این ربات علاوه بر اهداف آموزشی و توسعه دانش و فناوری رباتیک می‌تواند در حوزه گردشگری و به‌عنوان تورلیدر، در بیمارستان‌ها و هتل‌ها، در محیط‌های خطرناک برای کاهش هزینه‌های جانی و مالی و در محیط‌های شهری و ساختمانی استفاده شود. دکتر عقیل یوسفی‌کما، مجری طرح ربات انسان‌نمای سورنا، وعده ساخت نسل پنجم و ششم سورنا را نیز داده است که باید دید آن‌ها برای ما چه شگفتی‌هایی را به ارمغان می‌آورند.

درباره «سورنا ۴»؛  پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای ایرانی

درباره «سورنا ۴»؛  پیشرفته‌ترین ربات انسان‌نمای ایرانی

انتشار یافته: 17
در انتظار بررسی:9
Iran (Islamic Republic of)
09:44 - 1400/03/17
همین کارت ملی ما رو هم وقت کردین بسازین
Iran (Islamic Republic of)
09:59 - 1400/03/17
یه وسیله برای ناشنوا نابینا میساختی به کارشون بیاد
Iran (Islamic Republic of)
10:00 - 1400/03/17
در حوزه گردشگری دو تا ادم نمیتونن برن کنار دریاچه
Iran (Islamic Republic of)
10:21 - 1400/03/17
عشق کردم. نا امیدی از تنم رفت. دمشون گرم.
Iran (Islamic Republic of)
11:14 - 1400/03/17
حالا جای سوال هست اگر می خواهید ربات بسازید چرا حتما باید دو پا داشته باشه ؟ نمی شد مثلا چهار پا و چهار دست براش بزارین؟ مثل چهار دست توی بازی کمبات ؟
United Arab Emirates
11:26 - 1400/03/17
در مقابل روبات های آمریکا و ژاپن مثل پیکانه در برابر تسلا و لکسوس
Iran (Islamic Republic of)
11:31 - 1400/03/17
ان شاالله با این جوونا تا قله علم روز دنیا پیش بریم
Iran (Islamic Republic of)
12:05 - 1400/03/17
کاری به کارکرد و عملکردش ندارم ولی چرا نمیتونید یه اسم درست و حسابی انتخاب کنید.. مثه پراید 111 و 141 و غیره.. سورنا 4 دیگه چیه؟؟ حتما تا سورنا 100 هم میخوایید ادامه بدید...
Iran (Islamic Republic of)
12:19 - 1400/03/17
ساختن موجودی قوی تر از خودمون باعث نابودی نسل بشر میشه نکنید این کارو دیگه نه
Iran (Islamic Republic of)
15:10 - 1400/03/17
درود بر نخبگان کشورم..امیدوارم تولید این ربات ها گسترش پیدا کنه و نسل های هوشمندانه تری ازش ساخته بشه.. با خوندن این خبر خیلی خوشحال شدم
Iran (Islamic Republic of)
16:59 - 1400/03/17
واقعا دم بچه های دانشگاه تهران گرم
با کمترین بودجه و امکانات تونستن انقدر پیشرفت کنن.
نمیدونم بگم دمشون گرم اپلای نکردی برای اونور یا بگم بزرگترین ریسکشونه.
Germany
19:06 - 1400/03/17
به چه دردی میخورد این رباط ؟ تمام سیستم الکترونیکیش ساخت چینه ! شماها دقیقا کجاشو ساختید ؟ مدارشو؟ موتوراشو؟ cpu? رباط کنجکاویه حاضر در مریخه! رباط ماشینهای خودران چینی و آمریکایی و اروپائیه! رباط هلیکوپتر مریخ نورد ناساست...
Iran (Islamic Republic of)
20:05 - 1400/03/17
فارسی حرف می زندوانگلیسی مینوسد آخه یعنی چی؟مهم آنست حرف فارسی نوشتار فارسی ،حرف انگلیسی نوشتار انگلیسی.
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
شیرآلات زمانی_2
چوب و هنر _فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
ایرانیان- فوتر موبایل222
کالابرد_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
چوب و هنر _فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
استیل رگال_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
فنی آتل_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر عارفی - فوتر
تدبیرکالا_فوتر