گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_3
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۲۵۷۳۳
۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۴
۶۹۱۹
خفاش پستانداری است که پرواز می‌کند، گورامی بالارو ماهی است که روی خشکی می‌خزد و گوسفند آبی نرم تنی است که فتوسنتز می‌کند.

لست‌سکند: خفاش پستانداری است که پرواز می‌کند، گورامی بالارو ماهی است که روی خشکی می‌خزد و گوسفند آبی نرم تنی است که فتوسنتز می‌کند. اگر فکر می‌کنید خفاش یا گورامی بالارو حیواناتی منحصر به فردی محسوب می‌شوند، بهتر است عجله نکنید و از ویژگی خارق العاده‌ای که گوسفند دریایی دارد، آگاه شوید. در ادامه مطلب توضیحات لازم درباره گوسفند برگی یا گوسفند دریایی گفته شده است.

گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب

مشخصات گوسفند دریایی

گوسفند برگی، حلزون برگی یا گوسفند دریایی جانوری آبزی است که صورتی شبیه به بره‌های کارتونی دارد. چشم درشت و سیاهی که با فاصله کمی در کنار هم دیگر قرار گرفته‌اند و صورت سفیدی که کمی هم شبیه به گوساله است ظاهر این حیوان را زیبا و دوست داشتنی کرده. جثه گوسفندان دریایی برخلاف همنام زمینی خود بسیار کوچک‌تر بوده و تنها حدود ۵ میلی متر است. گوسفندان دریایی در آب‌های شور ژاپن، اندونزی و مالزی، شمال استرالیا، سنگاپور و پاپوآ گینه نو زندگی می‌کنند و از گیاهان و جلبک‌های دریایی تغذیه می‌کنند. این جانور در شاخه نرم تنان قرار می‌گرد و در سال ۱۹۹۷ برای نخستین بار توسط بشر کشف شد.

گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب

با وجود اینکه بیش از ۲۰ سال از کشف این جانور می‌گذرد آمارو اطلاعات دقیقی از این جانور منتشر نشده است. اگر بخواهیم به غیر از فتوسنتز کردن که شاخص‌ترین ویژگی‌شان هست چیز دیگری اضافه کنیم، می‌توانیم بگوییم گوسفندان برگی اغلب به صورت تکی زندگی می‌کنند، از طریق آبشش نفس می‌کشند، سمی نیستند، به احتمال قوی در آب‌های شیرین نمی‌توانند زندگی کنند، نگهداری آن‌ها به عنوان حیوان آکواریومی کار سختی است و بین ۲ تا ۳ سال عمر می‌کنند.

گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب


چرا فتوسنتز کردن حیوانات پدیده بسیار نادری است؟

برای اینکه درک کنیم چرا انقدر فتوسنتز کردن گوسفند دریایی پدیده نادری است، بیایید تا نگاهی به آنچه سبب گیاه و جانور شدن یک موجود می‌شود داشته باشیم. در علم زیست شناسی جانداران از روش‌های مختلفی می‌توانند طبقه بندی شوند. دو روش بنیادی برای طبقه‌بندی جانداران بر اساس نوع سلول و مصرف کننده یا تولید کننده بودن آن خلاصه می‌شود. نوع سلول در جانداران به طور کلی به دو نوع یوکاریوت و پروکاریوت تقسیم می‌شود. پروکاریوت‌ها جهان باکتری‌ها را تشکیل می‌دهند و یوکاریوت‌های جهان حیوانات، گیاهان، آغازیان و قارچ‌ها را. به این معنی که حتی در سلول یوکاریوت یک انسان نیز به سبب اندامک‌های سلولی شباهات‌های اساسی نسبت به یک گیاه وجود دارد.

گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب

در طبقه بندی دوم که مورد بحث ما نیز هست، جانداران در دو شاخه مصرف کننده بودن (هتروتروف) یا تولید کننده بودن (اتوتروف) تقسیم‌بندی می‌شوند. به زبان ساده جاندارانی که قادر نیستند غذای خود را تولید کنند هتروتروف و آن‌هایی که روش‌های مختلفی مانند فتوسنتز غذای خود را تامین کنند اتوتروف نام دارند. انسان‌ها، گرگ‌ها، حلزون‌ها، اغلب باکتری‌ها و... به طور کلی آنچه به عنوان جانور شناخته می‌شود نوعی هتروتروف محسوب می‌شود. گیاهان، برخی باکتری‌ها و برخی جلبک‌ها به وسیله اندامک‌های خاصی که در سلولشان دارند طی یک پروسه پیچیده می‌توانند از منابعی مانند نور خورشید و دی اکسید کربن غذای (انرژِی) خود را تامین کنند.

گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب


چگونه گوسفند دریایی فتوسنتز می‌کند؟

تا اینجا متوجه شدیم از نظر تامین انرژِی جانوران تماما هتروتروف هستند، اما به استثنای گوسفند دریایی! نوعی هم‌زیستی بسیار خاص در این جانور که دیسه دزدی یا کلپتوپلاستی نام دارد سبب می‌شود هنگام تغذیه این جانوران از جلبک‌ها، کلروپلاست آن‌ها را به بیرون کشیده و این اندامک را در اختیار سلول‌های خود دربیاورند. کلروپلاست یکی از اندامک‌های سلول‌های یوکاریوتی (همان سلولی که در گیاهان و جانوران دیده می‌شود) است که تنها در گیاهان و برخی از جلبک‌ها وجود دارد و نقش بسیار اساسی در فتوسنز بر عهده دارد. به نوعی اغلب مراحل فتوسنتز دراین اندامک صورت می‌گیرد. اکنون گوسفند دریایی به سبب این هم‌زیستی خاص خود طبقه بندی میان هتروتروف و جانداران فتوسنتز کننده، تداخل ایجاد کرده‌اند و تنها حیوان فتوسنتز کننده لقب گرفته‌اند.

بزرگ‌ترین مزیتی که امکان فتوسنتز به حلزون‌های برگی بخشیده این است، که در صورت نبود مواد غذایی نظیر جلبک و گیاهان، آن‌ها می‌توانند از روش ثانویه خود که فتوسنتز باشد انرژی ATP مورد نیازشان را تنها به وسیله نور خورشید و کربن دی اکسید تامین کنند و برای چندین ماه زنده بمانند.

گوسفند دریایی، زیباترین موجود زیر آب

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:22
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فرش تارنگ_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - فوتر
کالابرد_فوتر
شفا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
استیل رگال_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
رستوران پارسیان_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2