قحطی مرگبار در کره شمالی؛ چرا غذای کافی ندارند؟
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۲۹۳۷۳
۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۹
۸۲۵۴
اگر کمبود غذایی از طریق واردات، تجارت یا کمک بین‌المللی تامین نشود خانوار‌های این کشور دوره‌ای بسیار سخت و نابه‌سامان را در پائیز ۲۰۲۱ تجربه خواهند کرد.

برترین‌ها: اگر کمبود غذایی از طریق واردات، تجارت یا کمک بین‌المللی تامین نشود خانوار‌های این کشور دوره‌ای بسیار سخت و نا‌به‌سامان را در پائیز ۲۰۲۱ تجربه خواهند کرد.

قحطی مرگبار در کره شمالی؛ چرا غذای کافی ندارند؟

کره شمالی از گذشته تا کنون دچار کمبود مواد غذایی و قحطی‌های مرگبار بوده و اخیرا "کیم جونگ اون" رهبر این کشور در مورد بحران شدید غذایی هشدار داده است.

بی بی سی در گزارشی به وضعیت قحطی و بی غذایی شدید در کره شمالی پرداخته و از شرایط سخت مردم برای تهیه غذا می‌گوید. این گزارش با اشاره به سختی کسب اطلاعات در کشورِ منزوی کره شمالی، طوفان و سیل سال گذشته، بسته شدن مرز‌های این کشور به دلیل همه‌گیری کرونا، تحریم‌های بین الملل و کمبود امکانات را دلیل بحران غذایی منطقه شمالی شبه جزیره کره می‌داند.

چرا کره شمالی غذای کافی ندارد؟

با وجود سختی کسب اطلاعات در کره شمالیِ محرمانه و پر رمز و راز، داده‌های موجود حکایت از افزایش قیمت مواد غذایی در این کشور دارند و یکی از بارزترین دلایل افزایش قیمت مواد غذایی اساسی در کره شمالی کمبود آن است.

براساس وب سایت آسیا پرس که از طریق تلفن‌های قاچاق شده با ساکنان کره شمالی ارتباط برقرار کرده، قیمت مواد غذایی در اواسط ماه جاری (ژوئن) مجددا افزایش یافت. این در حالیست که قیمت این کالا‌ها در ماه‌های گذشته تا حدی کاهش یافته بود.

قیمت یک کیلو برنج در دسامبر سال ۲۰۲۰ (آذر گذشته) در پیونگ‌یانگ کره شمالی افزایش یافت و اینک به بالاترین میزان خود رسیده است. با این حال روند صعودی قیمت برنج در این کشور بسیار متغیر و پر نوسان بوده است.

قحطی مرگبار در کره شمالی؛ چرا غذای کافی ندارند؟

از آنجا که بسیاری از مردم کره شمالی مواد غذایی و سایر کالا‌های ضروری خود را از بازار به دست می‌آورند، نظارت بر قیمت‌ها در بازار بهترین داده‌ها را در مورد فعالیت‌های اقتصادی مردم نشان می‌دهد. دولت سهم ناچیزی از مواد غذایی را در اختیار کارمندان خود یا گروه‌هایی از مردم قرار می‌دهد.

جیره‌های تامین شده دولت برای اکثر خانوار‌ها به ندرت کافی است و ساکنان شهر‌های کوچکتر سهم غذایی کمتری را دریافت می‌کنند. این مردم نمی‌توانند به سهم غذایی خود اعتماد کنند در نتیجه بسیاری از آن‌ها برای تهیه کم و کاست خود به بازار‌های خیابانی غیر مرسوم رو می‌آورند.


طوفان میساک

شبه جزیره کره در سال ۲۰۲۰ بار‌ها طوفانی شد. ۲ طوفان شدید ماه آگوست (مرداد) و سپتامبر (شهریور) سال گذشته خرابی‌های زیادی در این منطقه به بار آوردند. این طوفان‌ها با آغاز برداشت برنج و ذرت همزمان شدند و بخش بزرگی از محصولات کشاورزی در آن زمان را از بین بردند.

براساس پیش‌بینی‌های احتمالی، غذا از ماه جاری (ژوئن) در کره شمالی کمیاب خواهد شد، زیرا ذخیره غذایی دولت این کشور در حال کاهش است و اگر برداشت سال جاری نیز کم باشد شرایط غذایی این کشور بحرانی‌تر خواهد شد. ذخیره غذایی کنونی دولت از پائیز سال گذشته برداشت شده است.

رسانه‌های دولتی کره شمالی در اقدامی نادر پس از طوفان "هاگوپیت" آگوست (تیر و مرداد) گذشته گزارش مفصلی از خسارات در این کشور ارائه دادند.

بنا بر این گزارش‌ها طوفان هاگوپیت و جاری شدن سیل در تیر و مرداد گذشته موجب تخریب ۴۰ هزار هکتار زمین زراعی و از بین رفتن ۱۶ هزار ۶۸۰ خانه در این کشور شد.

در طوفان‌های بعدی رسانه‌های کره شمالی از دادن اطلاعات بیشتر در مورد میزان خسارات و خرابی‌ها اجتناب کردند و تاثیر این حوادث در کنار ده‌ها سال جنگل‌زدایی و قطع درختان شرایط بدتری را در بحران‌های زیست محیطی و غذایی به جا گذاشته است.

کره شمالی پس از بحران اقتصادی دهه ۱۹۹۰ میلادی شاهد قطع گسترده درختان و استفاده از آن‌ها به عنوان سوخت بود. پس از آن و علی رغم کاشت منظم درختان، جنگل زدایی ادامه یافت و باعث شدت گرفتن سیلاب‌ها شد.


کمبود شدید کود

یکی از مشکلات کمتر شناخته بخش کشاورزی کره شمالی تهیه کود کافی برای بهبود عملکرد گیاهان و برداشت محصولات است.

قحطی مرگبار در کره شمالی؛ چرا غذای کافی ندارند؟

کیم جونگ اون در نامه سال ۲۰۱۴ خود خطاب به مقامات بخش کشاورزی تاکید کرد که باید منابع سهل الوصولی از کود را پیدا و تهیه کنند.

کره شمالی در تهیه کود خود کفا نیست و براساس گزارش ماه فوریه ۲۰۲۱ روزنامه "نیکی آسیا" یکی از کارخانه‌های بزرگ و اصلی تولید کود این کشور به دلیل کمبود قطعات یدکی تعطیل شده است و دلیل تعطیلی این کارخانه بسته شدن مرز‌های کره شمالی با چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری در دوران همه‌گیری ۲۰۲۰ کرونا است.


تجارت با تحریم‌های شدید

تحریم‌های اقتصادی بین الملل، تجارت کنونی کره شمالی با سایر کشور‌های جهان را به شدت محدود کرده است.

نمودار تجارت کره شمالی با چین در سال ۲۰۲۰ روند کاهشی شدیدی را نشان می‌دهد و براساس اطلاعات رسمی گمرگ چین مجموع صادرات چین به کره شمالی در سال‌های اخیر بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیارد دلار برآورد شد، اما این رقم در سال گذشته به کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار رسید.

محققان در سپتامبر سال ۲۰۱۹ (شهریور ۱۳۹۸) از نقل و انتقال ۱۰۰ محموله در مناطق گمرکی کره شمالی خبر دادند، اما این تعداد در ماه مارس ۲۰۲۱ (اسفند سال ۱۹۹۹) به ۱۵ محموله رسید.

با این وجود کارشناسان با توجه به افزایش تعداد قطار‌های بیشتر در سینوجو کره شمالی از احتمال افزایش تجارت این کشور در ماه‌های آینده خبر می‌دهند. از طرفی ناظران کره شمالی می‌گویند هیچ نشانه‌ای در باره باز شدن مرز‌ها وجود ندارد.


موانع کمک غذایی

براساس قوانین کمک غذایی به کره شمالی در شمار تحریم‌های بین الملل قرار ندارد، اما کمک به این کشور مشکل است.

چین بزرگترین اهداکننده غذا به کره شمالی است، اما ارسال غذا از چین به کره شمالی پس از شیوع همه‌گیری کرونا ۸۰درصد کاهش یافته است.

قحطی مرگبار در کره شمالی؛ چرا غذای کافی ندارند؟

سازمان ملل می‌گوید بیشتر سازما‌های بین‌المللی که در عرصه رساندن غذا در جهان فعالند، به دلیل محدودیت‌های کرونایی این کشور و دیگر نقاط جهان دشواری‌های بیشتری در کمک به کره شمالی دارند و قادر به اجرای برنامه‌های خود در این کشور نیستند.

براساس گزارش بخش خواربار و کشاورزی سازمان ملل متحد کره شمالی تنها به اندازه ۲ تا ۳ ماه ذخیره غذایی دارد اگر این کمبود از طریق واردات، تجارت یا کمک غذایی تامین نشود خانوار‌های این کشور دوره‌ای بسیار سخت و نا به سامان را در اکتبر ۲۰۲۱ (اواخر پائیز) تجربه خواهند کرد.


قیمت حدود ۵ پوندی یک عدد موز

یک روزنامه در کره جنوبی مدعی شده است که قیمت یک کیلوگرم موز در پیونگ یانگ اکنون به بیش از ۳۲ پوند رسیده است که اگر هفت موز را معادل یک کیلوگرم بدانیم، قیمت هر عدد موز به ۴.۷۵ پوند می‌رسد. ماه گذشته بود که رادیو آسیای آزاد گزارش داد که از برخی از کشاورزان اهل کره شمالی خواسته شده روزانه ۲ لیتر ادرار برای تولید کود‌های تقویت کننده خاک تولید کنند.

قحطی مرگبار در کره شمالی؛ چرا غذای کافی ندارند؟

اعتراف رهبر کره شمالی به کمبود مواد غذایی در کشورش بسیار نادر است. وی مکرراً تاکید داشته که هنوز هیچ موردی از ابتلا به کرونا گزارش نشده، اما نسبت به کاهش منابع غذایی در کشورش واکنش نشان داده و آن را تایید کرده است. همچنین کیم ۳۷ ساله در یک سال اخیر بخش قابل توجهی از وزن خود را از دست داده و همین موضوع باعث گمانه زنی‌هایی در این مورد شده است.

انتشار یافته: 79
در انتظار بررسی:16
Iran (Islamic Republic of)
12:39 - 1400/03/30
الگوی خوبی برای ایرانه ،بین کره شمالی وجنوبی شدن یک تصمیم مهم بایدگرفت
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
غذای کافی ندارند چون امریکا مردمش رو بخاطر مخالفت با حکومنتشوت تحریم کرده
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
جنایت علیع بشریت یعنی اینکه مردم یه کشور رو بخاطر مخالف بودن با حکومتش تحریم وحشیانه کنی بعد با رسانه هات طوری مغزشوییشون کنی که از تحریمت دفاع کنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
این سند جنایت امریکاست
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
غذای کافی ندارن چون با همه ی دنیا مشکل دارن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
آمریکا هر کشوری که به خواسته هاش تن نده با تحریم به این روز در میاره چون جنایتکاره و داره کارشو انجام میده اما در مورد ایران اشتباه میکنه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
سرنوشت ن چندان دور ایرانیان
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
چرا یک ادم باید بتونه برای یک کشور تکلیف تعیین کنه؟ عاخ چرا یه نفر باید این همه زندگی رو بتونه خراب کنه؟
.
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
پس چرا آمریکا تو کره جنوبی جنایت نمیکنه؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
عزیزان کاملا حق با شماست.تحریم جنایته و آمریکا هم جنایت کاره و ما هم محکومش کردیم.خب بعد از محکوم کردن چه کار باید کرد؟چون کره ای ها نمیتونن محکومیت بخورن.روی پای خودمون می ایستیم و خودکفایی و این حرفا هم نتونسته مشکل کره رو در خوراک حل کنه.بمب اتم بزنه به آمریکا و آمریکا رو شکست بده و این حرفا هم قصه است و کره تواناییش رو نداره.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
برای کسانی که از امریکای ظالم دفاع می کنند حتی نمیشه تاسف خورد امیدوارم نتیجه اش رو در زندگیشون ببینند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۴۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
کره مرکزی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
از ایران یاد گرفتن ما ملت ایران هم با کله تو سطل اشغال دنبال غذا می گردیم
ایران چهار فصل
به ستاد یک نفره همتی
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
دماغ سوخته می خریم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
کره جنوبی برده امریکاست مثل عربستان که خبرنگار ارّه کرد و کسی کاری بهش نداشت ولی برای ایران مدام نگران حقوق بشرند!!!
آمانج
Iran (Islamic Republic of)
۱۹:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
کاربر.۱۵۳۹.جه بخای جه نهای آمریکا کد خداست.همین که هست.
Iran (Islamic Republic of)
12:43 - 1400/03/30
متاسفانه هیچ رقم نمی توان کسانی که اشتباه دارند کشورهایشون رو اداره می کنند،متوجه اشتباهشون کرد.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
متاسفانه هیچ رقم نمیشه افرادی رو که از جنایت های امریکا دفاع می کنند متوجه اشتباهشون کرد
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
چه ربطی به آمریکا داره . با همه ی کشورها مشکل داره. مشکل از داخله
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
به آمریکار چه ریطی داره بی کفایتی وبی لیاقتی وخودخواهی مسئولان بلند پایه اشان الهی مرگ هم چین انسانهایی بیاد که ملت ها را به اسارت میگیرند
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
حتما کتاب "چرا ملتها شکست میخورند" رو بخونین
Iran, Islamic Republic of
12:43 - 1400/03/30
بجای کره جنوبی، ما باید همسایه کره شمالی می شدیم
خیلی با هم تفاهم داریم
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۲:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
امریکا چه کاره ست که مردم کشورهای دیگه رو گرسنگی میده؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
تو حرف نزنی بهتره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
چرا مقصر همه چیز امریکا میدونید
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
پاسخ به سوال 12:56: آمریکا زور داره و ظلم میکنه.حالا سوال از 12:56:غیر از مقاومت و خود کفایی و راه هایی که مدت ها است جواب نداده و گرسنگی کشیدن راه حلت چیه؟سوال رو هم با سوال جواب دادن مغلطه است.
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
راه حل؟ مساله اینه شماها دارید از جنایتکاری آمریکا دفاع می کنید.در واقع آمریکا رو ناجی و طرف خیر در نظر می گیرید این وحشتناکه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
کاربر 16:۱۵ از شما و امثال شما راه حلی نخواهیم شنید این که غرب را دشمن دانست و روسیه و چین را ناجی دید که این بسیار وحشتناک است.!
راه حل درست نه در دشمنی با غرب و نه در کرنش کردن برای چین و روسیه است که خود کشور جنایتکاری است . بلکه راه حل درست تعامل سازنده با همه دنیاست. ارتباط با همه دنیا و تعاملی برد برد. ..راه حل درست این است که به مردم خود اهمیت بدهیم
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
مقصر آمریکاست چون آمریکا تحریمشون کرده. ای نوابغ بشری!
Iran (Islamic Republic of)
12:49 - 1400/03/30
احمق یه کشور رو به نابودی کشوند. امریکا باید مثل عراق خدمتش برسه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
احسنت
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
قحطی هم کار آمریکاست خدا لعنت کنه ظالمین رو
Iran (Islamic Republic of)
12:51 - 1400/03/30
به امیدخداآینده ایران
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
آره چیزی نمونده واقعا
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
خدانکنه
Ukraine
12:52 - 1400/03/30
ایران نمیتونه از لحاظ اخلاقی و انسانی نسبت به این فاجعه بی تفاوت بمونه. باید در اسرع وقت محموله های کمک های غذایی از ایران به مقصد کره شمالی ارسال بشه.
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۴:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
حاجی ملت با مخ تو سطل زبالن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
حله
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
ما خودمون برق و اینترنت نداریم الان توی اهواز دما هفتاد درجست بعدش ما میخوابیم برق قطع میشه توی خواب میپذیم و ممکنه از تشنگی بمیریم بعدش واسه اونا غذا بفرستن؟؟؟؟
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
ما خودمون تو صف مرغ و گوشت موندیم واسه اونا غذا بفرستیم؟
Iran (Islamic Republic of)
13:22 - 1400/03/30
غذای کافی ندارن چون رهبرشان شعور ندارد.. معرفت ندارد
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
درست متل بعضی از رهبر های دیگه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
غذای کافی ندارند چون جانوری به نام آمریکا وجود داره
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
رفیق زیاد داره
محمد
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
هنوز فک میکنین که رهبر کره شمالی این مشکلات رو غیرعمدی به وجود آورده؟
Iran (Islamic Republic of)
13:31 - 1400/03/30
از بس که جنایتکار و ضد بشریت و ضد موجودات زنده خدا هستن انشالله نکبت و بلا بیشتر از این نصیبشون بشه و درس عبرت برای کسانی باشه که وحشی و مخرب هستن البته خدا مردمش رو حفظ کنه از دست اون جنایتکار و پوسیده مغز!!
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۳:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
. خدا ما رو هم حفظ کنه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
خدا یک عقلی نصیب شما کنه
الماس
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
در کره شمالی تنها یه نفر چاقه اونم اونه
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
اینایی که منفی دادن عزیزان اصولگراو تندرو هستن
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
ستاد تک نفره همتی بعد از خیط شدن در انتخابات فعالیتهای کامنتیش رو افزایش داده
Iran (Islamic Republic of)
13:34 - 1400/03/30
کشورهای که دیکتاتوری کنترل میشو‌ند همین است . مردمش را گروگان گرفته و بدبخترین کشور دنیا .
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
چقدم که شما کنترل می شین! از این کامنتهای طلبکارانه تون معلومه
Iran (Islamic Republic of)
13:51 - 1400/03/30
کی بود که بود که میخاست باشگاه تحریمی ها بوجود بیاره ؟!!!! فک کنم سعید جلیلی معتقد بود ایران و کره شمالی دو کشور تحریم زده میتونن متحد بشن و تبادل تجتری داشته باشن حالا چی ؟!!!!!
Iran (Islamic Republic of)
15:17 - 1400/03/30
تقصير خودشونه تا كي بايد اين خيكي احمق رو تحمل كنن
Iran (Islamic Republic of)
15:27 - 1400/03/30
گمونم کیم جون اون‌همه غذاها رو میخوره
Iran (Islamic Republic of)
15:30 - 1400/03/30
همشو جونگ اون خورده که اینهمه چاق شده خخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
15:43 - 1400/03/30
بزودي ما هم مثل اينا ميشيم
زياد بد و بيراه نگيد
Iran (Islamic Republic of)
15:44 - 1400/03/30
دوسال دیگه اینا باید برای ما کمک بلاعوض بفرستن.....صبر کن ...شب دراز است و قلندر بیدار
Iran (Islamic Republic of)
16:23 - 1400/03/30
من هنوز نفهميدم رهبر كره شمالي به چه دليل با آمريكا مخالفت مي كنه
پاسخ ها
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
دلیل خاصی نداره. برای سرگرمی
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
چون فکر میکنه با اینکار بجایی میرسه!
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۱۸:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۰
بعد از جنگ با امریکا هنوز پیمان پایان جنگ امضا نشده و احتمال حمله ی امریکا وجود داره
Iran (Islamic Republic of)
16:26 - 1400/03/30
نتيجه سلاح هسته اي و نداشتن تعامل سازنده با جهانيان اخرش مردن از گرسنگي است
Iran (Islamic Republic of)
16:27 - 1400/03/30
كره جنوبي و كره شمالي دو كشور نمونه و الگوي 2 روش كشور داري است
Iran (Islamic Republic of)
17:37 - 1400/03/30
وضعیت ایران تو چند سال اینده
Iran (Islamic Republic of)
17:48 - 1400/03/30
مثل بعضی ایرانیان مردمش همه چیز را گردن آمریکا می اندازند
Iran (Islamic Republic of)
20:32 - 1400/03/30
اگه ایران هم گندم وارد نکنه ما از اونها بدتریم
Iran (Islamic Republic of)
20:57 - 1400/03/30
هر کس با دنیا سر سازش نداشته باشه عاقبتش همین میشه
Iran (Islamic Republic of)
20:58 - 1400/03/30
خود رهبرشون داره میترکه از چاقی اما مردم بیچارشون بخاطره ۴تاموشک تحریمن
پاسخ ها
ممجواد
Iran (Islamic Republic of)
۰۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
خود مردم بیچارشون انتخاب کردند که متفاوت از بقیه زندگی کنند
بدون نام
Iran (Islamic Republic of)
۰۹:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
آره مثل ما مردم. فقط اگه بزارن ب انتخاب خود مردم ببین چی میشه
Iran (Islamic Republic of)
21:03 - 1400/03/30
میتونند انرزی هسته ای رو به خودشون وصل کنند نمیرن یا اینکهدموشک بخورن
Iran (Islamic Republic of)
21:10 - 1400/03/30
برید شکر کنید نفت داریم وگرنه خیلی وقت بود ماهم کره شمالی بودیم
Iran (Islamic Republic of)
21:34 - 1400/03/30
تازه دارن مثل بعضیها........میشن نتیجه دشمنی با دنیا
Iran (Islamic Republic of)
05:57 - 1400/03/31
وضعشون از ایران بهتره
دیشب رفتم دسته الکی بازی کامپیوتر رو بگیرم 1 سال پی‌ش 40 بود الان شده 400 مخم سوت کشید تورم 1000 درصدی تو یک سال
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 3
شیرآلات زمانی_3
اپیلاسیون نانا 3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 4
فرش تارنگ_4
اپیلاسیون نانا 4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
فرش ریحان 2
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
شفا_فوترموبایل
کالابرد_فوترموبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
شفا_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
کالابرد_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
دیاکو_فوتر داخلی
دکتر عارفی - فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
استیل رگال_فوتر