رونالدوی ما اسمش «دایی» است
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - F داخلی موبایل111
کلینیک زیبایی پارسیس_f موبایل
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
پارسیس - f تبلت
سمپاشی امحا_1
لایکو_1
اپیلاسیون نانا 1
کتاب لند_1
لایکو_3
سمپاشی امحا_3
اپیلاسیون نانا 3
کتاب لند_3
سمپاشی امحا_4
اپیلاسیون نانا 4
لایکو_4
کتاب لند_4
اپیلاسیون نانا 2
کتاب لند_2
لایکو_2
سمپاشی امحا_2
ایرانیان - F داخلی1111
کلینیک زیبایی پارسیس_f
۱۱۲۹۷۶۷
۳۱ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۹
۱۲۶۴
هر آسمانی دل در گرو ستاره‌های خودش دارد. رونالدو فوتبال پرتغال را روشن می‌کند و دمش هم گرم برای ما، اما علی دایی آقای ابدی همه رکوردهاست.

روزنامه دنیای اقتصاد:‌ «حالا دیگر همه می‌دانند که رکورد گل‌های زده علی دایی در مسابقات ملی به‌ زودی شکسته خواهد شد. دایی سال ۸۲ با گشودن دروازه لبنان توانست از رکورد ۸۴ گل زده فرانس پوشکاش، اسطوره فوتبال مجارستان، عبور کند و بهترین گلزن تاریخ مسابقات ملی لقب بگیرد. او بعدها تعداد گل‌های ملی‌اش را به عدد ۱۰۹ رساند اما حالا مایه مباهات ۱۸ ساله فوتبال ایران در آستانه از دست رفتن است. فوتبال البته همین است. رکوردها خلق می‌شوند که بعد شکسته شوند.

دست روی دست بسیار است و در یک حوزه حرفه‌ای و به‌شدت رقابتی، نمی‌توان تا ابد روی قله ماند. رونالدو که این روزها در جام ملت‌های اروپا هم حاضر است، فعلا با ۱۰۷ گل زده به فاصله دو گل تا شکستن رکورد دایی رسیده و بعید نیست در همین تورنمنت کار را تمام کند. او صدوهفتمین گل ملی‌اش را شنبه‌شب بعد از یک استارت صد متری برابر آلمان به ثمر رساند. با این حال هر اتفاقی که رخ دهد و جدول گلزنان ملی هر طور که تغییر کند، برای ما «علی دایی» یک چیز دیگر است؛ سرمایه‌ای ارزشمند که دو دهه پیش، خیلی تنهاتر از کریس رونالدو مسیر این رکوردشکنی را پیمود. چقدر خسیس بودیم ما! برای او حتی کف و سوت هم نزدیم.

اول، دایی قدر ندیده

امروز به‌ ازای هر گلی که رونالدو می‌زند، از هر کرانه غریو هورا و تشویق بلند می‌شود. زمان افتخارآفرینی شهریار اما شرایط این‌ طور نبود. بسیاری از واکنش‌ها به شکسته‌شدن رکورد پوشکاش از سوی او چاشنی طنز و شوخی‌های غیر منصفانه داشت: «پوشکاش به چه تیم‌هایی گل زده، دایی به چه تیم‌هایی؟» هنوز هم خیلی‌ها مشابه این حرف را در مورد رونالدو می‌زنند و تصور می‌کنند کریس همه گل‌هایش را برابر اسپانیا و آلمان و انگلستان به ثمر رسانده؛ در حالی‌ که مطلقا این‌ طور نیست. بیش از نیمی از گل‌های ستاره پرتغالی برابر امثال آندورا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، قبرس و جزایر فارو به‌ ثمر رسیده است.

به‌علاوه در همین آسیا سایر مهاجمان فرصت گلزنی برابر تیم‌های ضعیف را داشتند، اما این فقط علی دایی بود که با سخت‌کوشی و مرارت به بالاترین سطح رسید. بد است که گل‌های او به مالدیو و گوام را ببینیم اما چهار گلش برابر کره‌ جنوبی یا گل‌هایش به عربستان و ژاپن را نادیده بگیریم. واقعیت این است که با دایی به اندازه‌ای که حقش بود مهربان نبودیم و حالا شاید شکسته‌شدن رکورد شهریار به‌دست بازیکنی در قواره‌های رونالدو، بخشی از این جفای تاریخی را جبران کند. حالا همه مجبورند دایی را ببینند و تحسین کنند.

دوم، دایی جنگجو

هر آسمانی دل در گرو ستاره‌های خودش دارد. رونالدو فوتبال پرتغال را روشن می‌کند و دمش هم گرم برای ما اما علی دایی آقای ابدی همه رکوردهاست؛ کسی که هر وقت تیم‌ ملی به او نیاز داشت، بدون محاسبه سود و زیان و بدون عاقبت‌اندیشی راهی اردو می‌شد و از جان و دل مایه می‌گذاشت. دایی بارها موقعیتش در تیم‌های باشگاهی مثل بایرن‌مونیخ و هرتابرلین را به خطر انداخت و برای ساده‌ترین بازی‌های تدارکاتی به ایران برگشت. او پیش از هر تیم دیگری، متعهد به نام و نشان ایران و پیراهن تیم اول کشورش بود. با همین انگیزه و اشتیاق هم بود که بارها با صورت خون‌آلود و سر باندپیچی‌شده در زمین ماند.

رونالدوی ما اسمش «دایی» است

با همین تعصب و جنگندگی بود که بعد از برخورد با دروازه‌بان بحرین تا آخر مسابقه با طحال پاره به بازی ادامه داد و تیمش را تنها نگذاشت. به یاد بیاورید چرخش خطرناک سر و گردن او را وقتی دروازه کویت را گشود و آن‌طور روی زمین معلق زد. هنوز هم می‌شود این گل را با چنین تیتری در سایت‌های پخش ویدئو پیدا کرد: «وقتی علی دایی قوانین فیزیک را نقض می‌کند». بله. او برای ما تافته جدابافته است، مهم هم نیست که کجای جدول گلزنان ملی باشد.

سوم، دایی خودساخته

شروع زندگی حرفه‌ای کریس رونالدو مثل اغلب ستاره‌های بزرگ اروپا، از آکادمی‌های فوتبال بوده است. زود استعداد و علاقه‌اش را شناختند و در مسیری قرارش دادند که رشد کند و قد بکشد. او در سال ۲۰۰۲ زمانی که فقط ۱۷ سال داشت، به تیم بزرگسالان اسپورتینگ لیسبون در پرتغال پیوست و یک سال بعد با اعتماد سر الکس فرگوسن سر از منچستریونایتد درآورد. صدالبته خود کریس هم پرتلاش و بااراده بوده، اما سیستم حرفه‌ای فوتبال اروپا باعث شد حتی یک روز از عمر او هدر نرود. علی دایی اما با مشقت فراوان، روی پاهای خودش بالا رفت و سینه‌خیز به قله نزدیک شد.

رونالدوی ما اسمش «دایی» است

او دو بار در دانشگاه صنعتی‌ شریف پذیرفته شد که بار اول به خاطر پوشیدن شلوار جین(!) ردش کردند اما مرتبه دوم بالاخره این هدف را تسلیم کرد. دایی خدمت سربازی‌اش را به صورت عادی گذراند و تحصیل و فوتبال را در تهران ادامه داد؛ به بهای این که هر بار مسافت بین تهران و اردبیل را با اتوبوس طی کند. علی دایی تازه در ۲۲ سالگی به پرسپولیس پیوست و راه تیم‌ ملی را پیدا کرد. رقابت دایی با کریس یا هر ستاره‌ای در این سطح، بیش از حد ناعادلانه بوده. این همان رازی است که دستاوردهای دایی را قابل احترام‌تر می‌کند.

چهارم، دایی ایرانی

ستاره‌های فوتبال آنجا بومی‌تر و اقلیمی‌تر می‌شوند که بحث حضورشان بین مردم و دغدغه‌های انسان‌دوستانه آنها به میان می‌آید. رونالدو و مسی هزار گل هم که برای تیم‌هایشان بزنند، باز سهم ما بیشتر از «لذت تماشا» نیست اما داستان ستاره‌ای مثل علی دایی فرق می‌کند. او اینجا کنار ماست، در هوای ما نفس می‌کشد و هوای خیلی از هموطنانش را دارد. بارها و بارها اخبار مربوط به ‌دست‌به‌خیری دایی و ستاره‌هایی شبیه او در رسانه‌ها منتشر شده است.

رونالدوی ما اسمش «دایی» است

به دفعات دایی را بر بالین مریض‌هایی دیده‌ایم که در آن چند دقیقه زمان ملاقات، رنج صعب بیماری از یاد برده‌اند و لبخندی به غنیمت بر صورت‌شان نقش بسته است. دایی یکی از نقش‌های اصلی کمک به مردم در زلزله کرمانشاه بود؛ مثل خیلی از بزنگاه‌های دیگر که او سرمایه اجتماعی‌اش را به حرکت درمی‌آورد و مردم را به هم نزدیک می‌کند. فرآیند اجتماعی تشکیل چنین سرمایه‌هایی بسیار پیچیده و زمان‌بر است و ما امروز خوشحالیم که او را روی این خاک داریم؛ ستاره‌ای که سقوطش از صدر جدول گلزنان ملی، یک سر سوزن از محبت مردمش نسبت به او کم نخواهد کرد.»

انتشار یافته: 10
در انتظار بررسی:38
Iran (Islamic Republic of)
15:09 - 1400/03/31
علی دایی اسطوره بی بدیل ایران و آسیاست تا ابد هم آقای گل انسانیت مردانگی و جوانمردی است برای ایران و ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
15:17 - 1400/03/31
درود بر شما
واقعیت‌هایی که ای کاش همه ببینند و بدانند و بفهمند
Iran (Islamic Republic of)
15:18 - 1400/03/31
دست مریزاد نویسنده محترم که بغضی نداشتی ودایی را انگونه که بود وصف کردی نمیدانم کی هستی اما افرین برتو وعرق ملی ات که پهلوان وطنمان را بخوبی ستودی ،دایی یک انسان فوق العاده است وهرگز رونالدورا را بااو مقایسه نخواهم کرد که کریس هزار گل بزند باز از نظر انسانیت بپای دایی نخواهد رسید
Iran (Islamic Republic of)
15:20 - 1400/03/31
مردم ما فقط یادگرفتن از بازیکنای خارجی اسطوره بسازن و اسطوره های کشور خودمون رو بازیکن عادی جلوه بدن
Iran (Islamic Republic of)
15:23 - 1400/03/31
زتده باد شهریار ما
Iran (Islamic Republic of)
15:25 - 1400/03/31
یاشاسین علی دایی..
زنده باد دایی..یک ایرانی میهن پرست واقعی.
Iran (Islamic Republic of)
16:20 - 1400/03/31
علی دایی ،،یک ایرانی وطن پرست که همیشه محبوب بوده و خواهد ماند
واقعا مثل دایی دیگر نخواهد آمد ،با اون غیرت و تعصب و وطن پرستی
اگر از علی دایی هم مثل ستاره های دنیا ،حمایت میشد چه بسا جایگاهی خیلی بالاتر از الان داشت
واقعا آقای دایی برای من شما ، نماد غیرت و وطن پرستی هستی
زنده باد ایران و ایرانی
و ننگ و نفرین ابدی بر دشمنان ایران و ایرانی
Iran (Islamic Republic of)
16:41 - 1400/03/31
کشورمابه امثال دائی نیازمنداست مردمی که غرق درمشکلات هستندوافسرده شدند به دائی ودائی های زیادی نیازاست تامرهمی باشد برزخم ها وخون دل خوردن ها
پاسخ ها
رضاعشق قرمز
Iran (Islamic Republic of)
۱۷:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۳/۳۱
دوردفراوان به شهریارایران زمین ودوستانی که دیدگاهای مثبت خودشان راگفتن
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
بهمن پور_داخلی1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
شیرآلات زمانی_1
استخدام_1
بهمن پور_داخلی3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
شیرآلات زمانی_3
استخدام_3
استخدام_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
بهمن پور_داخلی4
شیرآلات زمانی_4
شیرآلات زمانی_2
استخدام_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
بهمن پور_داخلی2
تدبیرکالا_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
آیلین_فوتر موبایل کاشت ابرو
کیان برنا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
پارسیس_فوتر موبایل ساختمان
آیلین_فوتر موبایل بلفارو
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
آیلین_فوتر بلفارو
پارسیس_فوتر ساختمان
آیلین_فوتر کاشت ابرو
قالیشویی نوین_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
قالیشویی ادیب_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
کیان برنا_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
فنی آتل_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
شفا_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
رستوران پارسیان_فوتر