حمید مجتهدی، مستندساز درگذشت
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
فرش مرتضوی_1
دکتر نداف کرمانی 3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۳۰۱۵۸
۰۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۷:۵۱
۱۷۱۴
حمید مجتهدی ، سازنده مستند «ایران»، پس از ۲۰ سال ثبت آثار تاریخی، ملی و مذهبی کشورمان، امروز درگذشت. تصویربرداری هوایی این مجموعه در این سال‌ها، آن را از مستندهای مشابه خود متمایز کرده بود.

ایسنا نوشت: حمید مجتهدی ، سازنده مستند «ایران»، پس از ۲۰ سال ثبت آثار تاریخی، ملی و مذهبی کشورمان، امروز درگذشت. تصویربرداری هوایی این مجموعه در این سال‌ها، آن را از مستندهای مشابه خود متمایز کرده بود.

این مستندساز و تصویربردار که چند سالی به بیماری مبتلا بود، امروز (سه شنبه اول تیر) در سن ۸۰ سالگی در بیمارستان باهنر تهران درگذشت.

حمید مجتهدی، مستندساز درگذشت

امیرحسین مجتهدی، فرزند این هنرمند، درباره جزییات بیشتر این اتفاق توضیح داد: «آقای مجتهدی به بیماری سرطان مبتلا بودند و از یک هفته قبل به دلیل نارسایی کبد، در بیمارستان بستری شدند.»

حمید مجتهدی مدرک کارشناسی خود را در رشته سینماتوگرافی و عکاسی از ریجنت کالج دانشگاه لندن دریافت کرده‌ بود. او هم‌چنین تخصص فیلمبرداری، نورپردازی و فیلمبرداری هوایی از دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس (یو سی ال ای) ایالات متحده داشت. نخستین فیلم او «مومیایی» است که در سال ۱۳۴۵ کارگردانی کرد. وی سه سال بعد موسسه سینمایی چهلستون را تأسیس کرد.

مجتهدی با مصطفی عقاد در فیلم‌های محمد رسول‌الله (رسالت) و عمرمختار (شیر صحرا)، همکاری کرده‌ بود.

وی زمانی که عنوان هفتمین فیلمبردار هوایی دنیا را در اختیار داشت، به عنوان کارگردان و مدیر فیلمبرداری مجموعه مستند ایران با صداوسیما شروع به همکاری کرد و در جریان آن به معرفی جاذبه‌های فرهنگی کشور ایران از نمای زمینی و هوایی پرداخت.

تولید بخش نخست مستند ایران از سال ۱۳۸۰ و با سرمایه‌گذاری شبکه یک سیما آغاز شد و تا سال ۱۳۸۴ ادامه یافت. در سری نخست این مجموعه که ۱۴ قسمت داشت، تخت جمشید و شهرهای تهران، کاشان و اصفهان به نمایش درآمدند. پخش این مجموعه در سال ۱۳۸۴ از شبکهٔ اول آغاز شد که با استقبال علاقه‌مندان مواجه شد و پس از آن بارها از شبکه های تلویزیونی به نمایش درآمد.

در اردیبهشت ۱۳۸۶ ادامه تصویربرداری با استفاده از دوربین HD آغاز شد. با پایان تصویربرداری هوایی شهر شیراز، بخش‌های مربوط به این شهر در نوروز ۱۳۸۷ از شبکه یک سیما پخش شد ولی پخش قسمت‌های دیگر استان‌ها به زمان دیگری موکول گشت.

فاز دو مستند ایران، به شهر مشهد اختصاص داشت. این فاز که حسین طاهری تهیه کننده آن بود، مستقیماً از سوی معاونت سیما تولید شد. تصویربرداری زمینی و هوایی از شهر مشهد در زمستان ۱۳۸۸ صورت گرفت و از این بخش به بعد بود که مستند ایران با دوربینی خاص و به شیوهٔ Full HD تصویربرداری و تدوین شد.

این قسمت‌ها در ۵ قسمت ویژه آرامگاه علی‌بن موسی‌الرضا، یک قسمت معرفی شهر مشهد و یک قسمت ویژه آرامگاه فردوسی و بنای هارونیه در نوروز ۱۳۸۹ از شبکه اول به نمایش درآمد. در نوروز ۸۹ همچنین بخش‌های پخش نشده شهر شیراز در قالب ۵ قسمت روی آنتن رفت.

قسمت‌های مربوط به قم و نقاط مذهبی و گردشگری این شهر از جمله حرم فاطمه معصومه و مسجد جمکران نیز با پایان تصویربرداری زمینی، در خرداد ۱۳۸۹ و در هفت قسمت از تلویزیون پخش شد.

تصویربرداری بخش‌های مربوط به استان یزد نیز در شهریور سال ۸۹ به پایان رسید و این برنامه در نوروز سال ۱۳۹۰ در ۱۴ قسمت از تلویزیون پخش شد. استان کرمان نیز در مهر همان سال در ۱۱ قسمت به نمایش درآمد.

هم‌زمان با پخش بخش‌های کرمان از مستند ایران، تصویربرداری زمینی استان‌های جدید نیز ادامه یافت و به این ترتیب با پایان تدوین این بخش‌ها در بهار ۹۱، استان اردبیل طی ۴ قسمت در خرداد ۹۱ و لرستان نیز در ۴ قسمت در تیر ماه روی آنتن رفت.

برچسب ها:
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 1
فرش ریحان 1
فرش تارنگ_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش تارنگ_3
فرش ریحان 3
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_4
فرش تارنگ_2
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
استیل رگال_فوتر موبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
ایرانیان- فوتر موبایل222
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
فنی آتل_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
شفا_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی بانو_فوتر2
دکتر قدیمی_فوتر
استیل رگال_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
کالابرد_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر عارفی - فوتر