ادامه جنجال بر سر دست‌کاری در جداول بودجه
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی ادیب_هدر
لاویه_هدر
ایرانیان - f تبلت1111
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_ 4
دکتر نداف کرمانی 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
فرش مرتضوی_2
دکتر نداف کرمانی 2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۳۰۵۹۷
۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۷:۳۷
۱۶۲۵
جدال بر سر دست‌کاری جداول بودجه بعد از تصویب در مجلس، همچنان ادامه دارد و دیروز بعد از طرح ادعای دست‌بردن در جداول بودجه توسط نماینده خرم‌آباد، رئیس مجلس به این موضوع واکنش نشان داد.

شرق: جدال بر سر دست‌کاری جداول بودجه بعد از تصویب در مجلس، همچنان ادامه دارد و دیروز بعد از طرح ادعای دست‌بردن در جداول بودجه توسط نماینده خرم‌آباد، رئیس مجلس به این موضوع واکنش نشان داد؛

واکنشی که مجددا با تذکر این نماینده مواجه شد. ماجرای ادعای دست‌کاری در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به آخرین جلسه مجلس قبل از تعطیلات دو‌هفته‌ای پارلمان در ۳۱ فروردین برمی‌گردد که زمزمه آن با تذکر کاظم دلخوش، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی و پاسخ قالیباف علنی شد.

دلخوش به قالیباف گفت‌ بسیاری از احکام و جداول بودجه سال ۱۴۰۰ بعد از تصویب در صحن تغییر پیدا کرد و جداول جابه‌جا شده است. در پاسخ قالیباف هم گفت: «برخی دوستان نامه‌ای در این مورد به من نوشتند و دیشب با آنها نیز صحبت کردم، خودم جلسه‌ای را د‌راین‌باره برگزار می‌کنم».

ادامه جنجال بر سر دست‌کاری در جداول بودجه

بعدازظهر همان روز علی خضریان، سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، این توییت را خطاب به رئیس مجلس و نادران، رئیس کمیسیون تلفیق زد و از دست‌کاری جداول بودجه خبر داد و خواستار توضیح شد. ماجرا با توییت‌های بعدی خضریان و مصاحبه‌های نمایندگان فعلی و سابق ادامه پیدا کرد.

در نهایت خضریان در توییتی از پذیرش دست‌کاری جداول بودجه توسط قالیباف خبر داد و مدتی سکوت خبری بر این موضوع حاکم شد تا اینکه در جلسه علنی دیروز مهرداد ویس‌کرمی، نماینده خرم‌آباد، در خلال بررسی طرح تقویت امنیت غذایی کشور در تذکری گفت که به دلیل اتفاقی که در بودجه افتاده و بدون تصویب صحن ویرایش در بودجه رخ داده، به اعتماد ما به هیئت رئیسه آسیب وارد شده است.

به گزارش ایسنا، بعد از این تذکر رئیس مجلس گفت: متأسفم پشت بلندگو می‌گویید در صحن یک چیزی تصویب شده و در متن چیز دیگری است، این ظلم به مجلس است. وظیفه من دفاع از مجلس بوده، خواهش می‌کنم دوستان رعایت کنند. حضرت آقا به ما تذکر دادند که موضوعاتی نگویید که بهانه به دست کسانی بدهیم که بخواهند مجلس را تضعیف کنند. بعد از این صحبت‌های قالیباف مجددا ویس کرمی با استناد به ماده ۷۵ آیین‌نامه در تذکری گفت: من آقای قالیباف را فردی صبور و با متانت می‌دانم که در سال اول ریاستش در مجلس این را شاهد بودیم و قابل تحسین بود، اما امروز چند مطلب بیان شد که خلاف واقع بوده و لازم است به خاطر ثبت در مذاکرات نکاتی را درباره آن توضیح دهم.

او ادامه داد: اشکالی مطرح شد که هیئت‌رئیسه بعد از تصویب بودجه آن را ویرایش کرده و یا تغییراتی در بودجه اعمال شده است. این اشکال نه تنها در ذهن بنده، بلکه در ذهن تعداد دیگری از همکاران هم به‌وجود آمده که هنوز هیئت‌رئیسه به آن جواب مستدل و رسمی نداده است.

نمونه آن در حذف تبصره ۱۹ و کشت برنج است که از هیئت‌رئیسه می‌خواهم فیلم و تصویر آن را منتشر کنند یا دست‌بردن در جداول بعد از تصویب و در ایام تعطیلات مجلس. او افزود: آنهایی که به آقای قالیباف احسنت گفتند دقت کنند اگر بنا باشد هر انتقادی تضعیف مجلس محسوب شود پس در موارد محال که انتقادی وارد است، چه باید کرد؟

آیا باید سکوت کنیم تا هیئت‌رئیسه هر کاری دلش می‌خواهد انجام دهد؟ من حتی می‌توانم به کلیت مجلس هم انتقاد کنم. مثلا شاید این را بگویم که خوب است در بازنگری قانون اساسی، در وظایف مجلس هم بازنگری شود. این چه اشکالی دارد؟ کجای قانون اساسی گفته است که ما اجازه نداریم؟

او گفت: بین هیئت‌رئیسه و کلیت مجلس تفاوت است، بنابراین تضعیف شخص رئیس و هیئت‌رئیسه با تضعیف مجلس دو مقوله جداست پس خواهشا مغالطه کل و جزء نکنید. طبق قانون اساسی نماینده حق اظهار نظر در تمام مسائل کشور را دارد. البته حق تهمت‌زدن به کسی را ندارد.

ما می‌گوییم روشنگری کنید. ما نگفتیم شما دزدی یا خدایی نکرده ظلم کردید، ولی ابهامی در ذهن من و برخی نمایندگان است که باید روشن شود. ویس‌کرمی افزود: بدترین تضعیف مجلس انجام کارهایی است که کلیت مجلس را زیر سؤال می‌برد. هر کسی هر ضربه‌ای خورد از درون خورد؛ از این می‌ترسم که فردا آقای رئیسی تشریف آورند برخی بگویند علیه آقای رئیسی حرف‌زدن خلاف اسلام و مسلمانان است پس من کجا باید از حق مردم مظلوم خود دفاع کنم؟ اگر مجلس خطایی کرد، کجا باید آن را بیان کنم؟

پس دیگر این حرف‌ها را درباره مهرداد ویس‌کرمی در مجلس تکرار نکنید چون هیچ اثری ندارد. من هم تابع جو نبوده و نیستم. ادعای دست‌کاری جداول بودجه ازجمله حاشیه‌هایی بود که حتی بی‌تفاوتی قالیباف و هیئت‌رئیسه مجلس به آن مانع از پیگیری نمایندگان و افکار عمومی نشده است.

توضیح صریح و دقیقی هرگز در این رابطه ارائه نشده و به متداول‌بودن چنین رفتاری در ارائه توضیحات بسنده شده است، ازاین‌رو همچنان بحث دست‌کاری جداول بودجه در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و نمایندگان مجلس همچنان خواستار توضیحی دقیق و شفاف در این رابطه هستند و حتی صد نماینده مجلس در همان اوایل انتشار این خبر در نامه‌ای خواستار توضیح شده بودند

برچسب ها:
انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:20
Iran (Islamic Republic of)
09:55 - 1400/04/03
بابا آقا گفت این رئیس مجلس حرف نداره شما براش حرف درنیار
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش تارنگ_1
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
شیرآلات زمانی_1
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
شیرآلات زمانی_4
فرش ریحان 4
اپیلاسیون نانا 4
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
اپیلاسیون نانا 2
فرش تارنگ_2
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
شفا_فوترموبایل
سفیر بار ساقدوش_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
چوب و هنر _فوتر موبایل
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
قالیشویی بانو_فوتر2
استیل رگال_فوتر
چوب و هنر _فوتر
فرش تارنگ_فوتر
شفا_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
موسسه خیریه زهرا_فوتر
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
ایرانیان-فوتراصلی222
دکتر قدیمی_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
کالابرد_فوتر
سفیر بار ساقدوش_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
قالیشویی نوین_فوتر
دکتر عارفی - فوتر