حمله به اتوبوس در حد «آب دهان» انداختن هم نیست!
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
دیاکو_موبایل F دومی
ایرانیان - F داخلی موبایل111
قالیشویی بانو_هدر
رستوران پارسیان_D
ایرانیان - f تبلت1111
دکتر نداف کرمانی 1
فرش مرتضوی_1
تدریس خصوصی امیرکبیر_1
دکتر نداف کرمانی 3
فرش مرتضوی_3
تدریس خصوصی امیرکبیر_3
فرش مرتضوی_ 4
تدریس خصوصی امیرکبیر_4
دکتر نداف کرمانی 4
دکتر نداف کرمانی 2
فرش مرتضوی_2
تدریس خصوصی امیرکبیر_2
دیاکو_F داخلی دومی
ایرانیان - F داخلی1111
۱۱۳۰۶۲۳
۰۳ تير ۱۴۰۰ - ۰۸:۲۰
۱۶۳۲
کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال ایران برای حمله به اتوبوس یک تیم ورزشی که می‌توانست فاجعه بزرگی را به وجود آورد، محرومیت خفیفی را برای خاطیان در نظر گرفته است. این رای در حالی صادر شده که در ورزش دنیا برخورد شدیدتری نسبت به جرایم ساده‌تر انجام می‌شود.

ایسنا: دو سال محرومیت از حضور در ورزشگاه‌ها، واکنش کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال به افراد خاطی در پرونده حمله به اتوبوس پرسپولیسی‌ها در اصفهان بود. این حکم سبک برای افراد خاطی در حالی صادر شده که این اتفاق می‌توانست منجر به تلفات جانی شود و شاید اگر مهارت راننده اتوبوس نبود، چنین اتفاقی رخ می‌داد. مقایسه این حکم در قیاس با احکامی که در اروپا و آمریکا صادر می‌ شود جالب توجه است. به طور مثال در لیگ بسکتبال حرفه ای آمریکا موسوم به NBA برای جرایمی بسیار خفیف و ساده در قیاس با آنچه این دو هوادار بر سر اتوبوس حامل کاروان پرسپولیس صادر شده، احکام سنگین تری صادر شده است.

*جرایم سنگین برای جرایم به مراتب ناچیزتر

در مسابقات پلی آف لیگ NBA، یک هوادار تیم بسکتبال نیویورک نیکس آب دهان خود را روی تری یانگ، ستاره تیم آتلانتا هاکس پرتاب کرد که تیم میزبان یعنی نیکس بلافاصله بعد از دستگیر کردن فرد خاطی، این هوادارش را به طور مادام العمر از حضور در ورزشگاه خانگی خود محروم کرد.

همچنین یک روز بعد، در بازی تیم‌های بوستون سلتیکس و بروکلین نتس، هوادار سلتیکس بطری آب را به سمت کایری ایروینگ، بازیکن سابق این تیم و فعلی بروکلین پرتاب که بعد از دستگیر شدن توسط نیروهای امنیتی، از سوی تیم میزبان، به طور مادام العمر از حضور در ورزشگاه محروم شد.

دنیای فوتبال هم شاهد چنین احکام سنگینی برای جرایم به نسبت ساده‌تر از چیزی که برای پرسپولیسی‌ها رخ داد، بوده است. برای مثال، چندی قبل یک هوادار چلسی به خاطر یک شعار نژاد پرستانه به طور مادام العمر محروم شد یا یک هوادار ویارئال به علت پرتاب موز به سمت دنی آلوز با حکم مشابهی رو به رو شده بود.

در موردی مشابه این حکم، در جریان حمله یک شخص با بمب دست‌ساز به اتوبوس بازیکنان دورتموند که باعث مصدومیت مارک بارترا و البته یک مامور پلیس شد، "سرگی دابلیو" به ۱۴ سال زندان محکوم شد.

حال در ایران برای پرتاب نارنجک به سمت اتوبوس که می‌توانست منجر به منحرف شدن اتوبوس و صدمه به کل کاروان پرسپولیس شود، فقط دو سال محرومیت صادر شده و حتی هیچ محرومیت هم شامل حال تیم میزبان، به عنوان مسئول برقراری امنیت برای تیم مهمان نشده است!

در فوتبال اروپا و در رویدادهای بین المللی مانند لیگ قهرمانان اروپا، در صورتی که به علت اعمال گروهی برخی از مردم یا هواداران در مقابل هتل یا در مسیر ورزشگاه خطری متوجه حال تیم مهمان شود، کمیته‌ انضباطی یوفا یا داخلی کشورها، تیم میزبان را محکوم به میزبانی در زمین بی ‌طرف می‌کنند.

در سال ۲۰۱۸ و در فینال کوپا لیبرتادورس میان تیم‌های بوکاجونیورز و ریورپلاته، هواداران تیم میزبان قبل از بازی برگشت به اتوبوس بوکا حمله کردند و بازی لغو شد. در ادامه کنفدراسیون فوتبال آمریکا این دیدار را به علت ناتوانی در تامین امنیت از سوی تیم میزبان، به ورزشگاه سنتیاگو برنابئو منتقل کرد.

*صدور احکام شدید به منظور بازدارندگی

علت صدور چنین احکامی، تامین امنیت مسابقات و ستاره ها است که مهم ترین منبع درآمد فوتبال به شمار می روند و همچنین با در نظر گرفتن مسائل اخلاقی، هیچ مماشاتی با این قبیل جرایم نمی‌شود. در واقع همیشه احکام با اعمالی که انجام می‌گیرد همخوانی ندارد و بیشتر به این منظور صادر می‌شود که چنین اتفاقاتی مجددا صورت نگیرد.

اما صدور چنین حکمی در ایران، اصلا بازدارنده نیست و امکان وقوع چنین اتفاقاتی در آینده وجود دارد. باید به این موضوع توجه کرد که کل فوتبال ایران از تکرار چنین اتفاقاتی متضرر می‌شود و می‌تواند منجر به محرومیت از میزبانی در بازی‌های بین‌المللی را در پی داشته باشد. ضمن این که احتمالا با صدور رای دادگاه، افراد خاطی بخشی از دوران محرومیتشان را در زندان باشند و اصلا برایشان مهم نباشد که چنین محرومیتی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است.

همچنین بر فرض مهم بودن چنین محرومیتی برای افراد خاطی، در حال حاضر ساختار لازم برای جلوگیری از ورود فردی خاص به ورزشگاه‌های ایران وجود ندارد و سیستم بلیت فروشی و تعیین هویت تیم‌های لیگ برتر فوتبال ایران تا این حد کارایی ندارد. در حال حاضر این پرونده در دادسرای فلاورجان (محل وقوع جرم) از منظر کیفری در حال بررسی است و باید دید چه حکمی برای این خاطیان صادر خواهد شد.

انتشار یافته: 2
در انتظار بررسی:45
Iran (Islamic Republic of)
12:48 - 1400/04/03
چرا این لنگیا هر جا میرن همه از اینا بدشون میاد
Iran (Islamic Republic of)
12:48 - 1400/04/03
چرا این لنگیا هر جا میرن همه از اینا بدشون میاد
نام:
* نظر:
تعداد کاراکترهای مجاز: 450
قوانین ارسال نظر
بانک اطلاعات مشاغل تهران و کرج
فرش ریحان 1
اپیلاسیون نانا 1
فرش تارنگ_1
شیرآلات زمانی_1
اپیلاسیون نانا 3
شیرآلات زمانی_3
فرش ریحان 3
فرش تارنگ_3
فرش تارنگ_4
شیرآلات زمانی_4
اپیلاسیون نانا 4
فرش ریحان 4
شیرآلات زمانی_2
فرش ریحان 2
فرش تارنگ_2
اپیلاسیون نانا 2
شفا_فوترموبایل
رستوران پارسیان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر موبایل
کالابرد_فوترموبایل
دیاکو_فوتر موبایل داخلی
قالیشویی بانو_فوترموبایل2
موسسه خیریه زهرا_فوتر موبایل
فنی آتل_فوتر موبایل
رستوران باغ بهشت_فوتر موبایل
استیل رگال_فوتر موبایل
قالیشویی ادیب_فوتر موبایل
فرش تارنگ_فوتر موبایل
دکتر قدیمی_فوتر موبایل
ایرانیان- فوتر موبایل222
تدبیرکالا_فوتر موبایل
قالیشویی نوین_فوتر موبایل
دکتر عارفی - موبایل فوتر
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر موبایل
بانک کتاب پایتخت_فوتر
دکتر عارفی - فوتر
استیل رگال_فوتر
رستوران پارسیان_فوتر
تدبیرکالا_فوتر
فرش تارنگ_فوتر
فنی آتل_فوتر
قالیشویی بانو_فوتر2
موسسه خیریه زهرا_فوتر
دکتر قدیمی_فوتر
رستوران باغ بهشت _فوتر
شفا_فوتر
دیاکو_فوتر داخلی
قالیشویی محتشم کاشان_فوتر
قالیشویی ادیب_فوتر
ایرانیان-فوتراصلی222
قالیشویی نوین_فوتر
کالابرد_فوتر